Bugár: V politike zostanem, kým ma ľudia budú chcieť, nástupcu ale hľadám

Bratislava 30. decembra 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Kto by ho mal v budúcnosti na poste predsedu strany nahradiť neprezradil

V politike zostane, kým ho ľudia budú chcieť. Stranu Most-Híd chce viesť aj do parlamentných volieb v roku 2016. Béla Bugár v rozhovore pre TASR tiež priznal, že hľadá nástupcu, ktorý by ho nahradil na čele Mosta-Híd. Kto to má byť, neprezradil. O menách totiž hovoriť nechce, rovnako ako nechce špekulovať o tom, s kým bude strana spolupracovať po parlamentných voľbách. Výber na spoluprácu však podľa Bugára veľký nie je.

Na snímke predseda politickej strany Most-Híd Béla Bugár

Čo urobil Most-Híd za tento rok?

Spomenul by som návrhy na zlepšenie podnikateľského prostredia, podali sme na Ústavný súd SR zákon k druhému dôchodkovému pilieru. Mali sme aktivity, ktoré smerovali k zlepšeniu životného prostredia, poukazovali sme na škodlivé návrhy vládnej strany.

Boli ste, podľa vás, dosť dôrazní v kritike Smeru-SD? O Moste-Híd sa totiž hovorí, že veľmi nekritizuje, lebo by možno aj chcel ísť so Smerom do vlády…

Na výmysly niektorých ľudí reagovať nebudem.

Takže so Smerom definitívne nie.

Nebudem na takéto výmysly odpovedať. Ja som za posledný polrok štyrikrát povedal nie. Jednoznačne hovoríme, že naše predstavy v ekonomike, sociálnej oblasti, v oblasti spravovania štátu sú iné. Neviem si predstaviť, že by sa Smer zmenil.

Ešte pred rokom ste za svojich prirodzených partnerov označovali KDH a SDKÚ. SDKÚ prakticky už neexistuje. Kto sú dnes vaši prirodzení partneri? S kým si viete spoluprácu predstaviť?

Veľký výber nie je. Spolupracujete s tými, s ktorými sa dá. Naďalej je to KDH, snažili sme sa v komunálnych voľbách aj so Sieťou. Nie vždy to vyšlo, ale to pripisujem tomu, že ľudia si ešte nezvykli, že nestačia len preferencie, treba mať aj cit pre spoluprácu. Dúfam, že na to prídu. A keď si zoberiete ostatných. Problém s Matovičom je ten, že on nedrží ani svoj klub. Oni hlasujú každý inak, často podporili aj návrhy Smeru. Pri tom istom zákone často hlasujú tromi spôsobmi, za, proti a aj sa zdržia.

 Veď poslanci majú hlasovať slobodne, podľa svojho svedomia a presvedčenia…

Ale hovoríme o spolupráci. Viete si predstaviť mať Matoviča a jeho 12 až 16 poslancov vo vláde, kde potrebujete podporu všetkých, a oni budú hlasovať každý inak? Ja si to neviem predstaviť.

Takže OĽaNO ste vylúčili. Viete si predstaviť spoluprácu s KDH a Sieťou. Čo ďalšie strany?

 Myslím si, že rok a niečo pred voľbami špekulovať kto s kým, nemá zmysel. Za ten čas musíme ešte urobiť pár krokov, s ktorými získame my aj iné strany väčšiu dôveru u ľudí. Tu stále vznikajú nové strany. Je zbytočné špekulovať.

Spomenuli ste vznik nových strán. Na ľavej strane politického spektra sa nič také nedeje, je to len napravo. Ako to vnímate? Čo to prinesie?

Nie je to zdravé. Ale zdravé nie je ani to, aby ľudia očakávali od „nezávislých“ nejaké spasenie, vyriešenie problémov. To, že komunálne voľby vyhrali nezávislí, svedčí o nejakom trende. Ľudia ako keby zatracovali politické strany, akoby každý politik bol zlý a každý nezávislý dobrý. Nie je to tak. Ak budeme všetci sledovať, ako sa správajú nezávislí v komunále, zistíme, že to nie je riešenie pre Slovensko.

Keď hovoríte o nezávislých, nových. Alojz Hlina, OĽaNO, NOVA a SaS vytvorili spojenectvo akoby nových mladých politikov. Ako vnímate ich spoluprácu?

 Pán Matovič vyhlasoval, že nie je politik, že za ušami nič nemá. Človek, ktorý vstúpi do politiky, nemôže hovoriť, že nie je politik. Ďalší je Procházka, ktorý najskôr tvrdil, že nezakladá novú stranu, založil Sieť, hovoril, že parlamentné atómy neberie, zrazu áno. Nie je dôležité, kto čo hovorí, ale čo robí. Napríklad pán Lipšic. Tvrdo zaútočil na dohodu, ktorá hovorí o boji so schránkovými firmami. Lipšic povedal, že zákon je zlý a išiel protestovať na ulicu. My sme povedali, že zákon je zlý a prinútili sme Smer aspoň rozmýšľať, ako to zlepšiť. A koncom februára by mal prísť do NRSR návrh zákona.

Protesty predsa prispeli k odstúpeniu Pavla Pašku z postu predsedu NRSR a vytvárajú tlak. Takže asi aj protesty sú na niečo dobré a aj politici, čo ich organizujú, niečo robia a nie iba rozprávajú.

 To je v poriadku. Minule protestovali pred NRSR, keď sme prerokovávali zákon o schránkových firmách. Aj som hovoril pánovi Hlinovi, že máme rozdelené úlohy. Oni protestovali vonku a naši vystupovali v pléne k vylepšeniu zákona. To je absolútne v poriadku, ja napríklad pána Hlinu neodsudzujem. Treba aj takýto tlak. Ale hovorím o takých politikoch, ktorí sa snažia vyťažiť z toho pre seba maximum, či to je pán Galko, pán Lipšic, pán Matovič, že to nie je to pravé orechové.

Vy ste boli na niektorom z tých protestov?

Nie.

Prečo?

Lebo mňa sem ľudia neposlali preto, aby som protestoval, ale aby som sa snažil vylepšiť niektoré zákony, riešiť ich problémy v parlamente.

Jedným z problémov je aj strata slovenského občianstva. Táto otázka stále nie je vyriešená. Minister Kaliňák informoval, že bude udeľovať výnimku a vracať občianstvo. Pozdáva sa vám takéto riešenie?

Samozrejme, že nie. My sme hovorili, že treba vidieť aj rôzne iné väzby, nielen trvalý pobyt. Výnimky považujeme za veľmi zlý nápad. Smer ušil zlý zákon, na ktorý dnes doplácajú ľudia, ale nechce priznať, že urobil zle, tak sa snaží trochu to zmierniť.

Takže jediným riešením je zrušiť zákon a vrátiť stav pred leto 2010, kedy začal platiť súčasný zákon?

 Áno. Mali sme aj iné riešenie, ktoré malo zjemniť dnešný zákon, ale neprešlo. Tak sme si povedali, že nebudeme hľadať zmiernenie, ale navrhli sme vrátiť stav pred leto 2010. Netreba sa obávať, nič nehrozí. Napätie vyvolávajú len politici.

Most-Híd napadol zákon na Ústavnom súde, ktorý ale nedokázal rozhodnúť, či je protiústavný, alebo nie. Avizovali ste podanie na ESĽP v Štrasburgu. V akom štádiu je podanie?

Sú tam určité „zádrhely“. Chceme napadnúť procesné veci, ktoré nie sú vyriešené, ale hovoriť o nich nebudem.

Vrátim sa ešte k novým politikom. V tohtoročných prezidentských voľbách neuspel Pavol Hrušovský, ktorého Most podporoval. Nie je to signál, že politici, ktorí sú tu 20 a viac rokov, by už mali ísť do dôchodku?

 Ak je to tak, potom nerozumiem tomu, že v nedávnom prieskume som mal podporu okolo 17-percent. Tak chcú ma alebo nie? V politike budem dovtedy, kým budem mať podporu občanov.

A na čele Mosta-Híd budete dokedy? Do poslednej chvíle, kým sa rozhodnete odísť z politiky?

Nie, veď aj ja potrebujem mať náhradu.

Pracujete na nej?

Áno, pracujem.

Bude to Lucia Žitňanská?

O menách nebudem hovoriť. Ten človek musí mať podporu a musí mať vlohy získavať ľudí.

Lucia Žitňanská ich má?

Nielen ona. Ale o menách nebudem hovoriť.

Pýtam sa na Žitňanskú, lebo sa často objavuje po vašom boku a najmä, hneď po vstupe do strany sa stala podpredsedníčkou. Tak je na mieste otázka, či za tým nie je to, že by ste ju chceli za nástupcu.

Je odborníčka. Má na starosti sever, má absolútnu dôveru.

A to je bežné v stranách, že úplný nováčik dostane funkciu hneď po príchode do strany bez toho, aby pre stranu predtým pracoval?

Ak dostane podporu, tak áno.

Budete v roku 2016 volebný líder Mosta-Híd?

O tom rozhodne Republiková rada.

Ambíciu máte, či nie?

Zatiaľ mám a aj budem mať.

Most-Híd ste tento rok premenovali zo strany spolupráce na občiansku stranu. Dnes je občianska tematika celkom v móde. Urobili ste to preto alebo sa už nechcete orientovať len na menšiny?

Nie, neurobili sme to pre módu. Dnes strany akoby zabúdali na občana. Chceme zdôrazniť záujmy občana, mať s ľuďmi užší kontakt. Ale nechceme zabúdať na rozmanitosť krajiny. Chceme presadzovať občiansky princíp.

Pripravujete Víziu 2016, programové tézy pre parlamentné voľby. Otvorili ste tam aj tému školskej a kultúrnej autonómie. Prichádza s tým aj SMK. Prečo sa púšťate do témy autonómie, keď viete, že Slováci s tým majú problém?

Vo Vízii slovo autonómia nenájdete.

V dokumente priamo napísané nie je, ale vyplýva to z formulácií, ktoré tam sú.

My hovoríme o školskej a kultúrnej samospráve. Ak toto je pre niekoho problém, tak ten človek nepatrí na Slovensko, do demokratickej krajiny. Čo znamená samospráva? Na základe zákonov rozhodujete sami o tom, čo vám zákon dovoľuje. Kultúrna a školská samospráva je pre menšiny veľmi dôležitá. Rozvoj kultúry, jazyka a školstva pomáha menšinám nielen prežiť, ale sa aj rozvíjať. Menšiny sú pre krajinu dôležité. A keď ste spomenuli SMK, tak rozdiel medzi nami a nimi je ten, že oni chcú územnú autonómiu.

Oni tiež hovoria o kultúrnej a školskej samospráve.

Nie je dôležité, kto, čo hovorí, ale čo robí. Keď si prečítate ich návrhy, uvidíte, že je tam územná autonómia. Ja to hodnotiť nebudem, je to ich vec.

Niekoľkokrát ste sa stretli s Ivetou Radičovou a hovorilo sa, že ju chcete do strany. Ona síce vstup do politiky odmieta, ale máte stále záujem? Hovoríte s ňou na túto tému?

Nikdy som s ňou o tejto téme nehovoril. Hovorili sme všeobecne o politickej situácii. Ak by chcela, u nás má dvere otvorené.

Ešte sa vráťme k SMK. Komunikujete spolu?

Po Komárne je to jasné. Komárno bolo testom, ktorý hovoril, že ak nás päť rokov očierňovali, nemôžeme čakať, že ľudia teraz uveria, že spoločná kandidátka je úprimná. Tých päť rokov zanechalo v ľuďoch akúsi ranu, ktorá potrebuje väčší čas na to, aby sa zahojila. Preto to nemá zmysel siliť. Ak má SMK snahu, tak by na nás nemusela útočiť.

Nevylučujete, že keby z oboch strán prišiel záujem o spoluprácu, vedeli by ste spolupracovať?

Ak to občania odmietajú, tak to nemá význam.

Takže SMK máte uzavreté.

 Do roku 2016 určite.

Vo februári 2015 bude referendum o rodine. Pôjdete hlasovať?

Samozrejme.

Ako budete hlasovať?

Som kresťan a z toho vyplýva, ako budem hlasovať. Ale nebudem dávať inštrukcie, nech sa každý rozhodne, ako to cíti.

Aké budú priority Mosta-Híd na budúci rok?

Budeme ponúkať naše návrhy riešení. Ľudia potrebujú vedieť a vidieť víziu, že na Slovensku sa môže opäť dobre žiť. Potrebujú vedieť, či budú mať pracovné miesta, ako to myslíme so zdravotníctvom, v sociálnej oblasti. Ponúkneme zodpovednú alternatívu k dnešnému stavu.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Poslanec Taraba tvrdí, že započul, že premiér Matovič už stratil podporu Západu. Padlo aj meno potenciálneho nového premiéra. „Nuž, prezidentský palác sa očividne aktivizoval“

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Aj podľa včerajších vyjadrení poslanca Tomáša Valáška, ktorý sa rozhodol opustiť vládnu koalíciu, či podľa reakcie ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka sa zdá, že Západ vníma problematicky to, že vláda SR sa rozhodla v krízovej situácii, keď našu krajinu sužuje nedostatok vakcín, pristúpiť aj…

Vláda má na programe výročnú správu o členstve SR v EÚ za rok 2020

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Vláda bude v stredu na svojom zasadnutí schvaľovať výročnú správu o členstve Slovenskej republiky v Európskej únii (EÚ) za rok 2020. Rezort diplomacie v nej poukazuje aj na dôsledky pandémie ochorenia COVID-19, ktorá preverila súdržnosť a akcieschopnosť členských štátov. Ide napríklad o repatriáciu…

USA podľa Mexika zvážia vytvorenie vízového programu pre mexických pracovníkov

0 icon

Mexiko 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Marco Ugarte)   Spojené štáty súhlasili, že zvážia návrh na vytvorenie vízového programu, ktorý mexickým občanom umožní legálne pracovať v USA. Oznámil to mexický prezident Andrés Manuel López Obrador po pondelňajšom rozhovore s americkým prezidentom Joeom Bidenom, píše agentúra AFP López Obrador povedal, že jeho vláda…

Jagerčíková obhájila striebro v šprinte, v Andorre ju zdolala len Švajčiarka Fattonová

0 icon

La Massana 3. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:Screenshot video/Youtube)   Slovenská reprezentantka v skialpinizme Marianna Jagerčíková v utorok potvrdila príslušnosť k užšej špičke v tomto športe, keď na majstrovstvách sveta v Andorre obhájila striebornú medailu v šprinte. Pred dvoma rokmi vo švajčiarskom Villars-sur-Ollon bolo striebro jej prvou medailou z vrcholných podujatí v…

Sprísňuje sa zákaz vychádzania, od 20.00 do 1.00 sa obmedzujú výnimky

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:flickr)   Od stredy 3. marca sa menia podmienky zákazu vychádzania. Od 20.00 do 1.00 h budú pravidlá prísnejšie. V danom čase budú zakázané napríklad akékoľvek nákupy či využívanie služieb. Tí, ktorým povaha práce neumožňuje pracovať z domu, budú potrebovať potvrdenie od zamestnávateľa s určením pracovnej…

Matovič nedovolí akúkoľvek diskrimináciu našich občanov Bruselom. Bude vetovať vakcinačné pasy?

0 icon

Bratislava 2. marca 2021 (HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR, Screenshot/ec.europa.eu)   Údajne hrozí, že Európska komisia neuzná Sputnik pre vydanie vakcinačných pasov. Premiér reagoval, ako ináč, vo svojom FB statuse: "Osobne nedovolím, aby boli naši ľudia akokoľvek v rámci EÚ diskriminovaní". Ak to myslí doslova, mal by vetovať vakcinačné pasy Európska komisia…

Lavrov vystúpil proti nápadu EÚ zaviesť koronapasy

0 icon

Moskva 3. marca 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Petros Karadjias)   Podľa ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova je nápad zavedenia koronapasov v Európskej únii v rozpore s myšlienkou dobrovoľného očkovania. Informoval o tom na tlačovej konferencii po stretnutí s uzbeckým ministrom zahraničia Abdulazizom Kamilovom "Ak tomu správne rozumiem, ide o myšlienku, ktorá sa nachádza…

Juraj Droba zo SaS: „Neoslavovali sme príchod žiadnej inej vakcíny na Slovensko, oslavovať práve necertifikovaný Sputnik je ako tancovať na hrobe zdravého rozumu a našej západnej orientácie“

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   Bratislavský župan Juraj Droba (SaS) je ukážkou, že niektorí poprední členovia vládnej liberálnej strany SaS majú pomerne vážny problém s vakcínou Sputnik-V. V súčasnosti o oficiálnom postoji strany ku téme a aj o zotrvaní v koalícii rozhoduje Republiková rada strany. Podľa názoru Juraja…

Nicholsonová tvrdí, že Matovič nezmení nič na tom, ak budú covid pasy platiť pre ľudí očkovaných vakcínami schválenými Európskou liekovou agentúrou. „Len napína svaly na Facebooku. V skutočnosti vypadol zo slušnej spoločnosti EÚ“

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Premiér Igor Matovič (OĽaNO) tvrdí, že nedovolí, aby boli ľudia očkovaní Sputnikom v EÚ diskriminovaní. Reagoval tak na možnosť, že európsky očkovací preukaz nemusí pre neregistrovanú ruskú vakcínu platiť. Jeho výrok okomentovala europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová Premiérov výrok označila za ďalší…

Predseda Európskej rady prisľúbil väčšiu podporu pre Ukrajinu

0 icon

Kyjev 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Hoslet)   Predseda Európskej rady Charles Michel prisľúbil v utorok väčšiu podporu pre Ukrajinu. Uviedol to počas návštevy Luhanskej oblasti ležiacej na východe krajiny, ktorá je dejiskom lokálnych ozbrojených zrážok medzi armádou a proruskými separatistami. Informovala o tom agentúra AP "EÚ poskytuje Ukrajine značnú pomoc…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Kohút

Diplomatický idiotizmus EÚ vo vzťahu k Rusku. Prečo Rusko ohrozuje EÚ. Sputnik V.

0icon

Západné mocenské  „špičky“ boli zvyknuté, že si môžu voči Rusku dovoľovať čokoľvek, organizovať prevraty a provokácie pod falošnou zástavou (Ukrajina, Skripaľovci, Bielorusko, Náhorný Karabach, Navaľnyj, ....), priamo zasahovať do vnútorných záležitostí organizovaním protivládnych protestov, cítiac, že v ruskej vlastizradnej oligarchii a nimi štedro dotovanej piatej kolóny majú oporu, cez ktorú môžu…

Boris Mesár

Matovičova fašistická chunta používa proti obyvateľstvu psychologickú metódu vypracovanú na vypočúvanie vojnových zajatcov

0icon

David Icke - Dnešní život každého z nás je podriaďovaný vplyvom akéhosi  vírusu, ktorý ešte nikto nevidel, nikto neizoloval, hovorí David Icke. Je to v skutočnosti akási minulosť, do ktorej sme sa všetci chytili a kvôli nej nevidíme skutočnosť. Z tejto pasci sledujeme ,,ako vlády robia všetko pre to", aby zastavili…

Ivan Štubňa

Minister zahraničných vecí by mal okamžite odstúpiť

0icon

Na dnešnej tlačovej besede na TA3 povedal minister zahraničných vecí SR, že: ak sa niekto dá zaočkovať vakcínou Sputnik V, nedostane sa ku covid pasu, ktorá BUDE JEHO PRIEPUSTKOU z územia Slovenskej republiky. Inými slovami, kto sa nedá zaočkovať vôbec, bude mu odopreté právo na slobodu pohybu v zmysle čl.…

Ivan Lehotský st.

Pán Valášek, bravóóó!

0icon

Určite je nás aspoň milión, ktorí sme s veľkým porozumením prijali vaše rozhodnutie vzdať sa funkcie predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti. Mali ste to však doviesť do konca a odísť aj z parlamentu. Ak s počínaním Matoviča nesúhlasíte, to znamená, že ste sa rozišli názorovo s hlavnou vládnou…

Marián Tkáč

Igor, a čo keď nás zato ako pricucnuté sirôtky vykopnú z EÚ?

0icon

Zľakol som sa, bola to po celoplošnom testovaní skutočná atómová bomba. Na košickom letisku pristálo lietadlo s ruskou vakcínou Sputnik V, a pred zadkom lietadla – Matovič! A Marek a Paľo Jarčuška! Zľakol som sa: veď, veď... ktovie, či z Ruska nám neposlali otravu na potkany... No nech za mňa hovoria iní. Ivan Korčok:…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Vedci tvrdia: Nadávanie je lepšie, ako si myslíme!

0 icon

Nadávky väčšinou používame ako jednoduchý nástroj na vyjadrenie svojich pocitov, či už pozitívnych alebo negatívnych. Výhody, ktoré má nadávanie sa tým však nekončia, je vedecky dokázané, že nadávky sú pre nás dobré, a mali by sme ich absolútne využívať. 1. Môže to byť znak inteligencie

Y2K: Najväčší podvod v dejinách? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou a zároveň záverečnou časťou článku s názvom Y2K - najväčší podvod v dejinách? Tí, ktorí čítali prvú časť tohto podvodu, kvôli ktorému štáty v roku investovali 1999 investovali odhadom až 308 miliárd amerických dolárov, už vedia, že išlo o softvérový problém. Pozrite sa spoločne s nami na nešťastnú noc. So zatajeným dychom odrátavame údery…

Ako si zločinec vyberá obeť a čo robiť, aby si sa ňou nestal?

0 icon

Zločinec potrebuje iba 7 sekúnd, aby si vybral svoju potenciálnu obeť. Počas tohto obdobia posúdi osobu, ktorá kráča smerom k nemu a vyhodnotí všetky možné riziká. Nie každá osoba sa stane obeťou. Poďme zistiť, aký je rozdiel medzi ľuďmi, ktorých zločinci neohrozia a tými, ktorí sa stanú ich cieľom. Ktorým veciam teda kriminálnici…

Dizajnéri nemali svoj deň. Na ich chyby doplatili obyčajní ľudia

0 icon

Ešte stále existujú ľudia, ktorí neberú svoju prácu dostatočne vážne a hľadajú "skratky". Ich majstrovské diela potom vyzerajú prinajmenšom zaujímavo. Niektoré sú natoľko epické, že sme neodolali a rozhodli sme sa ich ukázať aj tebe. Možno sa budeš diviť, že niekto na tejto planéte môže zlyhať takýmto smiešnym spôsobom. Títo dizajnéri to…

TOP10: Ľudia, ktorých deň sa jednoducho nevydaril

0 icon

Aj tebe sa občas stane, že si myslíš, že tvoj deň už nemohol byť horším? Ľudia, ktorých sa týkajú tieto fotografie, by s tebou určite nesúhlasili. Každý deň sa stretávame so situáciami, ktoré nás dokážu priviesť na pokraj nervového zrútenia. Väčšinou pomáha hlboké dýchanie, chvíľa ticha, či počítanie do desať.…

Vo svete IT

Akčná kamera so 4K rozlíšením a vodotesnosťou do 30 metrov za takúto nízku cenu sa jednoducho neodmieta

0 icon

Kúpa akčnej kamery už nie je roky tak drahou záležitosťou, ako tomu bolo v minulosti. Veľká časť výrobca už roky prináša na trh viacero zaujímavých akčných kamier, ktoré častokrát disponujú špecifikáciami a technológiami, ako nájdeme pri násobne drahších značkových modeloch. Na bežné zábery zo zimnej či letnej dovolenky však bohate…

Vedci vytvorili v laboratóriu čiernu dieru, aby si overili Hawkingove teórie. Podarilo sa?

0 icon

V roku 1974 fyzik Stephen Hawking tvrdil, že čierne diery nie sú čierno-čiernymi gravitačnými monštrami, aké si v tej dobe vedci predstavovali. V určitých prípadoch môžu vyžarovať svetlo, ktoré sa dnes nazýva Hawkingovo žiarenie, píše portál Live Science. Lenže Hawkingovo žiarenie je veľmi slabé a doteraz nebolo v prípade čiernych…

Objavili sme v roku 2019 čiernu dieru strednej hmotnosti, alebo niečo úplne iné? Záhadný prípad dostáva nové vysvetlenie

0 icon

V máji 2019 pozorovali observatóriá LIGO a Virgo, ktoré sa špecializujú na detekciu gravitačných vĺn zlúčenie dvoch čiernych dier. Jedna mala hmotnosť 85-Sĺnk a tá druhá 66-Sĺnk. Udalosť nazvali GW190521 a doteraz ide o jedno z najväčších zlúčení, aké sme mohli pozorovať, píše portál Universe today. Výsledkom bola čierna diera,…

Ako môžete zistiť, ktoré Android aplikácie neprimerane zaťažujú batériu vášho smartfónu?

0 icon

V prípade, ak máte pocit, že vaša batéria smartfónu „nestíha“ to, čo by mala, tak to nemusí byť hneď dôvod na jej výmenu. Dôvodom je, že batéria sama o sebe nemusí byť automaticky opotrebovanou, ale niektoré aplikácie môžu neprimerane využívať energiu. Môžu napríklad bežať na pozadí bez toho, aby dochádzalo…

Už o pár dní preletí popri Zemi rizikový asteroid Apophis: Vedci na ňom budú trénovať

0 icon

Pred ôsmimi rokmi čelila naša planéta asteroidu, ktorý bol veľký ako šesťposchodová budova. Prišiel znenazdajky a zasiahol mesto Čeľabinsk, ktoré sa nachádza v Rusku a zranil viac ako tisíc ľudí, píše portál Space. Situácia vyvolala záujem o ochranu našej planéty pred potenciálne nebezpečnými asteroidmi a tento mesiac môžu vedci vyskúšať na asteroide Apophis…

Armádny Magazín

Odpoveď Gremlinom: Pre ruské letectvo vyvíjajú prúdové bezpilotné stroje fungujúce v letke

0 icon

Rusko, 2.marec 2021 (AM) - Viacúčelový bezpilotný komplex Molnija (Blesk), ktorý vypustí hneď niekoľko prúdových strojov, vyvíjajú pre ruské vojenské, letecké a kozmickej sily, oznámil  zdroj z obranného priemyslu.

Panika v Nórsku: Ruská spoločnosť plánuje kúpiť ich závod slúžiaci špionážnym lodiam

0 icon

Nórsko, 2.marec 2021 (AM) - Nórska vláda je vážne znepokojená skutočnosťou, že spoločnosť, ktorá montuje motory pre hlavnú nórsku špionážnu loď, by mohla kúpiť ruská spoločnosť. Varovanie prišlo do schránky premiérky Erny Solbergovej. Podobný list dostali noviny Bergens Tidende. Odosielateľ

Nebenzya opäť kriticky v OSN: Vaši priatelia sú iba tí, ktorí vám nemôžu povedať nie

0 icon

OSN, USA, 2.marec 2021 (AM) - Vasilij Nebenzya, ruský zástupca pri OSN, odhalil pravdu o Spojených štátoch, ktoré si svojím spôsobom vyberajú svojich „priateľov“. Ruské a svetové médiá dnes súperia o citovanie vyhlásenia stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OSN Vasilija Nebenzyu, s ktorým odpovedal na vyjadrenie bývalej americkej p

Bundeswehr: Ako chrániť vojakov, gigantická explózia na švédskom testovacom polygóne

0 icon

Švédsko, 2.marec 2021 (AM) - Nemecká a švédska armáda skúmala, ako možno chrániť vojakov pred následkami obrovskej bomby v automobile? Aby to zistili vykonali gigantický trhací test. Za týmto účelom bol vo Švédsku odpálený náves naplnený výbušninami. Pomocou senzorov a špeciálnych kamier sa zaznamenáva obrovské množstvo dát, ktoré sa neskôr vyhodnotia.…

Budúca základňa: Ruská bojová fregata po prvýkrát vstúpila do Port Sudánu. Video

0 icon

Sudán, 2.marec 2021 (AM) - Ruská vojnová loď fregata Admirál Grigorovič vstúpila do sudánskeho prístavu, kde Moskva plánuje vybudovať námornú základňu na pobreží Červeného mora. Je to prvá ruská vojnová loď, ktorá vstúpila do Port Sudánu, uviedla agentúra Interfax s odvolaním sa na vyhlásenie ruskej flotily. Námorníci doplnia potrebné zásoby a

Svetlo sveta

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali