V roku 2011 si na Západe i Blízkom východe boli istí, že sýrsky prezident Bašár Asad nedokáže prežiť občiansku vojnu a medzinárodný tlak. Všetci sa však mýlili. “Hoci USA uznali sýrsku opozíciu ako legitímneho zástupcu krajiny, Asad naďalej zostáva v prezidentskom paláci v Damasku a silnejší ako kedykoľvek predtým,“ píše na stránkach Bloombergu Ethan Bronner.
Vtedy prevládajúcim názorom bolo, že Asada zmetie arabská jar, rovnako ako ostatných diktátorov v Egypte, Tunisku a Líbyi. Potom, čo ľavicoví prezidenti v Brazílii, Peru, Čile a Argentíne uvoľnili miesto pravicovým konzervatívcom, mnohí predpovedajú aj krach socialistického experimentu vo Venezuele.
“(Venezuelský prezident Nicolás Maduro – pozn. red.) bol vlani zvolený na nové funkčné obdobie, avšak vo voľbách, ktoré boli sprevádzané podvodmi, v ktorých sa proti nemu skoro nikto nepostavil, s hladnými a vystrašenými voličmi,“ konštatuje Bronner. “Minulý mesiac sa ale predseda Národného zhromaždenia Juan Guaidó objavil ako jeho hlavný vyzývateľ a západný svet sa postavil za Guaidóa čoby legitímnu hlavu štátu.“
Spojené štáty prerušili import venezuelskej ropy, ktorý bol hlavným zdrojom príjmov tejto latinskoamerickej krajiny. Približne tri milióny obyvateľov utieklo do susedných štátov, ktoré požadujú odchod Madura. “Jedinou serióznou krajinou, ktorá sľúbila podporu režimu, je Rusko,“ upozorňuje autor.
“Rovnako ako s Asadom pred ôsmimi rokmi, je ťažké nájsť analytika alebo funkcionára na Západe, ktorý predpovedá, že Maduro prežije,“ tvrdí Bronner.
Lenže okrem týchto zhôd nájdeme i rad rozdielov, ktoré nehrajú v prospech Madura.
Na rozdiel od Sýrie takmer jediným zdrojom príjmu Venezuely je export ropy, a to hlavne do Spojených štátov, ktoré na ňu uvalili bojkot. Lojalita vládnucej a armádnej elity v Sýrii je založená na príslušnosti k alavitskej menšine, čo nie je prípad Venezuely. Z tohto dôvodu bude jednoduchšie postaviť venezuelskych generálov proti Madurovi.
“Nakoniec sýrska opozícia je rozdelená klanovo, etnicky a nábožensky bez jasných vodcov, zatiaľ čo vo Venezuele je opozícia rozdelená politicky. Avšak v posledných niekoľkých mesiacoch sa postavila za Guaidóa,” upozorňuje autor a tvrdí, že v Sýrii sa mnohí boja viac islamských radikálov ako Asada.
Podľa Danyho Baharu, odborníka na Venezuelu v americkom think tanku Brookings Institution, ekonomická situácia v krajine sa stane Madurovi osudnou. “Nedokáže stabilizovať hospodárstvo, bude to horšie a horšie,“ cituje Bloomberg Bahar.
Ak sa ale na stranu Guaidóa postaví časť armády, zatiaľ čo ďalšia časť zostane verná Madurovi, vypukne občianska vojna, varuje Bronner. Situácia sa tak bude čím ďalej viac podobať tej v Sýrii.