Budúcnosť slovenských tradícií odkryje Festival Svojráz

Budúcnosť slovenských tradícií odkryje Festival Svojráz

Senica 24. júla 2015 (HSP/Foto:Festival Svojráz​)

 

Vyšívaná móda, bojovníci s ideami aj Perúnova brada priamo na festivale, z ktorého si slovanstvo odnesiete domov. Organizátori 1. ročníka Festivalu Svojráz prinesú do Senice – Kunova pôvodné remeslá, činnosti i poznatky využiteľné v bežnom živote, avšak v úplne inom svetle. A tie chcú návštevníkov 8. augusta dokonca naučiť.

Budúcnosť slovenských tradícií odkryje Festival Svojráz
Budúcnosť slovenských tradícií odkryje Festival Svojráz

Tradície majú na viac

Reklama

Svojrázne výtvory, ale aj originálne pivo uvarené špeciálne pre festival chcú dať folklóru a starým remeslám nový rozmer. Rôznorodé činnosti pod jednou spoločnou myšlienkou tak nenechajú nikoho na pochybách, že slovenské tradície sú stále živé a jednoznačne pripravené vstúpiť do našich každodenných životov. „Nechceli sme kopírovať iné folklórne festivaly a remeslá nechať len v rovine prezentovania. My ideme ďalej, preto bude Svojráz o odovzdávaní, priamom učení a najmä o skĺbení dedičstva našich predkov so súčasnosťou,“ vysvetľuje zámer podujatia organizátor Lukáš Procháska z OZ Pretrvanie. Pestrá škála remesiel je preto prispôsobená tomu, s čím sa ľudia stretávajú bežne – od zabudnutých receptov zo slovenskej kuchyne cez spájanie kroja s moderným oblečením až po bojové umenie v slovanskom duchu. Záver festivalu bude patriť, ako inak, zábave – hudbu inšpirovanú v ľudovej tvorbe prinesú na Záhorie Bezobratři zo susednej Moravy.

Na snímke plagát
Na snímke plagát

 

Reklama

Svojrázny festival – svojrázne logo

Tradičné remeslá však nie sú jediné, ktoré si zaslúžia vzkriesenie v slovenskej spoločnosti. Organizátori festivalu oslovili s vytvorením loga mladú umeleckú grafičku z Rumunska, inak veľkú obdivovateľku Albína Brunovského, ktorú fascinuje slovenský folkór. Podľa jej slov má taká malá krajina, ako je Slovensko, pomerne veľké množstvo uznávaných výtvarných umelcov. Výsledok jej práce je čisto slovenský – Rada Niţă v ňom spojila font z dielne Martina Benku s výšivkou z obce Dubodiel. „Fascinuje ma, aké sú Benkove fonty z jednej strany elegantné, no z druhej pripomínajú písma zo slovanských rozprávok, teda majú v sebe silný ľudový prvok. Obdivujem ho aj za to, že ako umelec išiel po vlastnej ceste i za jeho vášeň k folklóru, hoci trendy v tom období boli úplne iné,” nešetrí chválou doktorantka grafického umenia na Univerzite umenia a dizajnu v sedmohradskom Kluži, ktorej prvú sólo výstavu v tomto roku hosťovalo Národné múzeum rumunského vidieka v Bukurešti.

 

“Do Paroma s nevedomosťou” na besedách s odborníkmi

Cieľom festivalu nie je len inšpirovať, motivovať a naučiť, ale aj vtiahnuť do deja samotných návštevníkov. Zaujímavé besedy im vážne aj s humorom otvoria brány do našej histórie i kultúry, ktoré dnes zažívajú zvláštne “internetové časy”. Pavol Jelínek, archeológ zo Slovenského archeologického a historického inštitútu, upozorní na fenomén “vylepšovania dejín” nepotvrdenými objavmi a či ich Slováci skutočne potrebujú. Odľahčeným spôsobom bude inú besedu o slovanských božstvách viesť Ivan Zich, ktorej dal názov Pri Perúnovej brade!!! Alebo čo ešte neviete o slovanských bohoch. „O tejto téme budem naživo prednášať po prvý raz, som preto veľmi zvedavý, ako bude publikum reagovať na môj rozprávačský štýl. Zhnité ovocie budem preventívne zabavovať pri vstupe na besedu, hádam mi Parom dá orlí zrak a nič mi neunikne,” hovorí povolaním novinár, ktorý u nás zakladal jednu z prvých rodnovereckých občín a panteónu slovanských bohov sa venuje už viac ako 10 rokov.

Reklama

Rozmanitosť festivalu nie je náhodná. Pri zostavovaní programu organizátori zohľadnili záujmy mužov aj žien, pričom predpokladajú, že u detí zaboduje bábkové divadlo. Zároveň chcú návštevníkov povzbudiť k pofestivalovej aktivite, napríklad aj vo forme zakladania lokálnych záujmových spolkov. Veria, že moderným kultúrno-spoločenským, nepolitickým rázom podujatia priblížia slovanskú ideu v novej podobe verejnosti.

Redakciu informovala organizátorka festivalu Svojráz Veronika Matušková.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:02

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v piatok uviedla, že pri výbuchoch hlásených z iránskej provincie Isfahán neboli poškodené jadrové zariadenia.

09:50

Koncom apríla sa začne likvidácia jednej z turistických atrakcií na Havajských ostrovoch. Schody Haiku (prezývané aj Schody do neba) na ostrove Oahu doplatili na nedisciplinovanosť návštevníkov. Mestská rada Honolulu preto rozhodla o ich demontáži.

09:42

Medzinárodné letisko Hamad (HIA) v katarskej metropole Dauha získalo najvyššie hodnotenie v rebríčku World Airport Awards.

Druhé miesto v celosvetovom hodnotení si vyslúžilo singapurské letisko Changi (najlepšie letisko za rok 2023) pred tretím letiskom Incheon v Soule, štvrtým Haneda a piatym Narita, ktoré obe obsluhujú japonské Tokio.

09:35

Izraelské útoky sa v piatok zamerali na pozície sýrskej armády na juhu krajiny, uviedol šéf Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii Rámí Abdal Rahmán.

09:20

Veľvyslanectvo USA v Izraeli v piatok nariadilo zamestnancom a ich rodinným príslušníkom, aby obmedzili svoj pohyb v rámci krajiny. Reagovalo tak na správy amerických médií, že Izrael podnikol útok proti Iránu.

09:13

Veľvyslankyňa USA v Rusku Lynn Tracyová navštívila väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha, ktorého Moskva už viac než rok zadržiava pre obvinenia zo špionáže. Uviedla, že je v dobrej nálade.

Americká veľvyslankyňa navštívila vo väzbe novinára Gershkovicha
Na snímke bilbord s podobizňou väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha
09:06

Na juhozápade Ruska sa zrútil v piatok strategický bombardér Tupolev Tu-22M3.

K nehode prišlo ráno v Stavropoľskom kraji, pričom lietadlo sa podľa ruského ministerstva obrany zrútilo po dokončení bojovej misie počas návratu na domovské letisko.

08:52

Austrália v piatok svojim občanom odporučila, aby opustili Izrael pre vysokú hrozbu vojenskej odvety voči iránskemu útoku a teroristických útokov. Rovnaké varovanie vydala aj pre palestínske územia.

08:48

Spojené štáty dostali vopred oznámenie o izraelskom útoku na Irán. Operáciu však neschválili, ani sa na nej nepodieľali, citovali v piatok miestne médiá amerických predstaviteľov.

08:38

Ceny ropy v piatok ráno prudko vzrástli. Dôvodom je napätie na Blízkom východe. Iránske tlačové agentúry informovali totiž o niekoľkých výbuchoch po celej krajine po útokoch zo strany Izraela.

08:32

Palestínska samospráva vo štvrtok odsúdila Spojené štáty za vetovanie palestínskej žiadosti o plné členstvo v OSN a označila to za “agresiu”, ktorá tlačí Blízky východ k “priepasti”.

08:21

Škótska vláda vo štvrtok oznámila, že sa vzdala svojho cieľa znížiť emisie skleníkových plynov o 75 percent do roku 2030. Urobila tak po tom, čo ho poradný orgán britskej vlády — Výbor pre klimatickú zmenu (CCC) — nedávno označil za nedosiahnuteľný.

08:11

Fínska pravicová vláda vo štvrtok ohlásila niekoľko zmien imigračného zákona určených na jeho sprísnenie. Zmeny by priniesli nové procedúry na hraniciach a prísnejšie podmienky pre žiadateľov o azyl.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali