“Najnovší sumár škôd na vinohradoch a ovocí, zelenine, jahodách, ako aj na cukrovej repe je zdokumentovaný na takmer celej poškodenej výmere plodín. Určité ďalšie korekcie výšky škôd očakávame pri ostatných plodinách v závislosti od ich vývojovej fázy,” podčiarkla Holéciová.
Informovala, že do monitoringu sa počas posledného májového týždňa zapojilo 20 regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr spolu s deviatimi prvovýrobnými zväzmi – členmi SPPK. Úrad SPPK čiastkové údaje zosumarizoval. Dnes tak odzrkadľujú situáciu v rámci členskej základne komory, ako aj nečlenov, pretože členská základňa SPPK nepokrýva vždy celú základňu jednotlivých profesijných zväzov.
Pripomenula, že Slovensko sa ešte v polovici mája počas zasadania Rady EÚ pre poľnohospodárstvo pripojilo k návrhu Česka, Rakúska a Slovinska, aby Európska komisia (EK) odškodnila pestovateľov za mrazy, ktoré v prípade Slovenska nemali obdobu za posledných 65 rokov. Eurokomisár Phil Hogan sa 17. mája vyjadril, že EK sa bude problémom zaoberať.