Minister zahraničných vecí Slovenskej republiky Ivan Korčok, bez poslancov parlamentu a bez schválenia vládou, uznal venezuelského pučistu Juana Guaidóa za prezidenta tejto latinskoamerickej krajiny.
Guaidó sa pritom za prezidenta Venezuely pred rokom a pol vyhlásil sám, bez toho, aby ho ľudia zvolili v riadnych voľbách. Regulérne zvoleným prezidentom je dosiaľ Nicolas Maduro, ktorého si ako hlavu štátu zvolili občania Venezuely.
Korčoka si kvôli tomuto kontroverznému rozhodnutiu podali viacerí poslanci najsilnejšej opozičnej strany strany SMER-SD. Predsedovi zahraničného výboru Jurajovi Blanárovi sa nepáčilo najmä to, že Korčok spravil tento krok bez schválenia vládou, či bez súhlasu poslancov parlamentu.
Asi najväčším kritikom Korčoka bol poslanec Ľuboš Blaha, ktorý si rozhodne servítku pred ústa nedával. Na zahraničnom výbore povedal Korčokovi do očí skutučne drsné slová.
Blaha najprv označil Korčokovo konanie za farizejské:
“V čase, kedy sme my uznať Guaidóa nechceli, vtedy ste nepovedali ani slovo. Hovoril som s pánom Lajčákom, diskutovali sme vtedy o týchto veciach … a vy ste vtedy nič nepovedali. Mohli ste, ak máte taký silný hodnotový postoj, ale vy ste nemali záujem. Dnešný váš postoj považujem za farizejský.”
Následne vysvetlil Korčokovi, prečo je jeho svojvoľné rozhodutie nebezpečné pre Slovensko:
“Slovensko stojí na medzinárodnom práve a na princípe národnej suverenity, čo je zaznamené v charte OSN. Takže my už najnovšie nerešpektujeme chartu OSN? Keď si dovolíme namiesto Venezuelčanov rozhodovať, kto má byť prezidentom Venezuely – suverénneho štátu?!”
Podľa Blahu to, akého prezidenta budú mať Venezuelčania, je ich vec a nie vec Američanov, Európskej únie ani Slovenska: “Keď nabudúce takto Američania povedia, že naše voľby sa im nepáčia a vyberú si niekoho iného za prezidenta, alebo za predsedu vlády, tak to budeme rešpektovať? – je to proti všetkým našim zásadám a princípom.”
Podporovatelia pučistu Guaidóa pritom často argumentujú, že Madura nemôžu uznávať za prezidenta, lebo vo Venezuele zaviedol nedemokratický systém.
Blaha však poukazuje na pokryteckosť a dvojaký meter týchto ľudí:
“Podľa všetkých dostupných štatistík je Afganistan ešte horšie na tom z hľadiska demokracie než Venezuela. Čiže my uznávame afganského prezidenta? Lebo to by bolo samozrejme v rozpore s tým, čo tvrdí pán Korčok,” pýta sa Blaha a dodáva ďalšie príklady nedemoratických režimov, ako napríklad Saudská Arábia.
Kritici často poukazujú na chudobu Venezuely, ktorú má vraj na svedomí prezident Maduro. Blaha si však myslí, že za chudobou môžu v skutočnosti byť sankcie Spojených štátov Amerických:
“Kľúčovým problémom Venezuely sú dneska sankcie Spojených štátov Amerických. Venezuela je z 90 % exportne závislá na vývoze ropy. Do Ameriky predovšetkým, a keď Američania zablokovali vývoz ropy, tak Venezuelčania jednoducho kľakli. Američania ich idú vyhladovať a my sa teraz tvárime, že akí su nešikovní tí Madurovci a Chávezisti, pretože nezvládajú ekonomiku. Šak ich Američania stopli. Toto je podľa mňa kriminálny akt, čo spravili Spojené štáty Americké. ”
Podľa Blahu sa Američania snažia takto zbaviť svojho úhlavného nepriateľa vo Venezuele, Nicolasa Madura. Blaha odmieta, aby sme im pri tom asistovali:
“My im máme preboha asistovať?! My sme Slovenská republika, my nie sme pobočka Pentagonu, pán minister. Ja verím tomu, že vy nedostávate také pokyny. Slovenským záujmom nie je porušovať princíp národnej suverenity,” vyhlásil SMERácky poslanec.
Blaha sa tiež obáva, že Korčok môže v budúcnosti rovnakým spôsobom uznať Kosovo:
“Tá procedúra, ktorou ste postupovali, je obrovským precedensom do budúcnosti. Pokiaľ by ste sa takto nabudúce zobudili a rozhodli, že uznáte Kosovo a nebudete informovať ani parlament, dodatočne informujete vládu, takto hodláte pokračovať v zahraničnej politike?”
Blahovi sa tiež nepáči, že Korčok svoj postup zdôvodňoval aj tým, že Guaidóa za venezuelského prezidenta uznali aj ďalšie západné krajiny:
“My sme suverénna akrajina, my by sme mali mať aj vlastné argumenty, a keď vám hovorím, že nie je v našom záujme, aby sme porušovali chartu OSN, princíp národnej zvrchovanosti…tak toto je podľa mňa v rozpore so suverénnou Slovenskou politikou. A nedá sa len odvolávať na to, čo chce Washington a Brusel.”
SMERácky poslanec poukázal na podobnosť Korčokovho uvažovania s uvažovaním komunistov:
“Skúsme sa vyhnúť tejto politike kmeňovej studenej vojny, že pretože naši súdruhovia v Sovietskom Zväze, chcú takýmto spôsobom rozhodnúť,tak aj my musíme … Toto je analógia toho istého, pretože Brusel a Washington takto rozhodli, tak aj my musíme. Totho sa zbavme. ”
Blaha mu na záver položil otázku: “Ja sa pýtam, koho záujmy hajíte?! A keďže vieme, aké má v tejto oblasti záujmy Washington, tak moja otázka, či slúžite Slovensku alebo im, je na mieste.”
Poslanec Ľuboš Blaha si na túto otázku odpovedal hneď vo svojom statuse: “Plní minister zahraničných vecí Ivan Korčok pokyny Washingtonu? Chce Slovensko premeniť na pobočku Pentagonu? Korčok nemá čo hľadať na čele rezortu zahraničia. To, že uznal Guaidóa, je škandál. Potvrdil, že táto vláda neslúži Slovensku, ale USA.”
Videá zo zahraničného výboru, kde poslanci SMERu kritizovali tento akt ministra Korčoka si môžete pozrieť tu:
https://www.facebook.com/2047997592105476/videos/404076000564056
https://www.facebook.com/2047997592105476/videos/274911760485691
Samuel Gdovin