Euro musí prežiť, náklady spojené s koncom meny sú príliš vysoké

Euro musí prežiť, náklady spojené s koncom meny sú príliš vysoké
Craig Kenenedy

Bratislava 10. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Rozhovor s Craigom Kennedym prezidentom German Marshall Fund of the US

Zachovanie eurozóny a užšia integrácia členských krajín je pre Európsku úniu jediná cesta do budúcnosti. Navyše sa starý kontinent nemusí obávať výsledku amerických prezidentských volieb, pretože pri víťazstve hocikoho z kandidátov môže len získať. Či sa presadí Barack Obama alebo Mitt Romney však ostane otvorené takmer až do konca. To sú úvahy prezidenta German Marshall Fund of the US Craiga Kennedyho, ktoré vyslovil v exkluzívnom rozhovore pre TASR v rámci multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky.

Reklama

-Prakticky už o dva mesiace spoznajú USA nového prezidenta. Doterajší súboj Baracka Obamu a jeho vyzývateľa Mitta Romneyho sa ukazuje ako veľmi tesný. Ako hodnotíte tohtoročnú kampaň a čo priniesla?-

Väčšinou sa v tomto období v kampani už dá predpokladať, že zvíťazí úradujúci prezident, pretože má na svojej strane viacero výhod v porovnaní s vyzývateľom. Ak máte voľné peniaze, pokojne by ste si preto mohli staviť na znovuzvolenie Baracka Obamu. Existujú však signály, ktoré jeho pozíciu oslabujú podstatným spôsobom. Najmä vysoká miera nespokojnosti voličov s jeho politikou, ktorú naznačujú mnohé prieskumy verejnej mienky. Ľudia sa obávajú, že krajina nie je na správnej ceste a vidia, že sa stala veľmi zraniteľnou. Kvalitný vyzývateľ by takúto šancu dokázal využiť. Napokon boli sme toho svedkami viackrát v minulosti. Dokázal to Jimmy Carter v roku 1976, Ronald Reagan o štyri roky neskôr alebo Bill Clinton v roku 1992. Najbližšie dva mesiace ukážu, či ich Mitt Romney dokáže napodobniť. Tým, že si za viceprezidenta vybral Paula Ryana ukázal, že sa chce sústrediť na americkú ekonomiku a jej problémy.

Reklama

-Bolo to dobré rozhodnutie?-

Myslím si, že nemal veľmi na výber. Ak by si vybral niekoho, kto sa podobá na neho, čiže umierneného republikánskeho politika, riskoval by, že v očiach voličov stratí identitu. Stavil však na mladého a dynamického politika s jasnými myšlienkami. S mnohými z nich síce nesúhlasím, no viem, že dokáže vďaka tomu pritiahnuť ľudí na stranu republikánov. Preto, keď Romney obráti pozornosť verejnosti na riešenia, ktoré by mali pomôcť krajine v boji s finančnou krízou, môže zvíťaziť.

-Aj z toho, čo hovoríte, možno povedať, že slabinou prezidenta Obamu v kampani je ekonomický stav krajiny. Pred štyrmi rokmi zvíťazil tým, že presvedčil o potrebe zmeny. Krajinu však preberal na začiatku globálnej finančnej krízy. Ukázal sa ako dobrý a schopný líder v tomto období?-

Čelil azda najťažšej možnej situácii. Jedinými, ktorí mali v minulosti porovnateľnú východiskovú pozíciu, boli Franklin Delano Roosevelt v roku 1933 a Ronald Reagan v roku 1980. Obaja čelili vysokej nezamestnanosti, pričom Reaganovi komplikovala život aj vysoká miera inflácie. V porovnaní s nimi Obama príliš úspešný nebol. No takéto porovnanie nie je úplne korektné, pretože bojuje s omnoho komplikovanejšími problémami, spôsobenými globálnou ekonomikou, ako jeho spomínaní predchodcovia. Mnohé z klasických stimulov, ktoré použil pre podporu hospodárstva, sa ukázali ako neúčinné. Niet pochýb, že sa nevyhol mnohým chybám.

-Zaoberáte sa aj skúmaním trendov v transatlantických vzťahoch. Ktorý z oboch kandidátov by bol lepší pre Európu? Ako ich vnímajú na starom kontinente, keď si uvedomíme, že väčšina vlád je orientovaná politicky viac doľava?-

Reklama

Každá prezidentská administratíva sa v druhom volebnom období viac orientuje na zahraničnú politiku ako v prvých štyroch rokoch. Dá sa preto očakávať, že Obama by sa v druhom funkčnom období viac sústredil na vzťahy s Európskou úniou. Na druhej strane historicky sa republikánski prezidenti vždy viac zameriavajú na vzťahy so spojencami, v posledných dekádach najmä v strednej a východnej Európe. Čiže starý kontinent získa bez ohľadu na to, kto zvíťazí v amerických prezidentských voľbách.

-Aký je váš osobný tip na víťaza?-

Rád by som povedal, že mám svojho favorita, no v skutočnosti to tak nie je. Slabinou Obamu je ekonomická situácia. Slabinou Romneyho je sociálna oblasť a jeho osobnosť, keď ho mnohí považujú za elitára odtrhnutého od problémov bežných ľudí. Americkým voličov v súčasnosti chýba entuziazmus pre jedného či druhého kandidáta. Obávajú sa budúcnosti a nie sú istí, či niektorý z kandidátov je správny líder do neistých čias. Nepredpokladám, že by sa situácia v prospech Obamu alebo Romneyho vyjasnila skôr ako dva-tri týždne pred voľbami. Väčšie pohyby v prieskumoch verejnej mienky by sa mohli ukázať pravdepodobne až na konci septembra.

-Amerických lídrov však trápi aj situácia v Európe. Najmä v eurozóne, ktorá pod tlakom finančnej krízy bojuje o prežitie. Očakávate, že napriek všetkému euro prežije?-

Euro musí prežiť. Náklady možného konca spoločnej meny sú pre členov eurozóny a najmä Nemecko, príliš vysoké. Otázkou však je, aká má byť budúca podoba EÚ? Najmä, aké mechanizmy bude potrebné prijať, aby sa podobná kríza už neopakovala. Som presvedčený, že sa nájdu a uplatnia, pretože to je pre EÚ jediná možná alternatíva. Rozpad eurozóny ňou istotne nie je.

Reklama

-V posledných dňoch sa v amerických médiách objavilo viacero článkov, ktoré hovoria o tom, že tamojšie banky s vysokou pravdepodobnosťou už počítajú minimálne s odchodom Grécka z eurozóny.-

Pripúšťam, že jedna či dve krajiny môžu opustiť eurozónu, ale k tomu, čo hovoríte, by som dodal niečo iné. Banky i vlády často berú do úvahy aj udalosti, kde je malá pravdepodobnosť, že vôbec nastanú. Ide len o to, aby boli pripravené na každý scenár. Informácie, ktoré ste spomínali, v podstate naznačujú len prípravy pre prípad, že by taká situácia nastala a nie že takáto situácia je už predo dvermi.

-Dá sa potom očakávať, že odpoveďou na finančnú krízu bude tesnejšia integrácia EÚ v podobe fiškálnej únie?-

To je jediná možnosť. Dôležité však bude nájsť spravodlivý mechanizmus, ktorý zabezpečí, aby bohatšie krajiny boli pripravené prijať obete a finančne pomáhať tým slabším. To bude kľúčová úloha. Napokon je to životne dôležité aj pre krajinu, ako je Slovensko, ktoré patrí k ekonomicky veľmi úspešným štátom. No muselo zaplatiť vysokú cenu, aby sa dostalo na takúto úroveň.

-Dôležitou súčasťou transatlantických vzťahov je ich bezpečnostná oblasť, ktorú zastupuje Severoatlantická aliancia (NATO). Finančná kríza však v mnohých štátov výrazne priškrtila výdavky na obranu. Príkladom je aj Slovensko, kde dlhodobo výdavky na obranu nedosahujú úroveň 2 % z hrubého domáceho produktu (HDP). Neohrozuje to akcieschopnosť a kapacitu NATO?-

Je to pravda, no mnoho krajín síce investuje menej peňazí, no omnoho chytrejšie a efektívnejšie ako predtým. Napríklad Lotyšsko výrazne zoškrtalo rozpočet na obranu, no v súčasnosti má menšiu armádu, viac špecializovanú a moderne vybavenú. Podobnú transformáciu má za sebou aj Poľsko alebo Estónsko. Dôležité je, či krajina dokáže poskytnúť jednotky a vyslať do zahraničia, kde je to potrebné. Európske krajiny sú v prípade potreby pripravené zmobilizovať približne 10 % svojej kapacity, v prípade USA je to až 45 %. Na druhej strane, ak ide Európa cestou vyššej efektivity výdavkov na armádu, je to v poriadku. Som presvedčený, že európski členovia NATO majú dokopy rovnaký počet vojakov ako USA, no stojí ich to o polovicu menej peňazí.

-Spomínali ste najmä nových členov aliancie. Myslíte si, že je NATO s krajinami podobnými ako Slovensko silnejšie?-

Dá sa povedať, že áno. Stačí sa pozrieť na zloženie jednotiek v Afganistane. Je tam zastúpené Rumunsko, Bulharsko, Lotyšsko, Estónsko, Slovensko aj ďalší noví členovia. To je dobrý signál. Navyše tieto krajiny cítia v rámci aliancie väčší záväzok ako iní starší členovia.

-Dlhodobo sa vyjadrujete o potrebe zmeny v transatlantických vzťahoch, o tom, že nutné otvoriť ich pre ďalšie silné štáty z iných kontinentov. Je to nevyhnutný trend?-

Európa a USA musia pristúpiť k istým zmenám. V prvom rade prizvať do užšej spolupráce nové a silné demokratické krajiny, ako je napríklad Brazília. Počúvať ich názory a nájsť spôsob, ako ich viac zapojiť do transatlantického systému. Brazília má úplne iné bezpečnostné záujmy ako USA alebo EÚ. Nemá žiadne strategické obavy napríklad z Ruska alebo Číny. Napriek tomu však existuje aj veľa spoločných tém. Ďalej je do budúcnosti potrebné, aby USA a EÚ dotiahli spoločnú stratégiu smerom k Ázii a k Blízkemu východu. Je potrebné viac koordinovať a prehĺbiť vzťahy s krajinami a demokraciami ako je India, Japonsko, Južná Kórea alebo Austrália. Tretím bodom je nutnosť definovať stratégiu a postup voči krajinám, ktoré nezdieľajú podobné hodnoty ako my, ako je napríklad Čína alebo Pakistan. Toto je dôležitá agenda pre nadchádzajúce obdobie 20 až 30 rokov v medzinárodných vzťahoch.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:34

Ceny ropy v piatok ráno pokračovali v raste vďaka signálom ďalšieho zlepšovania podmienok v čínskej ekonomike, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom komodity na svete. Dopyt podporil aj vývoj rokovaní o zastavení bojov medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, ktoré zatiaľ nepriniesli konkrétne výsledky.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v júni sa o 7.21 h SELČ predával po 79,86 USD (74,41 eura). To bolo o 60 centov alebo 0,76 % viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena júlového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 55 centov alebo 0,66 % na 84,43 USD za barel.

08:32

Prejavy agresívneho správania sa verejnosti, nielen voči strážcom prírody, ministerstvo životného prostredia (MŽP) odsudzuje. V reakcii na stredajší (8. 5.) incident v Tatranskom národnom parku (TANAP) to uviedli z odboru komunikácie MŽP. Verejnosť vyzvali, aby sa pri návštevách chránených území riadila platným návštevným poriadkom a rešpektovala pokyny.

07:42

Nemecký minister obrany Boris Pistorius vo štvrtok uviedol, že Berlín zvažuje podobné kroky ako Spojené štáty, ktoré pohrozili zastavením dodávok zbraní Izraelu, ak by izraelské jednotky začali s rozsiahlou operáciou v meste Rafah na juhu palestínskeho Pásma Gazy.

“Momentálne sa o tom diskutuje,” uviedol podľa agentúry DPA Pistorius vo štvrtok večer vo vysielaní televízie ZDF. Dodal, že zodpovednosť za toto rozhodnutie nesie úrad kancelára a ministerstvo zahraničných vecí.

07:30

Hamas v piatok skoro ráno oznámila, že jej delegácia, ktorá sa v Káhire zúčastňuje na rokovaniach o prímerí v Pásme Gaze, odcestovala z egyptskej metropoly do Kataru. Hamas dodal, že vývoj rokovaní teraz plne závisí od Izraela. Ako spresnila agentúra AFP, z vyhlásenia Hamasu vyplýva, že jeho delegácia vyjednávačov smeruje do Dauhy po tom, ako Izrael odmietol návrh predložený sprostredkovateľmi a vzniesol proti nemu námietky v niekoľkých hlavných bodoch.

Hamas vo svojom vyhlásení adresovanom iným palestínskym frakciám deklaroval, že naďalej trvá na svojom návrhu. Dodal, že “v súlade s tým je teraz lopta úplne v rukách” Izraela.

07:10

Oceňovaného iránskeho režiséra Mohammada Rasúlofa odsúdil súd v Iráne na osem rokov väzenia, zbičovanie, pokutu a konfiškáciu majetku. Rozsudok bol vynesený tesne pred režisérovou plánovanou cestou na filmový festival v Cannes.

Podľa právnika Babaka Pakniu boli zámienkou pre režisérovo stíhanie a odsúdenie jeho verejné vyhlásenia, ako aj hrané filmy a dokumenty, ktoré vytvoril a ktoré sú podľa súdu “príkladom konšpirácie s úmyslom spáchať zločin proti bezpečnosti krajiny”.

06:50

Michail Mišustin zostane predsedom ruskej vlády. Vladimir Putin predložil Mišustinovu kandidatúru na post predsedu vlády Štátnej dume.

Hlasovanie o potvrdení Mišustina vo funkcii predsedu vlády sa uskutoční dnes.

06:39

Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA) vo štvrtok oznámil, že dočasne zatvoril svoju pobočku vo východnom Jeruzaleme. Došlo k tomu v dôsledku série útokov zo strany židovských osadníkov.

05:37

Spoločnosť Warner Bros. oznámila ďalší prequel k Pánovi prsteňov. Film s pracovným názvom “The Lord of the Rings: The Hunt for Gollum” bude venovaný Glumovi.

Práce na scenári sa už začali. Premiéra je naplánovaná na rok 2026.

04:41

Poľský sudca Tomasz Szmydt, ktorý pred stíhaním pre špionáž utiekol do Bieloruska, bol vo štvrtok zbavený právnej imunity, čím sa otvorila cesta pre jeho potenciálne obvinenie. Bielorusko v pondelok potvrdilo, že sudca Szmydt prekročil hranice z Poľska. Szmydt, ktorý má blízko k bývalej vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS), označil vyšetrovanie vedené voči nemu v Poľsku za vykonštruované.

Včera 20:32

Srbská ministerka Dubravka Djedovičová Handanovičová podpísala vo štvrtok memorandum o porozumení medzi srbskou vládou a čínskou spoločnosťou Hunan Rich Photovoltaic Science and Technology o projekte výstavby továrne na solárne panely v meste Paračin v centrálnej časti krajiny. Na základe memoranda sa obe strany zaviazali prehĺbiť spoluprácu v sektore obnoviteľných zdrojov energie. Informovala agentúra Tanjug.

Včera 20:26

Čínska spoločnosť BYD postaví svoju prvú európsku továreň na výrobu elektromobilov v Maďarsku. Vyhlásil to vo štvrtok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. V meste Segedín na juhu krajiny sa už realizujú stavebné práce a prvé autá opustia výrobné linky budúci rok, dodal.

Včera 20:15

Celoštátnym generálnym štrajkom protestovali vo štvrtok odborové zväzy v Argentíne proti tvrdej úspornej politike prezidenta Javiera Mileia. Štrajk zastavil v juhoamerickej krajine verejnú dopravu, obvykle rušné ulice zostali prázdne. Informovali o tom agentúry DPA a AP.

Štrajk zasiahol aj banky, supermarkety, školy, univerzity, nemocnice, štátne úrady, odvoz odpadu či poštu.

Včera 20:14

Najmladší syn amerického exprezidenta Donalda Trumpa, 18-ročný Barron Trump, bude jedným z delegátov Republikánskej strany na júlovom zjazde. Pôjde o debut tohto stredoškoláka na politickej scéne, informuje agentúra AFP.

Včera 20:11

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok uviedol, že na plánovanom vojenskom cvičení, ktoré zahŕňa nácvik použitia taktických jadrových zbraní, nie je nič nezvyčajné. Informuje o tom agentúra Reuters.

Moskva oznámila plány na manévre na juhu Ruska v pondelok. Prípravy na vojenské cvičenie sa už začali a zúčastní sa na nich aj Bielorusko, povedal Putin. “Nie je to nič neobvyklé, ide o plánovanú prácu… Je to výcvik,” dodal.

Včera 20:10

Slovinská vláda vo štvrtok spustila proces na uznanie Palestíny ako samostatného štátu, uviedla pre média slovinská ministerka zahraničných vecí Tanja Fajonová. Informovala agentúra STA.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ zebra dlhokrídlová (Heliconius charithonia) sa kŕmi na kvete v parku Lithia Springs Conservation v Lithii na predmestí Tampy na Floride

Autor: TASR/AP-Chris O\'Meara

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali