Banská Bystrica 29. septembra (TASR) – Frndžalovanie je spoločnou aktivitou dnešného Dňa hrania v SR, ktorého organizátorom je Občianske združenie (OZ) Vedecká hračka, Banská Bystrica. Centrom frndžalovania je jediná stála interaktívna výstava vedeckých hračiek a hlavolamov Vedhračka v banskobystrickom obchodnom centre. Okrem toho bude do 21.00 h aj voľný vstup na výstavu. "Umožníme našim návštevníkom, aby sa dosýta vyhrali so 124 hračkami a hlavolamami," uviedla TASR predsedníčka OZ Beata Puobišová.
Dodala, že frndžaly sa tu budú vyrábať a návštevníkov naučia hrať sa s nimi. Frndžala je slovenský názov zvukovej hračky – gombíka na spojenej niti, ktorý sa roztočí. "Z nášho pohľadu, vedecko – hračkárskeho, je to v podstate zotrvačník na niti alebo torzné kyvadlo so zotrvačníkom," konštatovala Puobišová.
Už v piatok (28.9.) podľa nej vyrobili vyše 500 týchto hračiek. "Neviem ani odhadnúť, v koľkých mestách Slovenska bude aktivita prebiehať, lebo náhodou napríklad včera na výstave som sa dozvedela, že ZŠ vo Fiľakove bude celá dnes frndžalovať." Aktivita má ďalej prebiehať v Starej Ľubovni, Ľubietovej, Sliači a Slovenskej Ľupči. "No a frndžalovať sa bude v našich pobočkách v Kežmarku, Dolnom Kubíne, Michalovciach, veľký deň pripravujú v Bratislave," dodala Puobišová s tým, že táto činnosť nebude chýbať ani na výstave Koleso – vedecká hračka v Ružomberku.
Pre frndžalovanie sa rozhodli podľa Puobišovej najmä preto, že je Európsky rok aktívneho starnutia a solidarity medzi generáciami a chcú ich priblížiť. "Podľa nášho názoru hra by mala byť ten fenomén, ktorý spája generácie. Keďže dnes už vyrástla do mamičkovského veku generácia, s ktorou sa jej mamy nemali asi dosť času hrať, dnešné mamičky poznajú málo hier a majú málo čo odovzdávať svojim deťom. Tak sme vytiahli túto veľmi jednoduchú, osvedčenú starú hračku naozaj na zblíženie generácií," konštatovala Puobišová.
Cieľom podujatia je pripomenutie si významu hrania v živote každého človeka prispieť ku kultúrnosti Slovenska. Ďalej poukázať na možnosti vytvárania a spoločného harmonického využívania voľného času, prostredníctvom hier oživiť vzťahy v rodinných, susedských, priateľských a iných kolektívoch a využiť hracie plochy pri školách, na sídliskách, dvoroch, na voľných parkoviskách, uliciach atď.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam