Chcete byť za extrémistu? Povedzte, že ste Slovan!

Praha 23. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto: Slavica)

 

Hoci sme príslušníci slovanského národa a hoci myšlienka slovanskej vzájomnosti bola po prvej svetovej vojne úspešná a vznikli samostatné slovanské štáty, teraz sa pojem “Slovan” akosi nenosí. Ako je to možné, prečo mizne ruský jazyk z našich univerzít? Prečo je “panslovanstvo” prirovnávané k extrémizmu? Pýta sa Vladimír Franta

Ilustračné foto

Hon na Slovanov sa odštartoval za éry Stanislava Grossa

Skončila éra “hejslovanstva”. Povedať verejne “Slovan som a Slovan budem” si dnes môže dovoliť snáď len filmová postava v rámci školskej besiedky nazvanej “Kde je ten, čo nosil fúzy? Vojna nie je – všade mier!” Dnes sa nenájde druhý Igor Hnízdo (pozri Svěrákov film” Obecná škola z roku 1991), ktorý by k podobným ideálom viedol svojich žiakov.

Kto by snáď na seba chcel strhnúť všetku pozornosť v negatívnom zmysle, ten nech rovno spustí o “panslavizme”. A aj pán režisér Svěrák si netrúfol slová o slovanstve nechať filmovej postavy prednášať len tak. “Slovan som a Slovan budem!” hlási malý maďarský žiačik Lakatoš. Učiteľ Hnízdo ho za to “ironicky” chytí za plece a hovorí: “Až inokedy …” Irónia? Dvojzmyselnosť?

 

Výraz “panslovanstvo” nie je ani v slovníku MS WORD vopred definovaný

Ing. František Nevařil, CSc. v článku “Demokracia alebo demokratúra?” píše nasledovné: “[…] Mám na mysli také normy, akými sú napríklad lustrácie alebo zločiny typu extrémizmu či rasizmu. Ich výklad v praxi umožňuje v podstate nežiaduce, potenciálnych politických oponentov vyradiť, a to diferencovane . […] Veď podľa niekdajších (grossovských) kritérií ministerstva vnútra možno takto posudzovať napríklad panslovanstvo (prečo nie paneurópanstvo?) alebo neuznávanie ‘vedúcej úlohy USA’?”

Nevařilove slová zaujímavým spôsobom, hoci nepriamo, ilustruje aj textový editor MS Word, ktorý vo svojej prednastavenej korekcii českého jazyka nemá v slovníku výraz panslovanstvo.

 

“Zaujímajú sa o nás spravodajcovia”, tvrdia niektorí predstavitelia českých slovanských organizácií

Môže tu ísť o príslovečné “želanie otcom myšlienky”, aby som na seba upozornil, tvrdím, že sa o mňa niekto zaujíma. Čo by nato povedal inžinier Nevařil, kandidát vied? Ešte raz zacitujeme z jeho článku: “Kapitalizmus dokáže byť tvrdý, keď ide o niečo vážne a pre neho nebezpečné. Ak by šlo o stíhanie politických protivníkov v dobách obdobných povojnovým začiatkom studenej vojny, neviem, neviem … ”

Na druhej strane, bolo by to pochopiteľné. Jedine homogenita jazyková a kultúrna je zárukou stability systému. Zrejme by sa EÚ zakymácala v základoch, keby sa začala zdôrazňovať panslovanská otázka, ktorá bola “zhubná” aj pre integritu Rakúska-Uhorska. Dodnes Čechov vo Viedni akosi “nemusia”. V lepšom prípade nám to dávajú najavo nápisy “Česi – nekradnúť tu!” Tak snáď majú tí predstavitelia pravdu, že sú neustále v hľadáčiku spravodajcov …

 

Zriekli sme sa suverenity pre ČR, preto teraz nesmieme byť Slovania

JUDr. Čestmír Kubát, CSc. v kapitole “Popretie myšlienky demokratického a právneho štátu” včlenenej do knižného zborníka “Ako to bolo naozaj” uvažuje takto: “Česká republika sa bude vo vojenských veciach riadiť zásadou ‘konsenzus mínus jedna’ a podriadi sa rozhodnutím ostatných členských štátov Aliancie, aj keby s nimi sama nesúhlasila.

“Doktor Kubát hneď vysvetľuje, že niečo také “znamená vedomé a zámerné obmedzenie štátnej suverenity Českej republiky, podobne ako pristúpenie Českej republiky k Lisabonskej zmluve”. V oboch prípadoch v integrácii do nadnárodných štruktúr sa z hry zámerne vylúčila verejnosť. Od nej sa naopak žiada, aby zmenila svoje myslenie tak, aby to bolo zlučiteľné s nadnárodnými formáciami, ktorých sme sa stali členmi. Tu skutočne nie je priestor pre panslavizmus, respektíve nie je tu pre to priestor, keď sa celá záležitosť kontempluje optikou NATO a EÚ.

 

Pozor! Jazyk je nositeľom identity

Na vysokých školách sa niekedy prekresľuje tendencia preferovať v rámci “slavistiky” len tie slovanské jazyky, ktorými sa hovorí na území EÚ (napríklad o ruštine teda nemôže byť ani reči, pozri Katedru literárnej a kultúrnej slavistiky, Fakulta filozofická, Univerzita Pardubice, klks.upce. cz). Ak ide o jasne označené jazykové katedry, v jednoodborovom zmysle, potom príkladom môžu byť skôr fakulty pedagogické. V tomto zmysle by sme teda samostatnú rusistiku síce našli – pokiaľ je autorovi článku známe, iba však v Brne – a práve na fakulte pedagogickej.

Nemusíme pripomínať, že poslanie pedagogickej fakulty a filozofickej nie je vôbec to isté. Jazyky na FF sa ďalej oslabujú vznikajúcimi duplicitnými pracoviskami v rámci univerzít, sú chápané ako rôzne “centrá jazykovej prípravy”. Široko vzaté: konštatujeme tendenciu združovať jazykové katedry, rôzne ich fúzovať s ďalšími disciplínami, nie je však jasné, či vždy na prospech veci.

Ak by boli pedagogické fakulty z hľadiska jazykových katedier preferované (prinajmenšom od reakreditácie v roku 2010 to tak pravdepodobne je), potom tu vidíme snahu odtrhávať zložku jazyka od ostatnej kultúry, histórie, filozofie, umenia a spoločnosti. Nie je bez zaujímavosti, že v zahraničí sú absolventi jazykov na pedagogických fakultách viac vážení než tí, ktorí absolvovali to isté na FF. V ČR bola ale tradícia donedávna presne opačná! V zahraničí panuje totiž názor, že len pedagogická fakulta vybaví človeka jazykovo lepšie. Nejaké “rozumovania (filozofovania)” o jazyku sú predsa zbytočné. Fakt, že za oným “filozofovaním” väzí pochopenie národa a jeho tendencií, integrity, sa zámerne vytláča na okraj vedomie dnešných VŠ študentov jazykových odborov. V praxi to znamená: “nech ľudia hovoria. Len aby nebolo jasné, čo vlastne chcú povedať”. Sme svedkami výchovy bezproblémových občanov EÚ?

 

Vladimír Franta mal možnosť sa neformálne opýtať predstaviteľov slovanských hnutí v Českej republike doc. Vojtecha Merunky a JUDr. Zdeňka Opatřila, čo je cieľom ich snaženia, čo vlastne svojím slovanstvom vyjadrujú

Či už ide o Slovanskú úniu alebo Českomoravský slovanský zväz, oba subjekty sa navzájom od seba dokonca odťahujú, jednoznačná odpoveď, úplne paradoxne a proti všetkým očakávaniam, nezaznela. Jedni vidia nutnosť udržiavať staré tradície (akoby NATO a Lisabon zaujímalo, že “okolo Hradca v malej záhradke rastú tam tri ruže” …). Iní sa snažia vyvinúť univerzálny všeslovanský “medzijazyk”, aby si medzi sebou Slovania “lepšie rozumeli”.

Možno si však predstaviť rokovania v Minsku o východnej Ukrajine v novoslovančine? Bohato predsa stačí, že Srbi a Chorváti hovoria vyložene jedným jazykom, ale ani jedno z uvedených etník to nielen neuzná, ba priamo poprie. Možno si vôbec predstaviť napríklad takú bulharsko-macedónsku konferenciu v medzislovančine o geopolitických témach?

 

“EÚ s nami (Slovanmi, pozn.) môže komunikovať v medzislovančine.” Táto koncepcia sa pridržiava doc. Meruňka, tvorca umelej novoslovančiny (medzislovančiny)

Na otázku, prečo by to EÚ mala robiť, čo bude predmetom takéhoto konania, ako sa zdá, ešte nie je jednoznačná odpoveď. Ani jedna z uvedených slovanských organizácií nemá jasne vyhranený vzťah voči Rusku. Na stránkach slovanstvi.cz si môžeme prečítať zaujímavú informáciu. Keby sa spojili Slovania, aspoň teda jazykovo, podiel “ruskej” populácie (škoda, že český jazyk nepozná slovo “Россияне” [rasija: ni] = občania Ruska bez ohľadu na to, ktorého federatívneho etnika sú príslušníkmi. Títo všetci sú “Rossijani”.) by v takomto útvare by predstavoval 50%.

Preto nie je vôbec od veci otázka, prečo sa neučiť rusky, keď je to jazyk s tisícročnou tradíciou, nositeľ vysokých technológií, podporených ohromnú kultúrou. Nech bude odpoveďou to, čo bolo povedané vyššie, alebo fakt, že v ČR vlastne neexistuje katedra vyložene samostatnej rusistiky. Vždy ide o nejaký zlepenec rusistiky s niečím iným, najlepšie na pedagogickej fakulte. V horšom prípade sa hovorí o rôznych inštitútoch, ústavoch, katedrách slavistiky, ale len málokde je pritom slavistika skutočne slavistikou, v tom správnom filologicko-jazykovednom širokom i úzkom zmysle.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Tripartita diskutovala aj o zosúladení pracovného a rodinného života či o potravinách po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   V pondelok 27. septembra 2021 o 13:00 hod. sa uskutočnilo 10. rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady SR (HSR SR). Stretnutie predstaviteľov vlády, zástupcov zamestnávateľov, zamestnancov i Združenia miest a obcí Slovenska viedol predseda rady a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak Rezort…

Zeman podpísal zákon vylučujúci Rusko a Čínu z výstavby elektrárne Dukovany

0 icon

Praha 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lisa Leutner)   Český prezident Miloš Zeman v pondelok podpísal tzv. nízkouhlíkový zákon, na základe ktorého sa ruské a čínske firmy nebudú môcť zúčastniť na výstavbe nového bloku jadrovej elektrárne Dukovany. Informoval o tom na svojej webovej stránke Ekonomický deník Zeman v pondelok podpísal celkovo osem…

Sociológ: Prezidentka má v radoch voličov parlamentnej opozície dôveru v priemere 24 percent

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel,TASR-Jakub Kotian,Facebook-Andrej Danko-predseda SNS)   Prezidentka Zuzana Čaputová stráca dôveru v radoch voličov parlamentnej opozície. Naopak, udržiava si dôveru medzi voličmi vládnych strán. Pre agentúru SITA to povedal sociológ Martin Slosiarik Hlava štátu dosiahla v prieskume agentúry Focus pre televíziu Markíza dôveru 49 percent opýtaných.…

Prešovská nemocnica dostala od Úradu pre verejné obstarávanie pokutu vo výške 80-tisíc eur

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta,Martin Baumann)   Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove dostala od Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) pokutu vo výške 80-tisíc eur Vo vymedzenom období si totiž zabezpečila upratovacie, čistiace a dezinfekčné služby v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. Informovala o tom…

Koaličná rada má riešiť zmeny v polícii či tresty za marihuanu

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Koaličná rada má riešiť zmeny v Policajnom zbore, zriadenie komisie na kontrolu informačno-technických prostriedkov či zmiernenie trestov za marihuanu. Na sociálnej sieti o tom informoval predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽANO) Šéfka poslaneckého klubu SaS Anna…

Internetoví hackeri opäť útočia a šíria podvodné správy, varuje Slovenská sporiteľňa

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenská sporiteľňa upozorňuje na podvodné e-maily a SMS, ktorými sa podvodníci snažia získať prístupové heslá k elektronickému bankovníctvu klientov. Súčasne aj na falošnú webstránku, ktorá vzbudzuje dojem, že ide o skutočnú prihlasovaciu stránku od Slovenskej sporiteľne Banka preto upozorňuje klientov, aby boli obozretní a…

Republiková únia zamestnávateľov nesúhlasí so zrušením stropu na platenie sociálnych odvodov

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) nesúhlasí s návrhom ministerstva práce a sociálnych vecí na zrušenie stropu na platenie sociálnych odvodov Ako k pondelkovému rokovaniu tripartity na brífingu uviedol viceprezident RÚZ Mário Lelovský, už v súčasnosti je maximálny vymeriavací základ na platenie sociálneho poistenia…

Britská vláda vraj uvažuje o nasadení armády na zásobovanie benzínových čerpacích staníc

0 icon

Londýn 27. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Jon Super)   Britská vláda vraj uvažuje o nasadení armády na zásobovanie benzínových čerpacích staníc, aby zmiernila narušenie dodávok, ktoré nastalo pre nedostatok vodičov nákladných áut Pri niektorých britských benzínkach sa v pondelok už štvrtý deň tvoria rady. Šéf britskej Asociácie maloobchodných predajcov benzínu Brian Madderson…

Ženu omylom zaočkovali dvoma druhmi mRNA vakcín. Pre získanie covid pasu na Slovensku to znamenalo neprekonateľný problém

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Môže sa stať, že niekto sa nechá dobrovoľne dvakrát zaočkovať a systém ho napriek tomu vyhodnotí ako nezaočkovaného? Na Slovensku áno. Stačí že vám pichnú dve rôzne vakcíny. Najlepšie na tom je, že tí, ktorí by mali váš prípad riešiť, si nad vami veľmi…

Korčok zablahoželal SPD k víťazstvu v nemeckých voľbách a ocenil Merkelovú. Blahoželal aj Sassoli. EK ich zatiaľ nekomentuje

0 icon

Bratislava/Berlín 27. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,TASR/AP-Frederick Florin, Pool)   Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) v pondelok zablahoželal nemeckým sociálnym demokratom (SPD) a ich kandidátovi na post spolkového kancelára Olafovi Scholzovi k víťazstvu v nedeľných (26. 9.) parlamentných voľbách Zároveň podľa komunikačného odboru ministerstva…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Ivermektin do lekární bez predpisu!

0icon

Prihováram sa našim politikom. Pôvodne som chcel v texte začať každú vetu nejakou škaredou nadávkou, ale rozmyslel som si to. Politici, na Ivermektin pri liečbe Covidu som vo svojom okolí počul len chválu. A dokonca aj o tom určenom pre kone či ovce. Politici, Ivermektin je podľa odborných štúdií najbezpečnejší…

Gustáv Murín

Očkovacia propaganda pritvrdzuje - až do absurdna

0icon

Od počiatku tejto umelo zdramatizovanej (napr. aj falošne pozitívnymi testami a manipuláciou so štatistikami hospitalizovaných) pandemickej situácie registrujeme u nás absenciu verejnej odbornej diskusie a následné bezradné, agresívne, neúspešné zásahy do života celej spoločnosti vedenej bandou plagiátorov. Nevedomosť vedie ku katastrofickým následkom. A tie sa dostavili. Len si stručne zhrňme,…

Andrej Sablič

Komu niet rady, tomu niet ani pomoci!!!

0icon

Spravil som vše, preto, aby si táto spoločnosť uvedomila kam smeruje a, čo je tomu na príčine. Žiaľ spoločenská hlúposť, ktorej začínajú podliehať aj jedinci derúci sa k moci sa množí exponenciálne tak ako, aj prázdne peniaze, ktoré sú nositeľom tejto hlúposti. Nuž a tak na záver tohoto seriálu článkov…

Pavel Jacz

Matovič je najšikovnejší slovenský politik. Žiaľ, iba ….

0icon

  (Zdroj Sputnik News) To, čo sa dnes deje v spoločnosti, v politike, na štátnych úradoch a najmä v policajných a s nimi súvisiacich zložkách, ktoré majú dbať na dodržiavanie zákonov je výslednica ťaženia súčasnej klapkovo jednosmernej „najprofesionálnejšej“ slovenskej vlády v histórii (aspoň si myslím, že „šikovnejšía“ nebola žiadna doteraz),…

Boris Mesár

1. Nórsko : COVID je sezónna chrípka ? 2. Členovia kongresu USA a ich zamestnanci sú oslobodení od Bidenovho očkovacieho mandátu 3. Prečo je na celom svete zrazu extrémne vážny nedostatok pracovníkov? 4. ZAOČKOVANÁ SLOVENSKÁ HEREČKA ŠVIDRAŇOVÁ DOSTALA COVID

0icon

1.Koronavírus možno teraz zaradiť do jedného z niekoľkých respiračných ochorení so sezónnymi odchýlkami, uviedol Geir Bukholm, zástupca riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH). Za posledný rok a pol bol Covid-19 klasifikovaný ako všeobecne nebezpečná choroba. To sa však môže čoskoro zmeniť, pretože asistent riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH) Geir Bukholm…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Nebudeš veriť vlastným očiam! Tieto zvieratá sa očividne roztápajú

0 icon

Zima je už definitívne za nami a blížime sa k tým neznesiteľným horúčavám, ktoré nás čakajú v lete. Predstav si ten pocit, že sa roztápaš. Ako čokoláda, ktorú si nechal na slnku dlhšie, ako bolo potrebné. Presne tak sa v lete cíti nejden človek. A nie len ľudia zdieľajú tieto…

Dunkerque a 2. svetová vojna (5. časť)

0 icon

 Aj napriek hrdinstvu preukázanom v Dunkerquu a úspešnou evakuáciou prevažnej väčšiny spojeneckých vojsk išlo o potupnú porážku. Hitler nariadil, aby na oslavu vyzváňali tri dni zvony a Churchill pochmurne poznamenal: „Evakuáciou sa vojny nevyhrávajú“. Pokračujeme v poradí piatou časťou článku o situácii vo francúzskom meste Dunkerque počas druhej svetovej vojny.…

Čo sa stane s tvojim telom, ak budeš piť len čistú vodu?

0 icon

Všetci dobre vieme, aké zdravotné ťažkosti nám môžu spôsobiť rôzne sladené nápoje - od obezity až po cukrovku a srdcovo-cievne problémy. Avšak ako bude naše telo reagovať, ak tieto nápoje kompletne vyradíme z nášho "jedálnička" a začneme piť výhradne čistú vodu? 1. Schudneš

Prečo na svete existujú len 4 farby pasov a aký majú význam?

0 icon

Je jasné a celkom logické, že každá krajina na svete má svoj vlastný pas a jeho vyhotovenie. Čo však majú všetky pasy spoločné, je farba obalu. Existujú iba štyri základné farby, ktoré sa používajú na cestovných pasoch po celom svete. Každá krajina má svoje vlastné dôvody pre výber jednej z týchto štyroch farieb,…

TOP 10 dôvodov, kvôli ktorým je ťažké byť nadpriemerne vysoký

0 icon

Máš dva metre a stretávaš sa denno denne s problémami, ktoré ti tvoja výška spôsobuje? Samozrejme, nemajú to ľahké ani nízki ľudia... No v dnešnom príspevku dáme priestor vtipným situáciam, do ktorých sa dostávajú tí nadmerne vysokí. Život nie je vždy jednoduchý a to dokazujú aj nasledujúce fotografie.  1. Keď…

Armádny Magazín

Únos alebo vražda Assangea: Plány tajnej vojny CIA proti WikiLeaks

0 icon

Veľká británia, 28.september 2021 (AM) – CIA údajne plánovala únos Juliana Assangeho a niektorí vyšší úradníci agentúry a Trumpovej administratívy údajne zašli tak ďaleko, že zvažovali aj možnosť, ako zavraždiť zakladateľa WikiLeaks, uviedli

Šéf ruskej rozviedky Naryškin vysvetlil údajné akustické útoky na americkú ambasádu na Kube

0 icon

Rusko, 27.september 2021 (AM) – Vedúci zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin v komentári k informáciám o záhadnom „kubánskom syndróme“ odhalil podrobnosti o niektorých tajných experimentoch USA, ktoré sa uskutočnili v sovietskych časoch. Americkí experti podľa Naryškina skúmali spôsoby, akými elektromagnetické žiarenie ovplyvňuje ľudský mozog, aby sa

Alijev odtajnil neznáme podrobnosti o Putinovi a Karabachu

0 icon

Azerbajdžan, 27.september 2021 (AM) - Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev odtajnil neznáme podrobnosti súvisiace s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a konfliktom v Náhornom Karabachu. Alijev poznamenal, že komunikácia s arménskym vedením prebehla cez Putina: sprostredkoval správy Pašinjanovi. Putin bol o vojne i

Ako to je v naozaj s Wagnerovcami? Šéf ruskej diplomacie Lavrov aj premiér Mali vysvetľujú

0 icon

Mali, 27.september 2021 (AM) – Predseda vlády republiky Mali Shogel Kokalla Maiga reagoval na obvinenia Francúzska, že krajina sa uchýlila k pomoci ruskej armády prostredníctvom agentúry Wagner. Podľa politika si za to môžu sami Francúzi: „Boli sme do určitej miery opustení uprostred letu.“   Francúzsky m

Zverejnené zábery Putina a Šojgua v tajge

0 icon

Rusko, 27.september 2021 (AM) – Médiá zverejnili zábery ruského prezidenta Vladimira Putina a ruského ministra obrany Sergeja Šojgua v tajge - hlava štátu a vedúci ministerstva obrany tam boli začiatkom septembra. Na záberoch je vidieť Putina počas jeho dovolenky s udicou v ruke, na prechádzke v horách, plavbe loďou po rieke. Putin…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali