Päťdesiattričlenné zoskupenie upozornilo v septembri túto malú ostrovnú republiku v Indickom oceáne, že jej hrozí pozastavenie členstva v Commonwealthe, pokiaľ nezvýši úroveň demokracie a ľudských práv.
Johnson v dnešnom vyhlásení ubezpečil vládu Maldív, že vzťahy sa rozhodne prerušiť nehodlajú. “S vládou Maldív budeme spolupracovať aj ďalej, aby sme jej pomohli a spolupracovali na posilňovaní demokracie, predovšetkým slobody prejavu a médií a nezávislosti súdnictva,” uvádza sa v stanovisku šéfa britskej diplomacie.
Humanitárna organizácia Amnesty International (AI) komentovala, že úrady Maldív “by mali radšej riešiť svoju vlastnú situáciu v oblasti ľudských práv, než útočiť na oprávnenú kritiku”.
Generálna tajomníčka Spoločenstva národov Patricia Scotlandová vyjadrila nad vyhlásením Maldív smútok a sklamanie. “Veríme, že toto bude dočasné oddelenie, a že Maldivy sa budú môcť do rodiny Commonwealthu vrátiť,” povedala vo štvrtok.
Maldivy sa rozprestierajú na rovnomernom súostroví v Indickom oceáne južne od Indie. V krajine s približne 345.000 obyvateľmi je oficiálnym náboženstvom islam a právny systém vychádza z tradičného islamského práva. Blízke vzťahy udržiavajú s Indiou, pričom nedávno posilnili obchodnú spoluprácu s Čínou, dodala DPA.