Bulharský neurochirurg o Istanbulskom dohovore a celoeurópskom pláne: Bulharsko v priebehu minulého storočia už dvakrát odmietlo extrémistickú ideológiu

Slovensko 6. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP Photo/Petros Giannakouris)

 

Europoslanec Branislav Škripek, ktorý sa dlhodobo venuje ideologickému pozadiu Istanbulského dohovoru, vo svojom aktuálnom blogu prináša ďalšie informácie. Bulharský premiér Bojko Borisov totiž posiela dokument na Ústavný súd. Udalosti okolo prijatia dohovoru v Bulharsku ozrejmil list bulharského lekára Dr. Marina Guentcheva, ktorý získal svoj titul na Viedenskej univerzite. V súčasnosti pracuje ako neurochirurg v Bulharsku a Nemecku

Ilustračné foto

V úvode svojho blogu europoslanec upozorňuje, že „v súčasnej diskusii o Istanbulskom dohovore je okrem iného pozoruhodná snaha zástancov relativizovať alebo úplne poprieť zjavné ideologické pozadie.“

Pre ozrejmenie postupu európskych inštitúcií Škripek zverejnil preklad listu bulharského neurochirurga Dr. Marina Guentcheva, ktorý opisuje udalosti okolo prijatia dohovoru v Bulharsku. Europoslanec považuje list za šokujúci, pretože odkrýva zúfalú snahu niektorých politických špičiek EÚ pretlačiť Istanbulský dohovor stoj čo stoj. „Ešte škandalóznejšia je priehľadnosť a plytkosť ich krokov,“ dodáva.

Bulharský premiér Bojko Borisov posiela Istanbulský dohovor na Ústavný súd. Doterajšie dianie teda podľa europoslanca naznačuje, že premiér bude musieť čeliť nevídanému domácemu i medzinárodnému politickému tlaku.

 

 Odmietanie extrémistických ideológií

„Bulharsko v priebehu minulého storočia už dvakrát odmietlo extrémistickú ideológiu. Prvýkrát sa tak stalo, keď odmietlo rasistické názory Nemecka na Židov počas druhej svetovej vojny. Druhýkrát, keď sa vzopreli komunizmu, vnucovaného Sovietskym zväzom. A teraz, počas prvého predsedníctva Bulharska by bolo rozumné, ak by si aj ostatné členské štáty všimli talent Bulharska rozpoznať a odmietnuť extrémistické ideológie. Týka sa to obzvlášť tých štátov, ktoré v minulosti exportovali radikálne sociálne myšlienky,“ píše v úvode svojho listu Guentchev.

Momentálne je podľa jeho slov v Bulharsku okolo Istanbulského dohovoru veľký rozruch. Bulharský spor o dokument začal na konci roka 2017. Lekár ozrejmuje, že bulharská Asociácia za spoločnosť a hodnoty (SVA) spolu s konzervatívnymi neziskovými organizáciami zistili, že Istanbulský dohovor je v štádiu prípravy na vládne schválenie a formálnu ratifikáciu bulharským parlamentom. SVA a 39 ďalších konzervatívnych neziskových organizácií odkomunikovali premiérovi a štyrom ďalším ministerstvám, že celá vec je oveľa zložitejšia ako len “násilie na ženách”.

„Na úvodnom zasadnutí vlády ministerka spravodlivosti Tsetska Tsacheva (GERB) s podporou Ekateriny Zaharieva (GERB) navrhli dohovor schváliť. Na zasadnutí boli vyjadrené rôzne názory a minister obrany Krasimir Karakachanov (United Patriots) otvorene odmietol dohovor podporiť. Hlasy boli sčítané v pomere 11 ku 8 v prospech ratifikácie a dohovor bol poslaný do parlamentu na schválenie,“ dodáva.

Dohovor nemá teda v Bulharsku jednomyseľnú podporu a na sociálnych sieťach i v tlači vyvoláva emocionálnu odozvu. Guentchev to pripisuje nekoordinovaným reakciám Zaharievovej a Tsachevovej spolu s iracionálnymi obavami niektorých Bulharov z prívalu “transvestitov z Iránu”.

Podľa jeho slov situáciu zhoršila aj nemecká verejná spravodajská televízia Deutsche Welle, ktorá vo svojom vysielaní jednostranne favorizovala prijatie dohovoru. Dňa 8. januára totiž vydala článok, v ktorom sa tvrdí, že bulharská vláda “nebola schopná zohrať úlohu civilizovanej európskej krajiny”.

Práve toto vyjadrenie podľa lekára roznietilo emócie Bulharov. „Vplyvní blogeri (napríklad Alexander Urumov) to prirovnali ku diplomatickému tlaku, ktorý bol vyvinutý na Bulharsko, aby deportovalo Židov počas druhej svetovej vojny. Citát z tajnej správy Adolfa Heinza Beckerleho z roku 1943: [Bulharská vláda] je obmedzená mentalitou bulharského národa, chýba mu ideologická osveta, ktorú máme my [v Nemecku]. Vyrastajúc spolu s Arménmi, Grékmi a Rómami, Bulhari neuplatňujú voči Židom žiadne diskriminačné opatrenia, ktoré by ospravedlňovali špeciálne konanie voči nim (…). V každom prípade si myslím, že je to takticky nesprávne a nevhodné, aby sme vyvíjali väčší nátlak. Uvalilo by to viac zodpovednosti na nás. A vzhľadom na bulharskú mentalitu by to viedlo k opačnému výsledku.“

„Napriek neotrasiteľnej podpore dohovoru zo Strany európskych socialistov (PES), líderka Bulharskej socialistickej strany (BSP) Kornelya Ninova 3. januára 2018 verejne vyhlásila, že BSP ratifikáciu Istanbulského dohovoru nepodporí. 13. januára líder PES – Sergei Stanishev prišiel do Bulharska požiadať valné zhromaždenie BSP, aby zmenili svoj odmietavý postoj voči Istanbulskému dohovoru. Po intenzívnej, päťhodinovej debate BSP hlasovalo 65 ku 21 v neprospech dohovoru. Urobili tak napriek fámam o tom, že PES môže pozastaviť členstvo BSP. Vysokopostavení európski politici, vrátane  Fransa Timmermansa, Nilsa Muižnieksa, Marie Gabriel a Věry Jourovej sa ponáhľali do Sofie v snahe presvedčiť BSP, aby zmenilo svoje stanovisko v danej veci,“ vysvetľuje lekár.

Argumenty, ktorými operovali niektorí zástancovia dohovoru, pôsobia na Guentcheva ako z amatérskej príručky: „Už sme sa zaviazali“ (Tsetska Tsacheva, 3. január 2018); „Timmermans poslal gratulačný list” (Tsetska Tsacheva, 3. január 2018); „Skoro všetci to už spravili” (Ekaterina Zaharieva, 14. január 2018); „Oponovanie dohovoru môže uškodiť vyhliadkam Sergeia Stanisheva na druhé volebné obdobie ako lídra PES” (Eva Maydell-Paunova, 14. január 2018).

Posledný argument teda podľa bulharského lekára len potvrdil najhoršie obavy Bulharov: Ratifikácia dohovoru bola súčasťou väčšieho, celoeurópskeho plánu, v ktorom bola bulharská suverenita obetovaná v prospech lepších kariérnych vyhliadok niektorých bulharských politikov.

Mnohí Bulhari totiž spochybňovali náhlu snahu ratifikovať dokument len rok potom, ako bol podpísaný. Ako príklad neratifikovania sa uvádza Spojené Kráľovstvo, ktoré zmluvu podpísalo pred šiestimi rokmi, ale doteraz ju neratifikovalo.

Vláde sa ohľadom Istanbulského dohovoru postavila aj bulharská pravoslávna cirkev, ktorá ho 24. januára 2018 odmietla. Oficiálne sa tak postavila na odpor bulharskej vláde, a to už druhý krát od roku 864.

 

Rod a pohlavie

Bulhari sú teda Istanbulským dohovorom zmätený a „do bulharskej verejnej diskusie o význame termínov „rod” a „pohlavie” vniesla Rada Európy ešte väčší zmätok. V zúfalej snahe zachrániť ratifikáciu dohovoru, úrad kontroly dohovoru GREVIO oznámil, že preklad poskytnutý bulharskej vláde bol ‚nesprávny‘. Preto vraj Rada poskytne nový preklad, a to napriek všeobecne známemu faktu, že dohovor je podpísaný v anglickom a francúzskom jazyku. Napriek skúsenostiam s neschopnosťou svojich vlastných politických predstaviteľov, Bulharov zaskočilo, ako ďaleko až môže zájsť nekompetentnosť európskych byrokratov,“ dodáva.

Vzhľadom na uvedené teda ešte stále nie je jasné, či bulharský parlament Istanbulský dohovor ratifikuje. „Ak tak učiní, bude to proti vôli väčšiny obyvateľov Bulharska,“ vysvetľuje Guentchev.

„S dávkou irónie môžeme skonštatovať, že dohovor mohol byť lepšie prijatý, ak by jeho národní a medzinárodní zástanci (napríklad DW, GREVIO) poznali odporúčania Obergruppenführera úderných oddielov SA počas druhej svetovej vojny. Zarážajúca podobnosť medzi argumentmi Tretej Ríše a európskymi partnermi Bulharska, otvorili oči mnohým Bulharom. Prekvapujúce je zistenie, že profesionalita analýz a prijatých krokov ríšskych diplomatov bola nepochybne vyššia v porovnaní so súčasnými proponentmi Istanbulského dohovoru,“ dodáva na záver bulharský lekár.

 

Nerešpektovanie odporúčaní z vlastných kruhov

Škripek na záver svojho blogu ešte ozrejmuje, že podobný záver publikoval pred štyrmi rokmi Európsky inštitút pre rodovú rovnosť (EIGE) vo Vilniuse v Litve, ktorá je agentúrou EÚ. „Vo svojej výskumnej správe upozorňuje, že treba brať do úvahy neblahé skúsenosti postkomunistických krajín s totalitným režimom, ktorého sa práve zbavili. Preto odporúča mimoriadne opatrný a miestam podmienkam prispôsobený prístup.“

„Nerešpektovanie odporúčaní z vlastných kruhov dokazuje, že Istanbulský dohovor nie je dokumentom proti násiliu na ženách, ale ideologický dokument,“ upozorňuje europoslanec Škripek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Premiér: K voľbe šéfa Generálnej prokuratúry by malo prísť až po dohode v koalícii. Remišová by už za Kollárom do nemocničnej izby nešla

0 icon

Bratislava 29. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   K voľbe šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR by malo prísť až vtedy, keď bude dohoda v koalícii. Premiér Igor Matovič (OĽANO) to uviedol v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Zdôvodňuje to aj tým, že podľa jeho informácií niektorá z koaličných strán…

Počet obetí útoku džihádistov v Nigérii sa zvýšil na najmenej 110

0 icon

Maiduguri 29. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Počet obetí sobotňajšieho útoku džihádistov na severozápade Nigérie sa zvýšil na najmenej 110. Uviedol to v nedeľu koordinátor OSN pre humanitárnu pomoc v tejto africkej krajine, ktorého citovala agentúra AFP K brutálnemu útoku na dedinčanov sa zatiaľ nikto neprihlásil, ale predpokladá sa, že ho…

Česká republika uvoľňuje opatrenia. Otvárajú sa aj reštaurácie či bary

0 icon

Praha 29. novembra (SITA/AP/HSP/Foto:Twitter)   Česká vláda oznámila, že uvoľňuje opatrenia, ktoré prijala s cieľom zastaviť šírenie infekcií koronavírusom. Nedeľňajší krok sa stal možným preto, že počet nových potvrdených prípadov nákazy klesá Český minister zdravotníctva Jan Blatný uviedol, že všetky obchody, reštaurácie a bary sa môžu od štvrtka otvoriť a…

Štyroch francúzskych policajtov predviedli pred súd pre násilný zákrok

0 icon

Paríž 29. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay   Štyroch francúzskych policajtov, ktorých zadržali po tom, ako sa na internete objavilo video ako fyzicky útočia na hudobného producenta tmavej pleti Michela Zeclera, predviedli v nedeľu postavili pred súd. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaný zdroj oboznámený s prípadom Policajti…

Ministerstvo obrany rokuje s USA o možnom využití ich ponuky na 50 mil. dolárov

0 icon

Bratislava 29. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerstvo obrany (MO) SR v súčasnosti komunikuje s USA o možnostiach a tiež typoch vrtuľníkov, ktoré by Slovenská republika mohla v prípade záujmu nakúpiť s využitím ich ponuky na 50 miliónov dolárov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková Ponuka…

Čo napísal Soros Orbánovi a čo odpovedal Orbán Sorosovi – zaujímavé čítanie

0 icon

Bratislava 29. novembra 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-John Thys)   George Soros vyzval európskych politikov, aby sa rázne vysporiadali s vetom Maďarska a Poľska, ktorým blokujú vyplácanie peňazí z európskeho rozpočtu a Fondu obnovy. Viktor Orbán mu na to tvrdo odpovedal Americký finančný špekulant a manipulátor židovsko-maďarského pôvodu George Soros napísal na jednom…

Remišová: Snahou koalície je, aby sa čo najskôr dohodla na kandidátovi na generálneho prokurátora. Fico: Hlasovania sa zdržím, no nastal posun

0 icon

Bratislava 29. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Snahou koalície je, aby sa čo najskôr dohodla na kandidátovi na generálneho prokurátora. V relácii televízie TA3 V politike to povedala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová Doplnila, že v strane Za ľudí si…

Očkovacie látky pripravované na ľudských embryonálnych kmeňových bunkách. Ktorými z nich sú už dnes deti na Slovensku povinne očkované?

0 icon

Bratislava 29. novembra 2020 (HSP/Lekárnici za život/Foto:Pixabay)   Lekárnici na svojich stránkach publikovali článok, v ktorom vysvetľujú proces výroby vakcín, a to aj tých, na ktorých výrobu boli použité bunky orgánov potratených detí. Jednou takou má totiž byť zaočkované obrovské množstvo svetovej populácie proti koronavírusu. Ich článok vám prinášame v…

Už len približne týždeň ostáva podľa šéfa britskej diplomacie na dosiahnutie obchodnej dohody

0 icon

Londýn 29. novembra (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Nicholas Kamm)   Veľká Británia a Európska únia majú podľa britského ministra zahraničných vecí Dominica Raaba už len približne týždeň na dosiahnutie postbrexitovej obchodnej dohody "Myslím si, že ideme do zhruba posledného týždňa definitívnych vyjednávaní," uviedol v nedeľu šéf britskej diplomacie. Raab pre televíznu stanicu Sky News…

Kollárova nemocničná kauza sa ukazuje v inom svetle. Médiá aj politickí oponenti to prepískli

0 icon

Bratislava 29. novembra 2020 (HSP/Foto:Facebook)   Spoločnosť je v súvislosti s koronaopatreniami a ich neodbornou a často protiprávnou aplikáciou podráždená a tak si rada zanadáva na všetko, čo má súvis s vládnou koalíciou. Zviesť sa na vlne hnevu, sú vždy pripravení aj opoziční politici, ktorí cítia, že je správny čas…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Kleban

Ako sa stať milionárom za 1 rok? (časť 2.)

0icon

NÁPAD   Psychológia rozpoznáva štyri typy osobnosti určenej na základe ľudského temperamentu: sangvinik, melancholik, flegmatik a cholerik. Súbor našich dynamických vlastností prejavujúcich sa spôsobom správania, našou reakciou na podnety a formou ich prežívania nás definuje, kým vlastne sme. Sangvinik, ako stabilný extrovert, prejavuje sa predovšetkým vysokou psychickou aktivitou, výkonnosťou a…

Peter Štrba

Jordan Peterson vs radikálna feministická redaktorka

0icon

Na začiatku roka 2018 sa uskutočnil rozhovor medzi Cathy Newmanovou a Jordanom Petersonom na stanici Channel 4, ktorý sa stal takpovediac svetoznámy – polhodinový záznam tohto rozhovoru má na YouTube v čase písania tohto článku vyše 23 miliónov pozretí. Čo je na tomto rozhovore také mimoriadne? Najviac asi takmer militantný…

Robo Bačinský

Konečne cenzúra, hallelujah.

0icon

Z našej ,,novej slušnej“ vlády, ktorá mala byť akýmsi novým, čerstvým vetrom, studnicou osobností s nepokrivenou morálkou a chrbticou, ktorú mali tvoriť odborníci, sa už pár týždňov po voľbách vykľula organizovaná skupina záškodníkov, diletantov, zahraničím platených agentov, daňových podvodníkov, úžerníkov, mafiánov, klamárov, sociopatov, sexuálnych deviantov, fašistov a plagiátorov. Ich verejný…

Peter Švec

Prebieha naozaj 3. svetová vojna? Existujú dôkazy?

0icon

Pri hľadaní odpovede na otázky skúsme pochopiť podstatu, o čom je vojna.  Vojna nie je vždy o viditeľnom násilí, o bombardovaní, o streľbe, o prechode frontov. Vojna je v prvom rade vnucovanie vôle protivníka. Vôle vyvolávateľa, dravca. Komu ju vnucuje? Predsa koristi, ovládaným, väčšine. Násilie nemusí prísť v očividnej forme a okamžite. Tie najbrutálnejšie formy násilia sa…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Moskovské metro: Keď je cesta zaujímavejšia ako jej cieľ

0 icon

Uznávame, krása je vo veľkej miere subjektívna. No pri pohľade na tieto fotografie sa minimálne väčšina z nás zhodne, že moskovské metro patrí medzi tie naj architektonické skvosty na svete. Výstavbu moskovského metra ruskí pohlavári prvýkrát oznámili v 30. rokoch 20. storočia. Obyvatelia boli fascinovaní tým, ako by nové moskovské metro mohlo…

Vražda Malcolma X: 1. časť

0 icon

Počuli ste už o Malcolmovi X? Možno áno, možno nie. Určite ste však počuli o Martinovi Lutherovi Kingovi, ktorý bol zavraždený. Malcolm bol vedúcou osobnosťou černošských politických postáv, avšak oproti Lutherovi bol oveľa viac radikálnejší. Zavraždili ho ešte skôr, ako Luthera. V rámci trojdielnej série článkov s názvom Vražda Malcolma X sa pozrieme na…

Ako žuvačka spôsobí, že budeš bacuľatý?

0 icon

Žuvačka existuje vedľa ľudskej rasy už asi 10 000 rokov. Dnes nám pomáha starať o naše zuby a dokonca schudnúť! Neponáhľaj sa však zjesť celé balenie na jedno posedenie. Pri žutí žuvačiek musíš mať na pamäti toto... Nadmerné žuvanie môže zväčšiť svaly čeľuste

Záchrana planéty: Aj ty môžeš priložiť ruku k dielu

0 icon

V posledných desaťročiach sa k nám dostavil ekologický životný štýl, ktorý nie je na škodu. Záchrana planéty teda započala. Každý deň viac a viac ľudí v spoločnosti odmieta používať plastové jednorázové obaly a predmety. Napríklad portugalská spoločnosť Hi Fly Airlines kompletne odmietla používanie jednorazových plastov na palube svojich lietadiel.  Práve…

Je Veľký čínsky múr skutočne viditeľný z vesmíru? Pravda alebo lož?

0 icon

Veľký čínsky múr je starý systém opevnenia, ktorý sa ťahá napriek severnou Čínou. Mnoho domácich aj svetových nadšencov sa domnievalo, že stavbu takejto veľkosti je určite vidno aj z vesmíru. Je to pravda, alebo je to len turistická kačka? Už v 3. storočí pred naším letopočtom začal prvý cisár prebudovávať existujúce múry…

Vo svete IT

Haylou GT1 Plus – skvelé ultraľahké slúchadlá s výdržou až 18 hodín sú opäť dostupné za skvelú cenu

0 icon

Portfólio bezdrôtových slúchadiel od značky Haylou, ktorá spadá pod krídla čínskeho giganta Xiaomi, je ku dnešnému dňu naozaj široké. Výrobca ponúka hneď niekoľko dostupných modelov, ktoré stoja za zváženie, ak pokukávaš po nízkej cenovke a výbornej výdrži na jedno nabitie nabíjacieho boxu. Ak si zo širokej ponuky jednoducho nevieš vybrať,…

Podarilo sa vedcom objaviť záhadný „piaty element,“ ktorý poháňa expanziu vesmíru?

0 icon

Medzinárodný tím vedcov navrhuje, že zrýchlená expanzia vesmíru môže byť zapríčinená tajomnou substanciou, ktorú nazývajú kvintesencia. Ide o látku, ktorá by sa mala šíriť vesmírom, píše portál Futurism. Ide o objav, ktorý by mohol priniesť nové odpovede, týkajúce sa pôvodu temnej energie, záhadnej sily, ktorá je podľa súčasných modelov zodpovedná za rýchlosť,…

V ktorej časti galaxie má prevahu temná hmota?

0 icon

Galaxie sú naozaj masívne zoskupenia hviezd. Ak by sme sa však pozreli na ich okraje, zistili by sme, že hustota jednotlivých hviezd je redšia a temná hmota prevláda, ako dominantná forma hmoty. Galaktické jadro je však pravým opakom, píše portál IFLScience. V strede galaxie tvoria hmotu prevažne hviezdy a planéty.…

Európska únia chce novú legislatívu. Chce posilniť právo na opravu zariadení

0 icon

Európsky parlament 395 hlasmi odsúhlasil uznesenie, ktoré zaväzuje Európsku komisiu, aby predložili návrh, ktorý posilní práva spotrebiteľov na opravu výrobkov. Nová legislatíva, na ktorej bude musieť pracovať komisia, by mala zjednodušiť proces opravy zariadení, spraviť ho viac systematickým, nákladovo efektívnejším, či už rozšírením záruk, poskytnutím záruk na vymenené diely alebo…

Najlepšie animované seriály na Netflixe, ktoré záujmu hlavne dospelých

0 icon

Mnohí z nás si z času na čas radi pozrú dobrý film, či seriál. V tomto článku by sme vás chceli upozorniť na niekoľko zaujímavých animovaných seriálov, ktoré však skôr záujmu dospelé publikum. Všetky sú okrem iného dostupnými prostredníctvom platformy Netflix. BIG MOUTH BIG MOUTH je prvým animovaným seriálom, ktorý…

Armádny Magazín

Wasserman: Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít

0 icon

Rusko, 29.október 2020 (AM) - Politický konzultant Anatolij Wasserman uviedol, že americký politik Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít.   Voľba hlavy štátu v USA sa nezaobišla bez škandálu. Pred očami všetkých sa objavujú početné falošné fakty zo strany spoluprac

Akademik Perendžev vysvetlil, prečo Rusko umožnilo americkému torpédoborcu narušiť hranice a priblížiť sa k Baltijsku

0 icon

Rusko, 29. november 2020 (AM) - Vojenský expert Alexander Perendžev je presvedčený, že vojenské velenie Ruskej federácie sa tým, že umožnilo americkej vojnovej lodi narušiť ruské hranice, vyhlo hlúpym obvineniam zo Západu.   27. novembra torpédoborec amerického námorníctva USS Ross narušil štátnu hranicu Rus

Sila vlčej svorky: Rheinmetall predstavil robotické vozidlo Mission Master pre ozbrojený prieskum a palebnú podporu

0 icon

Nemecko, 29. november 2020 (AM) - Rheinmetall predstavil nový modul robotického vozidla Mission Master vo verzii pre ozbrojený prieskum: zaručuje zvýšené situačné povedomie a posilnenú palebnú podporu v prvej línii    

Živí budú závidieť mŕtvym: Satanovskij o vražde iránskeho atómového vedca

0 icon

Irán, 29. november 2020 (AM) - Politológ a orientalista Jevgenij Satanovskij sa domnieva, že útok na život iránskeho vedca Mohsena Fachrizadeha môže mať pre Teherán hrozné následky.   K vražde otca iránskeho jadrového programu došlo na predmestí hlavného mesta Islamskej republiky Absard. Podľa oficiálnych informácií neznáme osoby zabloko

Na konci vojny znásilňovali nemecké ženy...

0 icon

Nemecko, 29. november 2020 (AM)  ...vojaci všetkých armád, napísal v The Guardian Mick Hall.   Azda aj to je jedna z príčin prečo sa Rusi cítia urazení, keď historici typu Antonyho Beevora popisujú trestné činy páchané nad nemeckými ženami na konci 2. sv. vojny len vojakmi Červenej armády. Písať, že to isté páchali…

Svetlo sveta

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali