Ceny ropy klesli po tom, čo z Číny prišli slabé ekonomické údaje. Po pôvodne rastúcom trende ázijských obchodných ziskov došlo k poklesu. V dopoludňajších hodinách, barel (159 litrov) ropy Brent pripravenej na dodávku v novembri stál 48,76 amerických dolárov. To je o 32 centov menej ako minulý týždeň. Cena za barel americkej ropy West Texas Intermediate (WTI) pripravenej na dodanie v októbri klesla o 23 centov na 46,13 dolárov.
Čínska ekonomika je vďaka svojmu vysokému dovozu ropy zásadný faktorom pre vývoj trhu s ropou. Slabšia ekonomika hovorí v neprospech dovozu a preto má cena ropy tendenciu k poklesu.
Francúzsky energetický gigant Total podstupuje ďalšie úsporné opatrenia proti dôsledkom slabých cien ropy. Investície by sa mali vrátiť v nasledujúcich rokoch tak, aby neotriasli dividendami, oznámil finančný riaditeľ Patrick de la Chevardière v stredu. V roku 2015 sa pohybovali 23-24 miliardami dolárov oproti rekordným 28 miliardám dolárov v predchádzajúcom roku. Očakáva sa, že v roku 2015 to bude menej ako 20 miliárd.
Cena ropy sa znížila takmer na polovicu v priebehu jedného roka. Minulú stredu stál barel severomorskej ropy Brent okolo 49 dolárov. Nízke ceny v dôsledku oslabujúcej ekonomiky v mnohých častiach sveta spôsobujú nadprodukciu. Spoločnosti znižujú kapacity, rušia nákladné projekty v poradí a znižujú počet pracovných miest. Zatiaľ iba talianska spoločnosť Eni Corporation znížila dividendu. Výplata akcionárom je v priemysle považovaná za základný faktor pre podporu cenu akcií.