Cesta americkej čipovej vojny od dvojitého úderu k samovražde

Cesta americkej čipovej vojny od dvojitého úderu k samovražde

Washington 20. júla 2023 (HSP/global times/Foto:Pixabay)

 

USA viedli čipovú vojnu proti Číne s cieľom potlačiť jej technologický pokrok v najmodernejších oblastiach, ale pochybnosti a odpor voči možným dôsledkom narastajú, pretože strategická chyba Washingtonu sa čoraz viac prejavuje a aktéri z oblasti špičkových technológií v USA sa obávajú, že sa stanú obeťami tejto samovražednej vojny

electronika čipy polovodiče
Ilustračné foto

Šéfovia najväčších amerických spoločností vyrábajúcich čipy – Intel, Qualcomm a Nvidia – vyzvali na zastavenie ďalších obmedzení vývozu čipov do Číny, keď sa v pondelok stretli s najvyššími predstaviteľmi Bidenovej administratívy, aby diskutovali o politike voči Číne, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na americké ministerstvo zahraničných vecí a zdroje.

Reklama

V ten istý deň obchodná skupina Semiconductor Industry Association so sídlom v USA vyzvala Bidenovu administratívu, aby “upustila od ďalších obmedzení” predaja čipov do Číny.

Tieto lobistické snahy sa objavili v čase, keď Bidenova administratíva údajne zvažuje aktualizáciu svojich zákazov predaja čipov, ktoré voči Číne zaviedla v októbri.

Reklama

USA síce môžu rôznymi opatreniami zdržiavať rozvoj výroby čipov v Číne, ale fakty ukazujú, že nie je možné zabrániť Číne vo vývoji vlastnej technológie výroby čipov.

Napriek tlaku USA Čína zjavne zrýchľuje svoj technologický a vedecký rozvoj, v ktorom určite dôjde k prelomu.

Tento týždeň sa napríklad objavili správy, že dvaja veľkí čínski výrobcovia zariadení na výrobu čipov očakávajú v prvej polovici roka 2023 výrazný rast vďaka prudko rastúcemu dopytu po miestnych výrobkoch v situácii, keď USA prísne obmedzujú vývoz moderných zariadení na výrobu čipov do Číny.

Správy z Číny by mohli nejakým spôsobom vysvetliť, prečo americkí čipoví giganti tak horlivo lobujú u svojej vlády za zmiernenie vývozných obmedzení voči Číne. Po prvé, Čína je najväčším svetovým trhom s čipmi, pričom jej dovoz v roku 2022 dosiahne 415,6 miliardy USD.

V čase, keď globálni výrobcovia čipov zaznamenávajú spomalenie dopytu v dôsledku rôznych faktorov, ako je napríklad pomalý hospodársky výhľad, čínsky trh nemôžu len tak ľahko preskočiť.

Reklama

Pokles ich trhového podielu, ku ktorému pravdepodobne dôjde, ak Washington ešte viac sprísni obmedzenia vývozu, môže priamo viesť k zníženiu predaja a zisku, čo následne ovplyvní ich následné rozpočty na výskum a vývoj.

Po druhé, Čína môže mať svoj vlastný plán vývoja čipov. Ak americkí čipoví giganti nebudú môcť predávať čipy do Číny, znamená to, že stratia podiel na trhu v prospech miestnych čipových spoločností, čo im ponúkne čas a trhový priestor na to, aby sa v budúcej globálnej konkurencii stali veľkými.

V čipovej vojne Washingtonu proti Pekingu môže byť kontrola vývozu alebo technologické “oddelenie” jeho najdôležitejšou zbraňou v snahe obmedziť technologický pokrok Číny, ale jednou z fatálnych chýb je, že táto zbraň môže mať v dlhodobom boji len krátkodobý účinok.

To znamená, že vývozné obmedzenia, ktoré môžu v krátkodobom horizonte zasadiť ťažký úder čínskym priemyselným reťazcom v oblasti polovodičov, by mohli motivovať nezávislé inovácie a výskum v Číne, čo by prispelo k jej dlhodobému kvalitnému rastu.

Politici vo Washingtone zvolili nesprávny spôsob, ako udržať technologickú prevahu krajiny, ale konečný výsledok sa pravdepodobne obráti proti nim. Chybu urobili na úkor vlastného polovodičového priemyslu, ktorý riskuje svoje rozvojové možnosti.

Reklama

Vláda má chrániť záujmy svojho domáceho priemyslu, najmä špičkových technológií, aby sa spoločnosti mohli sústrediť na svoj biznis a usilovať sa o ďalší pokrok. Táto logika však neplatí v prípade vojny o čipy, v ktorej utrpeli americké technologické spoločnosti aj z krátkodobého, aj z dlhodobého hľadiska.

Ak je americký čipový priemysel hlboko prepojený s čínskym trhom, je v podstate samovražedné považovať technologickú súťaž s Čínou za hru s nulovým súčtom a jediným víťazom. A čo je horšie, čím viac sú jej záujmy poškodené, tým menšia je možnosť vrátiť sa späť, čo je nebezpečné pre USA a celý svet.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:06

Arbitrážny súd v Petrohrade zmrazil ruské aktíva niekoľkých európskych bánk vrátane Deutsche Bank. Informovala agentúra DPA.

Súd prijal opatrenie na žiadosť RusChimAllianz, čo je dcérska spoločnosť Gazpromu, ktorá prevádzkuje terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Baltskom mori, uviedla v sobotu ruská štátna tlačová agentúra Tass.

Súd zablokoval aktíva vo forme cenných papierov patriacich Deutsche Bank a ďalším spoločnostiam, v ktorých má podiel, ako aj vo forme nehnuteľností a peňazí na bankových účtoch.

17:05

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v sobotu vetovala zákon o zahraničnom vplyve, informovali agentúry AFP a Reuters.

Prezidentka Zurabišviliová v minulosti viackrát avizovala, že zákon bude v prípade schválenia vetovať. Vládna strana Gruzínsky sen má však v parlamente dostatok hlasov na prelomenie jej veta.

17:02

Pápež František vstal v sobotu počas ceremónie v starovekej aréne vo Verone, aby objal dvoch mužov, ktorých príbuzných zabili Hamas a izraelské sily. Informovala agentúra Reuters.

Pápežova návšteva Verony po troch týždňov od návštevy Benátok minulý mesiac je testom jeho výdrže po sérii ochorení v poslednom roku.

14:48

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan udelil milosť siedmim generálom. Boli odsúdení za úlohu pri vojenskom prevrate, ktorý v roku 1997 zvrhol islamistickú vládu, informujú dekréty zverejnené v sobotu. Správu priniesla agentúra AFP.

14:33

Vietnamská komunistická strana nominovala ministra pre verejnú bezpečnosť To Lama do funkcie nového prezidenta krajiny. V sobotu o tom informovali štátne médiá, uviedla agentúra AFP.

Budúci prezident Lam (66) je ministrom verejnej bezpečnosti od roku 2016 a voči hnutiam za ľudské práva v komunistickej krajine presadzoval tvrdý postoj.

14:31

Rusko by mohlo dodávať Číne svoju ropu tou istou trasou, akou má prechádzať navrhovaný plynovod. Vyhlásil to v piatok (17. 5.) ruský prezident Vladimir Putin. Informovala agentúra Reuters.

Putin na záver dvojdňovej návštevy Číny uviedol, že spolu so svojimi hostiteľmi potvrdil záujem o pokračovanie v navrhovanom plynovode s názvom Sila Sibíri 2.

13:54

Poľský premiér Donald Tusk v piatok vyhlásil, že Varšava vynaloží na ochranu svojej východnej hranice viac než 2,3 miliardy eur. Zdieľa ju s Ukrajinou, Bieloruskom a ruskou exklávou Kaliningrad, informuje agentúra AFP.

Poľsko taktiež modernizuje svoju armádu a na obranu vynakladá až štyri percentá hrubého domáceho produktu (HDP), čo je najviac v EÚ.

13:42

Nemecko zažíva nebezpečnú eskaláciu politickej agresie, čo sa prejavuje prudkým nárastom útokov proti politicky aktívnym ľuďom. Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová (SPD) to napísala v článku pre nemecký denník Welt. Informovala agentúra DPA.

“Musíme jednoznačne ukázať, že právny štát nebude tolerovať toto násilie – ani voči zeleným, ani voči politikom AfD, ani voči predstaviteľom inej strany,” uviedla.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Na snímke nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
13:17

Prudké dažde viedli v noci na sobotu k povodniam v častiach Nemecka, Belgicka i Holandska. Voda zaplavila ulice aj budovy, v niektorých oblastiach museli evakuovať aj obyvateľov, informuje TASR podľa agentúry AFP.

V juhozápadnej nemeckej spolkovej krajine Sársko stála na uliciach voda a na snímkach zdieľaných na sociálnych sieťach bolo vidieť záchranné zložky, ako evakuujú ľudí do bezpečia.

12:59

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze sa v piatok pridal k desaťtisícom ľudí, ktorí pochodovali hlavným mestom Tbilisi pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny. Obdobné pochody sa konali aj v približne 20 ďalších gruzínskych mestách, informuje TASR podľa agentúry AP.

Na piatkovom pochode v Tbilisi sa zúčastnil premiér Kobachidze aj predseda parlamentu Šalva Papuašvili.

V Tbilisi sa konal pochod za tradičné rodiny
Na snímke ľudia s gruzínskymi vlajkami počas pochodu za tradičné rodiny pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny v Tbilisi
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Pavel Jacz

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali