Branislav Fábry: GLOBSEC 2016 – cena za “čiernu dieru” pre Albrightovú

Bratislava 20. apríla 2016 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Podobne ako po minulé roky, aj tento rok sa v Bratislave uskutočnila konferencia GLOBSEC. Ako som písal už v minulosti, táto konferencia sa vyznačuje militantnosťou a neúctivým postojom ku zvyšku sveta

Tento rok však organizátori konferencie zašli ešte ďalej a predviedli celému Slovensku, ako ním pohŕdajú. Udelili totiž cenu Madeleine Albrightovej, bývalej ministerka zahraničia USA, ktorá sa v roku 1997 vyjadrila o Slovensku ako o “čiernej diere”!

Prezident SR Andrej Kiska reční počas oficiálneho otvorenia 11. ročníka bezpečnostnej konferencie Globsec 2016 v Bratislave 15. apríla 2016
Prezident SR Andrej Kiska reční počas oficiálneho otvorenia 11. ročníka bezpečnostnej konferencie Globsec 2016 v Bratislave 15. apríla 2016

 

Cena pre Madeleine Albrightovú ?

Vyjadrenia M. Albrightová vo funkcii ministerky zahraničia USA o “čiernej diere” boli veľmi urážlivé už za Mečiara, hoci vtedy ešte u mnohých panovala ilúzia o USA. Avšak podobná rétorika by sa nemala v diplomacii používať vôbec, pretože aj z menších urážok už vznikli konflikty medzi štátmi. Je síce možné, že Albrightová nechcela uraziť Slovensko, ale iba vládu Vladimíra Mečiara, napriek tomu však bola jej rétorika neprijateľná pre Slovensko ako také. Môžeme diskutovať o rôznych chybách Mečiarove vlády, ale SR nebola žiadna “čierna diera” ani v jeho období.

Žiaľ, tento spôsob rétoriky nie je pre politikov USA ničím výnimočným, existuje mnoho príkladov urážlivých prejavov voči iným krajinám, najmä z obdobia prezidenta G. Busha ml. (napr. pojem “darebácke štáty”). Avšak aj Albrightová považovala hrubý slovník za bežnú prax, a preto nie je prekvapujúce, že sa Slovensku za svoje hrubé slová dodnes neospravedlnila. Albrightová je vplyvný človek vo Washingtone a má stále čo povedať k otázkam svetovej politiky, avšak slovenskí politici by sa jej až tak báť nemali a mali by jej na Globsecu dať najavo, že na urážku nezabudli.

Veľmi smutný je v tejto súvislosti fakt, že udeľovanie ceny pre Albrightovú podporovali aj dve slovenské ministerstvá ako partneri: ministerstvo zahraničných vecí a ministerstvo obrany. U ministra M. Lajčáka podpora oceňovania M. Albrightovej neprekvapuje, u ministra obrany za SNS však už trochu áno. Je zvláštne, že na konferencii o bezpečnosti SR hovorili ľudia, ktorí nedokážu brániť Slovensko ani pred verbálnymi útokmi z cudziny. Naopak, za tieto urážky sa odvďačujú udeľovaním cien…

Albrightová navyše nielen urazila Slovensko, ale na svedomí má aj horšie veci. Práve ona bola architektom vojny v Juhoslávii 1999, ktorá bola v rozpore s Chartou OSN a medzinárodným právom. Výsledkom tejto agresie NATO v Kosove nebol skutočný mier, ale iba etnická čistka v obrátenom garde: po roku 1999 vyhnali kosovskí Albánci štvrť milióna Srbov z Kosova. Práve kvôli ignorovaniu princípov OSN v roku 1999 stratilo medzinárodné právo svoju dôveryhodnosť a v 21. storočí sa nielen USA, ale aj iné štáty prestali riadiť pravidlami OSN. Jedným zo zakladateľov tohto trendu je M. Albrightová.

Jednostrannosť podujatia

Globsec je oficiálne bezpečnostnou konferenciou, v skutočnosti ale ide skôr o zjazd jednej názorovej skupiny – podporovateľov politiky USA a NATO. Stačí si pozrieť jednostranné zloženie účastníkov a každému bude hneď jasné, o čo na konferencii ide.

O mnohom svedčí aj zostava slovenských účastníkov. Okrem oficiálnych predstaviteľov sú tam uvedení zástupcovia tretieho sektora a médií, všetci s úplne jednostranným pohľadom na svet: najmä M. Bútora, Káčer, J. Kobzová, K. Hirman, M. Hudec, Š. Hríb, A. Matišák a dokonca aj J. Smatana, známy bojovník proti “ruskej propagande”. Naopak, do žiadneho diskusného panelu neboli pozvaní odborníci na problematiku bezpečnosti s odlišnými názormi, ani F. Škvrnda, ani E. Chmelár, ani ďalší.

Podobne aj zloženie účastníkov z iných krajín Európy vyzeralo veľmi jednostranne a hoci sa v týchto krajinách objavujú aj odlišné pohľady na otázky bezpečnosti, na Globsec pozývajú v podstate iba presvedčených “atlantistov”. Pri takomto zloženídiskusných panelov je už vopred jasné, k akým záverom sa dopracujú.

Kvôli nemožnosti pluralitnej diskusie si konferencia Globsec už v minulých rokoch získala zlé meno v niektorých krajinách sveta. Na podujatí sa preto nezúčastňujú najmä oficiálni predstavitelia Ruska a Číny. Neveria totiž, že by sa na Globsecu dalo skutočne hľadať nejaké racionálne riešenie aktuálnych bezpečnostných problémov sveta…

Keďže však „Ruská výzva“ bola jednou z piatich hlavných tém konferencie, tak sa organizátori snažili dotiahnuť z Ruska aspoň niekoho: podarilo sa im získať A. Aksenenoka, bývalého ruského veľvyslanca v SR z rokov 1998 – 2002, J. Nadoršina, bývalého poradcu ministra hospodárstva a A. Timofejeva, predstaviteľa akademickej neziskovej organizácie. Avšak napriek tomu, že uvedené osoby môžu priniesť zaujímavé pohľady, ide len o súkromné názory.

Nové správy z Ukrajiny

Nezáujem Ruska o Globsec ostro kontrastuje so silným záujmom ukrajinských politikov. Na rozdiel od Ruska je na konferencii prítomných mnoho ukrajinských oficiálnych predstaviteľov. Prítomný sú D. Šimkiv, šéf úradu ukrajinského prezidenta, P. Klimkin, minister zahraničných vecí, poslanec M. Najjem, ale napr. aj I. Mikloš, poradca, ktorý bol donedávna ešte navrhovaný ako nový minister financií Ukrajiny.

Vzhľadom na to, že nedávno bola vytvorená nová ukrajinská vláda, hovorilo sa aj o nej. Patrilo by sa však o nej hovoriť trochu kritickejšie. Na novej situácii na Ukrajine je zaujímavých viacero faktov a mnohé opatrenia budia obavy. Nová ukrajinská vláda je blízka prezidentovi P. Porošenkovi a jej zloženie príliš nesvedčí o snahe podporiť mierový proces z Minska.

Navyše, nová vláda bola vytvorená aj vďaka podpore extrémistov a ukrajinský fašista A. Parubij sa vďaka podpore vlády stal novým predsedom parlamentu. Jeho prvé vyhlásenie bolo pritom hneď veľmi konfrontačné – potvrdil snahu zaviesť voči Rusku víza. To nie je príliš rozumný návrh, pretože Rusko by zaviedlo víza recipročne a tým by boli poškodené milióny Ukrajincov, pracujúci v Rusku ako tzv. gastarbajteri. Pochybujem, že nová ukrajinská vláda má pre týchto ľudí prácu a tak by sa skôr obrátili smerom do Európy.

Účastníci a ich vzťah k fašizmu

Jednou z tém konferencie je i šírenie pravicového extrémizmu v Európe. Pred týmito hrozbami varoval vo svojom vstúpení A. Kiska, boli im však venované aj samostatné panely. Je trochu paradoxné, že tému fašizmu riešili na konferencii, ktorá je otvorená rôznym podporovateľom pravicového extrémizmu z Pobaltia a z Ukrajiny. Problémom pritom nie je len nový predseda ukrajinského parlamentu, problémom sú aj ďalšie kroky provládnych verejných inštitúcií na Ukrajine. V niektorých častiach západnej Ukrajiny bol 9. máj oficiálne vyhlásený za smútočný deň.

Pamätáme si, ako mnohých z nás pobúrilo, keď M. Kotleba vo funkcii predseda BBSK vyvesil 29. augusta 2015 čierne vlajky miesto toho, aby išiel položiť veniec k pamätníku SNP. Tvrdil, že si tým chcel uctiť všetky obete. Lenže presne tento argument používajú i ľvovskí extrémisti pre označenie 9. mája za smútočný deň. Vyhlásenie 9. mája za deň smútku na západnej Ukrajine je pritom ešte väčšia hanebnosť než čierne vlajky počas osláv SNP. Úplne najhoršia je ale nulová reakcia pomajdanských ukrajinských štátnych orgánov. Za Janukovyča prokuratúra aspoň zabránila vyvesovaniu smútočných vlajok na verejných budovách.

Je paradoxné, že podobné javy na Ukrajine nevyvolávajú pobúrenie západnej elity, ktorá inak neustále varuje pred extrémizmom. Dvojitý meter na ukrajinský fašizmus používajú i podporovatelia Globsecu na čele s A. Kiskom. Žiaľ, niekedy to vyzerá, že stačí, aby fašisti vyhlásili podporu NATO a stanú z nich okamžite „demokrati“. O oportunistickom postoji Západu k fašizmu a nacizmu svedčí i to,ako západné štáty hlasovali pri odsudzovaní fašizmu a nacizmu v OSN.

Západné štáty pritom nemajú pri otázke podpory fašizmu vôbec čisté svedomie. Platí to hlavne pre Pobaltie. Za zmienku stojí napr. lotyšský minister zahraničných vecíE. Rinkievičs, ktorý sa tiež zúčastňuje na konferencii Globsec. Práve on pobúril rusko-jazyčné obyvateľstvo Lotyšska v januári 2013, keď vyhlásil, že 9. máj nie je hodný osláv a postavil ho na jednu úroveň s fašistickými sviatkami. Je síce pravda, že E. Rinkievičs sa v súčasnosti ako minister zahraničia priamo nezúčastňuje na oslavách sviatku lotyšských Waffen SS 16. marca (Deň legionárov), avšak v roku 1998, keď bol Deň legionárov vyhlásený za štátny sviatok Lotyšska, pracoval ako  tajomník na ministerstve obrany, ktoré oslavy tohto štátneho sviatku organizovalo.

Neokoloniálne diskusie

Dôležitou témou konferencie bola aj téma Blízkeho Východu a úloha Západu v tejto oblasti. Objavili sa panely o Iráne, Sýrii či o migrantoch. Iránu sa venoval panel s názvom “Irán enterstheStage” (Irán vstupuje na scénu), Sýrii sa venovalo niekoľko panelov. Charakteristické pre všetky tieto panely ale bolo, že tam chýbali zástupcovia Sýrie alebo Iránu. Objavili sa síce nejakí panelisti arabského pôvodu (napr. z Jordánska), ale išlo opäť o názory spojencov Západu.

Pre Západ je veľmi typické, že chce o krajinách Blízkeho Východu diskutovať bez nich a predpisovať im, čo majú robiť. 21. storočie je plné týchto príkladov. Možno by však nebolo na škodu poučiť sa z chýb minulosti a diskutovať i s predstaviteľmi sýrskej vlády, pretože sa stále jasnejšie ukazuje, že bez B. Asada nie je možné dosiahnuť riešenie konfliktu. V mentalite organizátorov Globsecu však pretrváva neokolonialistické myslenie – o Sýrii bez predstaviteľov Sýrie, o Iráne bez predstaviteľov Iránu…

Za veľké faux-pas možno považovať aj pozvanie K. Volkera z McCain Institutefor International Leadership pri témach Blízkeho Východu: http://www.globsec.org/globsec2016/panellist/kurt-volker. Nebudem sa zaoberať problémom inštitútu, nazvanom po americkom senátorovi J. McCainovi, ale za otázne považujem pýtať sa predstaviteľa tohto inštitútu na boj s Daešom. Na internete totiž koluje množstvo materiálov o tajných návštevách senátora J. McCaina v Sýrii, dokonca sa mal stretnúť i s “kalifom” Daešual-Baghdádího, i keď J. McCain sám stretnutie popiera.

Veľmi typické pre konferenciu bolo i zloženie diskusného panelu “EuropeunderAttack: In need of a New inteligence Model” (Európa pod paľbou: potreba nového modelu spravodajstva). O spravodajskej modeli pre Európu tu diskutovali panelisti pôvodom z USA s jedným izraelským a jedným nemeckým účastníkom. Tu si treba položiť otázku, či je naozaj vhodné, aby o európskej bezpečnosti diskutovali Američania. Ak si niekto myslí, že americkí bezpečnostní experti potrebujú chrániť európski záujem, tak sa mýli.

Koho záujem chráni Globsec?

Hoci na Globsecu panuje snaha vytvárať predstavu nerozbornej jednoty EÚ a USA “na večné časy”, tieto dva subjekty nemajú rovnaké záujmy ani na Blízkom Východe, ani pri migračnej kríze, ani pri iných otázkach. Podobne, ani Slovensko nemá tie isté záujmy ako USA.

Slovenské štátne orgány by preto mali chrániť nie americký, ale slovenský záujem a nepodporovať z verejných zdrojov militaristické podujatia v prospech iných krajín. Najmä by však nemali oceňovať tých, ktorí našu krajinu hanobia!

Branislav Fábry

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Holandská reprezentantka spadla tesne pred Vianocami na tréningu. Naďalej zostáva v umelom spánku, jej stav sa nezlepšuje

0 icon

Amsterdam 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook-AP)   Holandská reprezentantka v dráhovej cyklistike Amy Pietersová je aj naďalej v umelom spánku. Jej stav sa ani mesiac po nehode výrazne nezlepšil Tridsaťročná trojnásobná svetová šampiónka v madisone spadla tesne pred Vianocami na tréningu v španielskom Calpe. "Zaznamenali sme iba minimálnu zmenu. Pacientka dýcha…

Heger a Rutte sa zhodli na potrebe dialógov pri riešení situácie na Ukrajine: “Nesmieme podceniť prípravu na akýkoľvek scenár dúfajúc, že žiaden z nich nenastane”

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Pre vyriešenie situácie na ukrajinsko-ruskej hranici je potrebná deeskalácia napätia, a to najmä formou dialógov. Zhodli sa na tom premiér Eduard Heger a jeho holandský náprotivok Mark Rutte na spoločnej štvrtkovej tlačovej konferencii na Úrade vlády SR. Pripustili, že aktuálne tejto stratégii nepomáha…

Najobjektívnejšie televízne spravodajstvo má podľa prieskumu RTVS. Farkašovský nesúhlasí. Včerajšiu reportáž z protestov označil diletantizmus a amatérsku vizitku

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (HSP/TASR/Foto:Facebook, TASR-Jakub Kotian, Facebook)   Najobjektívnejšie spravodajstvo má zo slovenských televízií opäť RTVS. Za ňou nasledujú spravodajstvo TA3 a TV Markíza. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Median SK, ktorý mapoval názory divákov v treťom kvartáli 2021, teda v období od júla do septembra. Úplne iný názor…

Ivan Korčok potvrdil úvahy v NATO o prípadnom vyslaní posíl aj na Slovensko. Kéry: Slovensko-americké cvičenie Saber Strike na území SR, ale aj plánovaný podpis dohody s USA je prilievaním oleja do ohňa

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   V Severoatlantickej aliancii (NATO) uvažujú o prípadnom vyslaní posíl aj na Slovensko. Potvrdil to minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) po zahraničnom výbore v Národnej rade SR. Zdôraznil, že žiadne rozhodnutie urobené nebolo. O úvahách NATO informovala vo štvrtok britská stanica…

Lavrov: USA vo svojej odpovedi na návrhy Ruska ignorovali tú najzásadnejšiu otázku

0 icon

Moskva 27. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/Russian Foreign Ministry Press Service)   Spojené štáty vo svojej reakcii na návrhy Ruskej federácie týkajúce sa bezpečnostných záruk neodpovedali na tú najdôležitejšiu otázku - o nerozšírení NATO na východ, uviedol ruský minister zahraničia Sergej Lavrov „Pokiaľ ide o obsah dokumentu, je tam reakcia, ktorá…

Korčok o CoFoE: Dezinformátori ponúkajú o EÚ polopravdy, my fakty

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok sa vo štvrtok v Bratislave stretol s podpredsedníčkou Európskej komisie pre demokraciu a demografiu Dubravkou Šuicovovou. Hlavnou témou rozhovoru bola Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE). Šuicová je spolupredsedníčkou jej Výkonnej rady. Agentúre TASR poskytol informácie zo stretnutia komunikačný…

Misia WHO pricestuje vo februári do Ruska v rámci schvaľovania Sputniku V

0 icon

Moskva 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andreea ALexandru)   Tím Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pricestuje vo februári do Ruska, aby podnikol ďalšie kroky v rámci schvaľovacieho konania pre vakcínu Sputnik V Podľa agentúry Interfax o tom vo štvrtok informovala tlačová služba ruského ministerstva zdravotníctva, ktorého šéf Michail Muraško sa v Moskve stretol…

Mohli by ich predbehnúť Číňania? Americké námorníctvo sa ponáhľa vytiahnuť stíhačku F35, ktorá spadla v pondelok počas cvičenia do Juhočínskeho mora

0 icon

USA 27. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Petty Officer 1st Class Arthurgwain L. Marquez/U.S. Navy, File)   Námorníctvo Spojených štátov amerických robí opatrenia na znovuzískanie niekoľko miliónov dolárov drahej stíhačky F-35C, ktorá spadla do Juhočínskeho mora po nehode, keď sa pilot pokúsil pristáť na lietadlovej lodi USS Carl Vinson Pilot sa bezpečne katapultoval,…

Digitálne platformy zverejnili správy o boji proti dezinformáciám o pandémii

0 icon

Brusel 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Európska komisia (EK) vo štvrtok zverejnila správy digitálnych spoločností Google, Facebook, Microsoft, TikTok a Twitter, signatárov Kódexu postupov EÚ proti šíreniu dezinformácií, o opatreniach, ktoré v novembri a decembri 2021 prijali proti dezinformáciám o pandémii koronavírusu Správy uvedených spoločností boli vytvorené v rámci programu…

Vyšetrovateľ navrhuje obžalovať Ladislava Bašternáka v kauze Bonaparte

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) navrhuje podanie obžaloby na Ladislava Bašternáka v kauze Bonaparte. TASR o tom informovala Andrea Dobiášová z Prezídia Policajného zboru "Vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry dnes ukončil vyšetrovanie v súvislosti s bytovým komplexom Bonaparte, kde je obvinený Ladislav B.,…

NAJNOVŠIE

BLOG

Peter Kohút

Žiadne americké základne nebudú! Neslávny koniec čaká bandu vlastizradných zločincov.

0icon

  Zapredaná a zločinná vládna a mocenská klika na čele s citlivo vnímajúcou falošnou líškou sa naivne domnieva, že si zachráni svoju kožu podpisom okupačnej zmluvy so SŠA v nádeji, že americká armáda jej bude k

Pavol Lazar

Slavěna Vorobelová

O nás, bez nás

0icon

USA pripravili scenár a Slovensko bude asistovať. V mainstreamových médiách nečítame nič iné, len to, že vojna môže byť možným scenárom na Ukrajine, ako sa treba pripraviť aj na Slovensku

Maroš Borza

DANKO JE ZRADCA

0icon

Včera na námestí pri proteste, ktorý organizoval SMER SD, vystúpil aj Andrej Danko. Nesklamal. Vrátil sa k tomu, čo vie najlepšie. Hovoriť slová, ktorým rozumie len on. Vrátim sa v čase trošku dozadu. Hneď po voľbách, kedy SNS s Dankom na čele, dosiahla najhorší volebný výsle

Ivan Štubňa

Rusko má plné právo sa brániť proti zločincom z USA a NATO!!!

0icon

Guardian Angel a Neptune Strike  – cvičenie amerických teroristov a NATO v Jadranskom mori

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Fanúšik futbalistov Pobrežia Slonoviny po penaltovom rozstrele v zápase osemfinále Afrického pohára národov Pobrežie Slonoviny - Egypt (0:0 po predĺžení, 4:5 v rozstrele z 11 m)

Autor: TASR/AP-Themba Hadebe

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Holandská reprezentantka spadla tesne pred Vianocami na tréningu. Naďalej zostáva v umelom spánku, jej stav sa nezlepšuje

0 icon

Amsterdam 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook-AP)   Holandská reprezentantka v dráhovej cyklistike Amy Pietersová je aj naďalej v umelom spánku. Jej stav sa ani mesiac po nehode výrazne nezlepšil Tridsaťročná trojnásobná svetová šampiónka v madisone spadla tesne pred Vianocami na tréningu v španielskom Calpe. "Zaznamenali sme iba minimálnu zmenu. Pacientka dýcha…

Heger a Rutte sa zhodli na potrebe dialógov pri riešení situácie na Ukrajine: “Nesmieme podceniť prípravu na akýkoľvek scenár dúfajúc, že žiaden z nich nenastane”

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Pre vyriešenie situácie na ukrajinsko-ruskej hranici je potrebná deeskalácia napätia, a to najmä formou dialógov. Zhodli sa na tom premiér Eduard Heger a jeho holandský náprotivok Mark Rutte na spoločnej štvrtkovej tlačovej konferencii na Úrade vlády SR. Pripustili, že aktuálne tejto stratégii nepomáha…

Najobjektívnejšie televízne spravodajstvo má podľa prieskumu RTVS. Farkašovský nesúhlasí. Včerajšiu reportáž z protestov označil diletantizmus a amatérsku vizitku

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (HSP/TASR/Foto:Facebook, TASR-Jakub Kotian, Facebook)   Najobjektívnejšie spravodajstvo má zo slovenských televízií opäť RTVS. Za ňou nasledujú spravodajstvo TA3 a TV Markíza. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Median SK, ktorý mapoval názory divákov v treťom kvartáli 2021, teda v období od júla do septembra. Úplne iný názor…

Ivan Korčok potvrdil úvahy v NATO o prípadnom vyslaní posíl aj na Slovensko. Kéry: Slovensko-americké cvičenie Saber Strike na území SR, ale aj plánovaný podpis dohody s USA je prilievaním oleja do ohňa

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   V Severoatlantickej aliancii (NATO) uvažujú o prípadnom vyslaní posíl aj na Slovensko. Potvrdil to minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) po zahraničnom výbore v Národnej rade SR. Zdôraznil, že žiadne rozhodnutie urobené nebolo. O úvahách NATO informovala vo štvrtok britská stanica…

Lavrov: USA vo svojej odpovedi na návrhy Ruska ignorovali tú najzásadnejšiu otázku

0 icon

Moskva 27. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/Russian Foreign Ministry Press Service)   Spojené štáty vo svojej reakcii na návrhy Ruskej federácie týkajúce sa bezpečnostných záruk neodpovedali na tú najdôležitejšiu otázku - o nerozšírení NATO na východ, uviedol ruský minister zahraničia Sergej Lavrov „Pokiaľ ide o obsah dokumentu, je tam reakcia, ktorá…

Korčok o CoFoE: Dezinformátori ponúkajú o EÚ polopravdy, my fakty

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok sa vo štvrtok v Bratislave stretol s podpredsedníčkou Európskej komisie pre demokraciu a demografiu Dubravkou Šuicovovou. Hlavnou témou rozhovoru bola Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE). Šuicová je spolupredsedníčkou jej Výkonnej rady. Agentúre TASR poskytol informácie zo stretnutia komunikačný…

Misia WHO pricestuje vo februári do Ruska v rámci schvaľovania Sputniku V

0 icon

Moskva 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andreea ALexandru)   Tím Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pricestuje vo februári do Ruska, aby podnikol ďalšie kroky v rámci schvaľovacieho konania pre vakcínu Sputnik V Podľa agentúry Interfax o tom vo štvrtok informovala tlačová služba ruského ministerstva zdravotníctva, ktorého šéf Michail Muraško sa v Moskve stretol…

Mohli by ich predbehnúť Číňania? Americké námorníctvo sa ponáhľa vytiahnuť stíhačku F35, ktorá spadla v pondelok počas cvičenia do Juhočínskeho mora

0 icon

USA 27. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Petty Officer 1st Class Arthurgwain L. Marquez/U.S. Navy, File)   Námorníctvo Spojených štátov amerických robí opatrenia na znovuzískanie niekoľko miliónov dolárov drahej stíhačky F-35C, ktorá spadla do Juhočínskeho mora po nehode, keď sa pilot pokúsil pristáť na lietadlovej lodi USS Carl Vinson Pilot sa bezpečne katapultoval,…

Digitálne platformy zverejnili správy o boji proti dezinformáciám o pandémii

0 icon

Brusel 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Európska komisia (EK) vo štvrtok zverejnila správy digitálnych spoločností Google, Facebook, Microsoft, TikTok a Twitter, signatárov Kódexu postupov EÚ proti šíreniu dezinformácií, o opatreniach, ktoré v novembri a decembri 2021 prijali proti dezinformáciám o pandémii koronavírusu Správy uvedených spoločností boli vytvorené v rámci programu…

Vyšetrovateľ navrhuje obžalovať Ladislava Bašternáka v kauze Bonaparte

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) navrhuje podanie obžaloby na Ladislava Bašternáka v kauze Bonaparte. TASR o tom informovala Andrea Dobiášová z Prezídia Policajného zboru "Vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry dnes ukončil vyšetrovanie v súvislosti s bytovým komplexom Bonaparte, kde je obvinený Ladislav B.,…

Podkasty

“Vojnové šialenstvo sa rozbieha. Kto ho zastaví?”

icon

Bratislava 27. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Andriy Dubchak) Motto: >Zlu postačí, aby dobrí ľudia mlčali< Úvodný zvuk Vojnové šialenstvo sa rozbieha. Kto ho zastaví? Najhorúcejšie na celom svete je dnes na Ukrajine. Akoby už-už sa mala začať vojna. Podľa politológa Jevgenija Satanovského je nepravdepodobné, že by sa bez vojny dalo zaobísť. Upozornil, že na pozadí fejku o...

Zlu postačí, aby dobrí ľudia mlčali

icon

Bratislava 25. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Úvodný zvuk. Vznikne súštátie nazvané Trojmorie na báze Vyšehradskej štvorky a Habsburskej monarchie? Európsky parlament má nového podpredsedu. Je ním Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska. Zrejme jedným z dôvodov, prečo ho liberálne krídlo Europarlamentu zvolilo, bola jeho správa, ktorú v októbri 2020 schválili europoslanci. Navrhol v nej systém monitorovania dodržiavania „právneho...

Prežili sme ďalší zložitý týždeň. Pozitívne je, že žijeme…

icon

Bratislava 25. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann) Tzv. obranná dohoda medzi Slovenskom a USA je na spadnutie. Už vieme, že prezidentka ju nepredloží na Ústavný súd – zrejme to nie je vec taká vážna, ako referendum o predčasných voľbách, ktoré chcelo šesťsto tisíc občanov. No paradoxne to ešte neznamená, že dohoda má zelenú. S rôznymi expertmi...

Kresťanov, katolíkov, ba aj „Maďarov“ je menej. Ale Slovákov pribudlo

icon

Bratislava 24. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Takmer po deviatich mesiacoch od ukončenia sčítania obyvateľstva, domov a bytov, ktoré sa po prvý raz uskutočnilo elektronicky, sme sa dozvedeli jeho prvé výsledky. K prvému januáru 2021 nás bolo presne 5 449 270, čo znamená, že od posledného sčítania v roku 2011 je nás viac o 52 234 ľudí. Je nás dovedna viac, mali...

Ôsmi z desiatich Slovákov žijú v strese, ostatní v zahraničí – pokus o vtip či realita?

icon

Bratislava 22. januára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Už druhý rok nám obmedzujú život, deti nechodia do škôl a divočejú – viď Malinovo! Deti nesmú športovať a športovci v piatich najsledovanejších športoch môžu hrať pred prázdnymi hľadiskami, ostatní vôbec nie. Do sveta odchádza nielen veľké množstvo lekárov i zdravotných sestier, ale aj mladé športové talenty, lebo tu sa...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Kohút

Žiadne americké základne nebudú! Neslávny koniec čaká bandu vlastizradných zločincov.

0icon

  Zapredaná a zločinná vládna a mocenská klika na čele s citlivo vnímajúcou falošnou líškou sa naivne domnieva, že si zachráni svoju kožu podpisom okupačnej zmluvy so SŠA v nádeji, že americká armáda jej bude k

Pavol Lazar

Slavěna Vorobelová

O nás, bez nás

0icon

USA pripravili scenár a Slovensko bude asistovať. V mainstreamových médiách nečítame nič iné, len to, že vojna môže byť možným scenárom na Ukrajine, ako sa treba pripraviť aj na Slovensku

Maroš Borza

DANKO JE ZRADCA

0icon

Včera na námestí pri proteste, ktorý organizoval SMER SD, vystúpil aj Andrej Danko. Nesklamal. Vrátil sa k tomu, čo vie najlepšie. Hovoriť slová, ktorým rozumie len on. Vrátim sa v čase trošku dozadu. Hneď po voľbách, kedy SNS s Dankom na čele, dosiahla najhorší volebný výsle

Ivan Štubňa

Rusko má plné právo sa brániť proti zločincom z USA a NATO!!!

0icon

Guardian Angel a Neptune Strike  – cvičenie amerických teroristov a NATO v Jadranskom mori

TopDesať

10 bizarných živočíšnych druhov, ktoré skutočne žijú na našej planéte

0 icon

Tu je ďalší dôkaz, aká vie byť príroda niekedy divoká a záhadná. Môže sa to zdať neuveritenľné, no niektoré zo živočíšnych druhov pripomínajú postavy zo sci-fi filmov o Marse, iné zasa vyzerajú, že sú z úplne inej dimenzie ... ale pritom všetky z nich sú tu na našej Zemi. Priprav…

Tádž Mahál: Neoficiálny symbol Indie. 2. časť

0 icon

Keď Šáhdžahán vyhlásil štátny smútok, zakázal hrať na hudobných nástrojoch, nosiť pestré odevy a šperky, a používať voňavky a kozmetické prípravky. Prisahal, že na pamiatku Mumtáz Mahál vybuduje najkrajšiu hrobku, akú kedy svet videl. Pokračujeme druhou časťou článku o Tádž Mahál, neoficiálnom symbole Indie. So stavbou Tádž Mahálu v hlavnom…

10 celebrít, ktoré mali prekvapujúce zamestnanie, než sa stali slávnymi

0 icon

Keď vidíš svoje obľúbené celebrity v televízii alebo v časopisoch, je ťažké uveriť, že niekedy boli len obyčajnými ľuďmi, ktorí mali obyčajné zamestnanie. Ale aj tie najjasnejšie hviezdy niekde museli začať, než sa stali slávnymi. Či už si hasič, kaderník, alebo vojak, je pravdepodobné, že aspoň jedna z najznámejších tvárí, ktoré…

Zlozvyky reči tela, ktorých by si sa mal zbaviť!

0 icon

Nie vždy si všímame, čo robíme s nohami, rukami alebo výrazom tváre, zatiaľ čo sme v spoločnosti. Možno nás ani nenapadlo, že tieto veci sú dôležité. Ale reč tela môže v skutočnosti veľa povedať o tvojej osobnosti a pocitoch. A môže ti to tiež pomôcť urobiť dobrý dojem a získať prácu svojich snov,…

TOP10 tipov, ako zostať produktívny aj počas práce z domu

0 icon

Donútila ťa pandémia COVID-19 pracovať z domu? V tomto článku nájdeš niekoľko užitočných tipov, ako zostať šťastný, zdravý a zároveň produktívny aj pri práci z domu. V tejto dobe, keď sa svet prispôsobuje koronavírusu, jednou z najväčších zmien v našich životoch môže byť nútená práca z domu. Niekedy je ale dosť ťažké zostať motivovaný, udržiavať rovnováhu medzi pracovným…

Armádny Magazín

Rusko je na 2. mieste, Ukrajina na 22. mieste, Bielorusko na 52. mieste: uvádza najnovšie hodnotenie armád sveta

0 icon

USA, 27. januára 2022 (AM) – Objavilo sa aktualizované hodnotenie bojovej sily a vybavenia armád sveta. Toto hodnotenie tradične zostavuje služba Global Firepower, ktorej závery nezdieľajú všetci vojenskí experti.  

Bojový štýl Sayoc Kali a jeho systém rýchlych zabití

0 icon

Filipíny, 27. januára 2022 (AM) – Približne pred 20 rokmi som po skončení vysokej školy pracoval niekoľko rokov vo Švajčiarsku, kde som sa dostal po prvý krát do kontaktu s bojovým umením Kali, ktoré sa stalo súčasťou môjho života. Musím priznať, že si ma toto bojové umenie získalo, viac ako karate,…

Bol označený nový hlavný rusofil spomedzi prezidentov v Európskej únii

0 icon

Ukrajina, 27. januára 2022 (AM) – Chorvátsky prezident Zoran Milanovič ostro pokarhal Ukrajinu a politiku, ktorú voči nej vedú Spojené štáty. Nie je to prvýkrát, čo Milanovič spochybnil americkú hegemóniu v Európe. Dá sa povedať, že Moskva v ňom takmer našla priateľa, ale ako môže byť tento priateľ užitočný?   V…

Americké námorníctvo má nový bezpilotný vrtuľník. Video

0 icon

USA, 27. januára 2022 (AM) – Nový bezpilotný námorný vrtuľník MQ-8C Fire Scout je modernizovaný vrtuľník MQ-8B, ktorý slúžil na vojnových lodiach amerického námorníctva v 5. a 7. flotile. MQ-8C má desaťkrát väčší dosah ako jeho predchodca a je schopný letu 10 hodín namiesto 3 hodín svojho predchodcu. Americká armáda to…

Vojenskí policajti sa pripravujú na tretie nasadenie do námornej operácie EUNAVFOR MED IRINI

0 icon

Slovensko, 27. januára 2022 (AM. MOSR) – Slovenská republika nasadí do vojenskej operácie Európskej únie EUNAVFOR MED IRINI ďalších vojenských policajtov. Prípravou na pôsobenie na palube fregaty nemeckých námorných síl v Stredozemnom mori aktuálne prechádza 11 príslušníkov Vojenskej polície.   Vybraní vojenskí policajti absolvovali naj

Svetlo sveta

Kde sa nachádzajú Traja králi dnes?

0 icon

Po narodení Ježiša nám Sväté písmo predkladá príbeh, ako králi alebo inak nazývaní aj mudrci z východu, prišli do Betlehema, aby sa Kristovi poklonili. Nový zákon kladie dôraz na skutočnosť, že na základe hviezdy na oblohe muži prišli až do Betlehema. Biblia nehovorí koľko týchto kráľov bolo ani z akej…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

Prečo si Cirkev na Vianoce pripomína sv. Štefana a evanjelistu Jána?

0 icon

Pre veriaci ľud je častokrát ťažko pochopiteľné, prečo počas oktávy na Vianoce hneď po oslávení Narodenia Pána, Cirkev predkladá na oslavu martýra sv. Štefana a evanjelistu sv. Jána. Ako prišlo k tomu, že najveselšie sviatky roku sa veľmi rýchlo menia na pripomienku umučenia človeka? Je opodstatnené, aby sv. Štefan ako…

26.12. Svätý Štefan, mučeník pri obhajobe pravého učenia Cirkvi

0 icon

Svätý Štefan je považovaný v Katolíckej Cirkvi sa prvého mučeníka, ktorého sviatok sa slávi 26.12. Tento deň boli totiž nájdene relikvie svätého Štefana. Stalo sa tak na základe videnia, ktoré mal v roku 415 kňaz menom Lucian. V roku 439 relikvi boli prenesené do nového kostola postaveného pri Damašskej bráne v Jeruzaleme. Krížiaci volali…

Narodenie Ježiša Krista – vianočné sviatky a okruh ich slávenia

0 icon

Na Vianoce kresťania slávia narodenie Ježiša Krista. Sú to sviatky Božieho vtelenia, sviatky vykúpenia, pokoja a lásky. Vianoce oslávia na celom svete dve miliardy veriacich. Presný dátum narodenia Pána známy nie je. Slávenie 25. decembra ako narodenie Ježiša je doložené po prvý raz z roku 336 v Ríme. Na základe…

FOTO DŇA

Fanúšik futbalistov Pobrežia Slonoviny po penaltovom rozstrele v zápase osemfinále Afrického pohára národov Pobrežie Slonoviny - Egypt (0:0 po predĺžení, 4:5 v rozstrele z 11 m)

Autor: TASR/AP-Themba Hadebe

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali