Väčšina z novonájdených geoglyfov sa zdá byť vyrobená kultúrou Paracas pred viac ako 2000 rokmi a sú o niekoľko stoviek rokov staršie ako podobné známe obrie geoglyfy z plošiny Nazca, tvrdí vedúci výskumného tímu archeológ Johny Isla.
Ide o nových 25 geoglyfov v provincii Palpa, ktoré už skôr spozorovali miestni obyvatelia a ich existenciu potvrdili aj drony, ktoré ich zmapovali a podľa Islu “umožnili rozšíriť o nové súčasti” v celom komplexe. Znázorňujú rôzne figúry, napríklad pelikána, kosatku či tancujúce dievča. Ale na rozdiel od doterajších výtvorov, z ktorých väčšina môže byť viditeľná len preletom nad nimi, mnohé z novonájdených boli vytesané do svahov a tak ich možno vidieť aj niektorých lokalít na zemi.
“Stále sme sa medzi nimi nepoprechádzali, len sme urobili fotografie. Toto je prvá fáza výskumu,” dodáva Isla.
Geoglyfy vytvorené kultúrami Nazca a Paracas sú pozoruhodnými pripomienkami bohatej predkolumbovskej histórie v Peru a sú považované za archeologické záhady, pretože nikto nevie s určitosťou povedať, prečo boli nakreslené a v takýchto rozmeroch.
Peruánske geoglyfy sú dokonca zapísané aj v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO od roku 1994. Tie nové ich môžu v plnej miere doplniť a zvýšiť ich význam a jedinečnosť.