Branislav Fábry: GLOBSEC 2016 – cena za „čiernu dieru“ pre Albrightovú

Bratislava 20. apríla 2016 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Podobne ako po minulé roky, aj tento rok sa v Bratislave uskutočnila konferencia GLOBSEC. Ako som písal už v minulosti, táto konferencia sa vyznačuje militantnosťou a neúctivým postojom ku zvyšku sveta

Tento rok však organizátori konferencie zašli ešte ďalej a predviedli celému Slovensku, ako ním pohŕdajú. Udelili totiž cenu Madeleine Albrightovej, bývalej ministerka zahraničia USA, ktorá sa v roku 1997 vyjadrila o Slovensku ako o “čiernej diere”!

Prezident SR Andrej Kiska reční počas oficiálneho otvorenia 11. ročníka bezpečnostnej konferencie Globsec 2016 v Bratislave 15. apríla 2016
Prezident SR Andrej Kiska reční počas oficiálneho otvorenia 11. ročníka bezpečnostnej konferencie Globsec 2016 v Bratislave 15. apríla 2016

 

Cena pre Madeleine Albrightovú ?

Vyjadrenia M. Albrightová vo funkcii ministerky zahraničia USA o “čiernej diere” boli veľmi urážlivé už za Mečiara, hoci vtedy ešte u mnohých panovala ilúzia o USA. Avšak podobná rétorika by sa nemala v diplomacii používať vôbec, pretože aj z menších urážok už vznikli konflikty medzi štátmi. Je síce možné, že Albrightová nechcela uraziť Slovensko, ale iba vládu Vladimíra Mečiara, napriek tomu však bola jej rétorika neprijateľná pre Slovensko ako také. Môžeme diskutovať o rôznych chybách Mečiarove vlády, ale SR nebola žiadna “čierna diera” ani v jeho období.

Žiaľ, tento spôsob rétoriky nie je pre politikov USA ničím výnimočným, existuje mnoho príkladov urážlivých prejavov voči iným krajinám, najmä z obdobia prezidenta G. Busha ml. (napr. pojem “darebácke štáty”). Avšak aj Albrightová považovala hrubý slovník za bežnú prax, a preto nie je prekvapujúce, že sa Slovensku za svoje hrubé slová dodnes neospravedlnila. Albrightová je vplyvný človek vo Washingtone a má stále čo povedať k otázkam svetovej politiky, avšak slovenskí politici by sa jej až tak báť nemali a mali by jej na Globsecu dať najavo, že na urážku nezabudli.

Veľmi smutný je v tejto súvislosti fakt, že udeľovanie ceny pre Albrightovú podporovali aj dve slovenské ministerstvá ako partneri: ministerstvo zahraničných vecí a ministerstvo obrany. U ministra M. Lajčáka podpora oceňovania M. Albrightovej neprekvapuje, u ministra obrany za SNS však už trochu áno. Je zvláštne, že na konferencii o bezpečnosti SR hovorili ľudia, ktorí nedokážu brániť Slovensko ani pred verbálnymi útokmi z cudziny. Naopak, za tieto urážky sa odvďačujú udeľovaním cien…

Albrightová navyše nielen urazila Slovensko, ale na svedomí má aj horšie veci. Práve ona bola architektom vojny v Juhoslávii 1999, ktorá bola v rozpore s Chartou OSN a medzinárodným právom. Výsledkom tejto agresie NATO v Kosove nebol skutočný mier, ale iba etnická čistka v obrátenom garde: po roku 1999 vyhnali kosovskí Albánci štvrť milióna Srbov z Kosova. Práve kvôli ignorovaniu princípov OSN v roku 1999 stratilo medzinárodné právo svoju dôveryhodnosť a v 21. storočí sa nielen USA, ale aj iné štáty prestali riadiť pravidlami OSN. Jedným zo zakladateľov tohto trendu je M. Albrightová.

Jednostrannosť podujatia

Globsec je oficiálne bezpečnostnou konferenciou, v skutočnosti ale ide skôr o zjazd jednej názorovej skupiny – podporovateľov politiky USA a NATO. Stačí si pozrieť jednostranné zloženie účastníkov a každému bude hneď jasné, o čo na konferencii ide.

O mnohom svedčí aj zostava slovenských účastníkov. Okrem oficiálnych predstaviteľov sú tam uvedení zástupcovia tretieho sektora a médií, všetci s úplne jednostranným pohľadom na svet: najmä M. Bútora, Káčer, J. Kobzová, K. Hirman, M. Hudec, Š. Hríb, A. Matišák a dokonca aj J. Smatana, známy bojovník proti “ruskej propagande”. Naopak, do žiadneho diskusného panelu neboli pozvaní odborníci na problematiku bezpečnosti s odlišnými názormi, ani F. Škvrnda, ani E. Chmelár, ani ďalší.

Podobne aj zloženie účastníkov z iných krajín Európy vyzeralo veľmi jednostranne a hoci sa v týchto krajinách objavujú aj odlišné pohľady na otázky bezpečnosti, na Globsec pozývajú v podstate iba presvedčených “atlantistov”. Pri takomto zloženídiskusných panelov je už vopred jasné, k akým záverom sa dopracujú.

Kvôli nemožnosti pluralitnej diskusie si konferencia Globsec už v minulých rokoch získala zlé meno v niektorých krajinách sveta. Na podujatí sa preto nezúčastňujú najmä oficiálni predstavitelia Ruska a Číny. Neveria totiž, že by sa na Globsecu dalo skutočne hľadať nejaké racionálne riešenie aktuálnych bezpečnostných problémov sveta…

Keďže však „Ruská výzva“ bola jednou z piatich hlavných tém konferencie, tak sa organizátori snažili dotiahnuť z Ruska aspoň niekoho: podarilo sa im získať A. Aksenenoka, bývalého ruského veľvyslanca v SR z rokov 1998 – 2002, J. Nadoršina, bývalého poradcu ministra hospodárstva a A. Timofejeva, predstaviteľa akademickej neziskovej organizácie. Avšak napriek tomu, že uvedené osoby môžu priniesť zaujímavé pohľady, ide len o súkromné názory.

Nové správy z Ukrajiny

Nezáujem Ruska o Globsec ostro kontrastuje so silným záujmom ukrajinských politikov. Na rozdiel od Ruska je na konferencii prítomných mnoho ukrajinských oficiálnych predstaviteľov. Prítomný sú D. Šimkiv, šéf úradu ukrajinského prezidenta, P. Klimkin, minister zahraničných vecí, poslanec M. Najjem, ale napr. aj I. Mikloš, poradca, ktorý bol donedávna ešte navrhovaný ako nový minister financií Ukrajiny.

Vzhľadom na to, že nedávno bola vytvorená nová ukrajinská vláda, hovorilo sa aj o nej. Patrilo by sa však o nej hovoriť trochu kritickejšie. Na novej situácii na Ukrajine je zaujímavých viacero faktov a mnohé opatrenia budia obavy. Nová ukrajinská vláda je blízka prezidentovi P. Porošenkovi a jej zloženie príliš nesvedčí o snahe podporiť mierový proces z Minska.

Navyše, nová vláda bola vytvorená aj vďaka podpore extrémistov a ukrajinský fašista A. Parubij sa vďaka podpore vlády stal novým predsedom parlamentu. Jeho prvé vyhlásenie bolo pritom hneď veľmi konfrontačné – potvrdil snahu zaviesť voči Rusku víza. To nie je príliš rozumný návrh, pretože Rusko by zaviedlo víza recipročne a tým by boli poškodené milióny Ukrajincov, pracujúci v Rusku ako tzv. gastarbajteri. Pochybujem, že nová ukrajinská vláda má pre týchto ľudí prácu a tak by sa skôr obrátili smerom do Európy.

Účastníci a ich vzťah k fašizmu

Jednou z tém konferencie je i šírenie pravicového extrémizmu v Európe. Pred týmito hrozbami varoval vo svojom vstúpení A. Kiska, boli im však venované aj samostatné panely. Je trochu paradoxné, že tému fašizmu riešili na konferencii, ktorá je otvorená rôznym podporovateľom pravicového extrémizmu z Pobaltia a z Ukrajiny. Problémom pritom nie je len nový predseda ukrajinského parlamentu, problémom sú aj ďalšie kroky provládnych verejných inštitúcií na Ukrajine. V niektorých častiach západnej Ukrajiny bol 9. máj oficiálne vyhlásený za smútočný deň.

Pamätáme si, ako mnohých z nás pobúrilo, keď M. Kotleba vo funkcii predseda BBSK vyvesil 29. augusta 2015 čierne vlajky miesto toho, aby išiel položiť veniec k pamätníku SNP. Tvrdil, že si tým chcel uctiť všetky obete. Lenže presne tento argument používajú i ľvovskí extrémisti pre označenie 9. mája za smútočný deň. Vyhlásenie 9. mája za deň smútku na západnej Ukrajine je pritom ešte väčšia hanebnosť než čierne vlajky počas osláv SNP. Úplne najhoršia je ale nulová reakcia pomajdanských ukrajinských štátnych orgánov. Za Janukovyča prokuratúra aspoň zabránila vyvesovaniu smútočných vlajok na verejných budovách.

Je paradoxné, že podobné javy na Ukrajine nevyvolávajú pobúrenie západnej elity, ktorá inak neustále varuje pred extrémizmom. Dvojitý meter na ukrajinský fašizmus používajú i podporovatelia Globsecu na čele s A. Kiskom. Žiaľ, niekedy to vyzerá, že stačí, aby fašisti vyhlásili podporu NATO a stanú z nich okamžite „demokrati“. O oportunistickom postoji Západu k fašizmu a nacizmu svedčí i to,ako západné štáty hlasovali pri odsudzovaní fašizmu a nacizmu v OSN.

Západné štáty pritom nemajú pri otázke podpory fašizmu vôbec čisté svedomie. Platí to hlavne pre Pobaltie. Za zmienku stojí napr. lotyšský minister zahraničných vecíE. Rinkievičs, ktorý sa tiež zúčastňuje na konferencii Globsec. Práve on pobúril rusko-jazyčné obyvateľstvo Lotyšska v januári 2013, keď vyhlásil, že 9. máj nie je hodný osláv a postavil ho na jednu úroveň s fašistickými sviatkami. Je síce pravda, že E. Rinkievičs sa v súčasnosti ako minister zahraničia priamo nezúčastňuje na oslavách sviatku lotyšských Waffen SS 16. marca (Deň legionárov), avšak v roku 1998, keď bol Deň legionárov vyhlásený za štátny sviatok Lotyšska, pracoval ako  tajomník na ministerstve obrany, ktoré oslavy tohto štátneho sviatku organizovalo.

Neokoloniálne diskusie

Dôležitou témou konferencie bola aj téma Blízkeho Východu a úloha Západu v tejto oblasti. Objavili sa panely o Iráne, Sýrii či o migrantoch. Iránu sa venoval panel s názvom “Irán enterstheStage” (Irán vstupuje na scénu), Sýrii sa venovalo niekoľko panelov. Charakteristické pre všetky tieto panely ale bolo, že tam chýbali zástupcovia Sýrie alebo Iránu. Objavili sa síce nejakí panelisti arabského pôvodu (napr. z Jordánska), ale išlo opäť o názory spojencov Západu.

Pre Západ je veľmi typické, že chce o krajinách Blízkeho Východu diskutovať bez nich a predpisovať im, čo majú robiť. 21. storočie je plné týchto príkladov. Možno by však nebolo na škodu poučiť sa z chýb minulosti a diskutovať i s predstaviteľmi sýrskej vlády, pretože sa stále jasnejšie ukazuje, že bez B. Asada nie je možné dosiahnuť riešenie konfliktu. V mentalite organizátorov Globsecu však pretrváva neokolonialistické myslenie – o Sýrii bez predstaviteľov Sýrie, o Iráne bez predstaviteľov Iránu…

Za veľké faux-pas možno považovať aj pozvanie K. Volkera z McCain Institutefor International Leadership pri témach Blízkeho Východu: http://www.globsec.org/globsec2016/panellist/kurt-volker. Nebudem sa zaoberať problémom inštitútu, nazvanom po americkom senátorovi J. McCainovi, ale za otázne považujem pýtať sa predstaviteľa tohto inštitútu na boj s Daešom. Na internete totiž koluje množstvo materiálov o tajných návštevách senátora J. McCaina v Sýrii, dokonca sa mal stretnúť i s “kalifom” Daešual-Baghdádího, i keď J. McCain sám stretnutie popiera.

Veľmi typické pre konferenciu bolo i zloženie diskusného panelu “EuropeunderAttack: In need of a New inteligence Model” (Európa pod paľbou: potreba nového modelu spravodajstva). O spravodajskej modeli pre Európu tu diskutovali panelisti pôvodom z USA s jedným izraelským a jedným nemeckým účastníkom. Tu si treba položiť otázku, či je naozaj vhodné, aby o európskej bezpečnosti diskutovali Američania. Ak si niekto myslí, že americkí bezpečnostní experti potrebujú chrániť európski záujem, tak sa mýli.

Koho záujem chráni Globsec?

Hoci na Globsecu panuje snaha vytvárať predstavu nerozbornej jednoty EÚ a USA “na večné časy”, tieto dva subjekty nemajú rovnaké záujmy ani na Blízkom Východe, ani pri migračnej kríze, ani pri iných otázkach. Podobne, ani Slovensko nemá tie isté záujmy ako USA.

Slovenské štátne orgány by preto mali chrániť nie americký, ale slovenský záujem a nepodporovať z verejných zdrojov militaristické podujatia v prospech iných krajín. Najmä by však nemali oceňovať tých, ktorí našu krajinu hanobia!

Branislav Fábry

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Matovič: „Niekto má nutkavú potrebu od testovania pokútne odrádzať, lebo s ideou neprišiel/-a on/-a. Trošku trápnučké“

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   V posledných dňoch odborníci ale aj niektorí politici upozorňujú na problémy a riziká, ktoré so sebou prináša celoplošné testovanie. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) si za svojím nápadom naďalej stojí  V svojom poslednom príspevku na sociálnej sieti Matovič uviedol, že aj šéf…

Bihariová na príklade svojej mamy ilustrovala, že premiérovi sa pre jeho „intergalaktický manéver“ obracajú chrbtom aj ľudia, ktorí mu doteraz verili: „Štát niektoré veci skrátka nesmie urobiť voči svojim občanom ani v núdzovom stave“

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Ľudskoprávna aktivistka Irena Bihariová z mimoparlamentného liberálneho Progresívneho Slovenska (PS) v stredu na sociálnej sieti zdieľala to, ako sa na osobu premiéra Igora Matoviča pozerala, resp. v súčasnosti pozerá jej matka. Líderka PS upozorňuje najmä na to, ako sa štát svojimi opatreniami správa…

Bývalý vyšetrovateľ Šátek: Bolo úplne správne, že na stretnutie s Jankovskou nadriadený prokurátorky Simonovej túto vymenil za iného prokurátora

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR - Ján Krošlák)   Bývalý vyšetrovateľ Jozef Šátek okomentoval v statuse zmenu dozorujúceho prokurátorka v prípade bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej . Tento krok považuje za "úplne správny" Podľa Šáteka je potrebné podozrivých policajtov a prokurátorov z previazanosti na predchádzajúcich zdiskreditovaných funkcionárov preventívne vylúčiť, čím…

Čaputová zdôraznila dôležitosť komunikácie v rámci pandémie

0 icon

Bratislava/Praha 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/Kancelária prezidentky SR)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová zdôraznila v stredu význam komunikácie v rámci pandémie koronavírusu SARS-CoV-2. V rozhovore pre českú televíziu CNN Prima News uviedla, že pozorne sleduje vývoj v ČR, kde je situácia podľa jej slov vážna. Česko ale nevníma ako "odstrašujúci príklad"…

V rodinnom dome v českom Tursku vybuchol plyn, štyria ľudia sú zranení

0 icon

Tursko 28. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto: Věra Hájková Twitter)   V českej obci Tursko severozápadne od Prahy v stredu podvečer vybuchol v rodinnom dome plyn. Tretina budovy sa zrútila a prepadla sa aj jej strecha. Výbuch si vyžiadal štyroch zranených, uviedla pre spravodajský portál TN.cz hovorkyňa záchranárov v Stredočeskom kraji Petra…

Protimonopolný úrad v Taliansku vyšetruje spoločnosť Google

0 icon

Rím 28. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Jeff Chiu)   Taliansky protimonopolný úrad začal v utorok vyšetrovať spoločnosť Google pre podozrenie zo zneužívania dominantnej pozície na trhu online reklamy Americká spoločnosť má priamy prístup k osobným údajom používateľov, vďaka čomu dokáže osloviť zákazníkov spôsobom, ktorý je pre inak porovnateľne výkonných konkurentov nedosiahnuteľný, tvrdí…

Zeman v prejave vyzdvihol zásluhy vyznamenaných osobností

0 icon

Praha 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video)   Český prezident Miloš Zeman predniesol v stredu pri príležitosti 102. výročia vzniku Československa televízny prejav. Vyznamenaným, ktorých počas neho vyzdvihol, sa ospravedlnil, že pre sprísnenie opatrení musel slávnostné odovzdanie vyznamenaní na Pražskom hrade odložiť o rok "Myslím si, že zmyslom tohto štátneho sviatku…

Macron oznámil nový lockdown vo Francúzsku

0 icon

Paríž 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Bob Edme)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu oznámil, že s cieľom zastaviť alarmujúci nárast prípadov nákazy novým koronavírusom v krajine vyhlásia tzv. celoštátnu karanténu (lockdown). Prísne opatrenie bude v platnosti od štvrtkovej polnoci minimálne do 1. decembra, informovala agentúra AFP Uzavreté budú musieť byť…

Merkelová a spolkové krajiny sa doholi na čiastočnom lockdowne

0 icon

Berlín 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Hoslet)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová a premiéri 16 spolkových krajín sa v stredu prostredníctvom videokonferencie dohodli na zatvorení reštaurácii, barov, kín, divadiel i ďalších prevádzok s cieľom zastaviť prudký nárast počtu nových prípadov koronavírusu SARS-CoV-2, informovala agentúra AP Opatrenia majú byť v platnosti od…

Joe Biden odovzdal svoj hlas v štáte Delaware

0 icon

Wilmington 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik)   Demokratický kandidát na post prezidenta USA Joe Biden odovzdal v stredu v štáte Delaware svoj volebný hlas, informovala agentúra AFP Urobil tak šesť dní pred dňom volieb, v ktorých je jeho súperom úradujúci prezident Donald Trump. Bývalý viceprezident Biden odvolil v meste Wilmington.…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Bilský

Tak som sa dopočul ...

0icon

Slovač je národ tvorivý a satire sa nevyhýba. Veď máme tú onú – slobodu myslenia i slova. A tak som sa dopočul (neviem či je to blud alebo fakt), že nášho pána premiéra začínajú prezývať „premiér Igor Prvý Slnko“. Každému hneď napadne podobenstvo s jedným panovníkom. Áno, z hodín dejepisu si pamätáme,

Roman Huťa

Nad slnko jasnejšie - bod zlomu

0icon

Blog venovaný mojim verným čitateľom – trošku o mne, a trošku o tom, čo nás čaká, aby ste sa vedeli pripraviť na dlhšie obdobie nedostatku. V minulom blogu som ohlásil, že Archanjel sv. Michal zavelil do boja. Je to tak. Chcem však vyzvať svojich čitateľov, aby rešpektovali pravidlá a nerobili niečo, čo by nám mohlo…

Gabriel Dragon

Iniciatíva TRI MORIA a médiami opomenutý samit s vystúpením prezidentky Zuzany Čaputovej

0icon

Pravdepodobne v záplave COVID informácií, možno jednoducho pre zdanie nepodstatnosti a možno účelovo, ostal minulotýždňový samit iniciatívy TRI MORIA v Estónsku pre väčšinu našich médií bez povšimnutia. Kvôli opatreniam sa samit konal prevažne formou videokonferencie a fyzicky sa na ňom zúčastnili len traja prezidenti – z Estónska, Poľska a Bulharska. Nieže by išlo o prevratný samit, ale…

Ivan Štubňa

Po ukrajinskom Majdane prichádza na scénu Bieloruska Cichanovská s peknou tváričkou, ale pomýlenou politikou.

0icon

Udalosti v Bielorusku sú ako vystrihnuté z učebnice CIA o organizovaní prevratov v štátoch tzv. amerického záujmu. Cichanovská bola na túto úlohu dlhodobo pripravovaná aj s manželom. Keď sa pozrieme na mapu Európy, zistíme, že Bielorusko je jediným klinom medzi Ukrajinou a pobaltskými štátmi na hranici s Ruskom. Americké dobyvačné plány, ktorých cieľom je rozbitie Ruska, jeho…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Slávni Američania, ktorí vlastne nie sú Američanmi

0 icon

Keď počuješ niektoré zvučné mená slávnych osobností, automatický si k ním priradíš rodnú krajinu. Nie je to však vždy správne priradenie. V dnešnom príspevku ti ukážeme 10 slávnych Američanov, ktorí vlastne nie sú Američania, aj keď si si to o nich celý život myslel.  10. Henry Kissinger

Naša pravá tvár sa prejaví vtedy, keď sme opití. Je to potvrdené vedcami

0 icon

Opití ľudia sa správajú úplne inak ako ich triezva verzia a štúdie narazili na neuveriteľný objav. Niekoľko drinkov dokáže aj z najrezervovanejšej osoby behom chvíle urobiť kráľovnú parketu! Je ťažké si predstaviť, že tvoj frustrovaný šéf skáče okolo a nacvičuje svoje hlúpe tanečné pohyby, však? Ukazuje sa, že alkohol je…

Tieto každodenné návyky si robil doteraz zle!

0 icon

Naše dni vypĺňajú rituály a návyky, ktoré si pravdepodobne doteraz robil zle. Možno vám tieto návyky uľahčujú život, ale na druhej strane môžu byť aj veľmi škodlivé. Nechávaš kurča rozmraziť pri izbovej teplote celý deň alebo si dopraješ príliš teplú sprchu? Možno práve tieto zlozvyky ti môžu uškodiť na zdraví.…

Smrť Roberta Calviho – Božieho bankára a nové skutočnosti (2. časť)

0 icon

Deň predtým, než Calvi zomrel, spáchala jeho sekretárka Teresa Corrocherová samovraždu skokom z okna v jednom z vyšších poschodí ústredia banky Ambrosiano. Nechala po sebe na lístku napísané, že za všetko môže jej šéf. Vitajte pri pokračovaní článku s názvom Smrť Roberta Calviho – Božieho bankára a nové skutočnosti. Vyzerá…

Čo všetko boli ženy v minulosti schopné urobiť pre krásu?

0 icon

Ľudia urobia takmer všetko, aby vyzerali a cítili sa mladí a atraktívni, a preto sa kozmetickému priemyslu tak darí. A nezáleží na tom, či sú tieto trendy neuveriteľne čudné, pokiaľ ich ostatní nasledujú - je pravdepodobné, že jednoducho naskočíš do rozbehnutého vlaku. Keď sa však pozriete späť do histórie, v minulosti došlo…

Vo svete IT

Jeden z mesiacov Saturnu prekvapil: V jeho atmosfére našli astronómovia jedinečnú molekulu

0 icon

Na jednom z mesiacov Saturnu, Titane, astronómovia odhalili molekulu, ktorá sa nenachádza nikde inde v Slnečnej sústave. Ide o molekulu s označením C3H2 a inak sa označuje aj ako cyklopropenylidén, ktorá sa údajne nachádza v atmosfére mesiaca, píše portál Science Alert. Cyklopropenylidén je extrémne vzácna uhlíková molekula, ktorá je navyše mimoriadne…

Tím astronómov prišiel s fascinujúcou metódou, ktorá môže odhaliť Deviatu planétu

0 icon

Planéta 9 je záhadným objektom, ktorý by sa mal podľa istých teórií nachádzať na okraji našej Slnečnej sústavy. Problémom je, že doteraz sa nikomu nepodarilo túto záhadnú planétu zachytiť. Jediný potenciálny dôkaz, ktorý naznačuje jej existenciu, je zvláštne správanie sa objektov na okraji sústavy. Ich obežná dráha naznačuje, že sú…

Pozrite sa, ako si môžete zapamätať, kde ste zaparkovali auto pomocou hlasovej asistentky Google

0 icon

Nie je nič viac frustrujúcejším, ako keď zaparkujete auto, ale zabudnete kde. Obzvlášť v prípade nákupných centier, či v lokalitách, ktoré sú pre vás neznámymi. A práve za týmto účelom vám chceme dať do pozornosti vcelku zaujímavú funkciu hlasového asistenta Google, pomocou ktorej si môžete uložiť miesto, na ktorom ste…

Objavilo sa video so smartfónom TCL, ktoré disponuje rolovateľným displejom. Pôjde o revolúciu?

0 icon

Keď príde reč na nové technologické inovácie spájané so smartfónmi, tak väčšinou sa  spomínajú spoločnosti ako Xiaomi, Samsung, či Huawei, ktoré patria v tomto segmente medzi najväčších inovátorov. Tentokrát však plátky médií zapĺňa spoločnosť TCL, ktorá je skôr známou vďaka chytrým televízorom. TCL ako inovátor? Prečo nie TCL v minulosti ukázala…

EMUI 11 by mohla byť posledná verzia nadstavby od Huaweiu pred uvoľnením HarmonyOS

0 icon

O operačnom systéme pre smartfóny a ďalší hardware, na ktorom pracuje Huawei sa už vie vcelku dlhú dobu. V súčasnosti je už aj dostupným pre vybrané zariadenia, smartfóny však medzi nimi zatiaľ nenájdeme. Na povrch informácie ohľadne prípravách vlastného systému pre smartfóny vyplávali v čase, kedy spoločnosť bola zo strany…

Armádny Magazín

IRÁN : Bude stíhačka Kowsar čoskoro vo Venezuele?

0 icon

Irán, 28.október 2020 (AM) - Pred dvoma dňami, 23. októbra, vystúpil venezuelský prezident v štátnej televízii s úmyslom vytvoriť vojenskú radu v partnerstve s Iránom, Ruskom a Čínou, s cieľom dosiahnuť nezávislosť v oblasti obrany. Madurov návrh na vytvorenie vojenskej rady, ktorá by pomohla dosiahnuť nezávislosť venezuelskej armády by tak mala…

Vojenský expert Igor Korotčenko: Náhorný Karabach - vojna moderných technológií

0 icon

Rusko, 28.október 2020 (AM) - Vojna je vždy krutá, je to ľudská smrť. Vojna v Náhornom Karabachu to opäť ukázala. Dala tiež novú lekciu pre armády po celom svete v používaní špičkových zbraní. UAV sa tam používajú veľmi aktívne a vykazujú efektívne výsledky. Aké závery by sme mali vyvodiť z tejto novej situácie? Má ruská armáda

Premiér Pašinjan je pripravený zomrieť pre Arménsko a ísť do prvej línie, ale „niekto musí byť predsedom vlády“.

0 icon

Arménsko, 28.október 2020 (AM)  - Arménsky premiér Nikol Pašinjan vyhlásil, že je pripravený zomrieť pre Arménsko a ísť do prvej línie, ale „niekto musí pôsobiť ako predseda vlády“. Vo svojom prejave počas priameho prenosu na Facebooku Nikol Pašinjan vyzval arménskych mužov, aby plnili jeho prí

Spálené srdcia je nový rusko-český film, o zverstvách fašistov, ktorý mainstream ignoruje

0 icon

Rusko, 28. októbra (AM, Sputnik) - Na internete prebehla premiéra dokumentárneho filmu Spálené srdcia, ktorý je druhým zo série venovanej 75. výročiu víťazstva nad nacistickým Nemeckom. Projekt iniciovalo občianske hnutie Nesmrteľný pluk v Česku a pracoval na ňom česko-ruský kolektív. Prvá séria získala cez 20 tisíc zhliadn

Peklo z neba: Ruský nálet na výcvikovú základňu v Sýrii zabil takmer 80 pro-tureckých teroristov

0 icon

Sýria, 27.október 2020 (AM) - V marci, po niekoľkých týždňoch bojov medzi sýrskymi vojakmi a rebelmi podporovanými Ankarou v provincii Idlib (po začatí operácie Jarný štít), Ruský prezident Vladimir Putin a jeho Turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan sa dohodli na zásade prímeria, ako aj na zriadení spoločných rusko-tureckých hliadok pozdĺž diaľnice…

Svetlo sveta

Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

0 icon

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. TK KBS o tom informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr, uviedol. “Zomrel náš milovaný otec biskup. Do nemocnice ho prijali cez víkend so zdravotnými problémami, ktoré ho trápili dlhodobo. Trpel vážnou…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

0 icon

Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

0 icon

Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

icon FOTO DŇA