Bugár: V politike zostanem, kým ma ľudia budú chcieť, nástupcu ale hľadám

Bratislava 30. decembra 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Kto by ho mal v budúcnosti na poste predsedu strany nahradiť neprezradil

V politike zostane, kým ho ľudia budú chcieť. Stranu Most-Híd chce viesť aj do parlamentných volieb v roku 2016. Béla Bugár v rozhovore pre TASR tiež priznal, že hľadá nástupcu, ktorý by ho nahradil na čele Mosta-Híd. Kto to má byť, neprezradil. O menách totiž hovoriť nechce, rovnako ako nechce špekulovať o tom, s kým bude strana spolupracovať po parlamentných voľbách. Výber na spoluprácu však podľa Bugára veľký nie je.

Na snímke predseda politickej strany Most-Híd Béla Bugár

Čo urobil Most-Híd za tento rok?

Spomenul by som návrhy na zlepšenie podnikateľského prostredia, podali sme na Ústavný súd SR zákon k druhému dôchodkovému pilieru. Mali sme aktivity, ktoré smerovali k zlepšeniu životného prostredia, poukazovali sme na škodlivé návrhy vládnej strany.

Boli ste, podľa vás, dosť dôrazní v kritike Smeru-SD? O Moste-Híd sa totiž hovorí, že veľmi nekritizuje, lebo by možno aj chcel ísť so Smerom do vlády…

Na výmysly niektorých ľudí reagovať nebudem.

Takže so Smerom definitívne nie.

Nebudem na takéto výmysly odpovedať. Ja som za posledný polrok štyrikrát povedal nie. Jednoznačne hovoríme, že naše predstavy v ekonomike, sociálnej oblasti, v oblasti spravovania štátu sú iné. Neviem si predstaviť, že by sa Smer zmenil.

Ešte pred rokom ste za svojich prirodzených partnerov označovali KDH a SDKÚ. SDKÚ prakticky už neexistuje. Kto sú dnes vaši prirodzení partneri? S kým si viete spoluprácu predstaviť?

Veľký výber nie je. Spolupracujete s tými, s ktorými sa dá. Naďalej je to KDH, snažili sme sa v komunálnych voľbách aj so Sieťou. Nie vždy to vyšlo, ale to pripisujem tomu, že ľudia si ešte nezvykli, že nestačia len preferencie, treba mať aj cit pre spoluprácu. Dúfam, že na to prídu. A keď si zoberiete ostatných. Problém s Matovičom je ten, že on nedrží ani svoj klub. Oni hlasujú každý inak, často podporili aj návrhy Smeru. Pri tom istom zákone často hlasujú tromi spôsobmi, za, proti a aj sa zdržia.

 Veď poslanci majú hlasovať slobodne, podľa svojho svedomia a presvedčenia…

Ale hovoríme o spolupráci. Viete si predstaviť mať Matoviča a jeho 12 až 16 poslancov vo vláde, kde potrebujete podporu všetkých, a oni budú hlasovať každý inak? Ja si to neviem predstaviť.

Takže OĽaNO ste vylúčili. Viete si predstaviť spoluprácu s KDH a Sieťou. Čo ďalšie strany?

 Myslím si, že rok a niečo pred voľbami špekulovať kto s kým, nemá zmysel. Za ten čas musíme ešte urobiť pár krokov, s ktorými získame my aj iné strany väčšiu dôveru u ľudí. Tu stále vznikajú nové strany. Je zbytočné špekulovať.

Spomenuli ste vznik nových strán. Na ľavej strane politického spektra sa nič také nedeje, je to len napravo. Ako to vnímate? Čo to prinesie?

Nie je to zdravé. Ale zdravé nie je ani to, aby ľudia očakávali od “nezávislých” nejaké spasenie, vyriešenie problémov. To, že komunálne voľby vyhrali nezávislí, svedčí o nejakom trende. Ľudia ako keby zatracovali politické strany, akoby každý politik bol zlý a každý nezávislý dobrý. Nie je to tak. Ak budeme všetci sledovať, ako sa správajú nezávislí v komunále, zistíme, že to nie je riešenie pre Slovensko.

Keď hovoríte o nezávislých, nových. Alojz Hlina, OĽaNO, NOVA a SaS vytvorili spojenectvo akoby nových mladých politikov. Ako vnímate ich spoluprácu?

 Pán Matovič vyhlasoval, že nie je politik, že za ušami nič nemá. Človek, ktorý vstúpi do politiky, nemôže hovoriť, že nie je politik. Ďalší je Procházka, ktorý najskôr tvrdil, že nezakladá novú stranu, založil Sieť, hovoril, že parlamentné atómy neberie, zrazu áno. Nie je dôležité, kto čo hovorí, ale čo robí. Napríklad pán Lipšic. Tvrdo zaútočil na dohodu, ktorá hovorí o boji so schránkovými firmami. Lipšic povedal, že zákon je zlý a išiel protestovať na ulicu. My sme povedali, že zákon je zlý a prinútili sme Smer aspoň rozmýšľať, ako to zlepšiť. A koncom februára by mal prísť do NRSR návrh zákona.

Protesty predsa prispeli k odstúpeniu Pavla Pašku z postu predsedu NRSR a vytvárajú tlak. Takže asi aj protesty sú na niečo dobré a aj politici, čo ich organizujú, niečo robia a nie iba rozprávajú.

 To je v poriadku. Minule protestovali pred NRSR, keď sme prerokovávali zákon o schránkových firmách. Aj som hovoril pánovi Hlinovi, že máme rozdelené úlohy. Oni protestovali vonku a naši vystupovali v pléne k vylepšeniu zákona. To je absolútne v poriadku, ja napríklad pána Hlinu neodsudzujem. Treba aj takýto tlak. Ale hovorím o takých politikoch, ktorí sa snažia vyťažiť z toho pre seba maximum, či to je pán Galko, pán Lipšic, pán Matovič, že to nie je to pravé orechové.

Vy ste boli na niektorom z tých protestov?

Nie.

Prečo?

Lebo mňa sem ľudia neposlali preto, aby som protestoval, ale aby som sa snažil vylepšiť niektoré zákony, riešiť ich problémy v parlamente.

Jedným z problémov je aj strata slovenského občianstva. Táto otázka stále nie je vyriešená. Minister Kaliňák informoval, že bude udeľovať výnimku a vracať občianstvo. Pozdáva sa vám takéto riešenie?

Samozrejme, že nie. My sme hovorili, že treba vidieť aj rôzne iné väzby, nielen trvalý pobyt. Výnimky považujeme za veľmi zlý nápad. Smer ušil zlý zákon, na ktorý dnes doplácajú ľudia, ale nechce priznať, že urobil zle, tak sa snaží trochu to zmierniť.

Takže jediným riešením je zrušiť zákon a vrátiť stav pred leto 2010, kedy začal platiť súčasný zákon?

 Áno. Mali sme aj iné riešenie, ktoré malo zjemniť dnešný zákon, ale neprešlo. Tak sme si povedali, že nebudeme hľadať zmiernenie, ale navrhli sme vrátiť stav pred leto 2010. Netreba sa obávať, nič nehrozí. Napätie vyvolávajú len politici.

Most-Híd napadol zákon na Ústavnom súde, ktorý ale nedokázal rozhodnúť, či je protiústavný, alebo nie. Avizovali ste podanie na ESĽP v Štrasburgu. V akom štádiu je podanie?

Sú tam určité “zádrhely”. Chceme napadnúť procesné veci, ktoré nie sú vyriešené, ale hovoriť o nich nebudem.

Vrátim sa ešte k novým politikom. V tohtoročných prezidentských voľbách neuspel Pavol Hrušovský, ktorého Most podporoval. Nie je to signál, že politici, ktorí sú tu 20 a viac rokov, by už mali ísť do dôchodku?

 Ak je to tak, potom nerozumiem tomu, že v nedávnom prieskume som mal podporu okolo 17-percent. Tak chcú ma alebo nie? V politike budem dovtedy, kým budem mať podporu občanov.

A na čele Mosta-Híd budete dokedy? Do poslednej chvíle, kým sa rozhodnete odísť z politiky?

Nie, veď aj ja potrebujem mať náhradu.

Pracujete na nej?

Áno, pracujem.

Bude to Lucia Žitňanská?

O menách nebudem hovoriť. Ten človek musí mať podporu a musí mať vlohy získavať ľudí.

Lucia Žitňanská ich má?

Nielen ona. Ale o menách nebudem hovoriť.

Pýtam sa na Žitňanskú, lebo sa často objavuje po vašom boku a najmä, hneď po vstupe do strany sa stala podpredsedníčkou. Tak je na mieste otázka, či za tým nie je to, že by ste ju chceli za nástupcu.

Je odborníčka. Má na starosti sever, má absolútnu dôveru.

A to je bežné v stranách, že úplný nováčik dostane funkciu hneď po príchode do strany bez toho, aby pre stranu predtým pracoval?

Ak dostane podporu, tak áno.

Budete v roku 2016 volebný líder Mosta-Híd?

O tom rozhodne Republiková rada.

Ambíciu máte, či nie?

Zatiaľ mám a aj budem mať.

Most-Híd ste tento rok premenovali zo strany spolupráce na občiansku stranu. Dnes je občianska tematika celkom v móde. Urobili ste to preto alebo sa už nechcete orientovať len na menšiny?

Nie, neurobili sme to pre módu. Dnes strany akoby zabúdali na občana. Chceme zdôrazniť záujmy občana, mať s ľuďmi užší kontakt. Ale nechceme zabúdať na rozmanitosť krajiny. Chceme presadzovať občiansky princíp.

Pripravujete Víziu 2016, programové tézy pre parlamentné voľby. Otvorili ste tam aj tému školskej a kultúrnej autonómie. Prichádza s tým aj SMK. Prečo sa púšťate do témy autonómie, keď viete, že Slováci s tým majú problém?

Vo Vízii slovo autonómia nenájdete.

V dokumente priamo napísané nie je, ale vyplýva to z formulácií, ktoré tam sú.

My hovoríme o školskej a kultúrnej samospráve. Ak toto je pre niekoho problém, tak ten človek nepatrí na Slovensko, do demokratickej krajiny. Čo znamená samospráva? Na základe zákonov rozhodujete sami o tom, čo vám zákon dovoľuje. Kultúrna a školská samospráva je pre menšiny veľmi dôležitá. Rozvoj kultúry, jazyka a školstva pomáha menšinám nielen prežiť, ale sa aj rozvíjať. Menšiny sú pre krajinu dôležité. A keď ste spomenuli SMK, tak rozdiel medzi nami a nimi je ten, že oni chcú územnú autonómiu.

Oni tiež hovoria o kultúrnej a školskej samospráve.

Nie je dôležité, kto, čo hovorí, ale čo robí. Keď si prečítate ich návrhy, uvidíte, že je tam územná autonómia. Ja to hodnotiť nebudem, je to ich vec.

Niekoľkokrát ste sa stretli s Ivetou Radičovou a hovorilo sa, že ju chcete do strany. Ona síce vstup do politiky odmieta, ale máte stále záujem? Hovoríte s ňou na túto tému?

Nikdy som s ňou o tejto téme nehovoril. Hovorili sme všeobecne o politickej situácii. Ak by chcela, u nás má dvere otvorené.

Ešte sa vráťme k SMK. Komunikujete spolu?

Po Komárne je to jasné. Komárno bolo testom, ktorý hovoril, že ak nás päť rokov očierňovali, nemôžeme čakať, že ľudia teraz uveria, že spoločná kandidátka je úprimná. Tých päť rokov zanechalo v ľuďoch akúsi ranu, ktorá potrebuje väčší čas na to, aby sa zahojila. Preto to nemá zmysel siliť. Ak má SMK snahu, tak by na nás nemusela útočiť.

Nevylučujete, že keby z oboch strán prišiel záujem o spoluprácu, vedeli by ste spolupracovať?

Ak to občania odmietajú, tak to nemá význam.

Takže SMK máte uzavreté.

 Do roku 2016 určite.

Vo februári 2015 bude referendum o rodine. Pôjdete hlasovať?

Samozrejme.

Ako budete hlasovať?

Som kresťan a z toho vyplýva, ako budem hlasovať. Ale nebudem dávať inštrukcie, nech sa každý rozhodne, ako to cíti.

Aké budú priority Mosta-Híd na budúci rok?

Budeme ponúkať naše návrhy riešení. Ľudia potrebujú vedieť a vidieť víziu, že na Slovensku sa môže opäť dobre žiť. Potrebujú vedieť, či budú mať pracovné miesta, ako to myslíme so zdravotníctvom, v sociálnej oblasti. Ponúkneme zodpovednú alternatívu k dnešnému stavu.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Bukovský bez servítky: “Páchajú krutý hriech a trvalé škody na našich deťoch.” Vláda, poslanci aj hlavný hygienik by podľa neho mali niesť trestnoprávnu zodpovednosť

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Dietológ MUDr. Igor Bukovský, ktorý počas pandémie otvorene kritizoval kroky vlády a konzília odborníkov. v nedeľu na sociálnej sieti zdieľal stanovisko Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) vyzývajúce na zastavenie plošného zatvárania škôl Psychológovia z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie nesúhlasia s…

Vedci uvažujú o novej verzii pôvodu kmeňa omikron

0 icon

Londýn 6. decembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik)   Vedci zvažujú hypotézu o tom, že kmeň omikron sa objavil po prenose vírusu z človeka na zviera, rýchlo sa prispôsobil a vrátil sa späť k ľuďom. Agentúre Bloomberg to povedal pracovník Harvardskej školy verejného zdravia Sikhulile Mojo „Stále sa snažíme pochopiť, ako sa v…

Spojené kráľovstvo sprísňuje pravidlá vstupu do krajiny. Očkovanie vám tu nepomôže

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)   Spojené kráľovstvo z dôvodu výskytu novej mutácie koronavírusu omikron opäť sprísňuje pravidlá vstupu do krajiny. S platnosťou od utorka 7. decembra je potrebné sa pri vstupe do krajiny preukázať negatívnym PCR testom, ktorý nie je starší ako 48 hodín. Ministerstvo zahraničných vecí a…

Jaroslav Naď: Rezort obrany pomáha na všetky strany

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Na úlohy spojené s pandémiou vyčlenil rezort obrany v pondelok 561 profesionálnych vojakov. Na sociálnej sieti o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) "Rezort obrany pomáha na všetky strany - v nemocniciach je dnes 356 vojakov, regionálnym úradom verejného zdravotníctva pomáha 181…

V diskusnej relácii označili jeho video s hoaxami o covide za nepravdivé. Blaha sa obrátil na odborníka, teraz žiada ospravedlnenie od TV Markíza

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha minulý týždeň zverejnil virálne video s desiatimi najväčšími hoaxami o covide, ktoré šíria médiá a liberáli. Sociálna sieť Facebook sa rozhodla tento obsah vymazať a celá kauza sa v nedeľu stala témou v diskusnej relácii Na telo, kde sa do…

SIS v roku 2020 zaznamenala rozsiahle siete daňových podvodov aj podvody pri čerpaní poľnohospodárskych dotácií

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-SIS)   V rámci problematiky daňových podvodov získavala v roku 2020 Slovenská informačná služba (SIS) informácie o rozsiahlych sieťach daňových subjektov zapojených do páchania ekonomickej trestnej činnosti poškodzujúcej štátny rozpočet SR. Vyplýva to zo správy činnosti SIS za minulý rok "Zaznamenané boli napríklad aktivity organizovanej…

Aktivisti napísali otvorený list prezidentke, upozornili na negatívnu výstavbu v Tatrách

0 icon

Poprad 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Adriána Hudecová)   Občianska iniciatíva Milujem zelené Tatry adresovala otvorený list prezidentke Slovenskej republiky Zuzane Čaputovej k degradácii Tatier. Poukazujú v ňom na extrémne zlú situáciu v oblasti stavebného rozvoja vo Vysokých Tatrách, pri správe Tatranského národného parku a biosférickej rezervácie Tatry Rovnako kritizujú rozhodovanie orgánov…

Zariadenia cestovného ruchu a gastra môžu žiadať o štátnu pomoc aj za mesiace september až november

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer, Jaroslav Novák)   Prevádzky v odvetví cestovného ruchu a gastra môžu žiadať štát o podporu na zmiernenie vplyvov pandémie koronavírusu aj za mesiace september až november tohto roka. Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) aktuálne vyhlásenou jesennou schémou pokračuje v pomoci tomuto odvetviu.…

Zahraničné obchodné komory volajú po reformách školstva, zdravotníctva a justície

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovensko bezodkladne potrebuje prijatie účinných reforiem v oblasti školstva, zdravotníctva a justície. Zdôraznili to zahraničné obchodné komory v spoločnom vyhlásení. Vládu vyzývajú, aby tieto reformy prijala urýchlene "Apelujeme na to, aby sa čelní predstavitelia verejnej správy poučili z nedostatočného úsilia verejných inštitúcií za…

“Červené mraky nad madridskou oblohou“: Správa španielskych tajných služieb vyvolala obavy

0 icon

Maroko 6. decembra 2021 (HSP/middleeastmonitor/Foto:Sputnik-Bernat Armangue)   Ako uviedla v piatok španielska tlačová agentúra Sama, dokument španielskych tajných služieb s názvom „Červené mraky nad madridskou oblohou“, varuje pred nebezpečenstvom nedávneho zblíženia medzi Marokom a Izraelom, ktoré by mohlo premeniť Maroko na veľkú regionálnu mocnosť Španielsky dokument poukázal na to, že…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

1. Štatistický trik: Ako môže Omicron prejsť z "mierneho" na "smrtiaci" ! 2. Strach z Omicronu by mohol úplne zničiť globálnu ekonomiku 3. 10 predpovedí pre Omicron v roku 2022: príručka globalistov odhalená

0icon

1.Skôr než sa dostaneme k Omicronu, je potrebné zdôrazniť dve dôležité veci súvisiace s COVID Šialenstvom :Za prvé - Ak je váš test COVID pozitívny v teste PCR (kde ja falošná pozitivita vysoká) , máte viac ako 99 % šancu ,že sa  vyliečite. Toto platí od začiatku existencie programu COVID Šialenstva.

Gustáv Murín

Boľševici (v novej koži) sa vracajú

0icon

Nová doba a radikálne nové pomery si vyžadujú nové pojmy, aby sme sa ľahšie, skratkou takéhoto nového pojmu ľahšie dorozumeli. Nikomu z nás po roku 1989 nenapadlo, že sa Globalizačná klika rozhodne umelo vyvolať novú Studenú vojnu. Ale už vieme

Marek Brna

Referendum treba hlavne o vystúpení z EÚ

0icon

Už dávno presakujú kuloárne informácie, že pravdepodobne celý Brusel fičí na kokaíne. Po informáciách, že EÚ plánuje členským štátom nariadiť povinné očkovanie, sa v plnej nahote ukazuje, že to je ozaj diablov spolok. Tak v najzaočkovanejších krajinách už dlhšie zreteľne stúpajú počty infikovaných a úmrtí, čo jasne dokazuje, že

Jozef Slávik

Slovo k všetkým ľuďom dobrej vôle ...

0icon

Ľudstvo žije v súčasnosti vo veľmi hektickej dobe. Nie sú to len lokálne vojnové konfliky, násilné činy  radikálov, ale aj rôzne iné hrozby akou je preľudnateľnosť a obsencia dostatku potravín hlavne v krajinách tretieho sveta, nedostatok vody v niektorých tropických krajinách, radikálne zmeny klímy spôsobené ľudskou nenásitnosťou po pohodlnom živote,…

Marek Bičík

Zásterka pred vojnou, COVID – 19.

0icon

Už v predchádzajúcom blogu som predpokladal, že covid je vlastne tretia svetová vojna. Rád by som to možno poopravil. Covid sám nieje vojna, je to príprava na vojnu.   Zhromažďovanie vojsk na ruských hraniciach nemôže nevidieť len slepec alebo naivný človek. Nemôže to byť nič iné ako príprav

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke turisti počas túry na Vrchpodžiar v Krivánskej Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Bukovský bez servítky: “Páchajú krutý hriech a trvalé škody na našich deťoch.” Vláda, poslanci aj hlavný hygienik by podľa neho mali niesť trestnoprávnu zodpovednosť

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Dietológ MUDr. Igor Bukovský, ktorý počas pandémie otvorene kritizoval kroky vlády a konzília odborníkov. v nedeľu na sociálnej sieti zdieľal stanovisko Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) vyzývajúce na zastavenie plošného zatvárania škôl Psychológovia z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie nesúhlasia s…

Vedci uvažujú o novej verzii pôvodu kmeňa omikron

0 icon

Londýn 6. decembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik)   Vedci zvažujú hypotézu o tom, že kmeň omikron sa objavil po prenose vírusu z človeka na zviera, rýchlo sa prispôsobil a vrátil sa späť k ľuďom. Agentúre Bloomberg to povedal pracovník Harvardskej školy verejného zdravia Sikhulile Mojo „Stále sa snažíme pochopiť, ako sa v…

Spojené kráľovstvo sprísňuje pravidlá vstupu do krajiny. Očkovanie vám tu nepomôže

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)   Spojené kráľovstvo z dôvodu výskytu novej mutácie koronavírusu omikron opäť sprísňuje pravidlá vstupu do krajiny. S platnosťou od utorka 7. decembra je potrebné sa pri vstupe do krajiny preukázať negatívnym PCR testom, ktorý nie je starší ako 48 hodín. Ministerstvo zahraničných vecí a…

Jaroslav Naď: Rezort obrany pomáha na všetky strany

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Na úlohy spojené s pandémiou vyčlenil rezort obrany v pondelok 561 profesionálnych vojakov. Na sociálnej sieti o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) "Rezort obrany pomáha na všetky strany - v nemocniciach je dnes 356 vojakov, regionálnym úradom verejného zdravotníctva pomáha 181…

V diskusnej relácii označili jeho video s hoaxami o covide za nepravdivé. Blaha sa obrátil na odborníka, teraz žiada ospravedlnenie od TV Markíza

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha minulý týždeň zverejnil virálne video s desiatimi najväčšími hoaxami o covide, ktoré šíria médiá a liberáli. Sociálna sieť Facebook sa rozhodla tento obsah vymazať a celá kauza sa v nedeľu stala témou v diskusnej relácii Na telo, kde sa do…

SIS v roku 2020 zaznamenala rozsiahle siete daňových podvodov aj podvody pri čerpaní poľnohospodárskych dotácií

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-SIS)   V rámci problematiky daňových podvodov získavala v roku 2020 Slovenská informačná služba (SIS) informácie o rozsiahlych sieťach daňových subjektov zapojených do páchania ekonomickej trestnej činnosti poškodzujúcej štátny rozpočet SR. Vyplýva to zo správy činnosti SIS za minulý rok "Zaznamenané boli napríklad aktivity organizovanej…

Aktivisti napísali otvorený list prezidentke, upozornili na negatívnu výstavbu v Tatrách

0 icon

Poprad 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Adriána Hudecová)   Občianska iniciatíva Milujem zelené Tatry adresovala otvorený list prezidentke Slovenskej republiky Zuzane Čaputovej k degradácii Tatier. Poukazujú v ňom na extrémne zlú situáciu v oblasti stavebného rozvoja vo Vysokých Tatrách, pri správe Tatranského národného parku a biosférickej rezervácie Tatry Rovnako kritizujú rozhodovanie orgánov…

Zariadenia cestovného ruchu a gastra môžu žiadať o štátnu pomoc aj za mesiace september až november

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer, Jaroslav Novák)   Prevádzky v odvetví cestovného ruchu a gastra môžu žiadať štát o podporu na zmiernenie vplyvov pandémie koronavírusu aj za mesiace september až november tohto roka. Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) aktuálne vyhlásenou jesennou schémou pokračuje v pomoci tomuto odvetviu.…

Zahraničné obchodné komory volajú po reformách školstva, zdravotníctva a justície

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovensko bezodkladne potrebuje prijatie účinných reforiem v oblasti školstva, zdravotníctva a justície. Zdôraznili to zahraničné obchodné komory v spoločnom vyhlásení. Vládu vyzývajú, aby tieto reformy prijala urýchlene "Apelujeme na to, aby sa čelní predstavitelia verejnej správy poučili z nedostatočného úsilia verejných inštitúcií za…

“Červené mraky nad madridskou oblohou“: Správa španielskych tajných služieb vyvolala obavy

0 icon

Maroko 6. decembra 2021 (HSP/middleeastmonitor/Foto:Sputnik-Bernat Armangue)   Ako uviedla v piatok španielska tlačová agentúra Sama, dokument španielskych tajných služieb s názvom „Červené mraky nad madridskou oblohou“, varuje pred nebezpečenstvom nedávneho zblíženia medzi Marokom a Izraelom, ktoré by mohlo premeniť Maroko na veľkú regionálnu mocnosť Španielsky dokument poukázal na to, že…

Podkasty

„V tejto republike médiá vládnu, majú obrovské kompetencie a žiadnu zodpovednosť.“ Ktoré médiá má na mysli člen výboru NR SR pre kultúru Dušan Jarjabek?

icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:) Na žiadosť Európskej komisie vypracoval rezort Natálie Milanovej súbor zákonov týkajúcich sa mediálneho prostredia, všetkých druhov médií aj autorského zákona. Dva z balíka zákonov sú už v parlamente. Podľa šéfky ministerstva kultúry vyvolá tento balík zákonov v praxi doslova „kultúrnu revolúciu“. Zvuk: Milanová Bývalá ministerka kultúry Jana Laššáková, dnes pod krídlami Hlasu-SD, si...

Liečiť covid vakcínami alebo tradične? Stret záujmov medicíny a biznisu?

icon

Bratislava 4. decembra 2021 (HSP/Foto:) Šéf Pfizeru Albert Bourla otvorene priznal, že očkovanie proti Covidu sa treťou dávkou nekončí. Ľudia ho budú musieť podstúpiť každoročne „po mnoho nasledujúcich rokov.” Snaží sa nás tiež presvedčiť, že 35-miliardový zisk firmy s tým nemá nič spoločné, motiváciou je láska. Na výčitku svetových zdravotných charitatívnych organizácií, že farmaceutickým spoločnostiam...

Zákon o smrti slobody a demokracie najviac ublíži alternatívnym médiám

icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Pred niekoľkými dňami, 27. novembra, sme povedali, že ministerky Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá. Odozva bola veľmi veľká. Vybrali sme aspoň jeden z názorov „podčiarnikov“: „Sloboda, demokracia, ľudské práva, ľudská dôstojnosť a bezpečnosť vraj nemôžu byť rukojemníkmi nadnárodných korporácií. Asi v tom kláštore (poznámka: myslí sa na ubytovanie...

Výzva na generálny štrajk apeluje na všetkýh Rakúšanov, Nemcov, Čechov aj Slovákov

icon

Bratislava 1. decembra (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Už od leta sa najmä na sociálnych sieťach objavujú výzvy na generálny štrajk. A tak si povedzme, čo to ten generálny štrajk vlastne je. Je to štrajk zasahujúci všetky odvetvia alebo ich rozhodujúcu väčšinu. Jeho motívy sú politické, úsilie o odstúpenie vlády alebo o stiahnutie návrhu zákona, o ktorom sa...

Vydieranie v priamom prenose: veľká skúška charakteru našich seniorov

icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Ľudovít Vaniher) Keď Remišová povedala, že očkovanie za každú cenu treba stimulovať, nečakali sme, že jej minister financií Igor Matovič vyhovie takmer v priamom prenose. Napriek vetu kolegov zo SaS-ky štát ústami Matoviča chce poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam, ktoré utrpeli škody počas pandémie, ale nie priamo. Peniaze sa k nim majú...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

1. Štatistický trik: Ako môže Omicron prejsť z "mierneho" na "smrtiaci" ! 2. Strach z Omicronu by mohol úplne zničiť globálnu ekonomiku 3. 10 predpovedí pre Omicron v roku 2022: príručka globalistov odhalená

0icon

1.Skôr než sa dostaneme k Omicronu, je potrebné zdôrazniť dve dôležité veci súvisiace s COVID Šialenstvom :Za prvé - Ak je váš test COVID pozitívny v teste PCR (kde ja falošná pozitivita vysoká) , máte viac ako 99 % šancu ,že sa  vyliečite. Toto platí od začiatku existencie programu COVID Šialenstva.

Gustáv Murín

Boľševici (v novej koži) sa vracajú

0icon

Nová doba a radikálne nové pomery si vyžadujú nové pojmy, aby sme sa ľahšie, skratkou takéhoto nového pojmu ľahšie dorozumeli. Nikomu z nás po roku 1989 nenapadlo, že sa Globalizačná klika rozhodne umelo vyvolať novú Studenú vojnu. Ale už vieme

Marek Brna

Referendum treba hlavne o vystúpení z EÚ

0icon

Už dávno presakujú kuloárne informácie, že pravdepodobne celý Brusel fičí na kokaíne. Po informáciách, že EÚ plánuje členským štátom nariadiť povinné očkovanie, sa v plnej nahote ukazuje, že to je ozaj diablov spolok. Tak v najzaočkovanejších krajinách už dlhšie zreteľne stúpajú počty infikovaných a úmrtí, čo jasne dokazuje, že

Jozef Slávik

Slovo k všetkým ľuďom dobrej vôle ...

0icon

Ľudstvo žije v súčasnosti vo veľmi hektickej dobe. Nie sú to len lokálne vojnové konfliky, násilné činy  radikálov, ale aj rôzne iné hrozby akou je preľudnateľnosť a obsencia dostatku potravín hlavne v krajinách tretieho sveta, nedostatok vody v niektorých tropických krajinách, radikálne zmeny klímy spôsobené ľudskou nenásitnosťou po pohodlnom živote,…

Marek Bičík

Zásterka pred vojnou, COVID – 19.

0icon

Už v predchádzajúcom blogu som predpokladal, že covid je vlastne tretia svetová vojna. Rád by som to možno poopravil. Covid sám nieje vojna, je to príprava na vojnu.   Zhromažďovanie vojsk na ruských hraniciach nemôže nevidieť len slepec alebo naivný človek. Nemôže to byť nič iné ako príprav

TopDesať

Ruwenzori: Miesto, kde aj obyčajné rastliny majú gigantické rozmery. 2. časť

0 icon

Západné vetry vanú nad pariacimi sa dažďovými lesmi v povodí Konga a zbierajú vlahu. Pohorie Ruwenzori ich donúti stúpať vyššie a skondenzovať sa na dážď a kryštáliky ľadu. Výsledkom sú mraky, ktoré takmer ustavične zahaľujú vrcholky Ruwenzori. Ako správne tušíte, práve tento proces má za následok, že rastliny rastú do…

TOP15 dôvodov, prečo sa jednoducho nedá nemilovať Slovensko

0 icon

Veríš v lásku na prvý pohľad? Ak áno, tak potom by si mal čítať ďalej. Možno sa to bude zdať neuveriteľne, no tieto fotografie boli nafotené na Slovensku, v samotnom srdci Európy. Naša krajina má skutočne čo ponúknuť, príroda odhaľuje krásu všade, kam sa pozrieme. Či už si spravíš výlet medzi majestátne…

Pluckley je najstrašidelnejšia dedina v Anglicku, v ktorej sa oficiálne nachádzajú duchovia

0 icon

Malá a krásna dedinka s počtom obyvateľov približne 1000, ktorá sa nachádza v blízkosti Ashford v Kente. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že je to typická anglická dedinka podobná všetkým iným, nedaj sa oklamať. Pluckley je najstrašidelnejšia dedina v celom Anglicku. Samotná obec je naozaj krásna a obklopená je…

Reálna podobizeň historických osobností: Tak vyzerali Bach či Nefertiti!

0 icon

V dobe, keď ešte neexistovali fotoaparáty, sa ľudia nechávali zvečniť maliarom na plátno. Nie každý maliar bol však natoľko talentovaný, aby dokázal človeka zobraziť do detailov presne. Alebo sa len ponáhľal alebo mal radšej abstraktné diela. Možno dostal príkazom obraz trocha vylepšiť. Doteraz sme podobizeň slávnych historických osobností mohli vidieť…

Čo ste nevedeli o jedle? Tepelná úprava jedál na 6 spôsobov

0 icon

Teplo vyvoláva v jedlách chemické a fyzikálne zmeny, vďaka ktorým sa stávajú mäkšími a stráviteľnejšími a zároveň sa z nich ľahšie uvoľňujú živiny. Pri tepelnej úprave potravín sa však niektoré živiny rozkladajú. Viete prečo a akým spôsobom sa jedlá tepelne upravujú? Pozrite sa na na prvý pohľad samozrejmé veci trošku…

Armádny Magazín

Rusko má odpoveď na tanky NATO. Je to Chryzantéma-S

0 icon

Rusko, 6.december 2021 (AM, Sputnik) – Najnebezpečnejším tankovým smerom je pre Rusko ten západný. Na rast počtu tankov je logické reagovať vyzbrojením novými sys

Posledná vojna NATO

0 icon

Rusko, 6.december 2021 (AM) – Čím viac Západ vybičováva hystériu okolo údajne blížiacej sa ruskej invázie na Ukrajinu, tým intenzívnejšie sa sami západní politici začínajú vrtieť na svojich mäkkých stoličkách.   Ako informovali nórske noviny „Verdens Gang“, vláda kráľovstva sa zrazu postavila proti rozmiestneniu vojenských

Kto si je istý, že pozná históriu generálov Lukina, Vlasova, Jefremova?

0 icon

Rusko, 6.december 2021 (AM) – Rusi majú nielen maršalov a generálov víťazstva, ale aj ústupov. Kam by ste zaradili generálov Michaila Fjodoroviča Lukina, Andreja Andrejeviča Vlasova a Michaila Grigorieviča Jefremova? Ako by ste oceňovali ich bojové schopnosti? Lebo na Veľkú vl

Ukrajina presunula na Donbas už 125-tisíc vojakov. Všetci obyvatelia Donecka dostanú ruské pasy

0 icon

Doneck, 6.december 2021 (AM) – Prezident Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin povedal, že všetci obyvatelia separatistami kontrolovaných území Doneckej oblasti na Ukrajine dostanú ruské pasy. Podľa Pušilina, ktorý v nedeľu vystúpil v Moskve, už viac ako 350 000 obyvateľov „DĽR“ dostalo ruské občianstvo. "Každý ho dostane," povedal separatistický vodca o p

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Na snímke turisti počas túry na Vrchpodžiar v Krivánskej Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali