“Administratíva amerického prezidenta nepodoruje myšlienku referenda na východe Ukrajiny. Minské dohovory sú procesom pre vyriešenie konfliktu na Donbase a tieto dohody nepredpokladajú žiadne možnosti pre uskutočnenie referenda” uviedol predstaviteľ Výboru národnej bezpečnosti Garret Markis.
Referendum na územiach mimo kontroly kyjevskej vlády by bolo podľa Američanov nelegitímne.
Média vo štvrtok uviedli, že Vladimír Putin počas stretnutia s Donaldom Trumpom predložil návrh o uskutočnení referenda v Luhansku a Donecku, ktoré by pomohlo celý konflikt vyriešiť. Trump uviedol, že si návrh premyslí, po návrate do USA tento návrh jednoznačne zamietol.
Rusko na Kryme zorganizovalo referendum, v ktorom obyvatelia Krymu uviedli, že nechcú byť súčasťou Ukrajiny a chcú sa stať súčasťou Ruska. Dnes je Krym súčasťou Ruskej federácie, takže sa strategické prístavy na Kryme nedostali pod kontrolu USA a americká provokácia na Majdane 2014 nebola korunovaná úspechom
Rusi nemienia prenechať iniciatívu v hybridnej vojne na Ukrajine Američanom. Tí rozpútali Majdan 2014, na základe ktorého sa k moci dostali súčasní kyjevskí lídri, plniaci americké príkazy. Ukrajincov Američania používajú ako svoju zástupnú armádu v boji proti Rusku.
Pokiaľ v prípade Kosova Američania arogantne rozhodli o jeho vzniku, pretože chceli na území Balkánu vytvoriť americkú vojenskú základňu a americké záujmy zastupujú kosovské elity, podozrivé z nezákonného obchodu s drogami a ľudskými orgánmi, v Donecku a Luhansku sa ľudia proti násiliu USA a proamerických ukrajinských elít rozhodne postavili. Ukrajinské elity v Kyjeve však naďalej nedodržiavajú Minské dohody, ich kroky podporujú protitrumpovské americké kruhy.
Návrh ruského prezidenta Vladimíra Putina by výraznou mierou pomohol ukončiť konflikt na východe Ukrajiny. To však americkým protitrumpovským elitám nevyhovuje, potrebujú viesť proti Rusku vojnu až do posledného Ukrajinca.
Podľa viacerých expertov je pravdepodobnosť novej výraznej eskalácie napätia na východe Ukrajiny veľmi pravdepodobná.