Výsledkom jadrovej dohody uzavretej v roku 2015 je však to, že mnohé veľké európske spoločnosti sa už vydali na iránsky trh a je nepravdepodobné, že by sa ho chceli vzdať. Na nový protest Bieleho domu je pripravený aj samotný Teherán.
Nespokojnosť súčasnej americkej administratívy s jadrovou dohodou s Iránom môže viesť k tomu, že Washington z tejto dohody jednostranne vystúpi. Nezávisle na tom USA zaviedli nové sektorové sankcie proti Iránu a Iránske revolučné gardy pridali na zoznam teroristických organizácií
Teherán 9. novembra 2017 (HSP/sputnik/Foto: TASR/AP-Ronald Zak)
Výsledkom jadrovej dohody uzavretej v roku 2015 je však to, že mnohé veľké európske spoločnosti sa už vydali na iránsky trh a je nepravdepodobné, že by sa ho chceli vzdať. Na nový protest Bieleho domu je pripravený aj samotný Teherán.
Prielom na východ
Do ďalšieho sankčného zoznamu USA sa dostali tri iránske spoločnosti, ktoré napomáhali získaniu technológií a vývoju balistických rakiet, a tiež sedem organizácií a osem súkromných osôb zúčastňujúcich sa zakázok pre Iránske revolučné gardy. Ale zavedenie nových obmedzení nezastavilo prítok západných investícií na iránsky trh. Európski giganti Renault, Total, Siemens, Volkswagen, Airbus sa vrhli do investícií v Iráne. Nezaostávajú ani ruské spoločnosti, ako RŽD, Zarubežněft, Gazprom, Lukoil, Sinara – Transport Machines a ďalšie.
Ekonomická klíma Iránu je dnes naklonená investorom, hlavne v ropnom, plynovom a dopravnom sektore. Západné spoločnosti zamierili na iránsky trh potom, čo 16. januára 2016 začala praktická realizácia Spoločného všestranného plánu akcií, ktorý prijal Irán a šestica medzinárodných sprostredkovateľov vo Viedni v júli 2015. Výmenou za iránske zrušenie plánov na vývoj svojich jadrových zbraní boli zrušené medzinárodné sankcie proti Iránu, ktoré na neho uvalila Rada bezpečnosti OSN. Donald Trump, ktorý ešte počas predvolebnej kampane kvôli tejto dohode útočil na svojho predchodcu Baracka Obamu, však po nastúpení na post prezidenta zosilnel kritiku jadrovej dohody a požaduje preskúmanie jej podmienok. Zároveň USA zaviedli nové sankcie proti Iránu.
Kto bude v izolácii?
Dnes Rusko, Čína a Euroóska únia oznamujú, že táto dohoda nepotrebuje doplnenie alebo vylepšenie. Rovnakého názoru sa drží i Teherán. Medzinárodná agentura pre atómovú energiu (MAAE) potvrdila, že Irán plní všetky požiadavky dohody. Európski lídri vyzvali americkú administratívu, aby sa zamyslela nad možnými následkami zrušenia jadrovej dohody pre celú globálnu bezpečnosť. Biely dom však trvá na svojom.
„Akcie Trumpa boli prijaté bodákmi takmer po celom svete, okrem Izraela a Saudskej Arábie. Prakticky všetci ostatní, vrátane najbližších spojencov USA, sú proti. Októbrový summit EÚ jednohlasne potvrdil svoju podporu dohody. V prípade vystúpenia z dohody bude Amerika fakticky v izolácii,” tvrdí vedecký pracovník Inštitútu orientalistiky Ruskej akadémie vied Vladimir Sažin.
Medzitým sám Irán bojkotuje americký tovar. V tomto roku import produkcie z USA do Iránu v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka klesol takmer o polovicu.
„Nie je pravdepodobné, že sa absencia nejakého amerického tovaru v Iráne negatívne odrazí. Mnohé európske štáty sú pripravené zaplniť vzniknutú dieru. Štáty ako Rusko a Čína, ktoré vždy mali s Iránom dobré vzťahy, pokrývajú tento nedostatok tovaru. Je možné, že Južná Kórea zvýši svoje dodávky do krajiny. To sa týka aj Indie, ktorá má dobré vzťahy s nepriateľom Iránu, ktorým je Izrael. Je možné povedať, že mnohé automobilky stoja v rade, len aby sa dostali na iránsky trh,” vraví profesor Kalifornskej univerzity Alexander Azadgan.
Provokatívny výpočet
Podľa poradcu iránskeho ministra zahraničných vecí Hosseina Sheikholeslama má Irán v prípade vystúpenia USA z jadrovej dohody vypracovaný presný akčný plán. Mnohí analytici poukazujú na to, že sa Washington spolieha na to, že svojimi krokmi vyprovokuje Teherán k roztrhaniu mnohostrannej dohody. Oznámil to i námestník iránskeho ministra zahraničia Abbas Araghchi, podľa ktorého Irán opustí dohodu v prípade, že náklady prevýšia zisky.
„Islamská republika Irán bude dodržovať dohodu do tej doby, dokedy to bude zodpovedať záujmom krajiny,” povedal Araghchi.
Podľa iránskeho pozorovateľa pre medzinárodnú politiku Hassana Beheshtipura je červenou pre vystúpenie Iránu z jadrovej dohody strata spolupráce s ostatnými štátmi šestky: Ruskom, Čínou, Francúzskom, Nemeckom a Veľkou Britániou. Ak podľahnú náporu Washingtonu a pôjdu cestou návratu medzinárodných sankcií, urobí to dohodu neefektívnou a pre Teherán stratí celkový zmysel.
Zachovanie jadrovej dohody je kriticky dôležitá otázka pre bezpečnosť celého sveta, ale pre Rusko to má zvláštny význam, tvrdí vedecký pracovník Centra štúdií spoločných problémov súčasného Východu Inštitútu orientalistiky Ruskej akadémie vied Vladimira Achmedova. Podľa neho je neprípustné aj jednostranné odstúpenie USA, aj vytlačovanie Iránu. USA vychádzajú zo záujmov svojich kľúčových spojencov na Blízkom východe, ktorými sú Izrael a Saudská Arábia. Ale vo výsledku môže explodovať celý región.
Sankcie pomohli Iránu zliezť z ropnej ihly
Jednou z najdlhších ekonomických vojen v histórii je konfrontácia Iránu a USA, ktorá 4. novembra trvala už 38 rokov. V tomto období sa blízkovýchodná veľmoc musela prispôsobiť ťažkým ekonomickým podmienkam, ktoré boli vyvolané sankčným režimom. Výsledkom „polovičnej blokády” vedenej západnými krajinami je posilnený ekonomický kontakt s Čínou a stávka na vlastnú produkciu.
Vonkajšie obmedzenia pomohli Iránu zliezť z ropnej ihly a vyvinúť vlastný priemysel a poľnohospodárstvo, ale zároveň spôsobili kolaps miestnej meny a vyvolali nárast nezamestnanosti a inflácie. Irán si na sankcie zvykol, opatrenia zavedené USA a EU v rokoch 2011-2012 v súvislosti s jadrovým programom, ktorý zakazoval nákup iránskej ropy a poistenie ropných tankerov, odpojenie islamskej republiky od medzinárodného platobného systému SWIFT, však silne udreli na iránsku ekonomiku. HDP Iránu prudko kleslo, mena sa zrútila 2,5-krát, vznikla nová vlna nezamestnanosti,” vraví Vladimir Sažin.
Podľa orientalistu za storočnou praxou zavádzania medzinárodných ekonomických sankcií len tretina prípadov bola efektívna. Práve Irán sa do tejto tretiny dostal. Súčasný prezident Hasan Rúhání sa k moci dostal vďaka sľubom, že so Západom vyrokuje zrušenie sankcií, čo sa mu podarilo. Ekonomika krajiny sa začala oveľa aktívnejšie rozvíjať, súčasné tempo rastu činí 4-5 % a očakáva sa nárast na 8-9 %. Americké zničenie jadrovej dohody môže viesť k zastaveniu tohto rozvoja a k následnej politickej kataklizme vo vnútri krajiny a k odvete reakcionárskych konzervatívnych síl.
Národný pochod Hrdí na rodinu, ktorý bude v sobotu v centre Bratislavy, ukáže, že na rodine a manželstve záleží. Mottom…
Spojené štáty a krajiny Európskej únie majú podľa generála Alexusa Grynkewicha, vrchného veliteľa spojeneckých síl Organizácie Severoatlantickej zmluvy v Európe,…
Podľa amerického novinára Seymoura Hersha by Zalužnyj mohol Zelenského nahradiť v priebehu niekoľkých mesiacov
Patriot, ktorý chce Nemecko poslať na Ukrajinu, bude pripravený až o 6-8 mesiacov, citoval Bild zdroj z nemeckej vlády
Iba jeden z troch iránskych jadrových objektov, ktoré minulý mesiac napadli USA, bol vážne poškodený, informuje The Washington Post s…
„Nežiadali sme ich, aby bojovali v našom mene“: politický poradca maďarského premiéra Balázs Orbán odmietol tvrdenie, že Ukrajina bráni nielen…
V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…
Informovala o tom kongresmanka Marjorie Taylor Greenová, ktorá podporuje MAGA a predložila príslušný pozmeňujúci a doplňujúci návrh
„Ukrajinci bojujú za seba a majú na to právo. Ale toto sa netýka našej bezpečnosti, my sme ich nikdy nežiadali,…
Trump, Putin a Si Ťin-pching sa môžu stretnúť v Číne začiatkom septembra, informuje The Times
Veril by si tomu, že niektorí ľudia to dokážu poriadne prepáliť a ich zariadenie vlastných domovov je hotová katastrofa? Ak…
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dokončil rozsiahlu reorganizáciu vlády. Vymenil premiéra a ministra obrany a nominoval nového veľvyslanca v USA – všetky…
Obrázková hádanka: Iba ľudia s mimoriadnym IQ dokážu zistiť počet melónov do 6 sekúnd. Obrázkové hádanky sú formou hlavolamu, ktorý…
Spojené kráľovstvo a Nemecko podpísali vo štvrtok historickú obrannú zmluvu, ktorá zabezpečuje vzájomnú pomoc pri útokoch a zameriava sa na…
Pohľad na historické fotografie občas môže poriadne zamiešať tvojimi myšlienkami. Dnešné historické fotografie tak trocha zmenia tvoj pohľad na mnoho…
Felix Baumgartner, ktorý kedysi prekonal svetový rekord v najvyššom zoskoku padákom z okraja vesmíru, zahynul pri nehode s motorovým paraglidom…
Iba 16 % Talianov v odvodovom veku je pripravených vziať do ruky zbraň v prípade vojny
Kalifornská polícia zachránila 21 detí z vily páru, ktorý je podozrivý z prevádzkovania „továrne na náhradné materstvo“. 15 z nich…
USA, 18. júl 2025 - 9.júla sa konala veľká tlačová konferencia o postoji Kuby v boji proti terorizmu za účasti…
V stredu večer bol 53-ročný učiteľ z holandského mesta Dordrecht vážne zranený. Učiteľ zakročil do hádky medzi trojicou mužov, keď jeden…
Trump sprísnil požiadavky v rokovaniach s EÚ o obchodnej dohode, informuje The Financial Times
V denníku The Washington Post sa dnes objavil článok, ktorý s odvolaním sa na anonymného ukrajinského predstaviteľa tvrdí, že Trump…
Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.