Lietadlo s ľavicovým prezidentom Bolívie v stredu neskoro večer miestneho času konečne pristálo na letisku v La Paze. Moralesa privítali členovia jeho vlády i stovky rozradostených stúpencov, oblečených v tradičných andských odevoch. Podľa prezidenta stoja za jeho komplikovaným návratom domov Spojené štáty.
“Išlo o otvorenú provokáciu voči (celému juhoamerickému) kontinentu, nielen voči prezidentovi. Severoamerický imperializmus nám chce nahnať hrôzu a strach. To sa mu však nepodarí, lebo my sme ľud dôstojnosti a suverenity,” povedal Morales, pričom vo vlasoch mal lupienky kvetov, ktoré naňho hádzali jeho prívrženci.
Morales sa v utorok večer vracal do Bolívie z energetického summitu v Moskve, keď jeho diplomatické lietadlo donútili k medzipristátiu vo Viedni, pretože Francúzsko, Španielsko Portugalsko a Taliansko mu nepovolili prelet nad svojím územím. Francúzsko sa za svoje váhanie s udelením povolenia Bolívii oficiálne ospravedlnilo a zdôvodnilo ho zmätočnými informáciami.
Zadržanie Moralesa vyvolala vlnu pobúrenia v Latinskej Amerike
Celá záležitosť vyvolala vlnu pobúrenia v Latinskej Amerike. Regionálne zoskupenie UNASUR odsúdilo “nepriateľské a neodpustiteľné akty” voči prezidentovi Moralesovi. Lídri skupiny budú o veci diskutovať na mimoriadnom summite v Bolívii.
Bolívijská vláda obvinila USA z pokusu o únos prezidenta a predložila oficiálnu sťažnosť Organizácii spojených národov pre údajné porušenie medzinárodného práva. Avizovala tiež úmysel predvolať si diplomatov zainteresovaných európskych krajín, aby ich požiadala o vysvetlenie. Washington sa odmietol vyjadriť k tomu, či mal s celou záležitosťou niečo spoločné.
Morales počas návštevy Ruska povedal, že zváži udelenie azylu Snowdenovi, ak o to požiada. Američan uviazol bez cestovných dokladov v tranzitnej zóne moskovského letiska a zatiaľ neúspešne žiada o azyl v desiatkach krajín.