Čarnogurský 100 rokov po podpise Trianonskej zmluvy: “Uhorsko bolo po stáročia viacjazyčné, až v 19. storočí Maďari začali maďarizovať nemaďarské národy”

Čarnogurský 100 rokov po podpise Trianonskej zmluvy: “Uhorsko bolo po stáročia viacjazyčné, až v 19. storočí Maďari začali maďarizovať nemaďarské národy”

Bratislava 3. júna 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Bývalý minister a premiér Ján Čarnogurský na sociálnej sieti pripomenul, že tento týždeň vo štvrtok 4. júna uplynie 100 rokov od podpisu Trianonskej zmluvy, o ktorej často aj v súčasnosti kriticky hovoria najmä maďarskí politici. Podľa Čarnogurského však ide o historický fakt, ktorý netreba brať ani ako triumf a ani ako katastrofu.

Na snímke Ján Čarnogurský

Ján Čarnogurský vysvetlil, že išlo o dôležitú mierovú zmluvu medzi Maďarskom a okolitými štátmi po 1. svetovej vojne. “Nemaďarské národy sa odtrhli od Uhorska (v maďarčine Maďarska) a pripojili sa k iným štátom, sebe bližším. Slovensko sa pripojilo k Česko-Slovensku (v takej podobe sa píše Česko-Slovensko v mierových zmluvách).”

Reklama

Maďari však považujú Trianonskú zmluvu za národnú tragédiu a hlásajú, že ňou stratili významnú časť svojho územia a obyvateľstva. Ján Čarnogurský podotkol, že tieto hlasy do územia a obyvateľstva zahŕňajú celé Slovensko, celé Sedmohradsko, celú Vojvodinu, celý Burgenland v Rakúsku, celú Podkarpatskú Rus.

“Nuž, trochu dejepisu. Po páde Veľkej Moravy a vzniku Uhorska bolo Nitriansko najrozvinutejšou časťou Uhorska. Malo postavenie údelného kniežatstva, kniežaťom bol príslušník arpádovského rodu a z Nitry pochádzali všetci arpádovskí králi. Nitriansko malo svoje hranice – na severe Tatry a severné hory, na juhu Pilišské, Novohradské, Bukové hory a pohorie Matru. V roku 1074 bol nitrianskym kniežaťom Gejza, uhorským kráľom Šalamún, obaja z arpádovského rodu. Gejza chcel byť kráľom a 14. marca 1074 sa odohrala medzi nimi bitka pri Mogyoróde. Vyhral ju Gejza spolu s bratom Ladislavom pod nitrianskou vlajkou (strieborný dvojkríž v červenom poli).”

Reklama

Čarnogurský ďalej dodáva, že po tejto bitke bratia potrebovali uzavrieť mier tak, aby stabilizovali krajinu. “Gejza sa stal kráľom, uznal ho byzantský cisár a poslal mu korunu, ktorá je známa ako svätoštefanská koruna. Historické Nitriansko (základ neskoršieho Slovenska) sa vzdalo svojej územnej a politickej subjektivity. Ako kompenzáciu Nitra získala biskupa. Takto sme stratili svoje južné hranice, ale získali sme celé Uhorsko a s ním právny rámec, v ktorom sme vytrvali až do roku 1918. Čoskoro vyjde kniha Murices Novae (narážka na knihu Jána Baltazára Magina Murices sive apologia, Trenčín 1728) od profesora Martina Homzu, vedúceho Katedry slovenských dejín na Komenského univerzite, kde sa o tom píše podrobnejšie.”

“Naspäť k Trianonu. Od Mogyoródu sme s Maďarmi ešte vyhrali i prehrali viacero bitiek aj vojen, ale rozhodujúce boli vojny v 20. storočí. Po 1. vojne sme získali naspäť hranice, nie po hrebeňoch hôr ako malo Nitriansko, ale v údoliach riek, po 2. vojne sme získali naviac tri obce – Rusovce, Čuňovo, Jarovce. Vďaka nim sme mohli dokončiť priehradu Gabčíkovo.”

Bývalý politik zdôraznil, že Uhorsko bolo po stáročia viacjazyčné podľa odporúčania kráľa sv. Štefana. “Až v 19. storočí, najmä od rakúsko-uhorského vyrovnania v roku 1867 Maďari dohodu z Mogyoródu opustili a začali maďarizovať nemaďarské národy. Tak sme Uhorsko opustili aj s vlastným územím. Teraz spomíname aj my na Trianon, ani ako na národný triumf, ani ako na národnú katastrofu, len ako na historický fakt, všetkým rozumným ľuďom hodným na zamyslenie.”

 

Jaroslav Zajac

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali