Prezentuje aj ďalšie smutné štatistiky. Až v polovici /14 z 28/ členských štátov Európskej únie žije každé tretie dieťa v chudobe. Nie je to žiadna novinka, pretože údaje Caritas Europe potvrdzujú aj štatistiky Eurostatu, ktoré navyše ukazujú, že každý štvrtý občan EÚ je ohrozený chudobou a sociálnym vylúčením.
Vo svojom prieskume sa Caritas Europe venovala aj jednému z najpálčivejších problémov súčasnosti – nezamestnanosti. Upozorňuje na to, že najhoršia situácia je v tejto oblasti v Španielsku, Grécku a iných krajinách. Rastúci trend nezamestnanosti pozorujú naprieč všetkými vekovými kategóriami. Najviac ohrozenými skupinami sú mladí ľudia a to najmä ženy. V Grécku taktiež rastie počet nezamestnaných, ktorí nemajú nárok na akúkoľvek sociálnu podporu. V tejto krajine sa tiež zhoršuje prístup občanov k zdravotnej starostlivosti, narastá imigrácia, ale aj xenofóbia a rasizmus.
Nový grécky premiér Alexis Tsipras Európsku úniu vyzval, aby začala riešiť humanitárnu krízu v Európe v dôsledku úsporných opatrení. Zhoduje sa tak s návrhmi Caritas Europe, ktorá odporúča členským štátom venovať zvýšenú pozornosť sociálnym otázkam pri riešení súčasnej krízy namiesto toho, aby sa zameriavali predovšetkým na ekonomiku. Úsporné opatrenia, ktoré mali za cieľ znížiť deficit a rastúci dlh európskych krajín, mali podľa viacerých pozorovateľov zničujúci dopad na niektoré vrstvy obyvateľov.
„Európa, ktorú sme v našej správe dokumentovali, nie je spravodlivá. Úsporné opatrenia krízu nevyriešili, ale spôsobili ďalšie sociálne problémy a nepokoje, ktoré môžu mať trvalé následky,“ zdôraznil generálny tajomník Caritas Europe Jorge Nuño Mayer. Dodal, že Caritas Europe preto členským štátom odporúča zaviesť garantovaný minimálny príjem, ktorý by pracovníkom zaručil dôstojný život, tvrdšie bojovať proti daňovým únikom a využívať progresívne zdaňovanie.
eu