Cestopis: Buď pripravený, Island!

Košice/Island 9. apríla 2016 (HSP/Foto:HSP)

 

Letecké spoločnosti začínajú rozširovať svoju ponuku priamych letov i z nášho regiónu. Jednou z možností posledného obdobia je let z maďarského hlavného mesta na ešte stále tak trochu exotický ostrov Island, ktorý je plný vymyslených trolov, podivne cválajúcich koní a hlavne prírody, ktorá miestami vyráža dych.

Cestovateľ Igor Jurík
Cestovateľ Igor Jurík

V roku 2009, v čase mojej návštevy tohto ostrova bola cesta o niečo iná. Môj trip začal v Košiciach, smer Bratislavské letisko. V pristavenom lietadle sme absolvovali krátke bezpečnostné školenie od letušiek, ktoré mi skôr pripomínalo vystúpenie dobre synchronizovaných akvabel. Z bratislavského letiska sme leteli do Kodane. Krátke medzipristátie, vlastne nič viac. Avšak v hlavnom meste Dánska nasadáme do lietadla, ktoré smeruje na medzinárodné islandské letisko v Keflavíku.

 

Medzinárodný konflikt

Skvelé! To boli asi moje prvé pocity po vstupe na palubu lietadla. Komfortné sedadlá, trasa letu na obrazovke pred očami, príjemné stewardky. Ale to malé uplakané batoľa vedľa mňa… „Áno, áno jasné, že si presadnem“, povedal som letuške, ktorá ma zdvorilo prosila o presadnutie si do uličky k dvom Japonkám (mimochodom v lietadle bol percentuálny pomer aziatov a výberu sveta cca 70 ku 30), z dôvodu že som zrejme svojím zjavom tomu bábätku spôsoboval nejakú traumu, alebo ma možno považovalo za strašidlo. To je vlastne jedno, aspoň už neplakalo. Milá letuška mi nosila stále, keď šla okolo, za moju ochotu nejaké krekery, oriešky a podobné veci. Celý let bol takmer stále pohodový, resp. pre mňa bol pohodový až do pristátia na letisku v Keflavíku. To sa ale nedá povedať o mojich japonských susedkách. Pristávali sme. Samozrejme, chcel som vidieť pristávaciu dráhu a krajinu, no roletka bola susedkami zatiahnutá. Následne som vtedy mojou angličtinou, kde som nevedel, ako sa povie roletka zahlásil: „excuse me, could you open the window?“, čo v preklade znamená „môžete prosím otvoriť okno?“ Japonky ostali v šoku. Boli ešte belšie, ako predtým.

Vydesené pohľady na zarasteného, tmavšieho mladého chlapa mi dali jasne najavo, že som zrejme považovaný za prvého slovenského teroristu. Našťastie fungoval môj priblblý úsmev, i keď si stále myslím, že tie ženy boli určite znepokojené až pokiaľ neupustili lietadlo.

Ak sa ti zdá, že je zlé počasie, počkaj desať minút, bude ešte horšie To je jedno z islandských prísloví, ktoré jasne opisuje klimatické podmienky na ostrove. S Jurajom, mojím verným cestovateľským spolupútnikom, sme sa rozhodli, že od letiska prejdeme k ubytovaniu pešo, nakoľko to boli len tri kilometre. Môj prvý krok mimo terminálu je pre mňa pamätný. Takmer mi odfúklo čiapku a do tváre mi udieral ľadový dážď ostrý ako žiletky, a to sme tam boli v Auguste. Po chvíľkovom rozjímaní sme sa zhodli, že si radšej zavoláme taxi. Noc v Keflavíku bola komfortná. Prvýkrát som spal na americkej tzv. king size bed, čo je asi prvá americká vec, čo chcem mať raz doma.

 

Cesta do Akureyri

Nasledujúce ráno sme sa vydali na cestu do druhého najväčšieho mesta Islandu, Akureyri. Čo by to bolo za moju cestu s Jurajom, keby nevymyslel nejakú adventúru hneď v prvý deň. Zrejme sa vám to nejako zaujímavo ani nebude zdať, ale vysvetlím. Zastavili sme na krajnici s rozhodnutím, že sa ideme vykúpať do jazierka, ktoré je pri ceste. Juraj mi tvrdil, že s určitosťou to je teplá voda. Veď sme na Islande, geotermálna energia tu ohrieva všetko. Po skúsenosti však musím povedať, takmer všetko.

Záliv pri meste Akureyri
Záliv pri meste Akureyri

Nahý som skočil do vody. V okamihu došlo k preskupeniu hmoty v určitých partiách môjho tela. Nie, nie… Mám na mysli hlavne prsty, uši, či nos. Tie mi začali okamžite omŕzať. „Juraj!“, zvrieskol som a rýchlo som sa brodil von z tej ľadovej vody.

Nasledujúcich zhruba päť minút bolo v aute ticho, okrem takého toho cvak, cvak, cvak. Nie, nebol som na Juraja až tak nahnevaný, ako si možno myslíte. Rozprávať som nemohol, nakoľko mi ešte stále drkotali zuby…

Tak teda pokračujeme. Cesta do Akureyri vedie po kvalitnom asfalte s premávkou, aká je u nás asi počas Veľkonočného Piatku. Dorazili sme. Prvá vec, ktorá ma zaujala, bola svetelná križovatka.

Namiesto nervóznej červenej tam svietilo usmievavé červené srdiečko. Už mi nevadilo, že tam čakám možno aj tri minúty.

 

Ja ti za to pivo radšej zaplatím

Po ubytovaní a navečeraní sa u kamaráta, ktorý na Islande študoval geológiu, sme sa už väčšia partia vybrali do miestneho baru. Azda po jednom našom pive zazneli tóny prvých piesní a začala sa diskotéka. Jeden z nás si po aplikácii niekoľkých lokálnych drinkov našiel dobrého islandského kamaráta. My ostatní sme sa divili, no tanec im šiel skoro ako Johnnymu a Baby z Hriešneho tanca.

Tie pózy, otočky, došľapy. Naše udivenie nebolo ani tak zo spoločného tanca dvoch podgurážených chlapov, ako z obleku islandského kamaráta. Mal na sebe obtiahnutú lyžiarsku kombinézu a nafukovacie rukávniky. Teraz z odstupom času hodnotím, že to mohol byť praotec Mimoň.

„Ja už pôjdem na byt“, povedal som asi okolo polnoci. Pohľady mojich spolupútnikov sa mi zdali podozrivé, no šiel som. Hneď pri dverách podniku ma čakala miesta Islanďanka. „Poď so mnou, fešák!“ Pomyslel som si: Bože, ja viem, že každý jeden človek je v Tvojich očiach nádherný, ale…

Slečna odhadom vážila dvakrát toľko, ako ja. Bola celá v čiernom a na hlavne mala čiernu mašľu. Zdvorilo som jej povedal: „Ďakujem za pozvanie, no som unavený a tak či tak chcem už ísť spať“. Jej tvár sa zmenila. Z frustrovaného pohľadu som vycítil, že tu asi nie je niečo v poriadku. Zároveň som sa bál, že ak tá mi dá facku, tak mi vybije všetky zuby. „Veď som im kúpila pivo!“, Povedala nahnevane.

Hneď mi došlo, prečo sa tak všetci tvárili podozrivo. Predali ma za pivo, za jedno pivo! Našťastie, slečna sa upokojila a nechala ma odísť. Cestou na byt som sa však stále obzeral. Čo ak ma predsa len niekto napadne ?!.

 

Konečne k veci

Naším ďalším cieľom bolo mesto Húsavík a strmé skalné zrázy, ktoré lemujú okolie tohto mesta a boli stredobodom nášho záujmu prvý týždeň. Mestečko resp. z nášho ponímania dedinka s počtom obyvateľov presahujúcim dvetisíc je celosvetovo známe múzeom penisov a vyhliadkami za veľrybami.

Prístav v meste Húsavík
Prístav v meste Húsavík

Hneď pri tom mi napadá jeden z mojich tzv. islandských paradoxov. Islanďania veľmi chránia veľryby a vtáka menom Alka biela, no v každom treťom reštauračnom zariadení v centre Reykjavíku nájdete menu práve buď z veľryby alebo pestrofarebného letca.

Po týždni geologického prieskumu pri meste Húsavík sme sa Juraj a ja vybrali opäť do mesta Akureyri. Tam sme si zjednali vyhliadkovú plavbu na ostrov Grimsey za spomínanou Alkou, a to aj napriek upozorneniu, že vtáky už odleteli. Nevadí. Pozrieme si aspoň ostrov. Loď, ktorou sme sa plavili, mala dĺžku zhruba 35 metrov. Ešte v maríne nám námorníčka porozdávala vrecúška v prípade nevoľnosti.

Poznáte to, všetci (t.j. 13 pasažierov) sme sa smiali, veď to nám určite nebude treba. Po vyplávaní na otvorené more to začalo. Päť metrové vlny. Systém hoooore-doooole a opať hooooore-dooooole.

Nepreháňam. Juraj radšej šiel von a držal sa zábradlia, ako o život. Ja som sa takticky premiestnil do stredu lode. Nepomohlo. Ako prví to boli nejaké malí Nemci, potom aziati, Poliaci a nakoniec aj ja.

Strastiplná cesta trvala tri hodiny. Okamžite po vylodení sa všetci účastníci plavby vydali viete kde?! Pozrieť či tam predsa len neostali nejaké Alky? Šli sa prejsť po ostrove? Nie! Všetci do jedného sme skončili mĺkvi sediac v miestnej krčme obdivujúc malé deti v sandáloch a tenkom svetríku, ktoré sa vonku bicyklovali v teplote okolo nuly.

Cesta späť bola lepšia, vietor sa obrátil a nešli sme tak kolmo na vlny. Cesta na Grimsey mala i svoje pozitíva. Po tejto skúsenosti totiž môžem povedať, že už zrejme žiadna húsenková dráha pre mňa nebude problémom.

Cesta okolo ostrova, smerom k mestu Húsavík
Cesta okolo ostrova, smerom k mestu Húsavík

Nasledujúce ráno sme si v Akureyri vypožičali auto. Náš off-road s automatom, ktorý som hneď na križovatke otestoval. Veľké šťastie, že za nami nešlo žiadne auto. Ostali sme pricapení na prednom okne. Áno, stláčal som imaginárnu spojku.

Náš plán bol prejsť zo severu krížom cez ostrov do mesta Vík. Poobzerať „The Golden Circle“ (hlavné atrakcie Islandu), ale aj miesta, ktoré nie sú turistami tak preplnené.

Celkovo najväčší zážitok mám z miesta zvaného Landmannalaugar, čo značí farebné hory. Vulkanická aktivita, zloženie pôdy a geologické činitele sa podpísali pod tvorbu pre mňa najúchvatnejšieho miesta na Zemi, ktoré som kedy navštívil. Presvedčenie samého seba, že nevidím namaľovaný obraz ale realitu, mi trvalo hodnú chvíľu. Tak nádherné, pestrofarebne kopce som nikdy dovtedy nevidel.

Pre mňa je Landmannalaugar atrakciou číslo jeden na celom Islande, ktorú odporúčam každému cestovateľovi, turistovi. Čo by to však bolo bez nejakej zaujímavej príhody. Prameň, ktorý sa zdal byť konečne naozaj teplý. Juraj aj ja sme sa doň namočili takmer okamžite po tom, čo sme zakempovali.

Voda bola tzv. dvojzložková. Aká to je? Nóóó… Zľava štvorstupňová a sprava osemdesiat stupňová.

Hľadanie tej správnej polohy, kde nám bolo rovnomerne teplo, nemrzli nám nohy a zároveň sa nevarili ruky, bolo komplikované. Bolo nás tam celkovo päť, my dvaja a traja neznámi. Po chvíľke som to nevydržal a Jurajovi som mierne frustrovane povedal: „do takejto vody môžu vliezť len hlúpi Slováci alebo Česi.“ „Jo, jo my jsme z Brna“, zaznelo od tej trojice. Pre istotu som už bol radšej ticho…

Ďalšou zastávkou bola sopka s názvom Laki. Brodenie sa autom v miestnych riekach nám prinieslo adrenalín už cestou tam. Našťastie sme to zvládli a dosiahli sme náš bod záujmu. Laki je v súčasnej dobe neaktívny vulkán. Jeho erupcia v roku 1783 však výrazne ovplyvnila klímu severnej hemisféry.

Neaktívna sopka Laki
Neaktívna sopka Laki

Preskúmali sme aj lávovú jaskyňu a následne sme sa vybrali spať do nášho útulku. Nasledujúci deň sme zaznamenali druhý islandský paradox. Asi o šiestej ráno sa okolo nás zhromaždilo stádo oviec bez pastiera o počte odhadom sto kusov. Medzi sebou mali tieto zvieratá vedúcu ovcu, niekoho ako Mama Kami vo Fontáne pre Zuzanu. Zrejme po udelení pokynov od vedúcej ovce sa stádo rozpŕchlo a my sme mohli pozorovať ten spomínaný paradox. Baran, ovca, ovca. Skupina dva: baran, ovca,ovca. Skupina tri: baran, ovca, ovca. A tak to šlo dookola. Trojčlenné grupy sa rozpŕchli po krajine a v priebehu pár chvíľ sa nám stratili za obzorom. Jednoducho islandský paradox číslo dva.

Cesty krížom cez Island sú budované lávovou šotolinou. Asfalt tu nenájdete. Na to doplatila aj naša pravá zadná pneumatika, ktorú sme roztrhali a bola súca do koša. Pozitívom bolo zistenie, že každý jeden vodič nám zastavil a pýtal sa, či nám má pomôcť.

Konečne sme dorazili na pláže pri meste Vík. Úplne čierny piesok bol od slnka rozpálený, tak sme si teda na ňom trochu odpočinuli.

Ďalšiou zastávkou bola ľadovcová lagúna Jokulsarlon, miesto kde sa ľadovcové kryhy najväčšieho európskeho ľadovca Vatnajokull lámu do oceánu. Obzreli sme si tuleňov v zátoke, spravili výlet na motorovom člne a následne sa vydali na cestu smerom do hlavného mesta Reykjavík.

Cestou sme navštívili spomínaný „The Golde Circle“ s vodopádmi, ako Dettifoss, Skogafoss, Gullfoss, ktoré prinášajú množstvu návštevníkov nezabudnuteľné impresie a miestami vyrážajú dych svojou krásnou.

Povinnou zastávkou bolo aj miesto s názvom Geysir, kde sme však erupciu toho najznámejšieho gejzíru nepozorovali.

Svetoznámy gejzír na lokalite zvanej Geysir
Svetoznámy gejzír na lokalite zvanej Geysir

Cestou sme videli i fumaroly, čo sú plynné, lokálne bahenné prejavy aktívneho vulkanizmu obsahujúce oxid uhličitý, chlorovodík a sírovodík. Z tohto kokteilu plynov vám môže byť jasné, že vôňa, ktorá sa tam šírila pripomínala „produkty“ kvalitnej, domácej fazuľovej polievky.

 

Reykjavík

Do hlavného mesta sme dorazili deň pred odchodom na Slovensko. Relatívne strohá škandinávska architektúra s ostrými geometrickými tvarmi budov. Žiaden barok, či renesanciu na Islande nezažijete, všetky stavby sú relatívne mladého veku. Na druhej strane, čistota a usporiadanie ulíc navodzujú príjemné pocity. Najviac sa mi asi páčil kresťanský chrám s názvom Hallgrímskirkja so sochou Leifa Erikssona, objaviteľa Ameriky, v období vyše 500 rokov pred Columbom.

A ešte jedna vec. Vyhrievané chodníky. Geotermálna energia vytápa na Islande množstvo vecí a jednou z nich sú aj chodníky v hlavnom meste. Nie sú všade, ale dajú sa nájsť. Vtedy som pochopil, prečo riadne podgurážený Islanďania ležia každý piatok polonahí na chodníkoch. Je im predsa teplo…

 

Cesta domov

Deň pred naším odchodom skrachovala letecká spoločnosť, ktorou sme mali letieť z Kodane na Slovensko. Teda let z Kodane bol českou leteckou spoločnosťou smerujúci najprv do Prahy a následne do Košíc, kde som sa ocitol po vyše dvoch týždňoch.

Štrnásť dní na spoznávanie Islandu je relatívne málo, no prešli sme jeho veľkú časť a videli nádherné prírodné scenérie, ktoré nenájdete nikde inde na svete. Fascinujúci Landmannalaugar, tulene v Jokulsarlone, úchvatné vodopády a množstvo príhod mi vyčaria krásne spomienky i po rokoch od návštevy tohto majestátneho miesta našej planéty. Takže neváhajte, je čas na návštevu ľadového ostrova!

 

Doslov

V závere by som sa chcel zo srdca poďakovať dvom významným osobám. Môjmu profesorovi z univerzity v Košiciach Jurajovi Janočkovi, ktorý má toho naučil veľmi veľa po odbornej i ľudskej stránke a vďaka ktorému som mohol precestovať kus sveta, poznávať krásu a zákonitosti vzniku prírodných výtvorov.

Druhou osobou je môj dobrý priateľ Juraj Oslanec, ktorému ďakujem za množstvo zážitkov na našich spoločných cestách, za pomoc, podporu a verné priateľstvo.

Cestovateľ Igor Jurík

 

Tu si môžete pozrieť fotogalériu z Islandu:

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Jaroslav Naď: Na boj s pandémiou sme v pondelok vyčlenili 561 profesionálnych vojakov

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Na úlohy spojené s pandémiou vyčlenil rezort obrany v pondelok 561 profesionálnych vojakov. Na sociálnej sieti o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) "Rezort obrany pomáha na všetky strany - v nemocniciach je dnes 356 vojakov, regionálnym úradom verejného zdravotníctva pomáha 181…

SIS v roku 2020 zaznamenala rozsiahle siete daňových podvodov aj podvody pri čerpaní poľnohospodárskych dotácií

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-SIS)   V rámci problematiky daňových podvodov získavala v roku 2020 Slovenská informačná služba (SIS) informácie o rozsiahlych sieťach daňových subjektov zapojených do páchania ekonomickej trestnej činnosti poškodzujúcej štátny rozpočet SR. Vyplýva to zo správy činnosti SIS za minulý rok "Zaznamenané boli napríklad aktivity organizovanej…

Aktivisti napísali otvorený list prezidentke, upozornili na negatívnu výstavbu v Tatrách

0 icon

Poprad 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Adriána Hudecová)   Občianska iniciatíva Milujem zelené Tatry adresovala otvorený list prezidentke Slovenskej republiky Zuzane Čaputovej k degradácii Tatier. Poukazujú v ňom na extrémne zlú situáciu v oblasti stavebného rozvoja vo Vysokých Tatrách, pri správe Tatranského národného parku a biosférickej rezervácie Tatry Rovnako kritizujú rozhodovanie orgánov…

Zariadenia cestovného ruchu a gastra môžu žiadať o štátnu pomoc aj za mesiace september až november

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer, Jaroslav Novák)   Prevádzky v odvetví cestovného ruchu a gastra môžu žiadať štát o podporu na zmiernenie vplyvov pandémie koronavírusu aj za mesiace september až november tohto roka. Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) aktuálne vyhlásenou jesennou schémou pokračuje v pomoci tomuto odvetviu.…

Zahraničné obchodné komory volajú po reformách školstva, zdravotníctva a justície

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovensko bezodkladne potrebuje prijatie účinných reforiem v oblasti školstva, zdravotníctva a justície. Zdôraznili to zahraničné obchodné komory v spoločnom vyhlásení. Vládu vyzývajú, aby tieto reformy prijala urýchlene "Apelujeme na to, aby sa čelní predstavitelia verejnej správy poučili z nedostatočného úsilia verejných inštitúcií za…

Minsk obvinil Ukrajinu z narušenia vzdušného priestoru

0 icon

Kyjev 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Sputnik/Stringer)   Bielorusko v nedeľu obvinilo Ukrajinu z narušenia svojho vzdušného priestoru. Podľa vyhlásenia bieloruského ministerstva obrany vrtuľník ukrajinskej armády v sobotu vletel asi kilometer do vnútra bieloruského územia. Ministerstvo uviedlo, že si predvolalo ukrajinského vojenského atašé, ktorému predložilo protestnú nótu. Obvinenie, ktoré zaznelo v čase…

Ekonomickí analytici považujú očkovacie poukazy za neefektívne riešenie. 500 eur je podľa nich “príliš veľa”

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Milan Kapusta)   Členovia Klubu ekonomických analytikov (KEA) považujú očkovacie poukazy za neefektívne riešenie nízkej zaočkovanosti na Slovensku, ako aj pomoci sektorom dotknutým pandémiou. Uviedli to v tlačovej správe. Suma 500 eur je podľa ich názoru príliš vysoká a bola stanovená bez potrebnej analýzy…

Generálna prokuratúra hľadá desiatky nových právnych čakateľov prokuratúry

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Generálny prokurátor Maroš Žilinka vyhlásil začiatkom decembra výberové konanie na funkciu právnych čakateľov prokuratúry. Potrebné je obsadiť 35 voľných miest na okresných prokuratúrach po celej krajine. Generálna prokuratúra (GP) SR o tom informuje na svojej stránke Záujemcovia musia splniť viaceré požiadavky. Podmienkou je…

Ministerka pre informatizáciu k prokuratúre: Stalinský model dlho vyhovoval pochybným štruktúram

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian)   Stalinský model prokuratúry dlho vyhovoval pochybným štruktúram a politikom, čo sa ukázalo aj pri rozsiahlom vyšetrovaní trestných činov najmä z čias vlád Smeru - sociálna demokracia. Pre agentúru SITA to uviedla predsedníčka strany Za ľudí a vicepriemiérka Veronika Remišová s tým,…

Pred Špecializovaný trestný súd sa má postaviť údajný bývalý bos nitrianskeho podsvetia Ľuboš Ferus

0 icon

Banská Bystrica 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Pred senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) sa má v stredu (8. 12.) v Banskej Bystrici postaviť údajný bývalý bos nitrianskeho podsvetia Ľuboš F. Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní, pojednávať sa má aj vo štvrtok Hlavné pojednávanie s Ľubošom F. sa na ŠTS…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

1. Štatistický trik: Ako môže Omicron prejsť z "mierneho" na "smrtiaci" ! 2. Strach z Omicronu by mohol úplne zničiť globálnu ekonomiku 3. 10 predpovedí pre Omicron v roku 2022: príručka globalistov odhalená

0icon

1.Skôr než sa dostaneme k Omicronu, je potrebné zdôrazniť dve dôležité veci súvisiace s COVID Šialenstvom :Za prvé - Ak je váš test COVID pozitívny v teste PCR (kde ja falošná pozitivita vysoká) , máte viac ako 99 % šancu ,že sa  vyliečite. Toto platí od začiatku existencie programu COVID Šialenstva.

Gustáv Murín

Boľševici (v novej koži) sa vracajú

0icon

Nová doba a radikálne nové pomery si vyžadujú nové pojmy, aby sme sa ľahšie, skratkou takéhoto nového pojmu ľahšie dorozumeli. Nikomu z nás po roku 1989 nenapadlo, že sa Globalizačná klika rozhodne umelo vyvolať novú Studenú vojnu. Ale už vieme

Marek Brna

Referendum treba hlavne o vystúpení z EÚ

0icon

Už dávno presakujú kuloárne informácie, že pravdepodobne celý Brusel fičí na kokaíne. Po informáciách, že EÚ plánuje členským štátom nariadiť povinné očkovanie, sa v plnej nahote ukazuje, že to je ozaj diablov spolok. Tak v najzaočkovanejších krajinách už dlhšie zreteľne stúpajú počty infikovaných a úmrtí, čo jasne dokazuje, že

Jozef Slávik

Slovo k všetkým ľuďom dobrej vôle ...

0icon

Ľudstvo žije v súčasnosti vo veľmi hektickej dobe. Nie sú to len lokálne vojnové konfliky, násilné činy  radikálov, ale aj rôzne iné hrozby akou je preľudnateľnosť a obsencia dostatku potravín hlavne v krajinách tretieho sveta, nedostatok vody v niektorých tropických krajinách, radikálne zmeny klímy spôsobené ľudskou nenásitnosťou po pohodlnom živote,…

Marek Bičík

Zásterka pred vojnou, COVID – 19.

0icon

Už v predchádzajúcom blogu som predpokladal, že covid je vlastne tretia svetová vojna. Rád by som to možno poopravil. Covid sám nieje vojna, je to príprava na vojnu.   Zhromažďovanie vojsk na ruských hraniciach nemôže nevidieť len slepec alebo naivný človek. Nemôže to byť nič iné ako príprav

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke turisti počas túry na Vrchpodžiar v Krivánskej Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Jaroslav Naď: Na boj s pandémiou sme v pondelok vyčlenili 561 profesionálnych vojakov

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Na úlohy spojené s pandémiou vyčlenil rezort obrany v pondelok 561 profesionálnych vojakov. Na sociálnej sieti o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) "Rezort obrany pomáha na všetky strany - v nemocniciach je dnes 356 vojakov, regionálnym úradom verejného zdravotníctva pomáha 181…

SIS v roku 2020 zaznamenala rozsiahle siete daňových podvodov aj podvody pri čerpaní poľnohospodárskych dotácií

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-SIS)   V rámci problematiky daňových podvodov získavala v roku 2020 Slovenská informačná služba (SIS) informácie o rozsiahlych sieťach daňových subjektov zapojených do páchania ekonomickej trestnej činnosti poškodzujúcej štátny rozpočet SR. Vyplýva to zo správy činnosti SIS za minulý rok "Zaznamenané boli napríklad aktivity organizovanej…

Aktivisti napísali otvorený list prezidentke, upozornili na negatívnu výstavbu v Tatrách

0 icon

Poprad 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Adriána Hudecová)   Občianska iniciatíva Milujem zelené Tatry adresovala otvorený list prezidentke Slovenskej republiky Zuzane Čaputovej k degradácii Tatier. Poukazujú v ňom na extrémne zlú situáciu v oblasti stavebného rozvoja vo Vysokých Tatrách, pri správe Tatranského národného parku a biosférickej rezervácie Tatry Rovnako kritizujú rozhodovanie orgánov…

Zariadenia cestovného ruchu a gastra môžu žiadať o štátnu pomoc aj za mesiace september až november

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer, Jaroslav Novák)   Prevádzky v odvetví cestovného ruchu a gastra môžu žiadať štát o podporu na zmiernenie vplyvov pandémie koronavírusu aj za mesiace september až november tohto roka. Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) aktuálne vyhlásenou jesennou schémou pokračuje v pomoci tomuto odvetviu.…

Zahraničné obchodné komory volajú po reformách školstva, zdravotníctva a justície

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovensko bezodkladne potrebuje prijatie účinných reforiem v oblasti školstva, zdravotníctva a justície. Zdôraznili to zahraničné obchodné komory v spoločnom vyhlásení. Vládu vyzývajú, aby tieto reformy prijala urýchlene "Apelujeme na to, aby sa čelní predstavitelia verejnej správy poučili z nedostatočného úsilia verejných inštitúcií za…

Minsk obvinil Ukrajinu z narušenia vzdušného priestoru

0 icon

Kyjev 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Sputnik/Stringer)   Bielorusko v nedeľu obvinilo Ukrajinu z narušenia svojho vzdušného priestoru. Podľa vyhlásenia bieloruského ministerstva obrany vrtuľník ukrajinskej armády v sobotu vletel asi kilometer do vnútra bieloruského územia. Ministerstvo uviedlo, že si predvolalo ukrajinského vojenského atašé, ktorému predložilo protestnú nótu. Obvinenie, ktoré zaznelo v čase…

Ekonomickí analytici považujú očkovacie poukazy za neefektívne riešenie. 500 eur je podľa nich “príliš veľa”

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Milan Kapusta)   Členovia Klubu ekonomických analytikov (KEA) považujú očkovacie poukazy za neefektívne riešenie nízkej zaočkovanosti na Slovensku, ako aj pomoci sektorom dotknutým pandémiou. Uviedli to v tlačovej správe. Suma 500 eur je podľa ich názoru príliš vysoká a bola stanovená bez potrebnej analýzy…

Generálna prokuratúra hľadá desiatky nových právnych čakateľov prokuratúry

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Generálny prokurátor Maroš Žilinka vyhlásil začiatkom decembra výberové konanie na funkciu právnych čakateľov prokuratúry. Potrebné je obsadiť 35 voľných miest na okresných prokuratúrach po celej krajine. Generálna prokuratúra (GP) SR o tom informuje na svojej stránke Záujemcovia musia splniť viaceré požiadavky. Podmienkou je…

Ministerka pre informatizáciu k prokuratúre: Stalinský model dlho vyhovoval pochybným štruktúram

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian)   Stalinský model prokuratúry dlho vyhovoval pochybným štruktúram a politikom, čo sa ukázalo aj pri rozsiahlom vyšetrovaní trestných činov najmä z čias vlád Smeru - sociálna demokracia. Pre agentúru SITA to uviedla predsedníčka strany Za ľudí a vicepriemiérka Veronika Remišová s tým,…

Pred Špecializovaný trestný súd sa má postaviť údajný bývalý bos nitrianskeho podsvetia Ľuboš Ferus

0 icon

Banská Bystrica 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Pred senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) sa má v stredu (8. 12.) v Banskej Bystrici postaviť údajný bývalý bos nitrianskeho podsvetia Ľuboš F. Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní, pojednávať sa má aj vo štvrtok Hlavné pojednávanie s Ľubošom F. sa na ŠTS…

Podkasty

„V tejto republike médiá vládnu, majú obrovské kompetencie a žiadnu zodpovednosť.“ Ktoré médiá má na mysli člen výboru NR SR pre kultúru Dušan Jarjabek?

icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:) Na žiadosť Európskej komisie vypracoval rezort Natálie Milanovej súbor zákonov týkajúcich sa mediálneho prostredia, všetkých druhov médií aj autorského zákona. Dva z balíka zákonov sú už v parlamente. Podľa šéfky ministerstva kultúry vyvolá tento balík zákonov v praxi doslova „kultúrnu revolúciu“. Zvuk: Milanová Bývalá ministerka kultúry Jana Laššáková, dnes pod krídlami Hlasu-SD, si...

Liečiť covid vakcínami alebo tradične? Stret záujmov medicíny a biznisu?

icon

Bratislava 4. decembra 2021 (HSP/Foto:) Šéf Pfizeru Albert Bourla otvorene priznal, že očkovanie proti Covidu sa treťou dávkou nekončí. Ľudia ho budú musieť podstúpiť každoročne „po mnoho nasledujúcich rokov.” Snaží sa nás tiež presvedčiť, že 35-miliardový zisk firmy s tým nemá nič spoločné, motiváciou je láska. Na výčitku svetových zdravotných charitatívnych organizácií, že farmaceutickým spoločnostiam...

Zákon o smrti slobody a demokracie najviac ublíži alternatívnym médiám

icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Pred niekoľkými dňami, 27. novembra, sme povedali, že ministerky Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá. Odozva bola veľmi veľká. Vybrali sme aspoň jeden z názorov „podčiarnikov“: „Sloboda, demokracia, ľudské práva, ľudská dôstojnosť a bezpečnosť vraj nemôžu byť rukojemníkmi nadnárodných korporácií. Asi v tom kláštore (poznámka: myslí sa na ubytovanie...

Výzva na generálny štrajk apeluje na všetkýh Rakúšanov, Nemcov, Čechov aj Slovákov

icon

Bratislava 1. decembra (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Už od leta sa najmä na sociálnych sieťach objavujú výzvy na generálny štrajk. A tak si povedzme, čo to ten generálny štrajk vlastne je. Je to štrajk zasahujúci všetky odvetvia alebo ich rozhodujúcu väčšinu. Jeho motívy sú politické, úsilie o odstúpenie vlády alebo o stiahnutie návrhu zákona, o ktorom sa...

Vydieranie v priamom prenose: veľká skúška charakteru našich seniorov

icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Ľudovít Vaniher) Keď Remišová povedala, že očkovanie za každú cenu treba stimulovať, nečakali sme, že jej minister financií Igor Matovič vyhovie takmer v priamom prenose. Napriek vetu kolegov zo SaS-ky štát ústami Matoviča chce poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam, ktoré utrpeli škody počas pandémie, ale nie priamo. Peniaze sa k nim majú...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

1. Štatistický trik: Ako môže Omicron prejsť z "mierneho" na "smrtiaci" ! 2. Strach z Omicronu by mohol úplne zničiť globálnu ekonomiku 3. 10 predpovedí pre Omicron v roku 2022: príručka globalistov odhalená

0icon

1.Skôr než sa dostaneme k Omicronu, je potrebné zdôrazniť dve dôležité veci súvisiace s COVID Šialenstvom :Za prvé - Ak je váš test COVID pozitívny v teste PCR (kde ja falošná pozitivita vysoká) , máte viac ako 99 % šancu ,že sa  vyliečite. Toto platí od začiatku existencie programu COVID Šialenstva.

Gustáv Murín

Boľševici (v novej koži) sa vracajú

0icon

Nová doba a radikálne nové pomery si vyžadujú nové pojmy, aby sme sa ľahšie, skratkou takéhoto nového pojmu ľahšie dorozumeli. Nikomu z nás po roku 1989 nenapadlo, že sa Globalizačná klika rozhodne umelo vyvolať novú Studenú vojnu. Ale už vieme

Marek Brna

Referendum treba hlavne o vystúpení z EÚ

0icon

Už dávno presakujú kuloárne informácie, že pravdepodobne celý Brusel fičí na kokaíne. Po informáciách, že EÚ plánuje členským štátom nariadiť povinné očkovanie, sa v plnej nahote ukazuje, že to je ozaj diablov spolok. Tak v najzaočkovanejších krajinách už dlhšie zreteľne stúpajú počty infikovaných a úmrtí, čo jasne dokazuje, že

Jozef Slávik

Slovo k všetkým ľuďom dobrej vôle ...

0icon

Ľudstvo žije v súčasnosti vo veľmi hektickej dobe. Nie sú to len lokálne vojnové konfliky, násilné činy  radikálov, ale aj rôzne iné hrozby akou je preľudnateľnosť a obsencia dostatku potravín hlavne v krajinách tretieho sveta, nedostatok vody v niektorých tropických krajinách, radikálne zmeny klímy spôsobené ľudskou nenásitnosťou po pohodlnom živote,…

Marek Bičík

Zásterka pred vojnou, COVID – 19.

0icon

Už v predchádzajúcom blogu som predpokladal, že covid je vlastne tretia svetová vojna. Rád by som to možno poopravil. Covid sám nieje vojna, je to príprava na vojnu.   Zhromažďovanie vojsk na ruských hraniciach nemôže nevidieť len slepec alebo naivný človek. Nemôže to byť nič iné ako príprav

TopDesať

Ruwenzori: Miesto, kde aj obyčajné rastliny majú gigantické rozmery. 2. časť

0 icon

Západné vetry vanú nad pariacimi sa dažďovými lesmi v povodí Konga a zbierajú vlahu. Pohorie Ruwenzori ich donúti stúpať vyššie a skondenzovať sa na dážď a kryštáliky ľadu. Výsledkom sú mraky, ktoré takmer ustavične zahaľujú vrcholky Ruwenzori. Ako správne tušíte, práve tento proces má za následok, že rastliny rastú do…

TOP15 dôvodov, prečo sa jednoducho nedá nemilovať Slovensko

0 icon

Veríš v lásku na prvý pohľad? Ak áno, tak potom by si mal čítať ďalej. Možno sa to bude zdať neuveriteľne, no tieto fotografie boli nafotené na Slovensku, v samotnom srdci Európy. Naša krajina má skutočne čo ponúknuť, príroda odhaľuje krásu všade, kam sa pozrieme. Či už si spravíš výlet medzi majestátne…

Pluckley je najstrašidelnejšia dedina v Anglicku, v ktorej sa oficiálne nachádzajú duchovia

0 icon

Malá a krásna dedinka s počtom obyvateľov približne 1000, ktorá sa nachádza v blízkosti Ashford v Kente. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že je to typická anglická dedinka podobná všetkým iným, nedaj sa oklamať. Pluckley je najstrašidelnejšia dedina v celom Anglicku. Samotná obec je naozaj krásna a obklopená je…

Reálna podobizeň historických osobností: Tak vyzerali Bach či Nefertiti!

0 icon

V dobe, keď ešte neexistovali fotoaparáty, sa ľudia nechávali zvečniť maliarom na plátno. Nie každý maliar bol však natoľko talentovaný, aby dokázal človeka zobraziť do detailov presne. Alebo sa len ponáhľal alebo mal radšej abstraktné diela. Možno dostal príkazom obraz trocha vylepšiť. Doteraz sme podobizeň slávnych historických osobností mohli vidieť…

Čo ste nevedeli o jedle? Tepelná úprava jedál na 6 spôsobov

0 icon

Teplo vyvoláva v jedlách chemické a fyzikálne zmeny, vďaka ktorým sa stávajú mäkšími a stráviteľnejšími a zároveň sa z nich ľahšie uvoľňujú živiny. Pri tepelnej úprave potravín sa však niektoré živiny rozkladajú. Viete prečo a akým spôsobom sa jedlá tepelne upravujú? Pozrite sa na na prvý pohľad samozrejmé veci trošku…

Armádny Magazín

Rusko má odpoveď na tanky NATO. Je to Chryzantéma-S

0 icon

Rusko, 6.december 2021 (AM, Sputnik) – Najnebezpečnejším tankovým smerom je pre Rusko ten západný. Na rast počtu tankov je logické reagovať vyzbrojením novými sys

Posledná vojna NATO

0 icon

Rusko, 6.december 2021 (AM) – Čím viac Západ vybičováva hystériu okolo údajne blížiacej sa ruskej invázie na Ukrajinu, tým intenzívnejšie sa sami západní politici začínajú vrtieť na svojich mäkkých stoličkách.   Ako informovali nórske noviny „Verdens Gang“, vláda kráľovstva sa zrazu postavila proti rozmiestneniu vojenských

Kto si je istý, že pozná históriu generálov Lukina, Vlasova, Jefremova?

0 icon

Rusko, 6.december 2021 (AM) – Rusi majú nielen maršalov a generálov víťazstva, ale aj ústupov. Kam by ste zaradili generálov Michaila Fjodoroviča Lukina, Andreja Andrejeviča Vlasova a Michaila Grigorieviča Jefremova? Ako by ste oceňovali ich bojové schopnosti? Lebo na Veľkú vl

Ukrajina presunula na Donbas už 125-tisíc vojakov. Všetci obyvatelia Donecka dostanú ruské pasy

0 icon

Doneck, 6.december 2021 (AM) – Prezident Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin povedal, že všetci obyvatelia separatistami kontrolovaných území Doneckej oblasti na Ukrajine dostanú ruské pasy. Podľa Pušilina, ktorý v nedeľu vystúpil v Moskve, už viac ako 350 000 obyvateľov „DĽR“ dostalo ruské občianstvo. "Každý ho dostane," povedal separatistický vodca o p

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Na snímke turisti počas túry na Vrchpodžiar v Krivánskej Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali