Bratislava 6. decembra (TASR) – Bratislavčania sa budú môcť od dnešného popoludnia voziť historickou vianočnou električkou. Bohato vysvietené vozidlo, v ktorom majú hrať aj vianočné koledy, začne svoju prvú jazdu dnes o 16.00 h. V uliciach hlavného mesta bude električka jazdiť až do 23. decembra a cestovanie v nej je pre Bratislavčanov bezplatné.
Ako TASR informovala hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava (DPB) Adriana Volfová, do ulíc mesta podnik historickú vianočnú električku vypravuje už po tretíkrát. Odviesť sa ňou bude možné počas pracovných dní i cez víkend každú hodinu od 16.00 do 20.00 h. Električka bude mať približne 40-minútovú trasu s nástupišťom na zastávke Jesenského pred historickou budovou SND.
Trasa električky pôjde od divadla cez Štúrovu ulicu na Námestie SNP, ďalej bude pokračovať cez Obchodnú ulicu (zastávky Poštová a Vysoká), Radlinského ulicu (zastávka Floriánske námestie), po Vazovovej ulici (zastávka Vazovova) smerom na Krížnu ulicu (zastávka Americké námestie) a Špitálsku ulicu (zastávka Mariánska). Cez Námestie SNP bude električka pokračovať v jazde po Kapucínskej (zastávka Kapucínska), ďalej prejde cez tunel (zastávka Chatam Sófer) a do centra sa vráti po Nábreží arm. gen. L. Svobodu (zastávka Most SNP) späť pred historickú budovu divadla. "Na tomto mieste bude vianočná električka stáť približne 20 minút, záujemcovia si ju budú môcť v tomto čase detailnejšie prezrieť či odfotiť," dodala Volfová.
Do svetielok bude odetá električka česko-slovenskej výroby typu ČKD-Tatra T2, ktoré vyrábali spoločnosti TATRA Smíchov a ČKD Stalingrad od polovice 50. rokov do začiatku 60. minulého storočia. "V Bratislave ich jazdilo celkovo 67 v rokoch 1958 až 1988," spresnila hovorkyňa DPB. Otázky najmenších cestujúcich zodpovedajú sprievodcovia, ktorí deťom povedia o histórii tohto vozidla.
Súčasťou vianočného projektu je aj elektronická dražba električky v spolupráci s portálom ludialudom.sk, vďaka ktorej si môžu spoločnosti vydražiť vianočnú električku na súkromný večierok. "Výťažok poputuje na rekonštrukciu historického trolejbusu SANOS, ktorý obnovujú zamestnanci DPB v spolupráci s Klubom historických autobusov," informovala Volfová. Cestujúci budú mať zároveň možnosť finančne prispieť priamo v električke ľubovoľnou sumou, ktorá tiež podporí túto rekonštrukciu.