Čarnogurský ml.: Život po COVIDe bude iný

Čarnogurský ml.: Život po COVIDe bude iný

Bratislava 26. januára 2021 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Život po covide by mohol byť rovnaký ako pred covidom. Ale nebude. Predovšetkým ľudské práva ako ich poznáme budú potláčané na neurčito a vlastníctvo vecí, najmä nehnuteľností, nebude samozrejmosť. Práve sa začalo Svetové ekonomické fórum, ktoré sa každoročne stretáva v Davose vo Švajčiarsku. Jeho zakladateľ naznačil, ako sa má svet v najbližších mesiacoch vyvíjať

koronavírus
Ilustračné foto

 

Reklama

Slovensko je malá krajina na periférii Európskej únie, nerobme si ilúzie. Pozrime sa, čo nás čaká.

 

Reklama
Korporácie svoj vplyv veľmi posilnia

Covid nás naučil, že cez internet je potrebné riadiť celý náš život. Následok? Isté veľké korporácie, Facebook, Twitter a Youtube, si nedávno dovolili jednoducho vypnúť úradujúceho prezidenta USA na svojich platformách.

Fungovalo im to beztrestne a preto v budúcnosti budú všetky korporácie vypínať hocikoho. Najprv od informácií, od cestovania, od vzdelávania, od bankových služieb.

Následne od zamestnania, elektriny, vody, zdravotnej starostlivosti. Všetko sa bude diať bez možnosti občanov nášho štátu proces ovplyvniť a bez spotrebiteľovej možnosti sa účinne brániť, najmä ak prevádzkovateľom služby bude zahraničná firma.

Právo na akúkoľvek službu poskytovanú korporáciou sa bude riadiť jej jednostrannými „všeobecnými podmienkami používania“ a nie zákonmi prijímanými naším parlamentom.

Veľké korporácie budú rozhodovať, v ktorom štáte budú naďalej zamestnávať ľudí. Štáty sa budú pretekať, aby motivovali veľké korporácie zamestnávať občanov na ich území. Korporácie sa tým stanú nedotknuteľnými a ich prínos na daniach najmä v malých štátoch bude klesať. Veľké zahraničné korporácie budú ovplyvňovať politický život na Slovensku viac ako kedykoľvek predtým, každá vláda, najmä menej vzdelaná a menej schopná, sa pred nimi iba skloní. Vzdelanejšia a schopnejšia vláda môže však vyjednať kompromis v prospech obyvateľov.

Reklama

Slovensko ešte má trochu nerastného a prírodného bohatstva. Zarobí na ňom však bude chcieť iba zahraničie, pokiaľ ho náš štát nedokáže obrániť.

 

Malé firmy skrachujú, veľké posilnia. Štát bude mať potrebu všetkých kontrolovať

Dnes sú na Slovensku všetky veľké firmy sprivatizované zahraničnými korporáciami. Aj banky, ktoré sú čiastočne ovládané slovenskými vlastníkmi, majú sídlo materských firiem v zahraničí. Malé a stredné firmy, ktoré vlastnia prevažne Slováci, v dôsledku korony buď skrachujú alebo budú musieť dlho prekonávať veľké finančné problémy. Pokiaľ bude existovať v rovnakej oblasti väčšia nadnárodná firma, zaujme miesto na slovenskom trhu. Výrobné firmy budú môcť čerpať malú výhodu z poklesu miezd.

V zahraničí dostali firmy podstatne vyššiu štátnu covid podporu ako u nás. Mnohé naše firmy, ktorým konkurujú západoeurópske spoločnosti, stratia preto konkurencieschopnosť a buď zavrú alebo ich zahraničie lacno skúpi.

Štát bude najväčšou korporáciou, ktorá bude mať peniaze. Preto bohatnúť budú tí, ktorí budú napojení na štátny rozpočet. Všetci covidoví oligarchovia to už vedia. Počas núdzového stavu predsa nie je treba robiť tendre. Štát má neskutočné technické prostriedky na kontrolu obyvateľov. Keď im platí, bude vyžadovať, aby prijímatelia štátnych platieb kontrolu strpeli. Bezvýhradne, „doborvoľne“.

Reklama

 

Vlastníctvo bude iba pre vyvolených. Všetci majú byť šťastní, keď budú môcť (dočasne) používať cudzie veci

Poznáme to už z budovania socializmu. Vtedy všetko rozhodujúce vlastnil štát. Dnes je štát nahradený veľkými korporáciami. Najmä bankami. Nastupuje progresívny liberalizmus, ktorý sa od socializmu odlišuje veľmi málo. Po páde socializmu každý chcel vlastniť aspoň byt a auto. V nových progresívnych časoch po korone aj vlastníctvo bytu môže byť luxusom. Pravda, ak za vlastníctvo považujeme aj vlastníctvo obmedzené záložným právom, či hypotékou, tak áno, také ešte chvíľu zostane. Je to však iba fiktívne vlastníctvo, pri ktorom povinnosti vlastníka zostávajú všetky, ale práva nie, tie môže banka kedykoľvek zrušiť. Strážme si preto vlastníctvo.

 

Zadlženie štátu dramaticky vzrástlo, porastie čierna ekonomika

Deficit štátneho rozpočtu, naplánovaný na rok 2021, prestavuje 8 miliárd EUR. Minulý rok to malo byť v najhoršom prípade 6 miliárd EUR, a to sme mali koronu neustále. Štátu bude teda chýbať až o tretinu viac peňazí ako v roku 2020. To je obrovská suma. Znamená to iba ďalšie znižovanie dôchodkov, znižovanie minimálnej mzdy, zvýšenie daňového zaťaženia pre stredné a malé firmy, pretože koncepčné riešenie, ktoré podporí vznik domácich slovenských výrobných firiem s vysokou pridanou hodnotou, vládna koalícia zatiaľ nie je v mentálnom stave navrhnúť.

Možno zvolí vláda nešťastnú cestu a sprivatizuje už úplne všetko, čo sa dá: vodárne, železnice, lesy. Bude to hlúpa voľba, pretože peniaze sa rýchlo prejedia a nič Slovákom nezostane, čo by mohlo vyzvárať ďalšie hodnoty v budúcnosti.

Môžeme očakávať výrazný rast čiernej a šedej ekonomiky, v rámci ktorej platby budú vykonávané najmä v hotovosti, v kryptomenách alebo výmenou a dane sa platiť nebudú. Hotovostné platby nie sú počas núdzového stavu zakázané a nemajú ani žiaden horný limit, čo je aspoň jeden pozitívny dôsledok vládnej posadnutosti núdzovým stavom. Čierna ekonomika nás nakoniec možno zachráni, pretože vďaka rekordnej zadlženosti domácností mnohí živitelia rodín skončia v exekúcii, takže im bude fakticky znemožnené mať akýkoľvek legálny príjem v zamestnaneckom alebo obdobnom pomere.

 

Koniec covid príbehu?

Covid prestane byť problémom vtedy, keď sa každý z nás s vírusom stretne. Naposledy bol následok plošného testovania dvojtýždenný pokles nových prípadov, pretože niektorých chorých plošné testovanie za obrovské peniaze nevyhnutne odhalilo. Asi však tri týždne po plošnom testovaní počet nakazených a mŕtvych začal rekordne rásť. Zrejme v dôsledku toho, že mnohí nakazení veselo behali uspokojení negatívnym výsledkom pofidérneho rýchlotestu medzi ľuďmi.

Výsledky rýchlotestov tvrdia, že 1% testovaných sú nakazení. PCR testy tvrdia v rovnakom čase, že 20% testovaných sú nakazení.  Je zrejmé, že rýchlotesty počet nakazených drasticky podhodnocujú.

Negatívny rýchlotest však zbavuje ostražitosti.  Keďže od 8. februára je považovaný za zdravého každý, kto má hocijaký rýchlotest, starý aj niekoľko týždňov, je jasné, že na Slovensku ešte môže byť smutno a počet mŕtvych môže dramaticky rásť niekedy začiatkom marca. Čo iného sa dá čakať od atómovej zbrane, pravda.

Reklama

Očkovanie iste pomáha proti covidu, avšak niektoré, hoci zriedkavé, následky očkovania sú horšie ako covid samotný. Nedôvera v progresívne RNA vakcíny z USA a západnej Európy, využívajúce systém doteraz používaný iba na zvieratách, je veľká. Kvôli politickej hlúposti, vakcíny z Ruska, ktorým veľa Slovákov dôveruje, na Slovensko nedorazia a počet zaočkovaných bude malý. Môžeme sa preto tešiť na matovičovské drastické obmedzovanie ľudských práv pre nezaočkovaných. Bude to čoskoro náš nový normál.

Ján Čarnogurský
Na snímke Ján Čarnogurský
Kadiaľ teda ísť?

Niekoľko vhodných možností je jasných už dnes, hocikadiaľ sa vyberieme. Dôležité bude nielen ČO budeme robiť, ale najmä AKO.

Dobré šance majú tí, ktorí majú veľké rodiny. V rámci rodiny je spolupráca najlepšia a koordinácia najjednoduchšia. Vždy aspoň niekomu sa podarí presadiť a môže pomôcť ostatným.

Prejavy skutočnej lásky a porozumenia budú vzácne. Tých, ktorí budú úprimne rozdávať radosť a pokoj a tých, čo budú pomáhať iným, bude mať každý rád a nedajú im zahynúť.

Ochrana ľudských práv bude kľúčová.

Reklama

Ľudské práva boli najviac rozvinuté tam, kde sa rozšírilo kresťanstvo. Kresťania veria, že každý človek má slobodnú vôľu, ktorú rešpektuje aj Boh. O to viac by mali slobodnú vôľu iných ľudí rešpektovať samotní ľudia. Ak túžime po posilnení a návrate ľudských práv, podpora kresťanstva je dobrá cesta.

Ján Čarnogurský ml.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:50

Neďaleko pamätníka padlých vojakov Červenej armády vo Viedni vznikli dva veľké portréty nedávno zosnulého ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Nasprejované sú na múre patriacemu k pozemku, ktorý vlastní šľachtická rodina bývalého a tiež už zosnulého ministra zahraničných vecí ČR Karla Schwarzenberga.

11:23

Ceny benzínov a nafty pred veľkonočnými sviatkami zdraželi o tri centy za liter. Spotrebiteľské ceny oboch benzínov dosiahli najvyššie hodnoty za posledných 20 týždňov.

11:13

Ekvádorským úradom sa podarilo potlačiť vzburu vo väznici v meste Guayaquil, odkiaľ v januári ušiel jeden z najobávanejších šéfov zločineckých gangov. Informovala agentúra AFP.

11:03

Jednu obeť si vyžiadal požiar v domove dôchodcov, ktorý vypukol vo štvrtok nadránom vo východomaďarskej obci Ököritófülpös.

Riaditeľstvo úradu civilnej ochrany (OKF) uviedlo, že do hasenia požiaru v jednoposchodovej budove nasadili 19 hasičov s piatimi vozidlami.

10:53

Ukrajinská armáda v noci na štvrtok zneškodnila 26 dronov, ktorými útočili ruské sily. Uviedol to veliteľ ukrajinských vzdušných síl Mykola Oleščuk.

10:40

Nemecký maloobchod dosiahol vo februári slabšie výsledky. Tržby sa znížili v porovnaní s januárom aj s rovnakým mesiacom minulého roka, oznámil vo štvrtok spolkový štatistický úrad Destatis.

10:13

Štyria ľudia zahynuli a najmenej päť ďalších utrpelo zranenia pri útoku nožom na severe amerického štátu Illinois.

Incident sa odohral v stredu popoludní miestneho času v meste Rockford, ktoré leží asi 145 kilometrov od Chicaga. Útočník v rôznych lokalitách smrteľne pobodal 15-ročné dievča, 63-ročnú ženu a dvoch mužov vo veku 49 a 22 rokov.

09:59

Vyše 70 percent Poliakov si neželá vyslanie vojakov svojej krajiny ani Severoatlantickej aliancie na Ukrajinu. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý vypracoval inštitút IBRIS pre poľský denník Rzeczpospolita.

09:38

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol plánovanú dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a juhoamerickým zoskupením Mercosur v jej súčasnej podobe.

Potrebné sú podľa neho rokovania o novej a zodpovednejšej dohode, ktorá bude prihliadať na rozvoj, ochranu klímy a biodiverzitu.

09:24

Tisíce vodičov autobusov vstúpili vo štvrtok v juhokórejskej metropole Soul do generálneho štrajku pre spor týkajúci sa platov. Podľa odborov postihol štrajk 97 percent tamojších autobusových liniek a spôsobil chaos počas rannej dopravnej špičky. Po zhruba 11 hodinách sa však vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť a vrátili sa do práce.

09:13

Slovenský hokejista Martin Chromiak pomohol asistenciou k triumfu Ontaria nad San Jose 3:2 v nočnom zápase AHL. Dvadsaťjedenročný útočník má po 61 dueloch sezóny na konte 29 bodov (13+16).

08:49

Výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pre politické záležitosti a demokraciu vyjadril podporu prípadnému prijatiu Kosova do RE. Srbsko toto rozhodnutie odsúdilo ako škandalózne.

08:36

Francúzski politici z celého spektra v stredu vyjadrili zdesenie nad odstúpením riaditeľa parížskej školy, ktorý dostal vyhrážky smrťou za to, že požiadal študentku, aby si v priestoroch školy zložila moslimský závoj.

Premiér Gabriel Attal, bývalý minister školstva, chcel ukázať riaditeľovi podporu a pozval ho v stredu do svojho úradu.

08:24

Šéf ruskej rozviedky Sergej Naryškin navštívil tento týždeň Severnú Kóreu, kde viedol diskusie o bezpečnostnej spolupráci.

Naryškin sa stretol so severokórejským ministrom pre štátnu bezpečnosť Ri Čang-daem.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali