vznik SR oslavy Nový rok

NAŽIVO

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu v moskovskom Kremli prijal Alího Larídžáního, ktorý je hlavným poradcom duchovného vodcu Iránskej islamskej republiky Alího Chameneího pre strategické záležitosti. Podľa agentúry AFP o tom novinárov informoval Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

18:49

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v nedeľu pre chorobu nezúčastnil na rokovaní vlády. Lekár mu v sobotu večer diagnostikoval zápal čriev spôsobený konzumáciou pokazených potravín a odporučil najmenej trojdňový odpočinok. S odvolaním sa na izraelské médiá a úrad vlády o tom informovala agentúra DPA.

18:47

Najmenej 73 ľudí zahynulo v nedeľu naprieč Pásmom Gazy, keď čakali na humanitárnu pomoc, uviedlo tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Bezprostredne nie je podľa agentúry AP jasné, či ich pripravila o život paľba izraelskej armády, ozbrojené skupiny alebo oboje.

18:43

Iránska armáda už údajne nahradila prvky svojich systémov protivzdušnej obrany, ktoré boli poškodené počas júnových útokov Izraela. Informovala o tom oficiálna iránska tlačová agentúra IRNA s odvolaním sa na vyjadrenie admirála Mahmúda Musávího.

Iránska protivzdušná obrana zahŕňa domáce systémy Bavar-373 a Chordád-15 určené na obranu proti raketám a lietadlám.

Požiar iránskej ropnej rafinérie
Na snímke dym a plamene stúpajú v jednotke ropnej rafinérie Abadan na juhozápade Iránu / Foto: TASR/AP-Farid Hamoudi/Fars News Agency
18:00

Samicu medveďa hnedého, známu ako JJ4 alebo Gaia, ktorá v roku 2023 v talianskych Alpách usmrtila mladého bežca, previezli do prírodnej rezervácie v Nemecku. Informovala o tom v nedeľu stanica Deutsche Welle (DW).

Medvedica bola v nedeľu nadránom prevezená do Parku vlkov a medveďov (Alternativer Wolf- und Bärenpark) v okrese Freudenstadt v nemeckom Čiernom lese. Zamestnanci parku potvrdili, že zviera dorazilo v dobrom zdravotnom stave a správalo sa pokojne.

17:58

Británia, Francúzsko a Nemecko plánujú v najbližších dňoch viesť s Iránom nové rokovania o jeho jadrovom programe, uviedol v nedeľu pre agentúru AFP nemecký diplomatický zdroj.

17:57

Ceny ropy Brent sa v závere tohto týždňa pohybovali na úrovni 70 a WTI pri 68 ameických dolárov za barel. Držia si tak naďalej cenové úrovne takmer nezmenené v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.

Na ropnom trhu pretrváva zvýšená volatilita v dôsledku viacerých faktorov. Krátkodobo ceny kolíšu najmä pre neistotu okolo rozsahu amerických ciel, ktoré môžu negatívne ovplyvniť globálny hospodársky rast a dopyt po energiách. Upozornil na to analytik 365.bank Tomáš Boháček.

15:44

Očakávané horúčavy, ktoré vyvrcholia v pondelok (21. 7.) popoludní, vystriedajú búrky. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

14:49

Japonská vládnuca koalícia po nedeľňajších voľbách prišla o väčšinu v hornej komore parlamentu, vyplýva z odhadov, ktoré po zatvorení volebných miestností zverejnili tamojšie médiá. Informovala o tom správa agentúry AFP, podľa ktorej ide o katastrofálny výsledok pre úradujúceho premiéra Šigera Išibu.

14:42

Izraelská armáda v nedeľu nariadila evakuáciu Palestínčanov z centrálnej časti Pásma Gazy a zároveň upozornila, že akciu proti ozbrojencom hnutia Hamas plánuje teraz v oblastiach, kde doteraz nezasahovala. Informovala o tom agentúra AFP.

K situácii v Pásme Gazy sa v nedeľu vyjadril aj pápež Lev XIV., ktorý ostro skritizoval „barbarstvo“ vojny a vyzval na odpor voči „bezohľadnému použitiu sily“. 

14:40

Iránske úrady vyzvali obyvateľov, aby obmedzili spotrebu vody, keďže krajina v čase pretrvávajúcej vlny horúčav zápasí s jej vážnym nedostatkom, uviedli v nedeľu miestne médiá. Informovala správa agentúry DPA.

14:39

Arménsky premiér Nikol Pašinjan vyzval na prípravu na vyhnanie hlavy Arménskej apoštolskej cirkvi, katolíka všetkých Arménov Karekina II. z jeho rezidencie v meste Ečmiadzin.

„Urobíme to spoločne. Buďte pripravení,“ napísal.

Pašinjan už skôr vyhlásil, že povedie „oslobodenie“ Arménskej apoštolskej cirkvi z rúk Karekina II. a nazval ho „antikristom“.

Karekin II.
Na snímke arménsky katolikos Karekin II (v popredí uprostred) sa zúčastňuje na spomienkovej slávnosti pri príležitosti 110. výročia masakry a na počesť obetí arménskej genocídy v arménskom Jerevane vo štvrtok 24. apríla 2025 / Foto: SITA/AP-Hayk Baghdasaryan, Photolure via AP
13:08

Mesto Spremberg vo východonemeckej spolkovej krajine Brandenbursko dostane pomoc v boji proti vlne extrémizmu po naliehavej výzve tamojšej starostky, uviedol v nedeľu minister vnútra Brandenburska René Wilke. Informuje o tom správa agentúry DPA.

13:04

Čínsky export magnetov zo vzácnych zemín do USA v júni prudko vzrástol, na asi sedemnásobok májovej úrovne. To je prudké oživenie toku kritických minerálov používaných v elektrických vozidlách, veterných turbínach a ďalších produktoch po obchodnej dohode medzi Čínou a USA. Informuje o tom správa agentúry Reuters.

11:53

Digitálna kriminalita rýchlo rastie a premieňa sa na vysoko výnosný biznis. Celosvetové škody spôsobené kyberkriminalitou vzrastú do roku 2029 na 15,6 miliardy dolárov (13,47 miliardy eur) ročne, čo je viac ako hrubý domáci produkt akejkoľvek krajiny s výnimkou USA a Číny. Vyplýva to z analýzy Mastercard Signals.

11:41
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Bola pred Slovenskom pred 30 rokmi aj iná zmysluplná cesta ako vlastný štát?

Československo osemkrát zmenilo názov a dvakrát sa rozpadlo kvôli nespokojnosti Slovákov. Mal vôbec federálny pragocentrický štát šancu, aby sa v nejakej podobe zachoval?

vznik SR oslavy Nový rok
Na archívnej snímke z 1. januára 1993 oslavy na Námestí SNP v Bratislave
❚❚
.

Rozpad Sovietskeho zväzu a jeho impéria označil ruský prezident Vladimír Putin za najväčšiu tragédiu 20. storočia. Malo to aj svoju pozitívnu stránku: národy bývalého socialistického tábora dostali šancu naplniť si svoje národnoštátne sny a ambície. Okrem Sovietskeho zväzu sa rozpadla aj Juhoslávia a naopak, umelo rozdelené Nemecko sa zase spojilo. Západnú Európu tento proces ešte len čaká: jednotlivé národy s neúplnou štátnosťou v Belgicku, Španielsku, Veľkej Británii či Taliansku sa nevedia dočkať svojej chvíle a na mnohých miestach (Katalánsko, Škótsko, Korzika) sa ľudia v tomto smere aktivizujú.

V skutočnosti Slovensko nemalo inú voľbu ako ísť vlastnou cestou. Je len dobre, že sa to stalo tak skoro. Nebolo inej cesty. Vidíme ako to je všade tam, kde národy nemali to šťastie ako my Slováci, mať vlastný štát. Je to ako nehojaci sa vred: vnútorná nespokojnosť občanov s čímkoľvek, od ceny rožkov až po nomináciu futbalovej reprezentácie sa okamžite premieta do národnostného konfliktu s federálnou centrálou.

Tak to bolo posledné mesiace pred rozchodom aj u nás a skôr alebo neskôr sa na Slovensku nevyhnutne musela objaviť politická sila, ktorá by túto energiu využila a samostatnosť vydobyla. Zďaleka však nie je isté, že by to v iných časoch muselo byť také pokojné a priateľské, ako sa to podarilo na začiatku 90. rokov, keď boli v Európe dočasne dokorán pootvárané mnohé Overtonove okná, ba aj dvere.

.

 

Brilantný úspech slovenskej, ale aj českej diplomacie

Treba zdôrazniť: založenie samostatného slovenského štátu nebolo krokom namiereným proti bratom Čechom. Nebol to krok namierený proti nikomu, skôr naopak: bol to krok k vyčisteniu, korektnému usporiadaniu vzájomných vzťahov. No dobre, majetkové vysporiadanie nejako extrémne korektné nebolo, ale aj tak sme v Európe a vo svete, pokiaľ ide o mierový rozchod, doslova premianti. Aj preto dnes mnohí ľudia konštatujú, že vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi azda nikdy neboli také dobré ako teraz.

Pripomeňme tu tiež skutočnosť, na ktorú upozorňuje bývalý federálny poslanec Dr. Štefan Paulov: zánik ČSFR bol legislatívne čistý a diplomaticky brilantný. ČSFR nebola rozdelená, ale zanikla – mnohí ľudia v tom rozdiel nevidia a používajú oba termíny, avšak medzi nimi je z právneho aj politického hľadiska dôležitý rozdiel. Keďže zánik ČSFR a uzákonenie nástupníckych štátov sa udialo v jednom zákone, nenastalo v štátnej existencii ani na sekundu právne vákuum. Vzhľadom na to, že ČSFR prestala existovať, nástupnícke štáty SR a ČR prevzali všetky práva a záväzky zaniknutého štátu.

Už 1. januára 1993 Slovenskú republiku, ako nástupnícky štát, uznalo niekoľko desiatok štátov. Ako prvé nás uznalo Nemecko, už tri minúty po polnoci. Ak by boli akékoľvek, čo i najnepatrnejšie pochybnosti o spôsobe zániku ČSFR a o spôsobe vzniku nástupníckych štátov, nebola by naša medzinárodná akceptácia taká hladká a bezproblémová. Toto treba hodnotiť ako naozaj veľký diplomatický úspech.

 

.
Mohol vôbec prežiť štát, ktorý sa nevedel dohodnúť ani na svojom názve?

Československo splnilo svoju historickú úlohu, Slovensku pomohlo vyrásť do stavu, keď sa nemuselo báť založiť si vlastný štát. Faktom však je, že to bol umelý štátny útvar, ktorého vnútorné pnutie bolo príliš veľké. Zaujímavo to ilustroval Paulov vo svojom nedávnom príhovore pri príležitosti prijatia zákona o konci federácie. Zistil, že tento štát počas svojej existencie až osemkrát zmenil svoje meno:

„Od svojho vzniku 28. 10. 1918 sa volal Česko-Slovensko, 29. 10. 1920 sa názov zmenil na Československo, 6. 10. 1938 sa znovu zmenil na Česko-Slovensko do 14. 3. 1939, keď na Slovensku vznikla Slovenská republika a české územie sa stalo 16. 3. 1939 protektorátom. Piaty apríl 1945 prijatím Košického vládneho programu a inštaláciou československej vlády možno pokladať za obnovenie Československa s jeho jednoslovným názvom. 11. 7. 1960 sa názov zmenil na Československá socialistická republika, 31. 3. 1990 sa zmenil názov tak, že na Slovensku to bola Česko-Slovenská federatívna republika a v Čechách Československá federatívna republika. Bola to absurdná situácia, keď štát v dvoch svojich častiach mal rozličné názvy. Od 20. 4. 1990 až do svojho zániku to bola Česká a Slovenská federatívna republika.“

Paulov konštatuje, že tento neustály boj o názov bol vždy spôsobený nevyriešenou slovenskou otázkou, okrem jedinej výnimky – to bolo vtedy, keď sa do názvu dostalo slovo „socialistická“. Pre nevyriešenú slovenskú otázku ten štát aj zanikol, dokonca dvakrát.

 

Dvaja bratia, ale každý je iný…

Pomerne výrazne zániku ČSFR pomohol postoj pražskej vrchnosti, ktorá sa nikdy nedokázala zbaviť povýšeneckého a imperiálneho pohľadu na Slovensko, s ktorým v skutočnosti počas celej existencie spoločného štátu ani na chvíľu nemienila hrať fér hru ako rovný s rovným. Ten štát nikdy nebol „spoločný“ v pravom význame slova: vždy bol v prvom rade český. Z hľadiska Slovákov nebol spoločný oveľa viac ako Rakúsko-Uhorsko…

.

Napriek blízkosti českého a slovenského národa je vlastne pozoruhodné, ako diametrálne sa od seba líšia česká a slovenská spoločnosť, politika, spoločenská atmosféra. Ešte pred rozpadom federácie sa na Slovensku a v Čechách vyvinuli dva úplne nezávislé politické systémy, medzi ktorými nebol žiadny prienik, neexistovala ani jedna jediná celoštátne pôsobiaca politická strana ako integračný činiteľ.

Mimochodom, ako je vlastne možné, že Federálne zhromaždenie (parlament ČSFR) mohlo prijať zákon o zániku ČSFR? Dajme opäť slovo Paulovovi: „Takúto kompetenciu Federálne zhromaždenie malo. Vyplývala z platnej Ústavy ČSFR 143/1968 zb. z 27. 10. 1968, kde v preambule je uvedené: ,…uznávajúc neodňateľnosť práva na sebaurčenie až do oddelenia a rešpektujúc suverenitu každého národa a jeho právo utvárať si slobodne spôsob a formu svojho národného a štátneho života…‘ Pátral som, ako sa takáto skutočne veľkorysá formulácia mohla dostať do ústavy totalitného štátu. Pán profesor Jičínský, spolutvorca tejto ústavy, mi na pôde Federálneho zhromaždenia povedal, že to bola nekompromisná požiadavka Gustáva Husáka, ktorý ju aj osobne naformuloval, a ktorý ňou podmienil prijatie celej Ústavy.“

Napokon teda aj vďaka prezidentovi Husákovi bolo možné takýmto spôsobom obísť ústavný zákon o referende, ktorý hovoril, že „o návrhu na vystúpenie Českej republiky alebo Slovenskej republiky z Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky možno rozhodnúť len referendom“. To bola poistka, ktorá rozpad štátu v podstate znemožňovala, pretože stanovovala, že pri „vystúpení“ z federácie by zvyšok ČSFR existoval ďalej pod názvom ČSFR a „vystúpivší“ nový štát by nemal žiadne nástupnícke práva – čo by preň, pochopiteľne, bola úplná katastrofa. Udialo sa to však inak: Slovensko z federácie nevystúpilo, ale federácia zanikla a vznikli dva nástupnícke štáty. Bolo to právne čisté a v rámci možností spravodlivé.

 

Zbohom, drahé Československo, vitajte drahé SR a ČR!

Aké emócie dnes môže vyvolávať spomienka na Československo? Niekto dodnes má negatívne pocity pri spomienke na pragocentrizmus, na druhej strane mnohí pociťujú nostalgiu. Jednu vec by sme si však mali uvedomiť: Československo je súčasťou našej histórie, a treba zdôrazniť, že rozhodne jednou z tých lepších kapitol. Aj my, ktorí milujeme svoju Slovenskú republiku a nikdy by sme ju nevymenili za iný štát, môžeme sa, a mali by sme sa hlásiť k našej histórii, ku každej jednej kapitole!

Puritánom, ktorá sa zhnusujú pri pomyslení na niektoré obdobia našich dejín, možno iba odporúčať, aby sa lepšie prizreli, ako to robia iné národy: ako bez mihnutia oka velebia a oslavujú akýchkoľvek tyranov a vrahov zo svojej minulosti len preto, lebo jednoducho, boli to ich tyrani a vrahovia. Napriek hriechom a bolestiam, každý jeden kúsok našej histórie, to sme predsa my, naša krv a naša šanca poučiť a neopakovať tie isté chyby.

Tešme sa, že máme svoj štát a spomínajme na Československo v dobrom. Tým predsa nijako nezrádzame náš slovenský štát. Jeho korene sú už dosť hlboké a hoci úspešnosť nejakého štátneho útvaru je možné hodnotiť až zo stáročnej historickej perspektívy, predsa len, tridsať rokov, to už je niečo – už to nie je iba epizódka. Vyrástla nám odvtedy celá jedna generácia, pre ktorú otázka, čo bolo lepšie, či zostať v spoločnom štáte alebo sa osamostatniť, už celkom stratila zmysel.

A tých, ktorí stále vyťahujú nejaké pochybnosti a kladú medzi nás večne nejaké dôvody na hádky a nenávisť (raz sú to katolíci vs. evanjelici, potom ľudáci vs. komunisti, inokedy HZDS vs. KDH, vlastenci vs. svetoobčania, očkovanci vs. neočkovanci, a tak stále dokola, nič iné len čierna a biela), tých je najlepšie si nevšímať. A uvedomiť si, že nie vonkajší neprajníci a zotročovatelia, ale práve ten nastrčený konflikt a hlupáci, ktorí sú vždy znovu a znovu v jeho mene ochotní vytiahnuť palice a mlátiť svojich rodných, to je to, čo Slovensko vždy najviac oslabovalo.

Ivan Lehotský

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

Michal Durila

.
.
.

Merz: Odpojenie sa EÚ od ruského plynu predstavuje pre SR objektívny problém

Odpojenie sa Európskej únie od ruského plynu od roku 2028 predstavuje objektívny problém pre Slovensko, pripustil nemecký spolkový kancelár Friedrich…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Ovečkin vyzýva na návrat ruských športovcov na svetové podujatia

Najlepší strelec v histórii zámorskej hokejovej NHL Alexander Ovečkin vyzval na návrat ruských športovcov na najväčšie svetové podujatia. Počas návštevy…

20. 07. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov

Chce miliardy: Trump po článku o Epsteinovi žaluje denník Wall Street Journal

Donald Trump dlho neváhal: Deň po uverejnení článku, ktorý ho spájal so sexuálnym delikventom Jeffreym Epsteinom, podal americký prezident žalobu…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko sa zatiaľ neplánuje súdiť s Gazpromom

Slovensko sa zatiaľ neplánuje na medzinárodných súdoch súdiť s ruskou plynárenskou spoločnosťou Gazprom. Ako uviedla v politickej diskusnej relácii televízie…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Romanenko: Do jesene sa situácia na fronte môže výrazne skomplikovať

Do jesene sa situácia na fronte môže „výrazne skomplikovať“. Vyhlásil to bývalý zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny, generálporučík…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Krv v očiach Jara Naďa

Exminister obrany a predseda Demokratov Jaroslav Naď stratil tento týždeň nervy. Vyslovil názor, že jedným z prioritných a mimoriadne dôležitých…

20. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

V japonských parlamentných voľbách naberajú na sile miestni „trumpisti“

V japonských parlamentných voľbách naberajú na sile miestni „trumpisti“ – najmä konzervatívna pravicová strana „Sanseito“, ktorá vystupuje pod sloganom „Japonsko…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prečo Zelenskyj zaviedol sankcie proti ruskej opozičnej novinárke?

„Zelenskyj chce, aby vojna pokračovala“, nielen tieto slová dostali ruskú novinárku na Zelenského sankčný zoznam

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prečo sa obnovujú rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?

Jedným z najpodivnejších javov v procesoch súvisiacich s vojnou na Ukrajine sú priame rokovania medzi Kyjevom a Moskvou. Pre všetkých…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Sloboda názoru dostala u našich susedov tento týždeň riadne “na frak”. „Priblblý krok“ českého prezidenta však podľa Draxlera nie je prekvapením

Český prezident Petr Pavel vo štvrtok podpísal novelu trestného zákonníka, ktorá okrem iného zavádza trestnosť “propagácie komunistického hnutia”. Exminister Juraj…

20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Poľský minister vyhlásil, že svet čaká prelomový moment v oblasti obrany

Poľský minister obrany Wladislav Kosiniak-Kamysz vyhlásil, že rok 2027 môže byť “prelomovým momentom” v oblasti globálnej bezpečnosti

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Obamovo vlastizradné sprisahanie a zničenie vzťahov s Ruskom

Odtajnené dokumenty jednoznačne dokazujú, že Obamova administratíva „vyrobila“ spravodajské informácie, aby vytvorila naratív o zasahovaní Ruska do volieb v roku…

20. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Dvetisíc miliardový bruselský nezmysel na likvidáciu národných štátov

Lánczi pripomína, že pred vypuknutím druhej svetovej vojny mnohí varovali pred hrozbou červených a hnedých diktatúr. Medzi nimi aj Friedrich…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

The Sunday Times: Čína zásobuje Rusko pod značkou Severnej Kórei

Podľa odhadov spravodajských služieb NATO môže Čína dodávať vojenské zásoby Rusku pod označením „severokórejské“, píše komentátor Mark Galeotti v článku…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vyšetrovanie zmiznutia „princov z Toweru“ zbavuje Richarda III. viny z vraždy

Jedna z najväčších historických záhad – zmiznutie dvoch mladých princov z Toweru v Londýne pred viac ako 500 rokmi –…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

20. 07. 2025 | Aktualizované 20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Aktualizované 20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

“To, že sa predseda SNS znížil na úroveň chorého muža z Trnavy, je pre mňa nepochopiteľné!”

Človek si na staré kolená myslí, že ho už nič neprekvapí. Ale nie je to tak. Keď som dnes počul…

20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Ukrajinskí partizáni tvrdia, že zaútočili na železnicu v Tulskej oblasti

Ukrajinská partizánska skupina Ateš oznámila, že sabotovala železničnú trať v ruskej Tulskej oblasti, čím spôsobila „vážne narušenie“ ruskej logistiky. Referuje…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ako pôsobia sankcie na ruský export ropy

Napriek novým sankciám proti Rusku ruská „tieňová flotila“ pokračuje v dodávkach ropy do Indie a Číny, píše Le Monde

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V Poľsku v sobotu prebiehali desiatky protiimigračných protestov

Protiimigračné demonštrácie prebiehali vo viac ako 80 mestách po celom Poľsku

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

NYT: Trump sa snaží o nadviazanie vzťahov s Pekingom

Trumpova administratíva povolila spoločnosti Nvidia predávať jej čip H20 s umelou inteligenciou v Číne. Povolenie na predaj čipov bez špeciálnej…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Zelenskyj navrhuje nové kolo mierových rokovaní s Ruskom

Kyjev navrhol nové kolo mierových rokovaní s Ruskom, ktoré by sa malo konať budúci týždeň, uviedol v sobotu na X…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Na Kamčatke vyhlásili hrozbu pred cunami po silnom zemetrasení s magnitúdou 7,4

Niekoľko silných zemetrasení zasiahlo v nedeľu pobrežie ruského Ďalekého východu, pričom najväčšie z nich s magnitúdom 7,4 vyvolalo varovanie pred…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Putin zostal po Trumpovom ultimáte pokojný ako sibírsky permafrost

Hospodárske hrozby Donalda Trumpa nezanechali na Vladimíra Putina žiadny dojem, píše Baijiahao. Dôvod je jednoduchý: objem obchodu medzi Ruskom a…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Ako vníma Trumpovo ultimátum Kremeľ?

V Kremli aj naďalej “pomerne pokojne” komentujú vyhlásenia Trumpa, ktorý dal v pondelok Rusku ultimátum – do 50 dní ukončiť…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Dokážeš z obrázku určiť, kto z týchto ľudí je šéf? Máš na to iba 7 sekúnd

Dokážeš z nasledujúceho obrázku určiť, kto z týchto ľudí je ich šéf? Na vyriešenie tejto hádanky máš iba 7 sekúnd!…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

Išli sme na hranicu možného. Ministerka Saková spresnila vyrokované garancie pri odstrihávaní sa od ruského plynu

Ministerka hospodárstva Denisa Saková je sklamaná zo situácie na Slovensku, ktorá vznikla po prijatí garancií Európskej komisie ponúknuté pre úplné…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov

Európske cestovné povolenia sa predražia

Európska komisia plánuje takmer strojnásobiť poplatok za povolenia na cestu do EÚ pre občanov krajín, ktoré nie sú členmi Únie

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo sa to deje? Európsky parlament hostí výstavu o zverstvách ukrajinských nacionalistov

Brusel, 20. júla 2025 - V budove Európskeho parlamentu v Bruseli otvorili výstavu venovanú obetiam zločinov ukrajinských nacionalistov voči Poliakom…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu v moskovskom Kremli prijal Alího Larídžáního, ktorý je hlavným poradcom duchovného vodcu Iránskej islamskej republiky Alího Chameneího pre strategické záležitosti. Podľa agentúry AFP o tom novinárov informoval Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

18:49

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v nedeľu pre chorobu nezúčastnil na rokovaní vlády. Lekár mu v sobotu večer diagnostikoval zápal čriev spôsobený konzumáciou pokazených potravín a odporučil najmenej trojdňový odpočinok. S odvolaním sa na izraelské médiá a úrad vlády o tom informovala agentúra DPA.

18:47

Najmenej 73 ľudí zahynulo v nedeľu naprieč Pásmom Gazy, keď čakali na humanitárnu pomoc, uviedlo tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Bezprostredne nie je podľa agentúry AP jasné, či ich pripravila o život paľba izraelskej armády, ozbrojené skupiny alebo oboje.

18:43

.

Ukrajinský exminister obrany Umerov by mal viesť rokovania s Ruskom

Cieľom bývalého ukrajinského ministra obrany Rustema Umerova na poste tajomníka Rady národnej bezpečnosti a obrany je viesť rokovania s Ruskom,…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

NYT tvrdí, že Trump a Epstein boli v 90. rokoch priatelia

Americké média chrlia správy o priateľstve prezidenta Donalda Trumpa so škandalóznym miliardárom Jeffreym Epsteinom

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Fascinujúce fotografie z nášho fascinujúceho sveta, ktoré vám otvoria oči

Fascinujúce fotografie z nášho fascinujúceho sveta, ktoré vám otvoria oči: Od konca 70. rokov do začiatku roka 2000 ste mohli…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

Ceny palív porastú, domnieva sa expert firmy s pohonnými hmotami

Ceny benzínu a nafty vzrastú o 10 hrivien za liter a ceny plynu do áut o 5 hrivien (0,1 EUR)…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Výzvy na ofenzívu sú len “mediálna provokácia” Ruska, tvrdí predseda ukrajinských záložníkov Ivan Timočko

V západných médiách sa šíria správy o požiadavkách Trumpa na Zelenského, aby prešiel do ofenzívy. Podľa predsedu ukrajinskej únie záložníkov…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

Michal Durila

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov