Bratislava 17. mája (TASR) – Tendre na nákup električiek, ktoré vyhlásil Dopravný podnik Bratislava (DPB) ešte vlani v novembri, môžu pokračovať ďalej. Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) rozhodnutím z 15. mája zastavil konania o námietkach v tejto súťaži. Informovala o tom hovorkyňa DPB Agáta Staneková s tým, že dopravný podnik obdržal toto rozhodnutie dnes.
"Verejné obstarávania sú transparentné a podané námietky sme od začiatku považovali za irelevantné, čo potvrdil aj ÚVO. ÚVO už súťažné podklady posudzoval aj v minulosti a neskonštatoval rozpor so zákonom," reagoval generálny riaditeľ DPB Ľubomír Belfi. Námietky, ktoré boli podané v zákonnej lehote, zdržali podľa neho celý proces len minimálne.
Dopravný podnik minulý rok vyhlásil dva tendre, jeden na nákup 15 jednosmerných električiek, druhý na 15 obojsmerných. Celková hodnota zákazky vrátane dodávky električky či ceny za údržbu je v oboch prípadoch 108 miliónov eur. Financovať to má DPB z eurofondov. Peniaze z únie však treba vyčerpať do konca roka 2015.
Tendre na električky už ÚVO raz na stole mal. Firma z Nových Zámkov Teknoplast podľa slov jej konateľa Miroslava Kondrlíka napríklad kritizovala, že podmienky na preukázanie odbornej alebo technickej spôsobilosti boli diskriminačné, v opise predmetu zákazky boli nezrovnalosti či lehoty trvania zmluvy boli rôzne dlhé. "Komisia úradu v konaní o námietkach navrhovateľa nezistila porušenie zákona o verejnom obstarávaní, na ktoré poukazuje navrhovateľ, a ktoré by mohlo zásadne ovplyvniť výsledok verejného obstarávania," potvrdil úrad a všetky námietky zamietol ako neopodstatnené.
DPB spolu s dvoma tendrami na električky vyhlásil aj tender na trolejbusy. Aj proti tomu prišli na úrad námietky, súťaž za vyše 70 miliónov eur napokon ÚVO nariadil zrušiť. Dopravný podnik podľa neho postupoval v tendri v rozpore s princípmi nediskriminácie a transparentnosti. Podnik v polovici minulého mesiaca preto začal trolejbusy obstarávať znova. Kritériá na vyhodnotenie ponúk teraz DPB zmenil, upravil bodové hodnotenie.
Konateľ Teknoplastu si však myslí, že ÚVO mal iný meter na dva tendre na električky a iný na medializovanú súťaž na trolejbusy, ktorú nariadil zrušiť. Argumentoval, že sa v nich nachádzali rovnaké diskriminačné podmienky. Firma preto v tejto súvislosti podľa jeho slov podala na Krajský súd v Bratislave spolu štyri žaloby.