Chorvátsko chce i do Schengenu – no musí ustrážiť najdlhšiu vonkajšiu hranicu EÚ

Chorvátsko chce i do Schengenu – no musí ustrážiť najdlhšiu vonkajšiu hranicu EÚ

Brusel 1. júla (TASR) – Chorvátsko pozastavilo v noci nadnes colnú kontrolu na všetkých 74 hraničných priechodoch so susednými členskými štátmi Európskej únie. Vstupom do EÚ sa Chorvátsko stalo súčasťou colnej únie, spoločného hospodárskeho priestoru 28 krajín na základe princípov voľného pohybu tovarov a služieb.

Oddnes takisto nadobúda platnosť voľného pohybu osôb. Prepravu cestujúcich na hraničných priechodoch s okolitými členmi EÚ bude kontrolovať už len polícia. Colné formality boli zrušené.

Na hraniciach so Srbskom, Bosnou a Hercegovinou a Macedónskom boli v noci vztýčené značky s nápisom Európska únia a vlajky EÚ.

Najnovší člen EÚ má záujem aj o vstup do schengenského priestoru bez pasových kontrol na vnútroštátnych hraniciach. Vláda v Záhrebe už avizovala, že by chcela byť súčasťou Schengenu do konca roku 2015. Dlhá čakacia doba pre Bulharsko a Rumunsko ale naznačuje, že Chorváti musia rátať aj s politickými, nielen s technickými kritériami.

Reklama

Chorvátsko bude musieť chrániť najdlhší úsek vonkajších hraníc EÚ, a to v oblasti, ktorá je známa vysokým prílivom nelegálnych prisťahovalcov a obchodovaním s drogami či so zbraňami. Vyše 1300-kilometrové pásmo východných hraníc Chorvátska je dlhšie než spoločná hranica medzi Fínskom a Ruskom, doteraz najdlhšia vonkajšia hranica únie.

Pre chorvátske hraničné orgány ide o veľkú výzvu ustrážiť tieto hranice, lebo sú súčasťou "balkánskej trasy," ktorá sa začína v Turecku, prechádza cez Grécko, Macedónsko, Srbsko, Kosovo a Čiernu Horu.

Reklama

V roku 2012 úrady zachytili okolo 6500 migrantov smerujúcich cez chorvátske územie do západnej Európy: utečencov z Afganistanu, zo Sýrie, z Turecka, Albánska a afrických krajín. Agentúra EÚ pre správu vonkajších hraníc (Frontex) odhaduje, že počet ľudí, ktorí neoprávnene prekročili hranice Chorvátska, sa vlani v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšil o 33 percent.

Vlani sa chorvátskym hraničným a colným orgánom podarilo zachytiť na štátnych hraniciach okolo 600 kilogramov drog a domáce úrady evidujú aj nárast obchodovania s odcudzenými vozidlami.

Chorvátsko sa snaží čeliť novým výzvam súvisiacim s ochranou vonkajšej hranice únie. Z podporných prostriedkov EÚ už minulo desiatky miliónov eur na zlepšenie prihraničnej infraštruktúry, modernizácie zariadení a školenia pohraničnej stráže.

Podľa údajov chorvátskej strany je v súčasnosti do monitorovania hraníc s Čiernou Horou, Srbskom a Bosnou a Hercegovinou zapojených okolo 6000 členov pohraničnej stráže. To však nestačí – podľa internetového denníka EUbusiness, ktorý sa odvoláva na policajné zdroje, by pohraničníci potrebovali 300 ďalších členov.

Najnáročnejšie bude ustrážiť 1011-kilometrové hranice s Bosnou a Hercegovinou. A to nielen z dôvodu dĺžky, ale aj kvôli ťažko prístupnému terénu s riekami a horami, ktoré je ťažké monitorovať a ktoré sú práve preto obľúbenými trasami pre nelegálnych migrantov.

Reklama

Ďalším problémom, ktorému Chorvátsko môže podľa EÚ čeliť, je nárast počtu žiadateľov o azyl, na čo Záhreb údajne nie je pripravený: ani finančne, ani personálne.

Organizácia Human Rights Watch (HRW) z Bruselu v tomto kontexte uviedla, že chorvátske prijímacie strediská sú preplnené stovkami detí bez sprievodu, ktoré podľa noriem EÚ potrebujú osobitnú ochranu. Chorvátsko má problém aj preto, že v susednom Macedónsku azylový systém zlyhal, čím narastá tlak na Chorvátsko.

Ak sa Chorvátsko nedokáže vyrovnať s počtom migrantov prichádzajúcich z Balkánu, tak nebude schopné zvládať kritériá EÚ v oblasti azylovej politiky.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali