Argumenty Kolíkovej proti Kaliňákovi majú dlhú bradu a jej úcta k ústave kríva

Argumenty Kolíkovej proti Kaliňákovi majú dlhú bradu a jej úcta k ústave kríva

Bratislava 8. augusta 2023 (HSP/Foto: Screenshot)

 

Robertovi Kaliňákovi zrušila Generálna prokuratúra podľa známeho paragrafu 363 obvinenie v kauze doplácania platu exprezidentovi finančnej správy Františkovi Imreczemu. Bol by to výnimočný prípad, že nadriadený podplácal podriadeného. Prípadom začala diskusia v štúdiu Ta3, medzi Kaliňákom a Máriou Kolíkovou

Klíková a Kaliňák
Debata v štúdiu rozhodne nebola posedením pri čaji o piatej. Poriadne to iskrilo.

“Ľudia na ministerstvách fungujú na základe príkazov,” povedal Kaliňák krátko po začiatku relácie, “a keď ich neplnia, tak sú vymenení.” Upozornil na slovenskú jedinečnosť. Kým v iných krajinách kajúcnici usvedčujú páchateľov trestných činov, o ktorých je nepochybné, že sa stali, na Slovensku kajúcnici vymýšľajú skutky, teda, že stal nejaký trestný čin, o ktorom nikto nevie, a neexistuje k nemu dôkaz, a ešte aj hneď označia páchateľa.

Reklama

Sú to pritom ľudia, ktorí čelia obvineniam z podvodov v rozsahu desiatok miliónov, a touto cestou sa majú vykúpiť, že dostanú smiešne tresty, alebo žiaden trest “na tvrdo.” V tom Kaliňák vidí ten hlavný problém. Z nahrávok je podľa neho jednoznačne jasné, že kajúcnici sú navádzaní. Kolíková namietala, že Imrecze si nemal prečo vymýšľať, že je všetko dokázané, že “to tak jednoducho je.” Argumentovala, že bez spolupracujúceho obvineného je ťažké dokázať korupciu. Podľa nej je aj nelogické, ak je Brhel naďalej stíhaný, aby sa stíhaniu vyhol Kaliňák. Tvrdila aj to, že k porušeniam ľudských práv nedochádza častejšie než v minulosti.

Kaliňák reagoval, že Imrecze vo veci nie je obvinený, na rozdiel od toho, čo pred chvíľou tvrdila Kolíková. Znovu poukázal na to, že neexistuje jediný logický dôvod, prečo by mal podplácať svojho podriadeného. Generálnemu prokurátorovi by dnes uplynula lehota na rozhodnutie a špeciálna prokuratúra mu nechcela vydať spis, čím sa snažila zabrániť rozhodnutiu o paragrafe 363. Kaliňák povedal, že to bol typický politický prípad, kedy aj vyšetrovateľka zavádzala.

Reklama

Kolíková opakovala známy argument, že treba, aby sa veci dostali pred súd, generálny prokurátor by tomu nemal brániť. “Veď to je jedno,” povedala. Kaliňák však namietal: “Pred súd? Na základe nezákonných rozhodnutí? Nezabúdajte na to, že takýmto laxným prístupom vám zomierali ľudia vo väzbe!”

Do debaty sa dostala téma úpravy paragrafu 363. Kolíková znova použila argument, nech sa vec dostane pred súd, a ten nech rozhodne. Kaliňák namietal: “Ja som bol ale vo väzbe. Nezákonne som bol vo väzbe. Rozumiete tomu?” Len pokrčila plecami, že rozumie. “Vyskúšajte si to!” ponúkol ju Kaliňák. “A potom začnite mudrovať týmito somarinami!”

Využila včerajšie vyjadrenie Šeligu a nepriamo aj ona povedala, že 363 je relikt sovietskeho režimu prokuratúry. Argumentovala príkladom Českej republiky, ale taký argument môže rezonovať len u laikov neznalých trestného práva, pretože tam majú štátne zastupiteľatvo, ktoré v princípe funguje inak ako prokuratúra. Kolíková ako členka SaS tvrdí, že je na mieste, zmeniť prokuratúru na štátne zastupiteľstvo. Podľa Kolíkovej úlohou štátneho zastupiteľstva a aj prokuratúry je postaviť páchateľa pred súd.

To je znovu veľmi zavádzajúci argument, pretože úlohou prokurátora je dozerať na zákonnosť, nie za každých okolností postaviť obvineného pred súd. Ona však v tom vidí kľúčovú úlohu prokuratúry. “To, čo ste predstavili, je policajný štát,” reagoval Kaliňák. Generálna prokuratúra je u nás zakotvená ako dozor nad zákonnosťou priamo v ústave. Bez paragrafu 363 nie je možné zabrániť porušeniam práv, ktoré už nie je možné napraviť. Kaliňák hovoril o politickej objednávke stíhaní a o známom Remišovej pexese. Podľa Kaliňáka 80 % všetkých politicky exponovaných káuz napadá senátu, ktorý nazval senátom päť “P”. “Vy ste systém tak strašne zdeformovali, že prestal fungovať,” obrátil sa Kaliňák ku Kolíkovej.

Druhá časť relácie sa venovala tomu, či má špecializovaný trestný súd existovať aj naďalej. Kolíková si myslí, že špeciálna prokuratúra a špecializovaný trestný súd by mali mať oporu aj v ústave. Pamätáme si však, čo to v jej podaní znamená, v návrhu zmeny ústavy bol úmysel vyňať špeciánu prokuratúru spod pôsobnosti generálneho prokurátora.

Reklama

Pravdaže, do reči prišiel aj románik sudkyne Záleskej a Tódovej. Kolíková v prvom rade spochybnila autora videa, ktoré spôsobilo škandál, a nastolila otázku, či sa vôbec tým zaoberať. Spochybnila Daňa: “Je zrejmé, že ak je to takýto zdroj, tak za tým bude nekalý úmysel,” povedala. A podľa nej, ak boli vynášané nejaké informácie, aké a kedy?

Kaliňák konkrétne menoval prípady, kedy evidentne k únikom došlo. Kolíková tvrdohlavo tvrdila, že nevznikla žiadna pochybnosť o nejakej kauze. Dokonca tvrdila, že nie je ani jasné, či tie dve ženy mali vzťah, keď dochádzalo k únikom zo spisov.

Argumenty Kolíkovej, ktoré používala v debate, majú dlhú bradu, rôzni “právnici” z koalície ich používali od začiatku volebného obdobia. Ale každý, kto spor o paragraf 363 čo len trochu vníma, vie, že celé je to akosi pokrivené. Rôzni ľudia na kľúčových miestach sú schopní do dokumentov napísať nehorázne nezmysly, len aby veci formálne sedeli. A práve skutočnosť, že formálne sedia (aj to nie vždy), sa potom používa ako argument, že je predsa všetko v poriadku.

Prečítajte si tiež:

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Duchovný vodca Iránu ajatolláh Alí Chameneí tvrdí, že pokračujúce snahy o normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a arabskými krajinami nevyriešia krízu na Blízkom východe. Chameneí to uviedol v stredu v reakcii na vyhlásenie šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena, ktorý v pondelok uviedol, že Washington má pripravený “bezpečnostný balík” pre Saudskú Arábiu, ktorý Rijádu ponúkne, ak znormalizuje svoje vzťahy s Izraelom.

19:03

USA presunuli časť vojenského personálu z Čadu do Nemecka, tvrdí vojenský predstaviteľ.

18:57

Netanjahu na stretnutí s Blinkenom povedal, že sa nevzdá operácie IDF v Rafahu, informoval denník The Times of Israel.

Izraelský premiér predtým povedal, že operácia v južnej časti pásma Gazy sa uskutoční bez ohľadu na to, či sa uzavrie dohoda o prepustení rukojemníkov.

IDF plánujú nasadiť jednotky v Rafahu na hranici enklávy s Egyptom s cieľom zničiť Hamas. Podľa OSN tam žije viac ako 1,45 milióna palestínskych utečencov.

Antony Blinken Benjamin Netanjahu
Na snímke Antony Blinken a Benjamin Netanjahu
18:36

Gruzínsky parlament podporil návrh zákona o zahraničných agentoch v druhom čítaní.

„Za“ bolo 83 poslancov, 23 bolo proti. Návrh bol prijatý v druhom čítaní,“ uviedol predseda gruzínskeho parlamentu.

Teraz sa uskutoční tretie čítanie zákona. Pripomeňme, že proti jeho prijatiu sa pravidelne schádzajú protesty.

18:16

Britská polícia v stredu zadržala 17-ročného chlapca podozrivého z útoku ostrým predmetom na tri osoby vrátane jedného dieťaťa. K útoku došlo v škole v Sheffielde v severnom Anglicku.

18:01

Ceny ropy klesli v stredu o viac než dva doláre, pričom cena ropnej zmesi Brent skĺzla k hranici 84 USD za barel (159 litrov). Tlak na ceny komodity vyvinuli najmä najnovšie správy z USA o tom, že ropné zásoby v Spojených štátoch vzrástli omnoho viac, než sa čakalo a než signalizoval odhad Amerického ropného inštitútu (API).

18:00

V ruskej metropole Moskva v stredu otvorili výstavu západnej vojenskej techniky ukoristenej ukrajinskej armáde počas bojov na Ukrajine.

18:00

Približne 30 ľudí utrpelo v stredu zranenia, keď sa v blízkosti mesta Kandern na juhozápade Nemecka prevrátila traktorom ťahaná vlečka. Stav desiatich ľudí je vážny.

17:59

Škótska vláda v stredu v parlamente uspela v hlasovaní o nedôvere. Škótska národná strana (SNP) tým získala príležitosť zvoliť si nového lídra, ktorý nahradí odstupujúceho premiéra Humzu Yousafa.

17:58

Ukrajina dúfa, že sa jej podarí počas nadchádzajúcej zimy uskladniť vo svojich podzemných zásobníkoch približne 4 miliardy kubických metrov (m3) zemného plynu v prospech európskych podnikov a obchodníkov. Ak by sa jej tieto plány podarilo naplniť, objem uskladneného plynu európskych firiem tak zvýši o 60 %. Uviedol to v stredu šéf ukrajinskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Naftogaz Olexij Černyšov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV ukazuje deťom vrchárku červenkastú na Borovej hore pri Zvolene

Autor: TASR - Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali