Stavridis zdôrazňuje, že sa nedá povedať, že by v NATO predtým neboli žiadne nezhody. V rokoch 2009 až 2013 spojenci často nesúhlasili vo veci Afganistanu a Líbyie napríklad s tým, kto koľko investuje, spomína na svoju službu v Aliancii autor. Treba tiež poznamenať, že o rozpade NATO sa hovorí už niekoľko desaťročí, zvlášť po zaniknutí ZSSR.
Dnešná situácia sa odlišuje tým, že americký líder Donald Trump zjavne pociťuje “osobnú antipatiu” voči Aliancii, domnieva sa Stavridis.
Podľa názoru bývalého veliteľa NATO, k osobnej nepriazni medzi kľúčovými osobnosťami Aliancie došlo v osobitnej nešťastnej dobe, keď sa Rusko snažilo vyvolať nátlak na hranice teritória, ktoré sú ohraničené armádou spojeneckých síl, a pomocou taktiky “hybridnej vojny” sa usiluje o destabilizáciu pobaltských a čiernomorských štátov.
Americkí spojenci sa obávajú, že počas nadchádzajúcej schôdzky s Putinom na základe priateľských pocitov môže Trump robiť príliš veľa ústupkov. Napríklad stiahnutie veľkého počtu amerických síl z Európy alebo zastavanie výcviku na východných hraniciach NATO, pretože podľa Ruska sú manévre “provokatívne”. A ak si spomeniete na stretnutie s Kimom, počas ktorého Trump sľúbil, že pozastaví cvičenie s Južnou Kóreou, zdá sa, že strach je veľmi vážny, píše Stavridis.