Podľa informácií spoločnosti Englewood je to najväčší prírastok za posledných desať rokov. Okrem Rijáde sa nákupy zbraní celkovo zväčšili na Blízkom východe a v juhovýchodnej Ázii.
Saudská Arábia v roku 2015 zvýšila nákupy približne dvojnásobne – na 9,3 miliardy dolárov. Ako príčinu tohto veľkého rastu Bloomberg označuje konflikt v susednom Jemene, kde Rijád stojí na čele operácie proti povstalcom-Hútíům a tiež regionálne nenávisť s Iránom.
Minulý rok Rijád nakupoval také druhy zbraní, ako stíhačky Eurofighter Typhoon, stíhačky F-15, vrtuľníky Apache a tiež Drone, sledovacie zariadenia a presné zbrane, hovorí správa IHS.
Druhé a tretie miesto podľa importu zbraní patrí Indii a Austrálii.
Citeľne zvýšili nákup zbraní krajiny v oblasti Juhočínskeho mora, kvôli nutnosti čeliť Číne – o 71 percent v porovnaní s rokom 2013.
Podľa prognóz IHS budú musieť krajiny ťažiace ropu v najbližších troch rokoch zmenšiť nákupy, pretože cena ropy pravdepodobne rýchlo neporastie.
“Krajina budú míňať menej za zbrane a viac za vojenské operácie, pretože sa snažia ovplyvniť situáciu v regióne,” myslí si v IHS.
Rusko, krajiny s druhým najväčším exportom zbraní na svete, bude pravdepodobne viac obchodovať s Iránom, ktorý po nedávnom zrušení sankcií začína nahrádzať zastaralú techniku svojho letectva. Na to môže Irán minúť 40-60 miliárd dolárov.
Najväčším svetovým exportérom zbraní sú USA: v roku 2015 predali zbrane a techniku za 23 miliárd dolárov, z toho 8,8 bolo z Blízkeho východu.