Augustín (Aurelius Augustinus 354-430) Najskvelejší a najvýznamnejší teológ raného kresťanstva

Augustín (Aurelius Augustinus 354-430) Najskvelejší a najvýznamnejší teológ raného kresťanstva

Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Wikimedia)

 

Bol najexcelentnejším mysliteľom kresťanstva a najvyššou autoritou jeho teológie až do čias Tomáša Akvinského. Narodil sa v Tagaste v Numídii ako syn kresťanskej matky a pohanského otca. Ako 16-ročný odišiel študovať do Kartága, kde užíval aj všetky radovánky života

Augustín (Aurelius Augustinus)
Augustín (Aurelius Augustinus)

Keď mal 19, tak sa mu dostal do rúk istý spis Cicera a od tej chvíle začal s horlivým štúdiom filozofie a hľadaním večnej pravdy. Spočiatku bol presvedčený, že ju našiel v manicheizme a 10 rokov bol prívržencom tejto relígie. Založil ju Peržan Máni (asi 216-277).

Reklama

Jej teológia bola gnostická a hlásala extrémny dualizmus, v ktorom bol svet temna (hmota, telo) protipólom sveta svetla (duch, idey, duša).

Augustín bol nesmierne hĺbavý a skúmajúci človek a kresťanstvo, tak ako ho v detstve vyučovala  najmä jeho matka, sa mu javilo intelektuálne a filozoficky nedostatočne rozvinuté. Nestal sa preto jeho stúpencom. Bolo celkom v protiklade s tým, čo jeho duch hľadal a čo sa mu zdalo byť obsiahnuté v manicheizme. Keď ale napokon nenašiel uspokojenie ani v manicheizme, odišiel do Ríma a neskôr do Milána, kde pôsobil ako učiteľ rétoriky. V Miláne sa venoval štúdiu neoplatonizmu a veľmi ho uchvátili najmä Plotinove spisy. Ale ani tomuto filozofickému smeru neostal dlho verný. Jeho hľadanie pokračovalo ďalej.

Reklama

 

Augustín sa stal kresťanom až pod vplyvom Ambrózia

Začal navštevovať znamenité kázne populárneho milánskeho biskupa Ambrózia. Jeho osobnosť a jeho teológia, ako ju hlásal, si ho naplno podmanili a v roku 387 sa dal pokrstiť na kresťanskú vieru. O dva roky neskôr sa vrátil do svojej africkej vlasti. Tam potom viedol utiahnutý život a plne sa venoval len štúdiu. V roku 391 bol vysvätený za presbytera a keď mal 42 rokov, tak sa stal biskupom v severoafrickom meste Hippo. Tam aj zomrel, a to počas obliehania mesta germánskymi Vandalmi.

Svoju vynikajúcu a bohatú publikačnú činnosť začal náruživým bojom proti „bludným“ učeniam. Pritom zdôrazňoval, že ich dlho aj sám vyznával, a tak ich dôkladne spoznal. Publicisticky bojoval proti skeptikom, a to v práci s názvom Proti akademikom, proti manichejcom a ďalším „poblúdilcom“.

 

Jeho hlavnými a najznámejšími dielami sú Vyznania, O slobode vôle, O trojici, O Božom štáte

Práve Boží štát pokladám za jeho najvýznamnejšie dielo, a to nielen teologicky, ale aj historicky a filozoficky. Podnetom k jeho vzniku bolo plienenie Ríma vizigótskou germánskou armádou kráľa Alaricha v roku 410. Ústredným motívom je otázka, ktorú si dáva Augustín, či pád Ríma nezapríčinila jeho zrada starých bohov a prijatie kresťanstva, ktorí sa tak pomstili zradnému mestu. To rozoberá v piatich dieloch tejto publikácie a dokazuje, že Rím padol preto, lebo jeho voľakedy skvelá kultúra upadla a stal sa nemravný a dekadentný. V ďalších piatich dieloch rozoberá dôvody, prečo sú starí bohovia viac už neakceptovateľní. Vo zvyšných dvanástich dieloch poukazuje na veľké protiklady svetského štátu a štátu Božieho reprezentovaného cirkvou.

Reklama

 

Od čias klasickej gréckej filozofie je Augustín prvým skutočne veľkým filozofom

V tejto skvelej a neobyčajne múdrej osobnosti nachádza pomaly sa etablujúca kresťanská kultúra svoju najpôsobivejšiu a najpresvedčivejšiu filozofickú formuláciu – svoj „logos teosofikos“. Jeho vplyv na kresťanstvo bol obrovský a naplno sa presadil v 5. a 6. storočí. Augustín sa stal sa jeho najvyššou teologicko-filozofickou autoritou, ktorou sa riadili a sa na ňu odvolávali aj pápeži.

Vynikajúce postavenie Augustína v patristike (dlhé obdobie dominujúcej autority učiteľov a otcov cirkvi) je zrejmé z toho, že jeho dielo bolo zdrojom, z ktorého boli vytvorené a odvodené všetky najdôležitejšie cirkevné dogmy. Augustín bol hlavným „generálom“ víťazného ťaženia Božieho štátu naprieč európskou civilizáciou.

Religiózna filozofia veľkého Augustína je síce myšlienkovo jedinečná, ale chýbala jej systematičnosť. Tú však vtedajšia filozofia ešte nepoznala.

 

Reklama
Augustín bol prvým kresťanským teológom, ktorý dokazoval existenciu Boha filozofickými výpoveďami

Uvediem tu aspoň niektoré výpovede z jeho dôkazov.

Pri hľadaní príčiny každého pohybu ukazuje, že jeho prvotnou príčinou môže byť len Boh. A Boh je pre neho aj jedinou a najvyššou možnou pravdou, ktorá osvieti každú temnotu, vysvetluje každú nevedomosť, odstraňuje každú neistotu. Boh je nami síce nepochopiteľný a neviditeľný, lebo pred ním  zlyháva celé naše myslenie, celé naše poznanie. Ten je veľký bez kvantity a dobrý nado všetko bez kvality – je všadeprítomný bez priestoru a je večný bez času a je ten, ktorý sa nám napriek našej nehodnosti milostivo sprítomnil Božím slovom, aby sme o ňom vedeli, v neho verili, v neho dúfali, a tak cítili jeho božiu lásku, ktorou nás miluje.

 

Toto neomylné poznanie vedie Augustína k odmietaniu každej filozofie, ktorá interpretuje svet ako niečo čo nepripisuje stvoreniu Bohom

Augustín prízvukuje, že nie poznanie plodí poznávané a nie myslenie vytvára mysliteľné, ale že existuje realita úplne nezávislá od nášho myslenia a poznania a tá je vytvorená Bohom a jeho zákonmi.

Na záver ešte uvediem ako sa postavil Augustín k slobode ľudskej vôle, jednému z najťažších problémov každej filozofie i relígie. V čase keď žil vznikli k tomuto problému v kresťanstve búrlivé spory. Pelagius, učený mních z Británie hlásal, že človek príde na svet slobodný a bez hriechu a že sa preto môže dopracovať celkom sám k spáse. Toto učenie malo veľa prívržencov, najmä vo Východorímskej ríši.

K jeho odporcom patril aj Augustín a ten proti jeho tézam postavil svoju známu teologickú náuku o predestinácii – o božskom predurčení. Tá celkom ovládla teologické myslenie stredoveku a niekde vládne aj dnes.

Podľa Augustína sa jedine Adam zrodil slobodný a bez hriechu. Dal sa však zviesť satanom, upadol do hriechu a od tej doby sú všetci ľudia zaťažení dedičným hriechom. Preto nie sú slobodní a teda nemajú ani slobodnú vôľu. A len Boh ich môže priviesť na cestu dobra, ale nie všetkých, len vyvolených.

Roman Bednár

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:37

Ukrajina nikdy neponúkla Moldavsku „vyriešiť problém“ s Podnesterskom, uviedla prezidentka Maia Sanduová v rozhovore pre Jurija Dudu.

Povedala, že Kišiňov videl takéto vyhlásenia v tlači od jednotlivých ukrajinských predstaviteľov, ale žiadne takéto návrhy od oficiálnych predstaviteľov neprišli.

„Podnesterský konflikt sa dá vyriešiť len mierovou cestou,“ povedala Sanduová.

Dodala, že Kišiňov odmietne návrh na vytlačenie ruských mierových síl z Podnesterska vojenskými prostriedkami.

16:33

Francúzske ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo ruského veľvyslanca Alexeja Meškova, informuje agentúra AFP.

Pripomeňme, že deň predtým si francúzskeho veľvyslanca v Moskve predvolalo ruské ministerstvo zahraničných vecí. Pierre Levy tam dostal nótu kvôli Macronovým vyjadreniam o možnosti vyslania vojsk na Ukrajinu.

Paríž teraz zrejme vysloví protižiadosť.

16:22

Záporožský metropolita UPC Luka bol poslaný do domáceho väzenia s elektronickým náramkom.

Pripomenieme, že SBU obviňuje metropolitu UPC z „podnecovania náboženskej nenávisti“. On sám to popiera.

Záporožský metropolita UPC Luka
Na snímke Záporožský metropolita UPC Luka
16:20

Ruská vláda a prezidentská administratíva po Putinovej inaugurácii odstúpili.

Úradníci však budú pokračovať vo svojich funkciách ako zastupujúci úradníci až do vymenovania novej vlády a administratívy.

Podľa prognóz ruských médií ruská Štátna duma schváli nového premiéra 10. mája a nových ministrov 13. mája.

15:51

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) bude v nasledujúcich týždňoch pokračovať s pravidelným servisom tunelov. Ide o Šibenik, Svrčinovec, Poľanu, Žilinu, Ovčiarsko, Bôrik, Branisko, Považský Chlmec a podjazd Lučivná. Dopravu presmerujú na súbežné cestné komunikácie.

15:50

Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili v utorok skrátené legislatívne konanie k vládnemu návrhu novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Následne začali o návrhu rokovať v prvom čítaní. Cieľom právnej normy z dielne Ministerstva financií (MF) SR je zosúladenie národnej právnej úpravy s novými európskymi fiškálnymi pravidlami, najmä previazanie limitu verejných výdavkov na ukazovateľ čistých výdavkov.

15:48

Ukrajinská generálna prokuratúra uviedla, že preskúmala trosky 21 z približne 50 balistických striel vypálených Ruskom od konca decembra do konca februára. Cieľom je posúdiť možnú vojenskú spoluprácu medzi Moskvou a Pchjongjangom.

15:40

Európska komisia (EK) v utorok oznámila, že EÚ poskytne 125 miliónov eur na novú humanitárnu pomoc na riešenie najnaliehavejších potrieb ľudí v Jemene.

15:12

V Česku už pre úradnú zmenu pohlavia nebude potrebné absolvovať operáciu, pretože Ústavný súd v utorok zrušil sporné paragrafy občianskeho zákonníka. Vyhovel tak sťažnosti transsexuálneho muža, ktorý sa bez chirurgického zásahu domáhal úradnej zmeny zo ženy na muža. Platnosť súčasnej právnej úpravy skončí v polovici roka 2025.

15:08

Ruský rubeľ posilňuje voči americkému doláru a v utorok okolo 13.30 h SELČ sa priblížil tesne k hranici 91 RUB/USD, čo je najvyššia hodnota za posledné dva mesiace. Mena profituje z vysokých cien ropy a vládnych opatrení, ktorých cieľom je zabezpečiť prílev devízových prostriedkov do ruskej ekonomiky.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke žena s dieťaťom sa fotografuje na schodisku vyzdobenom nafukovacími kvetmi a králikmi pred zrekonštruovanou komerčnou administratívnou budovou v Pekingu

Autor: TASR/AP-Andy Wong

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Juraj Tušš

Andrej Sablič

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali