Komunálne voľby: Zmeny v obciach i malých mestách

Bratislava 12. novembra 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

 

V sobotnajších komunálnych voľbách si občania zvolili svojich zástupcov na poste primátora i starostu ako aj na postoch poslancov. Prinášame vám ďalšie informácie týkajúce sa výsledkov volieb v obciach a menších mestách

Ilustračné foto

 

Okres Prievidza

Približne tretina starostov obcí v Prievidzskom okrese nemala v sobotňajších (10.11.) komunálnych voľbách protikandidáta. Okres tvorí 48 obcí a štyri mestá, v 15 obciach sa o funkciu uchádzal len súčasný starosta alebo starostka. Išlo o Dlžín, Kocurany, Kostolnú Ves, Lazany, Liešťany, Nevidzany, Nitrianske Rudno, Oslany, Podhradie, Poluvsie, Ráztočno, Rudniansku Lehotu, Seč, Tužinu a Zemianske Kostoľany

Svoj post spomedzi viacerých kandidátov obhájili súčasní starostovia a starostky v ďalších 19 obciach okresu, vyplýva z oficiálnych výsledkov volieb, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR. Ide o Cigeľ, Diviacku Novú Ves, Diviaky nad Nitricou, Dolné Vestenice, Hornú Ves, Horné Vestenice, Chrenovec-Brusno, Chvojnicu, Jalovec, Kamenec pod Vtáčnikom, Kanianku, Lipník, Nitrianske Sučany, Opatovce nad Nitrou, Pravenec, Šútovce, Temeš, Valaskú Belú a Veľkú Čausu.

Ešte pred voľbami do orgánov samosprávy obcí obyvatelia ďalších deviatich obcí vedeli, že na starostovskej stoličke dôjde s určitosťou k zmene, keďže sa súčasní predstavitelia o svoj mandát rozhodli opätovne neuchádzať. Bystričany po novom povedie 28-ročný obchodný manažér Filip Lukáč, Čavoj samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) Viliam Halaška, Kľačno SZČO Jozef Ďuriš, Koš stavebný majster Peter Závadinka, Lehotu pod Vtáčnikom štátny zamestnanec Ján Daňo, Nedožery-Brezany konateľ spoločnosti Jaroslav Pekár, Nitrianske Pravno učiteľ Andrej Richter, Porubu výkonný riaditeľ Tomáš Tóth a Sebedražie samostatná odborná inšpektorka Dana Kolláriková.

Mandát na nasledujúce štyri roky neobhájil starosta Čerenian Ján Mokrý, ktorého nahradí prednosta tamojšieho obecného úradu Richard Masný. Na svojom poste končí i starosta Malej Čausy Peter Vido, pričom na jeho miesto príde elektrotechnik Jozef Krpelan. Malinovú po novom namiesto Márie Luprichovej povedie operátor výroby Juraj Stiffel, Nitricu namiesto Miroslava Beňadika IT špecialista Miroslav Jemala a Radobicu namiesto Stanislava Bartoša vedúca referátu kultúry, cezhraničnej spolupráce a občianskych aktivít Elena Valenteje.

Starostovské posty v komunálnych voľbách v Prievidzskom okrese ovládli nezávislí kandidáti, v rámci všetkých 48 obcí ich obyvatelia zvolili do vedenia v 30 z nich. Nasleduje Smer-SD, ktorý bude mať starostu v 13 obciach okresu, kandidáti SNS zvíťazili v dvoch obciach. Po jednom starostovi budú mať strany Spolu-občianska demokracia, Sme rodina a KDH.

Najmladším starostom v okrese bude 27-ročný Tomáš Tóth (nezávislý), ktorý zasadne do vedenia Poruby. Najstarším starostom 66-ročný Ivan Škrteľ (Smer-SD), ktorý obhájil svoj post v Ráztočne.

 

V Omastinej si voľby zopakujú, nemali kandidáta na starostu

V jednej z najmenších obcí okresu Bánovce nad Bebravou Omastinej si voľby do orgánov samosprávy obcí zopakujú. V sobotu (10. 11.) si tam obyvatelia volili len poslancov, nenašiel sa tam totiž žiaden kandidát na starostu. Voľby budú opakovať i v Cimennej, a to pre nedostatočný počet kandidátov na poslancov.

Omastinú, ktorá má 41 obyvateľov, by mal až do doplňujúcich volieb viesť súčasný starosta Viliam Kusý. Svoje rozhodnutie odôvodnil financiami, pre ich nedostatok sa totiž podľa neho obec nemôže rozvíjať.

V územnom obvode okresu Bánovce nad Bebravou je 42 obcí a mesto Bánovce nad Bebravou. Z oficiálnych výsledkov volieb, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR, ďalej vyplýva, že v 15 obciach sa o starostovskú stoličku uchádzal len jeden kandidát, vo všetkých prípadoch išlo o súčasných starostov a starostky. Ide o obce Malé Hoste, Pravotice, Prusy, Uhrovec, Veľké Chlievany, Žitná – Radiša, Cimenná, Čierna Lehota, Dvorec, Horné Naštice, Krásna Ves, Otrhánky, Libichava, Pochabany a Borčany.

Svoj post obhájili i starostovia v ďalších 14 obciach okresu. K zmene nedôjde v Malej Hradnej, Miezgovciach, Nedašovciach, Podlužanoch, Ruskovciach, Rybanoch, Slatine nad Bebravou, Timoradzi, Vysočanoch, Dežericiach, Dubničke, Haláčovciach, Veľkých Držkovciach, Chudej Lehote.

Nové vedenie obce bude v 12 obciach okresu. V Ľutove na starostovský post nastúpi programátor Marian Korbel, v Pečeňanoch majster Jozef Lukniš, v Slatinke nad Bebravou administratívna pracovníčka Zuzana Koláriková, v Šípkove pracovník živočíšnej výroby Eduard Hollý, v Šišove prednostka obecného úradu Elena Valachová a v Trebichave samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) Iveta Šebeňová. V Uhrovskom Podhradí bude starostom podnikateľ Javier Linde Esteban, vo Veľkých Hostiach štátna zamestnankyňa Gabriela Bronišová, v Zlatníkoch SZČO Erik Števula, v Brezolupoch vychovávateľka Iveta Rosová. Dolné Naštice povedie pracovníčka pošty Ľubomíra Kasalová a Kšinnú advokátska koncipientka Tatiana Botková.

Komunálne voľby ovládli starostovia za stranu Smer-SD, vyhrali v 21 obciach. SNS bude mať štyroch starostov a po jednom starostovi koalícia SaS a OĽaNO, KDH a Sme rodina. Nezávislí kandidáti vyhrali voľby v 13 obciach.

 

Banskoštiavnický okres ovládli staronoví starostovia a primátorka

Banskoštiavnický okres ovládli v sobotňajších komunálnych voľbách (10. 11.) staronoví starostovia a primátorka. V 13 obciach z celkového počtu 14 ostáva na starostovskej pozícii doterajšie vedenie. Nového starostu Martina Kminiaka (SNS) si zvolili vo Svätom Antone. Zmena sa neudiala ani v Banskej Štiavnici. Mesto patriace do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO povedie aj naďalej Nadežda Babiaková (Smer-SD, SNS, SMS).

V siedmich obciach okresu nemali kandidáti na starostu žiadnych protikandádtov. Išlo o obce Baďan, Beluj, Dekýš, Ilija, Kozelník, Močiar a Prenčov. Aj napriek tomuto faktu bola volebná účasť vo väčšine z nich vyššia, ako bol celoslovenský priemer.

Celkovo bola v rámci okresu najnižšia účasť v Prenčove, kde svoje volebné právo využilo 37,10 percenta oprávnených voličov. Naopak, najvyššiu volebnú účasť 76,62 percenta mali v malej dedine Počúvadlo.

Doterajší starostovia či starostky sa presadili aj v ďalších obciach okresu, kde však mali vo voľbách aj jedného či dvoch protikandidátov. Išlo o obce Banská Belá, Banský Studenec, Podhorie, Počúvadlo, Štiavnické Bane a Vysoká.

Spomedzi zvolených starostov je najviac nominantov strán SNS a Smer-SD, štyria z nich sú nezávislí a jeden nominantom KDH.

Bez boja sa však nezaobišla ani voľba primátora v Banskej Štiavnici. Z pôvodných štyroch kandidátov ostali napokon len traja, pár dní pred voľbami sa kandidatúry vzdal Mikuláš Pál (nezávislý), ktorý svoju podporu vyjadril kandidátovi Dušanovi Lukačkovi (SaS). Ďalším kandidátom bola Katarína Barišová (nezávislá). Obyvatelia Banskej Štiavnice prejavili najvyššiu dôveru staronovej primátorke Nadežde Babiakovej, ktorá získala celkom 2164 platných hlasov.

Nové mestské zastupiteľstvo budú v Banskej Štiavnici tvoriť: Marian Zimmermann (Smer-SD, SNS), Dušan Lukačko (SaS, Demokrati Slovenska), Mikuláš Pál (nezávislý), Ján Čamaj (Smer-SD, SNS), Peter Ernek (Smer-SD, SNS), Renáta Antalová (Spolu-občianska demokracia), Pavel Bačík (nezávislý), Ján Kružlic (KDH, OĽaNO, Nova), Ľubomír Barák (Smer–SD, SNS), Milan Kabina (KDH, OĽaNO, Nova), Helena Koťová (Spolu-občianska demokracia), Matej Michalský (KDH, OĽaNO, Nova) a Štefan Mičura (nezávislý).

 

V deviatich obciach okresu Žarnovica obhájili post doterajší starostovia

V deviatich obciach Žarnovického okresu zvíťazili v sobotňajších komunálnych voľbách doterajší starostovia alebo starostky aj napriek tomu, že mali vo voľbách jedného či viacerých protikandidátov. Dôveru doterajšiemu vedeniu tak prejavili voliči v obciach Brehy, Hodruša-Hámre, Hronský Beňadik, Orovnica, Píla, Tekovská Breznica, Veľká Lehota, Veľké Pole a Voznica. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad.

Naopak, v šiestich obciach okresu boli voľby bez súbojov. Dediny Horné Hámre, Hrabičov, Kľak, Malá Lehota, Rudno nad Hronom a Župkov budú viesť staronoví starostovia, ktorí nemali vo voľbách žiadnych súperov.

Zmena nastala v obci Ostrý Grúň. Obyvatelia si za svojho nového starostu zvolili Júliusa Remenára (nezávislý). Vo voľbách porazil doterajšiu starostku Janu Angletovú (nezávislá). Pomer hlasov oboch kandidátov bol 154/147.

Nové vedenie má po sobotňajších voľbách aj mesto Nová Baňa. Tam o primátorskú stoličku bojovali dvaja kandidáti, súboj vyhral Branislav Jaďuď (Národná koalícia, Smer-SD, SNS). Aj v tomto prípade bol výsledok tesný. Kým novozvolený primátor získal 1546 hlasov, jeho protikandidátka Viktória Valachovičová (nezávislá) získala 1494 hlasov. V šiestom novobanskom obvode ostal neobsadený jeden mandát mestského poslanca, v obvode tak budú doplňujúce voľby.

Okresné mesto Žarnovica aj naďalej povedie primátor Kamil Danko (Smer-SD, Most-Híd a SNS), ktorý vo voľbách porazil svojho protikandidáta Rudolfa Valla (nezávislý). Danko získal 1683 hlasov, Vallo 779.

Do mestského zastupiteľstva boli zvolení: Jaroslav Považan (nezávislý), Miroslav Štefanča (nezávislý), Štefan Balko (Smer-SD, SNS, Most-Híd), Rudolf Vallo (nezávislý), Mária Budinská (Smer-SD, SNS, Most-Híd), Jaroslav Ubert (nezávislý), Miroslav Obrtlík (Smer-SD, SNS, Most-Híd), Katarína Šmondrková (nezávislá), Alena Kazimírová (Smer-SD, SNS, Most-Híd), Radim Vojtko (nezávislý), Daniela Repiská (Smer-SD, SNS, Most-Híd), Mária Hricová (Smer-SD, SNS, Most-Híd) a Ján Udička (Smer-SD, SNS, Most-Híd).

 

Sobrance povedie opätovne Pavol Džurina

Sobrance povedie opätovne Pavol Džurina (nezávislý). Svoj hlas mu v sobotňajších (10. 11.) komunálnych voľbách odovzdalo 1072 ľudí, čo predstavuje 38,32 percenta. Vyplýva to z definitívnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Na snímke Pavol Džurina

“Chcem poďakovať všetkým voličom, ktorí prišli voliť, a zvlášť chcem poďakovať tým, ktorí dali hlas mne a našim kandidátom na poslancov do mestského zastupiteľstva. Chcem zagratulovať všetkým zvoleným poslancom a teším sa na spoluprácu. Ideme si vyhrnúť rukávy a pracovať na projektoch, ktoré máme rozrobené,” uviedol v pondelok pre TASR Džurina. Spomenul aj tie, na ktoré samospráva získala financie z eurofondov. “Či už sú to materská alebo základná umelecká škola, komunitné centrum či kompostéry,” vymenoval s tým, že prvoradou úlohou je tieto projekty rozbehnúť a začať ich realizovať.

Druhým v poradí bol v tohtoročných komunálnych voľbách tiež nezávislý Marián Petro s počtom hlasov 860. Na tretej priečke skončila Alena Hiráková (SNS), dôveru jej prejavilo 418 ľudí. Ďalším bol Daniel Tiža (OĽaNO, Sme rodina – Boris Kollár, NOVA, Progresívne Slovensko), ktorého volilo 390 občanov. Ako piaty skončil Štefan Staško s 22 hlasmi, ten sa však kandidatúry ešte v týždni pred voľbami vzdal. Nezávislý kandidát Miroslav Kulko získal 18 hlasov a Ján Semka (Európska demokratická strana) o jeden menej.

Sobrančania si okrem hlavy mesta zvolili aj 13 poslancov. Najviac kresiel obsadia nezávislí poslanci (5), za stranu Doma dobre budú dvaja, po jednom poslancovi budú mať Demokratická strana, KDH, Národná koalícia, SNS, Sme rodina – Boris Kollár a Strana zelených Slovenska.
Volebná účasť v meste bola na úrovni 60,46 percenta.

 

V okrese Senica starostovia obhájili post, neuspel iba primátor Senice

V obciach a mestách okresu Senica dominovali v sobotňajších (10. 11.) komunálnych voľbách staronoví starostovia a primátor mesta Šaštín-Stráže. Z 29 obcí a dvoch miest nastali zmeny iba v okresnom meste Senica a v piatich obciach, v ktorých nekandidovali súčasní starostovia.

V 11 obciach okresu nemali úradujúci starostovia ani jedného súpera. V ďalších 13 sa proti súčasnému starostovi postavili protikandidáti, ale vo všetkých prípadoch sa z volebného víťazstva tešil aktuálny starosta. Podobne aj v meste Šaštín-Stráže, kde zvíťazil úradujúci primátor Jaroslav Suchánek.

V jednej z najväčších obcí na Slovensku v Borskom Mikuláši nekandidoval dosluhujúci starosta Vladimír Bízek. Na jeho miesto nastúpi Róbert Macek, ktorý dostal spomedzi piatich kandidátov 50,18 percenta hlasov zúčastnených voličov.

V Kuklove a Štefanove skončili po 28 rokoch Štefan Šimkovič a Rudolf Polák. V Kuklove sa uchádzala o post starostu štvorica kandidátov. Najúspešnejším z nich sa stal nezávislý kandidát Dušan Hric so ziskom 52,85 percenta hlasov voličov, ktorí prišli v obci k urnám odovzdať svoj hlas. O miesto starostu v Štefanove prejavilo v obci záujem päť kandidátov, z ktorých sa víťazom stal František Chudý (SaS, OĽaNO) so ziskom 36,37 percenta hlasov zúčastnených voličov.

V obci Sekule skončila po piatich volebných obdobiach Pavla Maxianová, ktorú nahradil nezávislý kandidát Adrian Krajčír. Vo voľbách získal 62,81 percenta hlasov a jednoznačne porazil ďalších piatich kandidátov.

Zmena nastala aj v obci Smolinské, kde po troch volebných obdobiach nekandidoval Peter Betták, ktorého nahradí nezávislý kandidát Vladimír Smolinský. V súboji troch kandidátov získal 51,24 percenta hlasov.

Zmena po priamom súboji nastala iba na poste primátora okresného mesta Senica. Novým primátorom sa stal Martin Džačovský, ktorý bol doteraz poslancom v mestskom zastupiteľstve, so ziskom 2109 hlasov. Druhý skončil ďalší poslanec mestského zastupiteľstva Peter Hutta s 1376 hlasmi. Tretia priečka patrila dosluhujúcemu primátorovi Branislavovi Grimmovi so ziskom 1364 hlasov.

 

Gelnicu naďalej povedie Dušan Tomaško, získal 88,1 percenta hlasov

Primátor Gelnice Dušan Tomaško (nezávislý) obhájil svoj post v sobotňajších (11. 10.) komunálnych voľbách. Na čele mesta bude druhé volebné obdobie. Funkcie sa ako najmladší primátor na Slovensku po prvý raz ujal vo veku 27 rokov.

O primátorské kreslo bojovali dvaja kandidáti. Okrem úradujúceho primátora sa o funkciu uchádzal aj Jozef Papcun (SNS), ktorému odovzdalo hlas 254 voličov. Tomaško získal 88,1 percenta platných hlasov.

Ako Tomaško pre TASR povedal, z výsledkov je milo prekvapený. Jeho predsavzatím je pracovať. Vo volebnom období 2018 – 2022 okrem iného plánuje zmeniť územný plán mesta a zrekonštruovať dom opatrovateľskej služby. „Určite musíme riešiť rozvody tepelného hospodárstva. Na budúci rok plánujeme rekonštrukciu Materskej školy na Slovenskej ulici a ak sa nám podarí realizovať spomínané rozvody, popritom budeme rekonštruovať cesty a chodníky. Chceme tiež získať finančné prostriedky pre Banícke múzeum,“ povedal s tým, že aktuálne sa pracuje na rekonštrukcii Materskej školy na Hlavnej ulici.

Pripomenul, že napredovanie mesta bude závisieť aj od mestského zastupiteľstva. „Verím, že spolupráca s poslancami bude taká, že všetci budeme ťahať za jeden povraz a všetci budeme chcieť lepšiu Gelnicu,“ dodal.

V poslaneckom zbore sa z 13 súčasných poslancov po voľbách vymenia dvaja. Zvolení boli šiesti nezávislí kandidáti, šiesti za politickú stranu Smer-SD a jeden kandidát politického hnutia Sme rodina – Boris Kollár.

Volebná účasť dosiahla v Gelnici 43,67 percenta.

 

Poslanci vo Zvolene sa výrazne obmenia, z 25 je až 17 nezávislých

Mestské zastupiteľstvo vo Zvolene sa po sobotňajších komunálnych voľbách výrazne zmení. Z predchádzajúceho 25-členného zastupiteľského zboru sa do toho nového dostalo len 11 poslancov. Až 14 poslancov bude teda nových, pričom prevažnú časť (12 poslancov) tvoria nové tváre s mestskej iniciatívy Zvolen pre ľudí, ktorí však kandidovali ako nezávislí.

Ako vyplýva z výsledkov zverejnených na stránke Štatistického úradu SR, v meste bude v zastupiteľstve po novom 17 nezávislých poslancov, siedmi budú z koalície KDH, Nova, OKS, OĽaNO, SaS, Sme rodina a jeden bude zastupovať strany a hnutia HZD, NaS – ns a Smer-SD.

Vo Zvolene obhájila primátorské kreslo nezávislá Lenka Balkovičová, ktorá získala 5059 hlasov. Pred štyrmi rokmi mala však o vyše 500 hlasov viac. Druhý v poradí Matej Snopko získal v sobotňajších voľbách 4400 hlasov a oproti roku 2014, keď tiež kandidoval na primátora, si tak polepšil o vyše 2100 hlasov. Tretí v poradí Miroslav Kusein získal 2501 hlasov, pred štyrmi rokmi ich mal však o vyše 2200 viac.

 

Rimavskú Sobotu naďalej povedie Šimko, chce sa sústrediť na rozvoj a prácu

Rekonštrukcia ulíc a miest, skrášľovanie mesta, rozvoj rekreačnej oblasti Kurinec, ale aj práca a zamestnanosť. To sú podľa slov staronového primátora Rimavskej Soboty Jozefa Šimka (nezávislý) priority, na ktoré sa chce sústrediť vo svojom treťom volebnom období.

Na snímke primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko

„V spolupráci so SARIO a vládou SR urobíme všetko pre to, aby sme do tohto nášho zaostalého regiónu dokázali dotiahnuť nejakého investora. Čo nebude ľahké, pretože to má pod kontrolou vláda a sám investor rozhodne, kam pôjde,“ podotkol Šimko.

Zároveň sa poďakoval občanom, ktorí ohodnotili jeho štvorročnú prácu. „Môžem prisľúbiť, že urobím všetko pre to, aby sa naše mesto ďalej rozvíjalo a napredovalo. Z Rimavskej Soboty chcem urobiť jedno z najkrajších okresných miest v rámci celej SR,“ zdôraznil primátor.

Podľa oficiálnych výsledkov, ktoré na stránke mesta zverejnila mestská volebná komisia, získal Jozef Šimko dovedna 5081 hlasov (58,02 percenta) z celkovo 8757 platných hlasov. Na druhom mieste skončil Radovan Ceglédy (nezávislý) s 3192 hlasmi, za ním sa umiestnil Róbert Zagyi (nezávislý) s 281 hlasmi a Viliam Vaš (KDH) s 203 hlasmi. Volebná účasť v meste dosiahla úroveň 46,88 percenta.

 

V okrese Skalica sú 3 zmeny na pozícii starostu,všetci súčasní obhájili

V okrese Skalica z 18 obcí a troch miest iba v troch nekandidovali na svoju pozíciu súčasní starostovia a primátori. Z 18 súčasných starostov a primátorov, ktorí kandidovali aj v tohtoročných komunálnych voľbách, neobhájil svoj post iba primátor Skalice Ľudovít Barát.

Vo viac ako tretine obcí si aktuálni najvyšší predstavitelia predĺžia svoje pôsobenie na tejto pozícii, keďže nemali protikandidátov. V obci Lopašov to bude pre Mariána Bederku už piate volebné obdobie. V Popudinských Močidľanoch bude pokračovať už štvrté volebné obdobie Dana Žúrková a v Oreskom tretie Tomáš Mikuš. Pre Patrika Renováčka v Koválovci, Štefana Beňu v Petrovej Vsi, Petra Flamíka v Prietržke a Jána Palkoviča v Uníne pôjde o druhý volebný cyklus. Vo ôsmich obciach, kde mali súčasní starostovia protikandidátov, boli vo všetkých prípadoch úspešní úradujúci starostovia.

Meno novej starostky bolo dopredu známe aj v obci Chropov. Jedinou kandidátkou na túto pozíciu bola nezávislá kandidátka Renáta Zdražilová. Nové starostky budú mať aj obce Kátov a Radimov. V Kátove z kandidujúcej štvorice uspela Ivana Chrenková, ktorá výrazne prevýšila svojich konkurentov so ziskom 84,78 percenta platných hlasov. V Radimove bol súboj tesnejší a z trojice kandidátov sa tešila Kristína Biskupičová. Získala 42,17 percenta hlasov, druhý Ivan Tokoš mal 39,46 percenta a tretí Stanislav Masaryk 18,37 percenta hlasov zúčastnených voličov.

V meste Gbely obhájil svoju pozíciu primátor Jozef Hazlinger, pre ktorého to už bude piate volebné obdobie. Mimoriadne tesný priebeh mali voľby na primátora v meste Holíč, kde obhájil svoj post Zdenko Čambal. Svojho protikandidáta Miroslava Bilického porazil o 56 hlasov.

Jediným miestom v okrese Skalica, kde neuspel súčasný kandidujúci starosta alebo primátor, bolo okresné mesto. Ľudovít Barát skončil na piatom mieste z ôsmich a vymení ho Anna Mierna (SaS, OĽaNO).

 

Bývalým športovcom sa darilo striedavo

O tom, ako sa budú v nasledujúcich rokoch rozvíjať sídla v Bratislave a okolí, budú rozhodovať aj bývalí reprezentanti SR vo futbale a hokeji. V sobotných (10.11.) komunálnych voľbách o tom rozhodli voliči v bratislavskej Rači i Vajnoroch, ale i obci Malinovo vzdialenej necelých 20 km od hlavného mesta.

V mestskej časti Bratislava-Vajnory obhájil mandát miestneho poslanca bývalý hráč Slovana i futbalovej reprezentácie Marián Zeman. Zo všetkých kandidátov dostal najviac – 1218 hlasov. Kandidoval ako nezávislý. Úspešný bol aj niekdajší hokejový reprezentant Ján Lipiansky, v Rači ako kandidát na poslanca miestneho zastupiteľstva za Starostov a nezávislých kandidátov získal 1581 hlasov, čím sa stal piatym najpreferovanejším kandidátom. Do obecného zastupiteľstva v Malinove sa dostal ďalší hokejista, ktorý si zahral i za reprezentáciu, Michal Hudec (nezávislý). Voliči mu dali 359 hlasov.

Naopak, futbalový útočník Tibor Jančula, podporovaný zoskupením Smer-SD, SNS, neuspel v boji o post starostu obce Bernolákovo. Skončil druhý s podielom 12,79 percenta odovzdaných platných hlasov za víťazným Richardom Červienkom (nezávislý), ktorého volilo 66 percent voličov vo voľbách. Nevyšlo to ani bývalým vrcholovým športovcom v bratislavskej Petržalke, do miestneho zastupiteľstva sa nedostal futbalista Ľubomír Luhový (kandidoval za Stranu moderného Slovenska), hokejista Miroslav Lažo (Národná koalícia) ani basketbalista Dávid Toya (nominant pravicovej koalície SaS, KDH, Nova, OKS, Sme rodina – Boris Kollár).

 

Primátorom Revúcej bude Július Buchta, zameria sa na problémy mesta

Primátorom Revúcej bude počas nasledujúcich štyroch rokov výskumný pracovník a súčasný viceprimátor Július Buchta (Smer-SD, SNS). Na čele mesta vystrieda Evu Cireňovú, ktorá už v posledných komunálnych voľbách nekandidovala.

Ako Buchta uviedol pre TASR, predvolebná kampaň bola podľa neho mimoriadne špinavá a neseriózna. „Ja viem, že sa v nej ‚vyťahujú veci‘ na protikandidátov, ale malo by to mať určitú hranicu slušnosti a ľudskosti. V každom prípade však ďakujem všetkým svojim voličom za podporu, veľmi si ju vážim. Budem sa snažiť, aby som splnil svoje plány a povinnosti tak, aby ma v nasledujúcich komunálnych voľbách ľudia poznali takého, aký naozaj som,“ podotkol novozvolený primátor.

Po nástupe do funkcie chce podľa vlastných slov začať riešiť problémy, ktoré mesto tlačia najviac, teda životné prostredie. „To v sebe zahŕňa aj zimnú údržbu ciest, prevádzku klziska, ako aj odvoz komunálneho odpadu,“ konkretizoval Buchta s tým, že táto podhodnotená oblasť stojí mesto nemalé finančné prostriedky a chce preto začať zmeny podľa vzoru iných miest.

„Druhým krokom bude riešenie spoločnosti Bytové hospodárstvo, kde súčasný konateľ končí vo funkcii od 1. januára 2019. Je potrebná kompletná reorganizácia s rozšírením prác súvisiacich so správou mestského majetku,“ dodal nastupujúci primátor, ktorý mieni ďalej riešiť aj dopravnú situáciu v meste a zmeny plánuje aj vo fungovaní mestského úradu a mestskej polície. „Určité zmeny chcem priniesť aj do rokovaní mestských zastupiteľstiev,“ dodal.

Ako informuje mestská volebná komisia na internetovej stránke mesta, Buchta získal 1760 hlasov z celkovo 3601 odovzdaných platných hlasovacích lístkov, čo je podiel 48,41 percenta. Druhý sa umiestnil Marko Rus (nezávislý) s 1451 hlasmi, tretí bol Karol Hatala (347) a štvrtý Rudolf Steigauf (Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku).

 

V mestách horného Zemplína bude zloženie zastupiteľstiev rozmanité

V mestách na hornom Zemplíne bude zloženie zastupiteľstiev po sobotňajších (10. 11.) komunálnych voľbách rozmanité. V troch z nich získali najviac kresiel nezávislí kandidáti, v Humennom sa im neušlo ani jedno.

Tam totiž bodovala koalícia OĽaNO, Progresívne Slovensko, SaS, Sme rodina – Boris Kollár, Spolu – občianska demokracia, Strana občianskej ľavice a Strana práce, ktorej kandidáti získali 12 stoličiek v mestskom parlamente, teda presnú polovicu. Poslancov za Smer-SD bude päť, za KDH budú traja, za Úsvit dvaja a po jednom poslancovi budú mať Komunistická strana Slovenska a Slovenská národná strana.

Vo vranovskom mestskom zastupiteľstve získali nezávislí poslanci deväť kresiel. Koalícia KDH a OĽaNO ich bude mať šesť, Smer-SD a SNS o jedno menej. Kandidáti strany Spolu, ktorí sa dostali do mestského parlamentu, sú štyria. Strana práce v ňom bude mať jedného zástupcu.

Aj v Snine bodovali poslaneckí kandidáti, ktorí išli do volieb bez podpory politických strán. V zastupiteľstve ich bude sedieť osem. Po štyroch poslancov majú strany KDH a SNS, koalícia Most-Híd a Smer-SD ich má o polovicu menej.

V susedných Medzilaborciach získali nezávislí kandidáti tiež najväčšiu podporu, v zastupiteľstve obsadia päť kresiel. Po troch poslancoch budú mať v mestskom parlamente strany Sme rodina – Boris Kollár a Smer-SD, po jednom zas SaS a Strana zelených.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

“Všetky údaje zhromaždené prostredníctvom služby Google Analytics sú hosťované uchovávané a ďalej spracovávané) v USA”: Rakúsky regulačný úrad rozhodol, že používanie služby Google Analytics porušuje právo EÚ

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)   Rakúsky úrad na ochranu údajov rozhodol, že používanie služby Google Analytics porušuje všeobecné nariadenie o ochrane údajov (GDPR).   Keďže regulačné orgány  v pracovnej skupine v Európskom výbore pre ochranu údajov spolupracujú, mohli  by ostatné členské štáty EÚ tento príklad nasledovať Rozhodnutie je založené…

Francúzi prekonali strach z covidu – už sa zasa sobášia a majú deti

0 icon

Paríž 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)   Ľudia vo Francúzsku, ktorí mali obavy založiť si rodinu počas prvého lockdownu v pandémii koronavírusu, zrejme dobiehajú zameškané – už uzatvárajú manželstvá a majú deti. V utorok o tom informovala tlačová agentúra DPA Podľa štatistiky o obyvateľstve zverejnenej v utorok bolo vlani vo…

Za najväčšie riziko považujú firmy kybernetické útoky

0 icon

Mníchov 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Oleg Reshetnyak via AP)   Najväčšie riziko pre firmy vo svete predstavujú kybernetické útoky. Uviedla to v utorok v najnovšom prieskume o globálnych rizikách pre podniky Risk barometer 2022 firma Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS), ktorá je súčasťou poisťovacej spoločnosti Allianz Prieskum na vzorke 2650…

Breivik počas pojednávania o prepustení vyjadroval pravicové názory

0 icon

Oslo 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ole Berg-Rusten/NTB scanpix via AP)   Sudca v utorok nórskeho pravicového extrémistu Andersa Behringa Breivika opakovane napomenul, aby súdne pojednávanie, ktoré má rozhodnúť o jeho žiadosti o podmienečné prepustenie, nevyužíval na šírenie svojich rasistických názorov. Informovala o tom agentúra DPA Breivik (42), ktorý si odpykáva trest…

Češka Hlůšková musí ešte zostať v Pakistane, jej návrat do vlasti sa komplikuje

0 icon

Praha 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-K.M. Chaudary)   Češka Tereza Hlůšková, pakistanskými úradmi oslobodená spod obžaloby z pašovania kokaínu, je ešte stále v Pakistane, hoci to vyzeralo tak, že koniec minulého roka už strávi doma v ČR. Má však nádej, pretože pakistanský súd v pondelok rozhodol o vrátení jej pasu a…

Kaczyński: Ohrozovanie cirkvi znamená ohrozovanie Poľska. Nemožno to tolerovať

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (HSP/Foto:Screenshot video-Youtube)   Ak má mať Poľsko budúcnosť, nesmú sa tolerovať útoky na katolícku cirkev, upozorňuje Jarosław Kaczyński, vicepremiér poľskej vlády a predseda poľskej vládnej národno-konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Poslanie cirkvi je úzko späté s poľskosťou a poľskou históriou a každý, kto ohrozuje jedno,…

Donovaly aj Makov sú zatvorené pre nákladné autá nad 10 metrov dĺžky, upozorňuje Slovenská správa ciest

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Horské priechody Donovaly, Makov a cesta Muráň - Červená skala sú zatvorené pre nákladnú dopravu nad desať metrov dĺžky. Vodičov o tom informuje Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk SSC upozorňuje vodičov na snehové záveje a jazyky na cestách Sedlo Besník…

Natália Milanová sa zapojí do medzinárodnej kampane #WeRemember

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) sa spolu so svojimi štátnymi tajomníkmi Radoslavom Kutašom a Vierou Leščákovou zapojí do medzinárodnej kampane #WeRemember. Tá súvisí s Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu, ktorý pripadá na 27. januára. TASR o tom informovala Oľga Davalová z odboru mediálneho…

Remišová: Čunovský kaštieľ pomôžeme zachrániť a premeniť na unikátne ekocentrum

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Pomáhame zachrániť národné kultúrne dedičstvo. Kaštieľ v Čunove (okr. Bratislava 5) sa vďaka podpore 4,4 milióna eur z eurofondov zmení na moderné ekocentrum konkurujúce podobným projektom v zahraničí. Kompletnou rekonštrukciou prejde nielen historická budova z 18. storočia, ale aj priľahlý areál „Aj napriek…

Lekárka z pohotovosti odmietla vyšetrenie na alkohol, predviedli ju pred súd

0 icon

Bánovce nad Bebravou 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Službukonajúcu lekárku z pohotovosti v Bánovciach nad Bebravou, obvinenú z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, predviedli v pondelok (17. 1.) policajti pred sudcu Okresného súdu Bánovce nad Bebravou. Lekárku sudca trestným rozkazom uznal za vinnú, proti rozhodnutiu podala odpor, nariadi tak…

NAJNOVŠIE

BLOG

Jana Tutková

Záver množstva štúdií reinfekcie: Prirodzená imunita prekonaných je lepšia ako napichaná imunita

0icon

Až 27-násobne lepšia je ochrana prekonaných pred covidom ako ochrana opichaných 2 dávkami Pfizer vakcíny – vyšlo v štúdii, publikovanej izraelskými výskumníkmi koncom augusta minulého roka. Výskum realizovali od júna do začiatku augusta (pri nástupe ich letnej Delta vlny) a porovnavali mie

Erik Majercak

Nominácie Výročných cien a anticien za porušovanie ľudských a sociálnych práv za rok 2021 – ISOP

0icon

V tomto období zažívame obdobie masového porušovania ľudských a sociálnych práv občanov. Asi najhorším je porušovanie Norimberského kódexu, ktorý vznikol po 2. Svetovej vojne ako reakcie na neľudské správanie politikov, vedcov, lekárov, ktorým bolo nutné takto na papieri povedať: „Nerobte pokusy na ľuďoch

Slavěna Vorobelová

Experti z Oľano sa opäť predviedli

0icon

To, že na Slovensku vládne chaos a porušujú sa zákony, nie je žiadnou novinkou. Klub Oľano sa opäť predviedol v plnej paráde, keď sa schvaľovala novela zákona č. 362/2011 Z.z., tzv. zákon o lieku.

Branislav Krist

Rakúsko zavádza "Totalimpfung" – Heil Kovid

0icon

Rakúsko, zatiaľ ako jediná krajina v Európe zavádza povinné očkovanie proti Covid-19 pre všetkých občanov starších ako 18 rokov. Zámer rakúskej vlády zaviesť povinné očkovanie zdvihlo vlnu odporu naprieč celou krajinou. Konalo sa niekoľko desiatok demonštrácií.

Andrej Sablič

Teoretická otázka pre ministrov Naďa, Korčoka, ale aj NR SR.

0icon

Izrael s tichým súhlasom USA a OSN ostreľuje Iránske milície na území Sýrie, lebo sa cíti ohrozený. Dnes je to, teda všeobecne uznávaná medzinárodná prax.Pýtam sa, preto, po odmietnutí požiadaviek Ruskej federácie k USA a NATO či Ruská federácia má právo cítiť sa ohrozená ich vojskami na území Ukrajiny, Poľska,…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Islandské poníky sa hrajú v žrebčíne v nemeckom Wehrheime

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

“Všetky údaje zhromaždené prostredníctvom služby Google Analytics sú hosťované uchovávané a ďalej spracovávané) v USA”: Rakúsky regulačný úrad rozhodol, že používanie služby Google Analytics porušuje právo EÚ

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)   Rakúsky úrad na ochranu údajov rozhodol, že používanie služby Google Analytics porušuje všeobecné nariadenie o ochrane údajov (GDPR).   Keďže regulačné orgány  v pracovnej skupine v Európskom výbore pre ochranu údajov spolupracujú, mohli  by ostatné členské štáty EÚ tento príklad nasledovať Rozhodnutie je založené…

Francúzi prekonali strach z covidu – už sa zasa sobášia a majú deti

0 icon

Paríž 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)   Ľudia vo Francúzsku, ktorí mali obavy založiť si rodinu počas prvého lockdownu v pandémii koronavírusu, zrejme dobiehajú zameškané – už uzatvárajú manželstvá a majú deti. V utorok o tom informovala tlačová agentúra DPA Podľa štatistiky o obyvateľstve zverejnenej v utorok bolo vlani vo…

Za najväčšie riziko považujú firmy kybernetické útoky

0 icon

Mníchov 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Oleg Reshetnyak via AP)   Najväčšie riziko pre firmy vo svete predstavujú kybernetické útoky. Uviedla to v utorok v najnovšom prieskume o globálnych rizikách pre podniky Risk barometer 2022 firma Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS), ktorá je súčasťou poisťovacej spoločnosti Allianz Prieskum na vzorke 2650…

Breivik počas pojednávania o prepustení vyjadroval pravicové názory

0 icon

Oslo 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ole Berg-Rusten/NTB scanpix via AP)   Sudca v utorok nórskeho pravicového extrémistu Andersa Behringa Breivika opakovane napomenul, aby súdne pojednávanie, ktoré má rozhodnúť o jeho žiadosti o podmienečné prepustenie, nevyužíval na šírenie svojich rasistických názorov. Informovala o tom agentúra DPA Breivik (42), ktorý si odpykáva trest…

Češka Hlůšková musí ešte zostať v Pakistane, jej návrat do vlasti sa komplikuje

0 icon

Praha 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-K.M. Chaudary)   Češka Tereza Hlůšková, pakistanskými úradmi oslobodená spod obžaloby z pašovania kokaínu, je ešte stále v Pakistane, hoci to vyzeralo tak, že koniec minulého roka už strávi doma v ČR. Má však nádej, pretože pakistanský súd v pondelok rozhodol o vrátení jej pasu a…

Kaczyński: Ohrozovanie cirkvi znamená ohrozovanie Poľska. Nemožno to tolerovať

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (HSP/Foto:Screenshot video-Youtube)   Ak má mať Poľsko budúcnosť, nesmú sa tolerovať útoky na katolícku cirkev, upozorňuje Jarosław Kaczyński, vicepremiér poľskej vlády a predseda poľskej vládnej národno-konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Poslanie cirkvi je úzko späté s poľskosťou a poľskou históriou a každý, kto ohrozuje jedno,…

Donovaly aj Makov sú zatvorené pre nákladné autá nad 10 metrov dĺžky, upozorňuje Slovenská správa ciest

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Horské priechody Donovaly, Makov a cesta Muráň - Červená skala sú zatvorené pre nákladnú dopravu nad desať metrov dĺžky. Vodičov o tom informuje Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk SSC upozorňuje vodičov na snehové záveje a jazyky na cestách Sedlo Besník…

Natália Milanová sa zapojí do medzinárodnej kampane #WeRemember

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) sa spolu so svojimi štátnymi tajomníkmi Radoslavom Kutašom a Vierou Leščákovou zapojí do medzinárodnej kampane #WeRemember. Tá súvisí s Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu, ktorý pripadá na 27. januára. TASR o tom informovala Oľga Davalová z odboru mediálneho…

Remišová: Čunovský kaštieľ pomôžeme zachrániť a premeniť na unikátne ekocentrum

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Pomáhame zachrániť národné kultúrne dedičstvo. Kaštieľ v Čunove (okr. Bratislava 5) sa vďaka podpore 4,4 milióna eur z eurofondov zmení na moderné ekocentrum konkurujúce podobným projektom v zahraničí. Kompletnou rekonštrukciou prejde nielen historická budova z 18. storočia, ale aj priľahlý areál „Aj napriek…

Lekárka z pohotovosti odmietla vyšetrenie na alkohol, predviedli ju pred súd

0 icon

Bánovce nad Bebravou 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Službukonajúcu lekárku z pohotovosti v Bánovciach nad Bebravou, obvinenú z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, predviedli v pondelok (17. 1.) policajti pred sudcu Okresného súdu Bánovce nad Bebravou. Lekárku sudca trestným rozkazom uznal za vinnú, proti rozhodnutiu podala odpor, nariadi tak…

Podkasty

Zasmejme sa, aby sme sa nezbláznili

icon

Bratislava 17. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Má pravdu Dušan Jarjabek? Zvuk: Jarjabek (zbláznime sa…) Poslanec Jarjabek má asi pravdu, hrozí, že táto republika sa zblázni. Ale aby ju nemal, aby sme nehovorili len o covide, pozrime sa na dnešný svet a dnešných politikov z nadhľadu. Humoristicko-satirický Roháč už dávno zanikol, a ani Kocúrkovo už v stánkoch nevidieť, a tak sme sa pozreli...

“Yankee go home!” Znelo na proteste proti zmluve SR a USA

icon

Bratislava 17. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martina Kriková) Na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí, vedľa budovy veľvyslanectva Spojených štátov, sa v sobotu popoludní zišlo viac ako tisíc ľudí – podľa vyjadrenia europoslanca Milana Uhríka – aby vyjadrilo jasne negatívny postoj v spojitosti s vojenskou zmluvou medzi SR a USA, ktorá tento týždeň prešla vládou. Podľa jedného z proamerických denníkov „na mieste...

Osem miliárd korún. Toľko nás stojí očkovacia prémia seniorov

icon

Bratislava 14. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Minister financií s paličkou v ruke pred veľkou tabuľou v miestnosti, kde ešte na stene zostalo heslo „Daňová revolúcia plní vaše sny“ – to ako keby naozaj národ slovenský sníval o krčahu vody k jedlu a o zdanení tringeltov, lebo toto sú jedny z najrevolučnejších Matovičových návrhov. A z tej tabule sa dá vyčítať, že všetkých seniorov nad 60...

Slovensko má byť definitívne nekultúrne? Spisovatelia pôjdu do ulíc

icon

Bratislava 13. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann) Samé čudné a nepochopiteľné správy. V piatok Natália Milanová oznámila, že od pondelka majú byť otvorené kultúrne podujatia v režime OP maximálne pre 50 návštevníkov. Mala sa tým „otvoriť kultúra“, aj keď Matovič by s tým ešte radšej počkal. Zástupcovia kultúrnej obce vyjadrili počas víkendu nesúhlas s avizovanou podobou uvoľnenia podmienok pre...

Povinné očkovanie sa odkladá. Definitívne?

icon

Bratislava 12. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Roman Hanc) Čakali sme, čo sa stane 10. januára, teda v pondelok, keď podľa pôvodných informácií mala byť v ten deň hotová právna analýza k otázke povinného očkovania a spoluúčasti na liečbe ochorenia COVID-19 pre neočkovaných. Nebola. Vari preto, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa rekreoval v Ománe? Alebo ministerka spravodlivosti Mária Kolíková nestíha,...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jana Tutková

Záver množstva štúdií reinfekcie: Prirodzená imunita prekonaných je lepšia ako napichaná imunita

0icon

Až 27-násobne lepšia je ochrana prekonaných pred covidom ako ochrana opichaných 2 dávkami Pfizer vakcíny – vyšlo v štúdii, publikovanej izraelskými výskumníkmi koncom augusta minulého roka. Výskum realizovali od júna do začiatku augusta (pri nástupe ich letnej Delta vlny) a porovnavali mie

Erik Majercak

Nominácie Výročných cien a anticien za porušovanie ľudských a sociálnych práv za rok 2021 – ISOP

0icon

V tomto období zažívame obdobie masového porušovania ľudských a sociálnych práv občanov. Asi najhorším je porušovanie Norimberského kódexu, ktorý vznikol po 2. Svetovej vojne ako reakcie na neľudské správanie politikov, vedcov, lekárov, ktorým bolo nutné takto na papieri povedať: „Nerobte pokusy na ľuďoch

Slavěna Vorobelová

Experti z Oľano sa opäť predviedli

0icon

To, že na Slovensku vládne chaos a porušujú sa zákony, nie je žiadnou novinkou. Klub Oľano sa opäť predviedol v plnej paráde, keď sa schvaľovala novela zákona č. 362/2011 Z.z., tzv. zákon o lieku.

Branislav Krist

Rakúsko zavádza "Totalimpfung" – Heil Kovid

0icon

Rakúsko, zatiaľ ako jediná krajina v Európe zavádza povinné očkovanie proti Covid-19 pre všetkých občanov starších ako 18 rokov. Zámer rakúskej vlády zaviesť povinné očkovanie zdvihlo vlnu odporu naprieč celou krajinou. Konalo sa niekoľko desiatok demonštrácií.

Andrej Sablič

Teoretická otázka pre ministrov Naďa, Korčoka, ale aj NR SR.

0icon

Izrael s tichým súhlasom USA a OSN ostreľuje Iránske milície na území Sýrie, lebo sa cíti ohrozený. Dnes je to, teda všeobecne uznávaná medzinárodná prax.Pýtam sa, preto, po odmietnutí požiadaviek Ruskej federácie k USA a NATO či Ruská federácia má právo cítiť sa ohrozená ich vojskami na území Ukrajiny, Poľska,…

TopDesať

Fascinujúce mesto Jeruzalem: 1. časť

0 icon

Starobylý Jeruzalem je vzácny pre židov, kresťanov i moslimov. Svedčia o tom zástupy pútnikov, ktorí sa prechádzajú po jeho uličkách. O Jeruzaleme sa toho už popísalo skutočne veľa. Napriek tomu však veríme, že pre vás - našich čitateľov - prinesieme opäť niekoľko zaujímavostí. Poďme na prvú časť trojdielnej série. Medzi…

10 ľudí, ktorí predpovedali budúcnosť: 2. časť

0 icon

Mark Twain predpovedal svoju vlastnú smrť Americká literárna ikona Mark Twain vo svojej autobiograf

TOP 10 vecí, o ktorých si vďaka Hollywoodu myslíme, že sú skutočné

0 icon

Hollywood je zaujímavé miesto.  Je vlastne tvárou Ameriky, ktorá reprezentuje Ameriku pred celým svetom. Všetko sa to odohráva na veľkom plátne, veď napokon je to aj to, čo celý svet vníma. Americká kultúra je tak dominantná, že každá jedna chytľavá fráza od nejakého neznámeho herca v pozadí nejakého neznámeho filmu, môže…

TOP 10: Najjedovatejšie živočíchy sveta. Stačí im len pár sekúnd na usmrtenie človeka

0 icon

Nie sú len krásne, ale aj extrémne jedovaté. Toto sú tie najjedovatejšie živočíchy sveta, ktoré dokážu svoju obeť zabiť v priebehu niekoľkých sekúnd. 1. Synanceja bradavičnatá [caption id="attachment_5286" align="alignleft" width="498"]

TOP 10 vecí, ktoré potrebuje muž vo vzťahu

0 icon

Tento rebríček bol zostavený na základe odpovedí reálnych mužov, ktorí žijú v reálnych vzťahoch s reálnymi ženami. Miesto, kde máš pokoj Miesto, kde za tebou nepríde partnerka ani deti. Ako malý si mal bunker či klubovňu, dnes chodíš na pivo, na ryby, na biliard alebo sa aspoň ponoríš do virtuálnej…

Armádny Magazín

Turecko prezentuje sľubné bojové cvičné lietadlo vlastnej konštrukcie. Video

0 icon

Turecko, 18. januára 2022 (AM) – Turecko pripravuje prezentáciu nového perspektívneho bojového cvičného lietadla vlastnej konštrukcie Hürjet. Ako uvádza developerská spoločnosť, predstavenie lietadla prebehne v najbližšom čase.   https://twitter.com/i/status/1481552092590448641 Spoločnosť Turkish Aerospace Industries (TAI) má v úmysle

Odvetný ťah Ruska? Kremeľ zhodnotil možnosť rozmiestnenia vojenských základní blízko USA

0 icon

Rusko, 18. januára 2022 (AM, Sputnik) – Tlačový hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov sa vyjadril k možnosti rozmiestnenia v

V Británii našli kandidáta na nového zo Skripaľovcov. Chce ho odstrániť super čata zabijakov KGB

0 icon

Veľká Británia, 18. januára 2022 (AM) – "Žijem v neustálom strachu a myslím si, že každý deň bude môj posledný." Tieto slová bývalého dôstojníka KGB Borisa Karpičkova, ktorý teraz žije v Londýne, aktívne replikujú britské médiá. To znamená, že z Karpičkova jednoznačne robia kandidáta na nového zo Skripaľovcov. Aký je to…

Kto bráni vojakom naplniť vojenskú prísahu?

0 icon

Slovensko, 18. januára 2022 (AM) – Vojenská prísaha je sľub, ktorým vojaci deklarujú svoju vernosť vlasti. Jej obsah stanovuje § 3 zákona č. 321/2002 Z. z. o ozbrojených silách Slovenskej republiky.   [caption id="attachment_42470" align="alignnone" width="750"]

Ako môže ruské námorníctvo vyvíjať tlak na Spojené štáty

0 icon

Rusko, 18. januára 2022 (AM) – Rusko-americké konzultácie sa neskončili prakticky ničím - a veta námestníka ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergeja Rjabkova sa toho stala jasným dôkazom. Podľa diplomata, ak budú Spojené štáty naďalej vyvíjať vojenský tlak na Rusko, môže vykonať Rusko „opatrenia v línii námorníctva“. V akom stave

Svetlo sveta

Kde sa nachádzajú Traja králi dnes?

0 icon

Po narodení Ježiša nám Sväté písmo predkladá príbeh, ako králi alebo inak nazývaní aj mudrci z východu, prišli do Betlehema, aby sa Kristovi poklonili. Nový zákon kladie dôraz na skutočnosť, že na základe hviezdy na oblohe muži prišli až do Betlehema. Biblia nehovorí koľko týchto kráľov bolo ani z akej…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

Prečo si Cirkev na Vianoce pripomína sv. Štefana a evanjelistu Jána?

0 icon

Pre veriaci ľud je častokrát ťažko pochopiteľné, prečo počas oktávy na Vianoce hneď po oslávení Narodenia Pána, Cirkev predkladá na oslavu martýra sv. Štefana a evanjelistu sv. Jána. Ako prišlo k tomu, že najveselšie sviatky roku sa veľmi rýchlo menia na pripomienku umučenia človeka? Je opodstatnené, aby sv. Štefan ako…

26.12. Svätý Štefan, mučeník pri obhajobe pravého učenia Cirkvi

0 icon

Svätý Štefan je považovaný v Katolíckej Cirkvi sa prvého mučeníka, ktorého sviatok sa slávi 26.12. Tento deň boli totiž nájdene relikvie svätého Štefana. Stalo sa tak na základe videnia, ktoré mal v roku 415 kňaz menom Lucian. V roku 439 relikvi boli prenesené do nového kostola postaveného pri Damašskej bráne v Jeruzaleme. Krížiaci volali…

Narodenie Ježiša Krista – vianočné sviatky a okruh ich slávenia

0 icon

Na Vianoce kresťania slávia narodenie Ježiša Krista. Sú to sviatky Božieho vtelenia, sviatky vykúpenia, pokoja a lásky. Vianoce oslávia na celom svete dve miliardy veriacich. Presný dátum narodenia Pána známy nie je. Slávenie 25. decembra ako narodenie Ježiša je doložené po prvý raz z roku 336 v Ríme. Na základe…

FOTO DŇA

Islandské poníky sa hrajú v žrebčíne v nemeckom Wehrheime

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali