Chorvátsko je prevažne katolícke a v krajine platia prísne protipotratové predpisy. 85 percent Chorvátov sa hlási ku katolíckej viere a potrat po 10. týždni je až na malé výnimky nezákonný.
Mnohí Chorváti dokonca bojujú za to, aby sa interrupcie stali úplne nezákonnými.
V roku 1952, keď bolo Chorvátsko súčasťou Juhoslávie, bol potrat legalizovaný. Potom v roku 1974 Federálny súd Juhoslávie vyhlásil, že rozhodnutie o potrate je ľudské právo a do roku 1978 bol ustanovený zákon, ktorý umožňoval antikoncepciu, sterilizáciu, potraty a liečbu neplodnosti. Takto sa v podstate uzákonilo, že želania a túžby dospelých o tom, kedy a ako počať alebo zničiť životy svojich detí, majú prednosť pred právom detí – dokonca aj pred ich najzákladnejším právom na život.
Keď Chorvátsko vyhlásilo nezávislosť od Juhoslávie v roku 1991, vytvorila sa nová ústava, v ktorej sa uvádza, že “každá ľudská bytosť má právo na život” a zakázal sa tiež trest smrti. Napriek tomu potraty zostali zákonné až do 10 týždňov po počatí. Podľa tohto predpisu sa tiež vyžadoval rodičovský súhlas, ak je dieťa mladšie ako 16 rokov. Okrem toho je interrupcia legálna len vtedy, ak je schválená a odôvodnenie a medicínsky nevyhnutná (čo nikdy nie je), aj keď má dieťa postihnutie (v tomto prípade ide o diskrimináciu), alebo keď bola matka znásilnená (aj v tomto prípade možno hovoriť o diskriminácii), alebo keď mala “pohlavný styk s nekompetentnou osobou” (ani to určite nie je chyba dieťaťa).
Potrat musí byť podľa tohto predpisu schválený “komisiou expertov” zloženou z gynekológa a sociálneho pracovníka alebo registrovanej zdravotnej sestry – ktorí však nie sú odborníkmi na všetky zdravotné stavy, ktoré môžu byť diagnostikované prenatálne alebo všetky zdravotné stavy, ktoré môžu postihnúť ženu, alebo alebo obeť sexuálneho zneužívania.
V roku 2017, keď aktivisti napadli zákon o interrupciách, Ústavný súd rozhodol, že ústava umožňuje potrat, a predsedajúci súdu Miroslav Separovič vtedy povedal: “Ústavný súd nie je povinný rozhodnúť, kedy začína ľudský život.” Rozhodlo sa, že nový zákon o interrupciách musí byť vytvorený do dvoch rokov, pričom zákon nemal zakázať interrupciu, ale” dosiahnuť rovnováhu medzi právom žien na súkromie a ochranou nenarodeného života.
“Katolícka cirkev sa tiež zúčastnila procesu vytvorenia nového interupčného zákona, avšak v marci 2018 minister zdravotníctva uviedol, že to bude inak a katolícka cirkev, napriek tomu, že väčšina Chorvátov je katolíka, už nebola súčasťou diskusie o potrate.
Dobrou správou je, že lekári v Chorvátsku čoraz viac odmietajú vykonávať potraty, keďže zákon im to umožňuje. Bohužiaľ, môže to pre nich nakoniec znamenať stratu zamestnania. Lekári, ktorí potraty naďalej vykonávajú, tvrdia, že akýkoľvek lekár, ktorý to odmieta, by nemal pracovať vo verejných nemocniciach.
Chorváti naďalej dúfajú, že potraty budú v ich krajine úplne zakázané. V roku 2016 bolo Chorvátsko krajinou s najväčším nárastom ľudí zapojených do kampaní 40 dní pre život a v roku 2017 sa vyše 20 tisíc ľudí zúčastnilo Marca pre život.
Chorvátske obmedzenia potratov sa javia byť striktné na papieri, dovoľujú však potraty až do 10. týždňa tehotenstva a v skutočnosti spôsobili, to že ženy sú tlačené do rozhodnutia o osude dieťaťa. Väčšina žien zistí, že sú tehotné, približne v šiestom týždni. Tento tlak môže spôsobiť, že ženy si “vyberú” interrupciu a do kona života budú trpieť výčitkaim svedomia, pričom srdce ich dieťaťa tĺklo približne od troch týždňov tehotenstva. Žena rovnako ako dieťa sú ľudskými bytosťami.
Krajina, ktorá vydala mince predstavovujúce drahocenný obraz ľudskej bytosti v lone matky, by mala byť krajinou proti potratom, a Chorvátsko z veľkej časti je. Vzhľadom na rastúcu mieru aktívnych proliverov a odvážnych lekárov, ktorí ich odmietajú, zdá sa, že táto minca je symbolom toho, ako si ľudia v Chorvátsku vážia život. Minca – ktorá má hodnotu 25 Kún je stále v obehu a dá sa zakúpiť aj na eBay za približne 9 dolárov. Zatiaľ čo minca je symbolom nového začiatku, ktorý priniesol rok 2000, je aj symbolom hlbšej pravdy, ktorú ignorujú pro-potratové skupiny na celom svete.
CROATIA HONORS THE PREBORN The Republic of Croatia is, undoubtedly, the only nation in the world that has issued a gold and silver coin with the unmistakable figure of a child that has not yet been born. Croatia honors life to be born. #prolife #humanrights #preborn #humanrights pic.twitter.com/3a4ZGGA41k
.— Catholic Connect (@ConnectCatholic) 13. júla 2018