Prezidentka ani poslanci neuspeli: Paragraf 363 nie je v rozpore s ústavou, rozhodol ÚS

Prezidentka ani poslanci neuspeli: Paragraf 363 nie je v rozpore s ústavou, rozhodol ÚS

Košice 21. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR – František Iván)

Aktualizované 21. júna 2023 o 19:41

Paragraf 363 Trestného zákona nie je v rozpore s Ústavou SR. Rozhodol o tom v stredu Ústavný súd (ÚS) SR, keď nevyhovel návrhu skupiny poslancov a prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorí paragraf na súde napadli. Rozhodnutie pléna ÚS oznámil predseda ÚS Ivan Fiačan

Na snímke zľava predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivan Fiačan a sudca Ústavného súdu SR Miroslav Duriš

Paragraf umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon.

Reklama

“Napadnuté ustanovenia, resp. rozhodnutia generálneho prokurátora vydané na ich základe, nezasahujú do súdnej moci, nenahrádzajú účinky rozhodnutia sudcu pre prípravné konanie vlastnými rozhodnutiami, neodnímajú účinky súdnym rozhodnutiam, v rozsahu limitov ich použitia, ktoré Ústavný súd v náleze uviedol, predstavujú ústavne akceptovateľný zásah do právnej istoty nastolenej právoplatným rozhodnutím policajta alebo prokurátora a napokon ani neporušujú právo na účinné a efektívne vyšetrovanie,” povedal Fiačan.

Daný opravný prostriedok je podľa súdu poistkou dodržania zákona v prípravnej fáze trestného konania, ktorá síce nie je ústavne nevyhnutná, ale ani ústavne nesúladná. Fiačan poukázal aj na to, že podobný účinok pri zrušení uznesenia o vznesení obvinenia môže vyvolať aj príslušný nižšie postavený prokurátor v riadnom opravnom konaní. Navrhovatelia si podľa predsedu súdu v argumentácii zamieňali tvrdené aplikačné chyby pri rozhodovaní generálneho prokurátora s ústavným nesúladom predmetnej zákonnej úpravy. Podrobná argumentácia ÚS bude uvedená v odôvodnení rozhodnutia.

Reklama

Sporný paragraf napadla na ÚS koncom roku 2021 skupina poslancov a v januári tohto roku aj prezidentka. Poukazovali na to, že takéto rozhodnutie generálneho prokurátora je konečné a nepreskúmateľné, a môže dôjsť ľahko k zneužitiu. Znenie paragrafu a právomoci, ktorými takto disponuje generálny prokurátor, podľa nich zasahujú neprimerane do nezávislosti súdnej moci. Podnety sa týkali využívania paragrafu 363 generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom.

 

Žilinka rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka plne rešpektuje rozhodnutia súdov vrátane stredajšieho rozhodnutia Ústavného súdu (ÚS) SR o paragrafe 363 Trestného poriadku.

“Generálny prokurátor Slovenskej republiky – tak ako vždy – plne rešpektuje rozhodnutia súdov vrátane dnešného rozhodnutia Ústavného súdu Slovenskej republiky,” uviedol Žilinka vo vyjadrení, ktoré TASR sprostredkovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Zuzana Drobová.

Ústavný súd SR v stredu rozhodol, že paragraf 363 Trestného poriadku nie je v rozpore s Ústavou SR, keď nevyhovel návrhu skupiny poslancov a prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorí paragraf na súde napadli.

Reklama

 

 

Baránik o rozhodnutí ÚS k paragrafu 363: Náš boj za slušnú prokuratúru pokračuje

Poslanec Národnej rady (NR) SR Alojz Baránik (SaS) vníma rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR o paragrafe 363 Trestného poriadku ako vyjadrenie, že ak sa niekomu nepáči spôsob rozhodovania generálneho prokurátora, je potrebné zmeniť zákony. Pripomenul, že v parlamente je návrh o transparentnosti prokuratúry, ktorého súčasťou je zmena spomínaného paragrafu aj úprava odvolávania šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR.
“Ústavný súd v podstate povedal, že ak sa nám nepáči, ako generálny prokurátor rozhoduje, je potrebné zmeniť zákony, pretože tieto nie sú nesúladné s ústavou,” uviedol Baránik v reakcii. Dodal, že ak sa predpisy ako paragraf 363 Trestného poriadku vykonávajú v rozpore s ústavou, “nie je to známka toho, že sú ústavne problematické, ale že takým je také rozhodovanie”.

 

Šeliga rešpektuje rozhodnutie ÚS, zmenu paragrafu 363 chce ďalej presadzovať

Rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR, že paragraf 363 Trestného poriadku nie je v rozpore s Ústavou SR, neznamená, že generálny prokurátor túto právomoc nemôže zneužívať a používať paragraf protiústavným spôsobom. Skonštatoval to nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR pôsobiaci v strane Demokrati Juraj Šeliga. Rozhodnutie ÚS rešpektuje a v parlamente chce ďalej presadzovať zmenu paragrafu, aby ho nebolo možné zneužívať.

Reklama

“Žiadali sme, aby ÚS SR určil ústavné mantinely používania paragrafu 363 Trestného poriadku a vo vyjadrení predsedu súdu sa objavili náznaky, že takéto mantinely v odôvodnení rozhodnutia môžu byť uvedené,” uviedol s tým, že počkať treba na zverejnenie nálezu súdu. Aj predseda ÚS Ivan Fiačan podľa slov Šeligu povedal, že rozhodnutie ÚS neznamená, že generálny prokurátor môže robiť čokoľvek.

 

Smer-SD berie na vedomie rozhodnutie Ústavného súdu SR o paragrafe 363

Opozičný Smer-SD berie na vedomie rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR, že ustanovenie paragrafu 363 Trestného poriadku je v súlade s Ústavou SR. TASR o tom informovali z tlačového odboru strany.

Pripomenuli, že generálny prokurátor môže na základe tohto ustanovenia zrušiť akékoľvek právoplatné rozhodnutie v prípravnom konaní, ak nim bol porušený zákon. “Smer–SSD je dlhodobo presvedčený, že takéto oprávnenie je základným predpokladom fungovania prokuratúry, ktorá má zabezpečovať, že konanie orgánov v prípravnom konaní je v súlade so zákonom,” podotkli.

Smer-SD verí, že po rozhodnutí Ústavného súdu “neopodstatnené a čisto politicky motivované útoky na ustanovenie paragrafu 363 Trestného poriadku skončia”.

 

Prezidentka rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu o paragrafe 363

Prezidentka SR Zuzana Čaputová rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu SR o paragrafe 363 Trestného poriadku. Najskôr sa chce dôkladne oboznámiť s písomným odôvodnením nálezu. TASR to uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec.

“Prezidentka rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu, s hodnotením si však počká, až kým sa dôkladne neoboznámi s písomným odôvodnením nálezu,” priblížil hovorca.

Hoci podľa rozhodnutia súdu nie je úprava paragrafu 363 Trestného poriadku v rozpore s ústavou, “prezidentka zdôrazňuje, že Ústavný súd nerozhodoval o tom, či používanie tohto paragrafu generálnym prokurátorom bolo v každom prípade a vždy v súlade so zákonom”.

 

Reklama

ĽSNS: Snaha o zmenu paragrafu 363 spočíva v nepohodlnosti osoby Maroša Žilinku

Celá snaha o zmenu paragrafu 363 Trestného poriadku nespočíva v nevyhovujúcom právnom stave, ale v nepohodlnosti osoby generálneho prokurátora Maroša Žilinku, keďže nerozhoduje podľa želaní politikov a médií. Skonštatoval to poslanec Národnej rady (NR) SR Martin Beluský z ĽSNS. Potvrdzuje to podľa neho aj rozhodnutie Ústavného súdu SR.

 

Mimoparlamentná Republika víta rozhodnutie ÚS o paragrafe 363, chce zrušiť ÚŠP

Mimoparlamentné hnutie Republika víta rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR o paragrafe 363 Trestného poriadku. Dodalo, že vo svojom programe nemá zrušenie paragrafu, ale Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Argumentuje, že úrad bol pod vedením Dušana Kováčika a Daniela Lipšica zneužívaný proti politickej opozícii a proti občanom s inými názormi.

“Paragraf 363 predstavuje mechanizmus, ktorý dáva generálnemu prokurátorovi SR právomoc zrušiť rozhodnutie v prípravnom konaní, ak bol pri ňom evidentne porušený zákon. Vidíme, že kvalita žalôb pripravených Lipšicovou špeciálnou prokuratúrou je veľmi nízka a často sú tieto žaloby súdmi zamietané,” uviedlo hnutie. Existenciu paragrafu 363 vníma ako opodstatnenú.

 

Reklama

SNS víta rozhodnutie ÚS, podčiarkla význam paragrafu 363

Mimoparlamentná SNS víta rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR o paragrafe 363 Trestného poriadku. Podčiarkla význam paragrafu ako posledného nástroja na zachovanie kontroly pri porušovaní procesných pravidiel v trestnom poriadku.

“Paragraf 363 je posledným nástrojom na zachovanie kontroly pri porušovaní procesných pravidiel v Trestnom poriadku. Je nevyhnutným paragrafom preto, aby prokurátor ako monokratický orgán strážil zákonnosť v trestných procesoch,” uviedla SNS.

Podľa strany sa pri rozhodnutí ÚS ukázala dvojtvárnosť ľudí okolo prezidentky Zuzany Čaputovej. “Na jednej strane, keď v minulosti paragraf 363 potrebovali, tak ho podporovali, a keď ho začal používať generálny prokurátor Maroš Žilinka, tak ho začali kritizovať”, dodala SNS.

 

Reklama

Boris Kollár: Paragraf 363 je potrebný nástroj v rámci bŕzd a protiváh

Paragraf 363 Trestného poriadku je veľmi potrebný nástroj v rámci bŕzd a protiváh. Skonštatoval to predseda Národnej rady (NR) SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár v reakcii na rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR.

“Paragraf 363 je potrebný, dokým si orgány činné v trestnom konaní a niektorí prokurátori nebudú plniť svoje povinnosti, budú nadužívať zákon, budú nadkvalifikovávať trestné činy a budú zatvárať ľudí bez dôkazov,” podotkol Kollár. Podčiarkol, že ustanovenie je dôležité preto, aby aj obyčajný občan mal právo sa odvolať voči takémuto konaniu.

 

Remišová: Rozhodnutie ÚS rešpektujem, pri paragrafe 363 treba nastaviť hranice

Pri používaní paragrafu 363 Trestného poriadku treba nastaviť jasné hranice. Skonštatovala to predsedníčka Strany Za ľudí a nezaradená poslankyňa Národnej rady (NR) SR Veronika Remišová v reakcii na rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR.

“Rozhodnutie ÚS o ústavnosti paragrafu 363 rešpektujem. Je však rozdiel medzi znením paragrafu a tým, ako sa nadužíval generálnou prokuratúrou v kauzách prominentných obvinených. Práve pre to mu treba nastaviť jasné hranice a o takúto zmenu sa budeme stále usilovať,” uviedla Remišová.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:13

Americký prevádzkovateľ platobných a kreditných kariet Visa vďaka investíciám do technológií vrátane umelej inteligencie v uplynulom roku zabránil 80 miliónom podvodných transakcií v celkovej hodnote 40 miliárd amerických dolárov (36,74 miliardy eur). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa v utorok odvolala na vysokopostaveného predstaviteľa spoločnosti.

20:12

Dodávky ropy do Česka cez ropovod Družba sú stabilné a pokračujú podľa plánu. V reakcii na obmedzenie dovozu ruskej ropy na Slovensko a do Maďarska to v utorok uviedla česká spoločnosť Mero ČR, ktorá vlastní a prevádzkuje české časti ropovodu Družba, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

20:00

 

 

 

19:51

Strany francúzskej ľavicovej koalície Nový ľudový front (NFP), ktorý zvíťazil v nedávnych predčasných parlamentných voľbách, sa v utorok dohodli, že ich kandidátkou na premiérku bude Lucie Castetsová. Informovala o tom francúzska televízia BFM TV s odvolaním sa na spoločnú tlačovú správu štyroch koaličných strán, píše TASR.

19:47

Medzinárodné konzorcium ľudskoprávnych organizácií vyzvalo Bielorusko, aby upustilo od popravy nemeckého občana Rica Kriegera, ktorého tam odsúdili na trest smrti za údajný terorizmus, extrémizmus a žoldniersku činnosť. Podľa správy agentúry AP píše TASR.

Podľa bieloruskej ľudskoprávnej skupiny Viasna sa proces s Kriegerom konal koncom júna s vylúčením verejnosti. Krieger bol podľa Viasny obvinený z účasti na bombovom útoku, bližšie informácie z procesu však nie sú dostupné.

Podľa Viasny Kriegerov prípad môže súvisieť s jeho pôsobením v pluku Konstantyho Kalinowského, ktorý bojuje po boku ukrajinskej armády a Bielorusko ho považuje za extrémistické združenie.

19:14

Ukrajina považuje za dôležité, aby s ňou Čína priamo diskutovala o plánoch na vyriešenie vojny s Ruskom. V utorok to uviedol ukrajinských minister zahraničných Dmytro Kuleba po príchode do Pekingu. Informuje o tom správa agentúry AFP.

Kuleba je na svojej prvej návšteve Číny od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu z februára 2022. Na návštevu, ktorá potrvá do piatka, ho pozval šéf čínskej diplomacie Wang I.

19:13

Americký prezident Joe Biden vystúpi v stredu večer s príhovorom k národu, v ktorom vysvetlí svoje rozhodnutie neuchádzať sa o druhé funkčné obdobie šéfa Bieleho domu a objasní svoje ďalšie kroky. Oznámil to v utorok na platforme X, informuje agentúra DPA.

19:09

Čínska lunárna sonda našla vo vzorkách mesačnej pôdy stopy vody, oznámili čínski vedci. TASR o tom informuje podľa správy tlačovej agentúry AFP.

Rover Čchang-e-5 ukončil svoju misiu v roku 2020 a vrátil sa na Zem so vzorkami hornín a pôdy z Mesiaca. Vzorky “odhalili prítomnosť stopových množstiev vody”, napísala skupina vedcov z čínskych univerzít v pondelkovom článku v časopise Nature Astronomy.

Vzorky z Čchang-e-5 však pochádzajú z oveľa vyšších zemepisných šírok a poskytujú nové poznatky o tom, akú podobu má voda na povrchu Mesiaca, napísali čínski vedci. Vzorky naznačujú, že molekuly vody môžu v oblastiach Mesiaca vystavených slnečnému svitu pretrvávať vo forme hydratovaných solí.

Čínska sonda našla na Mesiaci vodu
Na snímke Čínskej národnej vesmírnej agentúry (CNSA) pristávací modul a vysielač lunárnej sondy Čchang-e 6 po pristátí na povrchu Mesiaca
19:01

Biden zajtra prednesie prejav o svojom odstúpení z volieb, oznámil to na sociálnej sieti X.

„Zajtra večer o 20.00 h SELČ sa prihovorím národu z Oválnej pracovne s prejavom o tom, čo ma čaká a ako dokončím prácu pre americký ľud,“ uviedol údajne.

18:17

Súčasný minister zahraničných vecí USA Blinken opustí svoju funkciu, ak zvíťazí Kamala Harrisová, informuje denník The Wall Street Journal.

Podľa publikácie si svoje posty neudrží ani šéf Pentagónu Austin a poradca pre národnú bezpečnosť Sullivan.

Podľa The Wall Street Journal ústrednú úlohu v obnovenej administratíve, ak vyhrá voľby, prevezme jej poradca pre národnú bezpečnosť Phil Gordon.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke ľudia obdivujú okolie Hrebienka pri soche medveďa vo Vysokých Tatrách

Autor: TASR-Veronika Mihaliková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Milan Šupa

Ivan Štubňa

René Pavlík

Marián Tkáč

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali