Politický analytik, publicista, historik, a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár v relácii Ide o pravdu povedal, že je dlhodobo nespokojný s tým, ako sa úrad hlavy štátu na Slovensku chápe a tiež s doterajším výkonom prezidentov. Má obavy, že o tento štát prídeme, ak vypukne nejaký konflikt. Prezident má byť podľa Chmelára mediátorom a mierovým prezidentom.
Kandidát Štefan Harabin, ktorý je sudcom Najvyššieho súdu SR, tvrdí, že situácia na Slovensku v posledných rokoch zašla tak ďaleko, že si ústavní činitelia spolitizovali a sprivatizovali štátne orgány, ktoré majú byť nezávislé a na rôznych úrovniach sa nedodržiava právo a ústava. “Ryba smrdí od hlavy, a toto všetko sa potom prenáša na nižšie, na kraje, na samosprávy, na prokratúru, políciu, daňové úrady atď.,” uviedol na začiatku debaty Harabin.
Eduard Chmelár upozornil Harabina, že znalosť ústavy, na ktorej si sudca zakladá, neznamená, že dotyčný v duchu ústavy aj koná. “My sme parlamentná demokracia, vládu zostavuje ten, kto dokáže zostaviť parlamentnú väčšinu. Je to alfa omega, ostatné je znásilňovanie ústavy,“ povedal Chmelár. “Dôsledky vidíme u tzv. slušného Kisku,“ dodal. Chmelár upozornil, že viacerí prezidentskí kandidáti majú plno sľubov a silné reči, ale ústava nepustí.
Harabin povedal, že celkom nesúhlasí so zvyklosťou dávať automaticky poverenie zostaviť vládu strane, ktorá získa najviac percent. “Tradície nás doviedli do stavu, že sa kradne. Ústavu treba interpretovať tak, aby to bolo pre občanov,“ uviedol. Nedopovedal však priamo, či by dal poverenie napríklad Robertovi Ficovi, Richardovi Sulíkovi či Andrejovi Kiskovi, ak by ten vstúpil do straníckej politiky. Na otázku, ako by ako prezident riešil vlaňajšiu politickú krízu, pripustil, že by uprednostnil „vládu odborníkov“. Podľa neho vláda bez dôvery, ktorá nekradne, je vždy lepšia, ako vláda s dôverou, ktorá kradne.
Podľa Chmelára sa tým však Harabin snaží ohýbať ústavu. “Hovorí o vytvorení úradníckej vlády, ktorá by mu umožňovala vládnuť ako diktátorovi a to je zneužívanie ústavy,“ povedal Chmelár na adresu Harabina. “Nehovoríte pravdu, vy sa chcete preklamať k funkcii,“ povedal Chmelár. Harabin však trval na tom, že úrad prezidenta má presah. “Prezident má najsilnejší mandát, lebo má najväčšie krytie vo voľbách od občanov a je povinný postupovať a dbať o riadny chod štátu,“ dodal Harabin.
V zahraničnej politike chce Harabin aktívne zastupovať Slovensko na všetkých fórach, pričom v rámci európskej rady plánuje otvoriť otázku zrušenia ekonomických sankcii voči Rusku, ktoré “nepoškodzujú USA, Nemecko, ale nás”.
Európska únia sa podľa Harabina musí vrátiť pôvodným cieľom a musí sa viac sústrediť na ochranu svojich hraníc. Funkcionári EÚ podľa neho porušujú právo únie a je potrebné ich vymeniť.
Chmelár taktiež tvrdí, že na summite EÚ krátko po inaugurácii prezidenta by navrhol zrušiť sankcie voči Rusku. Tieto kroky sú vraj podľa neho reálne a prezident má na to právomoc. Podľa Chmleára sa v médiách prezentuje názor, že ak niekto kritizuje vedenie EÚ, tak je antieurópsky. Podľa neho je však potrebné konečne usporiadať EÚ, tak aby fungovala pre ľudí.