„Aj naďalej ropu tlačia nadol obavy zo spomaľovania čínskej a globálnej ekonomiky, čo môže viesť k ochladeniu dopytu po rope. Podpisuje sa pod to hlavne stále nedoriešený zahranično-obchodný spor medzi USA a Čínou. Podpísalo sa pod to Trumpove vyhlásenie o zrušení alebo odložení niektorých ciel na čínske produkty, radosť z Trumpových slov však rýchlo vyprchala. Preto predpokladáme, že aj tento týždeň by ceny na pumpách mohli mierne klesnúť,“ povedala Glasová.
Priemerné ceny pohonných látok sa na slovenských pumpách v minulom týždni (32. týždeň), v porovnaní s tým predchádzajúcim týždňom, znížili. Cena 95-oktánového benzínu počas uplynulého týždňa klesla o 1,9 % na úroveň 1,341 eura za liter a 98-oktánový benzín sme tankovali o 2,2 % lacnejšie ako týždeň predtým za 1,534 eura za liter. Aj ceny nafty zaznamenali pokles, a to o 1,6 %, keď podľa údajov Štatistického úradu SR stála nafta v priemere 1,206 eura za liter. LPG kúpili motoristi na slovenských čerpačkách v priemere za 0,566 eura za liter a CNG za 1,198 eura za kilogram.
„V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška tankujeme 95-oktánový benzín lacnejšie o 2,4 %, 98-oktánový o 2,2 % a za naftu platíme o 1,6 % menej. V porovnaní s úvodom tohto roka, kedy boli ceny najnižšie, nás ale benzín vychádza zhruba o 9 % drahšie,“ dodala Glasová.
V úvode minulého týždňa mierili ceny na ropnom trhu smerom nadol. Cena čierneho zlata klesala podľa analytičky v dôsledku eskalácie obchodnej vojny medzi USA a Čínou, keďže Donald Trump sa nečakane rozhodol uvaliť clá na čínske produkty. Na to Čína reagovala oslabením svojej meny. Eskalácia obchodného sporu medzi Washingtonom a Pekingom totiž vyvoláva obavy zo slabšieho globálneho dopytu po rope. Okrem toho, Medzinárodná energetická agentúra EIA priniesla ďalšie zníženie svojej prognózy svetovej spotreby ropy v tomto roku o zhruba 70 tisíc barelov denne.
„V stredu si ropa Brent odpísala až 4,6 % a klesla dokonca na 56 dolárovú hranicu. Ceny na ropnom trhu mierili počas minulého týždňa zväčša nadol, iba vo štvrtok a v piatok si ropa pripísala mierne zisky. K rastu ceny čierneho zlata pomohla slovná intervencia Saudskej Arábie o jej ochote urobiť čokoľvek pre stabilizáciu cien,“ konštatovala Glasová.