Diocéza Lichfield vydala dokument s názvom „Vítanie a pocta LGBT+ osôb,“ v ktorej deklaruje, že „nikomu by nemalo byť hovorené, že ich sexuálna či rodová identita ich sama osebe robí nevhodnými kandidátmi pre vodcovstvo v cirkvi.“
Vyjadrujú v nej nádej, že „oni, rovnako ako všetci ostatní, sa budú cítiť povzbudení slúžiť v komisii v cirkvi alebo ako laici vo farnosti spravujúci majetok, či starajúci sa o poriadok či sa zapoja do líderstva uctievania. Mali by sa cítiť podporovaní v objavení povolania v rámci laického či vysväteného duchovenstva.“
Podpísanými sú reverend Dr. Michael Ipgrave of Lichfield, reverend Mark Rylands zo Shrewsbury, reverend Geoff Annal zo Staffordu a reverend Clive Gregory z Wolverhamptonu.
Dokument, ktorý bol napísaný s pripomienkami skupiny ľudí „ktorí sa identifikujú ako lesbičky, homosexuáli, bisexuáli, priťahovaní rovnakým pohlavím a heterosexuáli; v celibáte i zosobášení,“ tvrdí, že neadresuje „sporné teologické či etické otázky“ ako požehnávanie párov rovnakého pohlavia, či „sobáše,“ ale je výlučne založený na „základnom princípe,“ že „všetci ľudia sú vítaní v Božej cirkvi.“
Avšak uvedené poučenie tiež deklaruje, že „dobiedzavé otázky o sexuálnych praktikách osôb“ sú „takmer vždy nevhodné,“ a že je neakceptovateľné“ naznačovať, že „homosexualita alebo rozdiely v rode sú znakom nevyspelosti či nedostatku viery,“ pretože tieto názory by mohli viesť k zamedzeniu prijatia učenia cirkvi takýmto cirkevným lídrom.
Takmer v závere dokumentu biskupi priznávajú, že nová iniciatíva je pokusom odporovať „názoru, že cirkev je homofóbna a transfóbna.“
Tieto inštrukcie nasledujú po nedávnych rozhodnutiach anglikánskej cirkvi schválenia zákazu nápravnej terapie pre ľudí zažívajúcich nechcenú sexuálnu príťažlivosť, vyzývajúc pre novú liturgiu, ktorá bude oslavovať transgender veriacich a umožní kňazom a biskupom vstúpiť do „celibátnych“ rovnako-pohlavných partnerstiev, uvádza UK Telegraph.
Cirkev rovnako prehlásila, že školy by mali povzbudiť deti, aby „vyskúšali mnoho úkrytov identity“ tým, že sa budú obliekať ako opačné pohlavie. A minulý október Justin Welby, arcibiskup anglikánskej cirkvi v Canterbury uviedol, že nemá „správnu odpoveď“ na to, či sú homosexuálne sexuálne činy hriechom.
Anglikánska cirkev sa prvýkrát oddelila od katolíckej Cirkvi v roku 1534 a odvtedy zostala oddelená. Katolícka doktrína stojí pevne na tom, že homosexuálna inklinácia je „objektívna porucha,“ homosexuálne skutky sú „zo svojej podstaty neprirodzené,“ a že nesmú byť schvaľované „z nijakého dôvodu.“
Mnohí veria, že rôzne oddelenia cirkvi od tradičnej doktríny viac oddiaľujú potenciálnych členov, než ich do nej priťahujú. Uvádzajúc nedávne zistenia Prieskumu britských sociálnych postojov (BSAS), britský magazín UK Spectator uzatvára, že „anglikanizmus je na zostupe rýchlejšie, než iné väčšinové denominácie. S aktuálnym po
Viktória Dandárová