Helaba sa v zaujímavej analýze zaoberá kurzom britskej libry:
Voliči prehovorili a najviac prekvapili zástancovia Brexitu. Po rezignácii premiéra Camerona je ministerka vnútra Theresa Mayová najdôležitejším kandidátom z tábora priaznivcov EU na post nového premiéra Británie. Poslankyňa Andrea Leadsomová je v súčasnej dobe považovaná za najsľubnejšieho kandidáta na post premiéra spomedzi zástancov Brexitu. Nový premiér by mal podať žiadosť o odstúpenie z EÚ.
Podľa Európskej komisie bude táto žiadosť podaná najskôr v septembri. Politická neistota snáď ani nemôže byť väčšia, a to aj bez prípadných sporov medzi EÚ a Veľkou Britániou. Skupina labouristickej strany vyjadrila svoju nedôveru voči predsedovi Corbynovi, ten ale odmieta odstúpiť. Škótski nacionalisti zvažujú nové referendum o nezávislosti. Medzitým sa špekuluje o tom, či môže byť Brexit ešte odvrátený.
Je veľmi nepravdepodobné, že by vláda alebo parlament ignoroval vôľu ľudí a znášal politické dôsledky v podobe rozdelenia strany, straty vládnych väčšín, atď.
Finančné trhy sa po počiatočnom šoku mierne stabilizovali, no je možné očakávať zhoršenie.
Bank of England bude pravdepodobne trvať na expanzívnych opatreniach, ako navrhol jej šéf Carney. Takže zníženie sadzieb by nemalo byť prekvapivé. Slabý rast, klesajúce úrokové sadzby a politická neistota nezmizne tak rýchlo, aspoň nie pre Spojené kráľovstvo, pravdepodobná je ďalšia devalvácia libry. Okrem toho krajina potrebuje zahraničný kapitál vzhľadom na jej výrazný deficit. Dlhodobé hodnotiace ukazovatele nevykazujú žiadne extrémne hodnoty, takže existuje ďalší potenciál pre straty.
Preto bude libra v nasledujúcich mesiacoch pravdepodobne klesať. Vzhľadom na paralelnú neistotu v menovej únii, britská mena pravdepodobne stratí viac voči americkému doláru než voči euru.