Budova, ktorá si vyžiadala niekoľko životov

Budova, ktorá si vyžiadala niekoľko životov

New York 29. apríla (HSP/Foto:AP/digitalgallery.nypl.org)

 

Hovorili jej aj ôsmi div sveta

Dodnes je pýchou Ameriky a ročne ho navštívia takmer 4 milióny turistov. Štyri dekády sa pýšil titulom najvyššia budova sveta. Až do roku 1972, kedy ho prekonala severná veža Svetového obchodného centra. Po teroristickom útoku na dvojičky 11. Septembra 2001 sa stala opäť dominantnou New Yorku.  A hoci sa to nezdá, aj táto budova má svoju pohnutú históriu.

Reklama
Na snímke muž stojaci na jednom z traverzov

Empire State Building slávnostne otvorili 1. mája 1931. Legendárna budova v štýle art deko stojí na rohu Piatej avenue a 34 ulice. Kedysi na mieste, kde dnes tento legendárny mrakodrap stojí bol hotel Waldorf – Astória. Hotel bol určený pre horných desať tisíc a svoje služby ponúkal od konca 19. Storočia až do 20. Rokov 20. Storočia. Pozemky na Manhattane patrili k tým najlukratívnejším. Menila sa doba, ale aj samotný vývoj cien pozemkov. A i keď patril hotel k tomu, naj, čo v tých rokoch mohol New York ponúknuť, keď sa objavil John Jakob Raskob a ponúkol majiteľovi 20 miliónov dolárov, súhlasil a hotel predal. Osud hotela bol tak spečatený.

Bývalý prezident General Motors sa rozhodol, že postaví najvyššiu budovu na svete.  Chcel, aby budova, ktorú jeho spoločnosť založená spolu s niekoľkými spoločníkmi, postaví, bola omnoho vyššia ako práve rozostavaný Chrysler Building. A skutočne sa mu to podarilo. Samotný projekt vznikol v priebehu dvoch týždňov, ale aj samotná budova bola postavená v rekordne krátkom čase.

Reklama
Na snímke pohľad na rozostavanú budovu

A to aj napriek tomu, že technika v 30. rokoch 20. storočia nebola taká akú máme dnes. Stavba začala slávnostným výkopom 22. januára 1930.  Stavebné práce sa začali 17. marca a prišlo sa na ne pozrieť 5000 ľudí. Pôvodne mala mať iba 80 podlaží, no obava, že Chrisler Building bude vyššia napokon Raskoba hnala k tomu, aby trval na zvýšení počtu podlaží. Architekt teda pridal spočiatku päť podlaží, no na jeho naliehanie napokon zvýšili celkový počet až na 102. A hoci sa práce začali v januári spomínaného roka, jeho slávnostné otvorenie bolo už v máji 1931. Postavili ho teda v priebehu 410 dní.

Plán stavebných prác bol rozpracovaný do poslednej minúty. V priebehu jedného týždňa tak muži postavili 4,5 pochodia. Celkovo má budova základy hlboké17 metrov. Pričom oceľovú konštrukciu dokončili koncom mája a začiatkom júna sa už začali murárske práce. Jeho výstavba prebiehala v čase krízy, takže na nej pracovali nie len prisťahovalci, ale aj muži, ktorí práve stratili prácu. Celkovo na  nej pracovalo 3400 robotníkov. Vo veľkej väčšine to boli muži, čo práve dorazili do Ameriky loďou. Vo vrecku mali sotva pár dolárov na prežitie a komunikácia v angličtine bola pre nich nemysliteľná.

Napriek tomu využili príležitosť a prácu prijali. Napokon, museli z niečoho žiť. Keďže v tom čase odchádzalo za prácou do Ameriky aj veľa Slovákov, predpokladá sa, že niekoľko sa ich na stavbe určite podieľalo. Dodnes vzbudzujú údiv a zároveň strach fotografie robotníkov pracujúcich na tejto stavbe v obrovských výškach bez akéhokoľvek istenia. Podľa oficiálnych správ prišlo počas výstavby o život iba päť robotníkov, no vzhľadom na podmienky a nulové istenie vo výškach ich bolo pravdepodobne viac.

Na snímke muži pracujú na jednom z traverzov bez akéhokoľvek istenia

Po dokončení ho slávnostne otvoril samotný vtedajší americký prezident Herbert Hoower, keď vo svojej okrúhlej pracovni Bieleho domu stačil tlačidlo, ktorým rozsvietil unikátnu budovu. Dlhé roky bola však takmer prázdna, pretože prenájom v jej priestoroch si mohol málokto dovoliť, no v súčasnosti v nej má svoje sídlo viac ako tisíc firiem a celkovo v nej pracuje približne 15 tisíc pracovníkov. Má 72 výťahov. Tie prepravia 10 000 ľudí v priebehu jednej hodiny. Dve vyhliadkové terasy na 86 a 102 poschodí. žiaľ, práve s týmito vyhliadkovými terasami sa spája aj jeho smutná štatistika, pretože od roku 1933, kedy z jednej z nich skokom spáchal samovraždu jeden muž, tak už urobilo viac ako tridsať ľudí. A to aj napriek tomu, že od roku 1947 je na oboch terasách oceľové oplotenie.

Empire State Building dokonca zažil 28. júla 1945 náraz bombardéra B-25. Vtedy tam zahynulo štrnásť ľudí. Jedenásť zamestnancov a traja členovia posádky lietadla, vrátane pilota. Statika budovy sa po tomto náraze nenarušila, no vytvorila na budove dieru o veľkosti 6×6 metrov. Následná explózia zdemolovala štyri poschodia a spôsobila požiar. No stal sa tu aj malý zázrak, keď žena, ktorá v tom čase obsluhovala výťahy sa nachádzala v jednom z nich a ten sa po náraze zrútil zo 75. poschodia, pád prežila. Len čo sa po niekoľkých mesiacov zotavila, vrátila sa späť do práce. 

Reklama

Budova je vysoká 381 metrova spolu s televíznou anténou je jej celková výška až 448 metrov. Má 102 poschodí a 6500 okien. Jej celková hmotnosť je približne 370 000 ton. Pri jej výstavbe sa použilo 28 700 m2 mramoru a 60 000 ton ocele. Naprieč celou budovou sa tiahne760 km elektrických drôtov a 113 km potrubia. Od roku 1978 sa tu každoročne koná beh po schodoch, pričom účastníci musia vybehnúť po 1576 schodoch na jej vrchol. V roku 2003 sa podarilo vytvoriť rekord v čase 9 minút a 33 sekúnd. Na jej vrchole mala byť pôvodne pristávacia plocha pre vzducholode, no napokon sa to nestalo, pretože v takýchto výškach fúka vždy pomerne silný vietor.

Dobové video o náraze lietadla do mrakodrapu si môžete pozrieť tu.

Ako prebiehali stavebné práce na tejto legendárnej pýche New Yorku si môžete pozrieť v skrátenej podobe na videu tu.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:14

Americký výrobca elektromobilov Tesla zaznamenal v minulom štvrťroku prvý pokles tržieb za takmer štyri roky. V medziročnom porovnaní sa znížili o 9 % na 21,3 miliardy dolárov (19,96 miliardy eur).

08:48

Ruské úrady tvrdia, že Ukrajina útočila dronmi na energetické zariadenia v Smolenskej oblasti ležiacej zhruba 400 kilometrov západne od Moskvy.

08:41

Izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac sa v stredu poďakoval Senátu USA za odobrenie vojenskej pomoci v hodnote 13 miliárd eur, čo podľa neho nepriateľom jeho krajiny vyslalo “silný odkaz”. Informovala agentúra AFP.

08:14

Ceny ropy v stredu mierne vzrástli, keď správa o poklese zásob komodity v USA signalizovala oživenie dopytu v najväčšej svetovej ekonomike.

08:04

Kolumbijský súd rozhodol, že environmentálne katastrofy, či už náhle alebo postupné, možno právne považovať za príčinu núteného vysídlenia, čo ukladá štátu povinnosť chrániť a pomáhať postihnutým občanom. Informovala agentúra AFP.

07:55

V Severnom Macedónsku sa v stredu začalo prvé kolo prezidentských volieb, k urnám môže pristúpiť zhruba 1,8 milióna oprávnených voličov. Volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 h SELČ, zatvoria sa o 19.00 h SELČ.

07:42

Zákonodarcovia v americkom štáte Tennessee v utorok schválili návrh zákona, ktorý umožňuje učiteľom, riaditeľom a ďalším zamestnancom škôl nosiť skryté ručné strelné zbrane. Stalo sa tak rok po tom, ako na základnej škole v tomto štáte došlo k streľbe so smrteľnými následkami.

07:34

Nemecká polícia v utorok večer zneškodnila 31-ročného muža, ktorý s mačetou v ruke vošiel do knižnice Mannheimskej univerzity (UMA) na juhozápade krajiny. Polícia ho postrelila; muž neskôr zomrel v nemocnici.

Policajti
Policajti stoja pred budovou univerzity v nemeckom Mannhausene
07:11

Severná Kórea bude pokračovať v budovaní “ohromujúcej a najsilnejšej vojenskej sily” na ochranu svojej suverenity a mieru v regióne, vyhlásila Kim Jo-džong, vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una.

07:02

Dvaja ľudia zahynuli po tom, ako sa na ďalekom severe Spojených štátov v utorok zrútilo vzácne nákladné lietadlo, informovala polícia v štáte Aljaška.

Štvormotorové vrtuľové lietadlo typu Douglas DC-4, z ktorého sa na svete zachovalo už len niekoľko kusov, sa zrútilo hneď po štarte z Medzinárodného letiska Fairbanks nachádzajúceho sa uprostred tohto rozľahlého štátu.

06:54

Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil, že v jeho krajine začne opäť pôsobiť úrad OSN pre ľudské práva, ktorého činnosť vo februári pozastavili a jeho zamestnancom nariadili odísť.

Maduro je doma aj v zahraničí pod paľbou kritiky v súvislosti s dodržiavaním ľudských práv jeho ľavicovej vlády. Maduro potláča disent a zároveň sa snaží získať tretie funkčné obdobie.

Nicolas Maduro
Na snímke venezuelský prezident Nicolas Maduro
06:45

Americký Senát v utorok neskoro večer schválil balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 61 miliárd dolárov a prezident Joe Biden prisľúbil, že nové dodávky zbraní budú rýchlo doručené do vojnovej zóny, keďže Rusko dosahuje úspechy na bojisku. Informovala agentúra AFP.

06:35

Mračná prachu zo Sahary pokryli v utorok Atény a ďalšie grécke mestá. Ide o jednu z najhorších epizód, ktoré zasiahli krajinu od roku 2018, oznámili odborníci.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali