Cena za život

❚❚

Slovensko 31. marca (HSP/Foto: Mária Čapáková)

Cena života je nevyčísliteľná. Môžeme život zničiť, ale nedokážeme ho opäť vzbudiť. Nie sme pánmi nad životom. Bol nám daný ako vzácny dar. A tak by sme ho mali aj prijímať – ako dar, ktorý má veľmi vysokú hodnotu. Možno to skôr vnímame u ľudí, ktorých máme radi a sú nám blízki – je pre nás vzácny život tých, ktorých milujeme. A na ten svoj možno až tak nehľadíme. Ale život každého jedného z nás je vzácny.

Skúsme sa na to pozrieť z pohľadu toho, ktorý nám život daroval. Z pohľadu toho jediného, ktorý dokáže vdýchnuť život. Kedy? V okamihu počatia dieťaťa. Odrazu vzniká život. V skrytosti, nenápadne. Je to vrchol jeho diela. Človek, ktorému vdýchol dych života. Tvorca, ktorý život stvoril a daroval nám ho, pozerá na svoje dielo ako na niečo veľmi vzácne. Záleží mu na ňom a starostlivo naň dohliada. Dohliada na nás a náš život. Neopustil nás v okamihu nášho stvorenia, práve naopak. Zamiloval si svoje dielo a túži byť s ním v kontakte. Pre neho je život každého z nás dôležitý. Aj umelcovi, ktorý vytvorí nádherné dielo, záleží na tom, čo sa s ním udeje. Starostlivo naň dohliada, ak putuje po výstavách a neustále dáva pozor, aby sa nepoškodilo. A keď sa poškodí, z láskou ho opraví, aby bolo v poriadku, v svojej plnej kráse.

.

Tak to bolo od počiatku stvorenia života. Tvorca neustále dohliadal a snažil sa byť so svojim dielom v neustálom kontakte. Staral sa oň a vytváral pre život tie najlepšie podmienky. Vieme však sami podľa seba, že tak, ako sa prví ľudia vzdali týchto ideálnych podmienok, aj my sa vzdávame… Tvorca však neustále dohliadal. Dával ľuďom možnosti vrátiť sa k nemu naspäť. Ale im sa to nedarilo. Dielo sa vybralo svojou cestou. A hoci zo začiatku počúvalo svojho tvorcu, postupne sa od neho veľmi vzdialilo. A čím bolo ďalej, tým sa viac zraňovalo.

Ako sa asi cítil tvorca? Ponechal svojmu dielu slobodu a postupne ho strácal. Dielo sa tvárilo, že ho nepotrebuje. Vzdialenosť sa stupňovala a prehlbovala. Ale to neznamená, že tvorcovi na ňom prestalo záležať. Práve naopak. Hľadal spôsob, ako ho nestratiť úplne…

.

V čom sa líšime od prvých ľudí? Akonáhle si začíname žiť v pohode, zabúdame na tvorcu, ktorý sa nám postaral o to, aby sme mali ideálne podmienky pre život. Neodoláme rôznym ponukám, o ktorých si myslíme, že nás môžu posunúť ďalej. Kam ďalej? Ďalej od tvorcu…

Starostlivý tvorca života to nemohol nechať tak. Rozhodol sa ísť ku svojmu dielu a ukázať, ako veľmi mu na ňom záleží. Pri tejto záchrane života svojho diela zašiel však tak ďaleko, že položil svoj život, aby mohlo jeho dielo žiť.  Dielo vytrápilo a zničilo život svojho tvorcu. Ale na niečo pozabudlo – že ten, ktorý sám je Život, zomrieť nemôže. Tí, ktorí prijali túto skutočnosť, dostali podiel na Živote, ktorý nekončí.

Cena nášho života je vysoká. Má cenu utrpenia a smrti tvorcu, ktorý ho miluje. Nemohli by sme však žiť, keby nežil on. Môj či tvoj život patrí tomu, ktorý ho stvoril. Ak sa od neho vzdialime, trápime sa a blúdime. Môžeme si však byť istí, že nech by sme zablúdili kamkoľvek a poškodili svoj život akokoľvek, tvorca bude neustále bojovať o to, aby sa život vrátil k Životu. Sme príliš vzácni na to, aby riskoval, že nás stratí. Ak aj urobíme to, že svojho tvorcu odvrhneme a „pochováme“, nezabúdajme na to, že pán života, ktorý sám je Život, má moc nechať hrob prázdny a bude bojovať o svoje dielo, až kým ho nezíska naspäť.

 Mária Čapáková

Ak si chcete prečítať všetky články autorky, vložte do vyhľadávania jej meno

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali