Austrálski vedci na univerzite v Sydney objavili vzácnu hviezdu nazvanú “boh chaosu”, o ktorej sa hovorí, že môže vytvoriť prvý známy výbuch gama-žiarenia, smrteľnú kombináciu prachu a plynu zmiešaného s vetrom v rýchlosti okolo 12 miliónov km/h. Bola by to jedna z najviac extrémnych energetických udalostí po Veľkom tresku.
Podľa štúdie v najnovšom čísle časopisu Nature Astronomy je hviezda “boh chaosu” súčasťou dvojhviezdneho systému pomenovaného po egyptskej špirále Apep. Vedci ju nazývajú aj Wolf-Rayet, 2XMM J160050.7-514245.
Apep sa skladá z dvoch horúcich svietivých hviezd, ktoré sa okolo seba krútia. Vedci tvrdia, že jedna z hviezd má dokonalé podmienky na vytvorenie výbuchu gama-žiarenia, ktorý má potenciál zbaviť sa zemského ozónu z atmosféry a drasticky tak zvýši vystavenie sa UV žiareniu od Slnka.
Podľa spravodajstva RT však vedci verejnosť upokojujú, že hviezda nie je zameraná na Zem, ale “úplne si nemôžu byť istí, čo má Apep za lubom v budúcnosti”.
“Systém by mohol aj výrazne spomaliť, čím exploduje ako normálna supernova namiesto výbuchu gama-žiarenia. Ale aj napriek tomu poskytne astronómom možnosť sledovať krásny a nebezpečný fyzikálny jav, ktorý sme v našej galaxii ešte nevideli,” zdôraznil vedúci výskumnej skupiny profesor Peter Tuthill.
Študovanie vesmírnych javov umožnili Anglo-austrálsky teleskop a Veľký teleskop v čilskej púšti Atacama pomocou výskumných pracovníkov na univerzite v Edinburghu, na univerzite v Sheffielde a na univerzite v Novom Južnom Walese.