Branko Milanović: Môže Srbsko prežiť hospodárske ultimátum EÚ?

Branko Milanović: Môže Srbsko prežiť hospodárske ultimátum EÚ?

Srbsko 25. januára 2023 (HSP/Brave New Europe/Foto:TASR – Martin Baumann)

 

Súčasné ultimátum EÚ, ktoré bolo Srbsku a Kosovu doručené pred tromi dňami a ktorého presný obsah sa (na žiadosť delegácie EÚ) nezverejňuje, je výsledkom viac ako 20-ročnej frustrácie vo vzťahoch medzi EÚ a Srbskom (a tiež medzi EÚ a Kosovom), píše Branko Milanović vo svojom poslednom príspevku. Hlavným dôvodom sú sklamané očakávania. EÚ má Srbsku a ostatným nečlenským krajinám čoraz menej čo ponúknuť jednoducho preto, že členstvo už nemožno dôveryhodne sľúbiť a všetky ostatné výhody sú malé. EÚ teda môže ponúknuť len palice. Žiadne mrkvy. A v Srbsku je teraz podpora členstva v EÚ trvalo pod 50 %

Aleksandar Vučič
Na snímke srbský prezident Aleksandar Vučič

EÚ mi pripomína tyranov, ktorí sa pohybovali v okolí mojej strednej školy v Belehrade. Prepadávali mladších žiakov a ponúkali im… tehlu. Chlapec by povedal: “Ale ja tú tehlu nepotrebujem”. Aha, tyran by odvetil: “Áno, viem, že potrebuješ, a stála by ťa desať dinárov”. Chudák chlapec by zaplatil 10 dinárov s vedomím, že za odmietnutie ho zbijú, udrú po hlave, kopnú – a ešte mu z vrecka vytiahnu desať dinárov.

Reklama

Takto dnes prichádza EÚ do Srbska. Každý normálne inteligentný človek by povedal: “Nemáte čo predať a my nechceme kúpiť tehlu”. Ale EÚ potom začne vymenúvať ultimáta. Text ultimáta nepoznáme, ale netreba mať veľkú predstavivosť, aby sme si uvedomili, že hrozby musia siahať od pozastavenia rokovaní s EÚ, zrušenia podporných fondov EÚ (ktoré Srbsko dostáva ako kandidátsky člen), opätovného zavedenia víz, odrádzania investorov z EÚ až po prípadné ďalšie finančné sankcie (povedzme zákaz prístupu ku krátkodobým komerčným úverom), zákaz dlhodobých pôžičiek zo strany európskych bánk, EBOR a možno aj Svetovej banky a MMF a na úplný koniec prvky skutočného embarga a možno aj zabavenie majetku. Srbsko nemá oligarchov, ale má rezervy Národnej banky a mnoho spoločností, ktoré držia peniaze v zahraničných bankách, aby mohli financovať obchod.

Otázka teda znie: môže krajina prežiť takéto sankcie, ktoré môžu trvať päť až desať až dvadsať rokov? Možno aj dlhšie. V prvom rade si treba uvedomiť, že takéto náklady sú uvalené na 99 % obyvateľstva, pre ktoré prijatie ultimáta nemá žiadny ekonomický význam. Možno len 1 % etnicky srbského obyvateľstva, teda tých, ktorí žijú v Kosove, by mohlo prísť o niektoré práva v dôsledku neekonomických požiadaviek obsiahnutých v návrhu EÚ. Je potrebné si túto skutočnosť jasne uvedomiť: odmietnutie znamená stratu pre 99 % ľudí, aby sa zabezpečila určitá, možno iluzórna ochrana pre 1 %.

Reklama

Aké by však boli dôsledky odmietnutia? Z domáceho hľadiska to bude ešte viac stimulovať rast nacionalizmu. Nielenže – povedia nacionalisti – sme celý čas vedeli, že nás Európa nechce a nenávidí, ale teraz je jasné, že nás chce zničiť. Za takýchto podmienok sa budú rodiť najrôznejšie bláznivé plány. Rusko bude tieto šialenosti podporovať nie preto, že by mu na tom veľmi záležalo, ale preto, že má motiváciu vytvoriť čo najviac problémov na ktoromkoľvek mieste na svete, aby sa Západ začal zaoberať niečím iným ako Ukrajinou.

V podmienkach zníženého HDP by tak došlo k explózii nacionalizmu. Strata by mohla byť v závislosti od prísnosti sankcií až 5 – 10 % HDP v prvom roku. To by rozdelilo verejnosť. Hoci v súčasnosti sú všetky strany za odmietnutie ultimáta a proeurópske strany, ktoré boli Európou mnohokrát podvedené, zaujali silne protiakčný postoj, zdanlivo silnejší ako vláda, je však pravdepodobné, že po niekoľkých rokoch by sa verejnosť v telese vážne rozdelila na “stranu odmietnutia” a zástancov nových rokovaní s EÚ. Ak sa tieto strany stanú rovnocennými a začnú sa navzájom prudko obviňovať, mohlo by sa to skončiť občianskou vojnou. Keďže Západ by mal v Srbsku len veľmi málo spriatelených strán, s ktorými by mohol rokovať, a keďže Srbsko je obklopené členmi NATO, nemožno vylúčiť ani formálnu okupáciu krajiny zo strany NATO.

Nemali by sme zabúdať, že v súčasnosti sú Bosna aj Kosovo protektorátmi NATO a že Západ môže kedykoľvek jediným krokom zvrhnúť vlády v Čiernej Hore a Severnom Macedónsku. Okrem toho sú vo všetkých týchto krajinách a v ďalších pohraničných štátoch (Rumunsko, Chorvátsko, Bulharsko, Maďarsko) jednotky NATO. Podobne ako počas druhej svetovej vojny by tie isté krajiny mohli jednoducho vpochodovať.

A čo ekonomika? Prvotné dôsledky by boli silne negatívne, ale Srbsko má v porovnaní s Ruskom určité výhody. Nie je také závislé od Západu ako Rusko pred 24. februárom 2023 a na rozdiel od Ruska nemusí držať krok s technologickým vývojom na vojenské účely. Keďže však Srbsko realizuje viac ako dve tretiny svojho obchodu so Západom, obchod sa v závislosti od závažnosti sankcií výrazne obmedzí, čo zníži vývoz a HDP. Zahraničné investície, ktoré opäť prichádzajú najmä z EÚ, by vyschli. Nezamestnanosť by sa zvýšila a reálne príjmy by klesli. Mladí ľudia budú čoraz viac opúšťať krajinu. Pri už aj tak veľmi nepriaznivej demografickej štruktúre by zostali najmä starší ľudia v dôchodkovom veku.  Kto by potom zarábal na vyplácanie týchto dôchodkov?

Možno najzákernejšie je, že určitá forma obchodného nátlaku EÚ by stimulovala alternatívne, nelegálne spôsoby obstarávania zakázaného tovaru. Tak tomu bolo v období komplexných sankcií OSN voči Srbsku a Čiernej Hore v rokoch 1992 až 1995. Nové sankcie vytvoria zločinecké skupiny, ktoré by mali takýto dovoz pod kontrolou. Postupne by podplácali a potom ignorovali políciu a úrady a v niektorých prípadoch by ich dokonca nahradili (ako sa to už stalo). Vládnuť bude mafia.  Okrem toho sa Srbsko, ktoré je už teraz centrom obchodu s drogami, stane ešte viac centrom, pretože vláda nebude mať žiadnu motiváciu kontrolovať takýto obchod, ak väčšina predaja pôjde do západných krajín. V skutočnosti by využívanie obchodu s narkotikami mohlo byť jedným z mála nástrojov, ktoré by srbská vláda mala na to, aby vrátila úder EÚ.

Reklama

Čím dlhšie by situácia trvala, tým slabšia by bola vyjednávacia pozícia Srbska. EÚ bude nespokojná a (v súkromí) by si uvedomovala svoju neschopnosť a neochotu prispieť k niečomu pozitívnemu, ale keďže ovláda médiá a naratív, celú vinu presunie na “nespolupracujúce Srbsko” a “ruských agentov”. A po 4 – 5 rokoch by Srbsko prejavilo známky ochoty rokovať, ale jeho relatívne postavenie by bolo horšie ako dnes. Takže by mohlo stratiť päť alebo viac rokov a skončiť s rovnakou alebo dokonca horšou dohodou.

Akceptovať dohodu neznamená, že sa vám musí páčiť. Srbsko už trikrát odmietlo podobné ultimáta. V roku 1914, keď v podstate prijalo deväť z desiatich bodov rakúsko-uhorského ultimáta (a požiadalo o spresnenie desiateho), len aby ho Rakúšania napadli.  Druhýkrát akceptovalo členstvo v Osi v roku 1941, a to na celých 72 hodín, a potom ho po vojenskom prevrate de facto odmietlo. Za trest ho Nemecko brutálne napadlo, čo viedlo k masívnemu bombardovaniu Belehradu, okupácii, rozpadu krajiny, štyrom rokom vojny a viac ako miliónu mŕtvych.

Tretíkrát Srbsko odmietlo ultimátum NATO v Rambouillet v roku 1999 a bolo tri mesiace riadne bombardované, kým neprijalo inú verziu toho istého.  Toto sú predchodcovia, ktorých by sme mali mať na pamäti. Nie sú veľmi veselé.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

14:56

Súd v Madride vo stredu informoval o prebiehajúcom prípravnom konaní voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza. Podozrieva ju z obchodovania s vplyvom a korupcie v podnikateľskom sektore. Informovala o tom agentúra AFP.

Madridský súd v krátkom vyhlásení spresnil, že vyšetrovanie vedené proti Maríi Begone Gómezovej sa začalo už 16. apríla a “podlieha príkazu na utajenie“. Bližšie detaily v tejto veci neuviedol.

14:40

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu schválili historicky prvé pravidlá EÚ týkajúce sa boja proti násiliu na ženách. Ich cieľom je predchádzať rodovo motivovanému násiliu a chrániť jeho obete, najmä ženy a obete domáceho násilia.

Smernica požaduje zavedenie prísnejších zákonov proti kybernetickému násiliu, lepšiu pomoc pre obete a opatrenia na prevenciu znásilnení.

14:29

Z korupcie obvinený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov zostane vo väzbe prinajmenšom nasledujúce dva mesiace, a teda do 23. júna. Rozhodol o tom v stredu moskovský súd. Informovala o tom agentúra AP a stanica Sky News.

Podľa ruského Vyšetrovacieho výboru (Sledkom) je podozrivý z prijatia úplatku v obzvlášť veľkom rozsahu. Za tento trestný čin mu v prípade usvedčenia hrozí až 15 rokov väzenia.

Námestník ministra obrany bol zadržaný pre podozrenie z korupcie
Na nedatovanej snímke vydanej 11. kanuára 2024 námestník ministra obrany Timur Ivanov v Moskv
14:20

Priame platby sa slovenským farmárom budú vyplácať aj po 30. júni. Uviedol to na tlačovej besede po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD).

Informácie o nevyplácaní priamych platieb po júni označil Takáč za nepravdivé a zavádzajúce.

Výjazdové rokovanie vlády v Dolnej Krupej Takáč
Na snímke zľava riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Marek Čepko a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) počas tlačovej konferencie po výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej
14:10

Strata amerického výrobcu lietadiel Boeing bola v 1. kvartáli nižšia, než sa očakávalo. Koncern uviedol, že jeho dodávateľský reťazec sa stabilizuje aj napriek kríze týkajúcej sa modelu 737 Max.

Strata v prvých troch mesiacoch 2024 klesla na 343 miliónov USD (321 miliónov eur), alebo 56 centov na akciu, zo 414 miliónov USD, alebo 69 USD na akciu.

14:02

Centrom Londýna sa v stredu preháňalo niekoľko splašených koní, utiekli britskej vojenskej jednotke Household Cavalry. Zranenia pri tom utrpelo päť ľudí, štyroch odviezli do nemocnice. Informoval denník The Telegraph.

Zvieratá zhodili svojich jazdcov počas ranného cvičenia. Pri incidente sa zranil najmenej jeden vojak.

splašené kone v Londýne
Na snímke dva splašené kone v uliciach Londýna
13:39

Vláda plánuje znižovať deficit verejných financií približne o 1 % hrubého domáceho produktu (HDP) ročne. Postupný pokles schodku pod 3 % HDP do konca volebného obdobia zabezpečí vystúpenie z očakávanej procedúry nadmerného deficitu. Zároveň sa tak stabilizuje vývoj dlhu, ktorý by mal inak naďalej rastúci trend až k 70 % HDP. Konštatuje to Ministerstvo financií (MF) SR v Programe stability SR na roky 2024 až 2027, ktorý v stredu schválila vláda.

13:38

Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Výpomoc sa poskytne prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB). Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve, ktorý v stredu schválila vláda.

13:37

Odborne spôsobilá osoba bude môcť vykonávať funkciu povereného zástupcu až pre troch držiteľov povolenia na podnikanie v energetike. Obchodníci so striebrom už nebudú mať povinnosť disponovať určeným meradlom a zosnulé osoby budú vyňaté z pôsobnosti zákona o ochrane osobných údajov. Vyplýva to zo zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia a znižovaním administratívnej záťaže, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu definitívne schválili.

13:35

Pri pobreží Tuniska našli v utorok telá 19 ľudí, informovala tamojšia pobrežná stráž. Informovala agentúra AP.

Telá našla v blízkosti prístavných miest Mahdíja a Sfax, druhého najväčšieho prístavného mesta v krajine, kde sa migranti v posledných týždňoch dostali do konfliktu s políciou.

13:28

Česká polícia odkryla česko-ukrajinský gang falošných bankárov, ktorí sú podozriví zo spáchania stoviek podvodov s úhrnnou škodou v desiatkach miliónov korún. Policajti zadržali 40 ľudí, časť z nich skončila vo väzbe. V stredu to uviedla hovorkyňa polície Královohradeckého kraja Iva Kormošová.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali