Svet 2. januára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Marcio Jose Sanchez)
Spoločnosť Apple nedávno potvrdila domnienky odborníkov a používateľov ich inteligentných telefónov iPhone, že umelo spomaľuje procesory starších generácií zariadení. Teraz sa na svetového IT giganta začínajú valiť žaloby. Správu prináša portál iDnes.cz.
Do dnešného dňa bolo podaných deväť oficiálnych trestných oznámení, ďalšie majú pribudnúť začiatkom januára. Jeden používateľ dokonca kalifornský gigant žaluje o neuveriteľný bilión dolárov.
Apple je na jednej strane dôsledný, čo sa týka aktualizácií systému aj pre niekoľko rokov staré modely. Zatiaľ čo v prípade prístrojov s Androidom trvá softvérová podpora a teda zaručené systémové aktualizácie najviac dva roky, Apple na aktuálny systém povýši pokojne aj štyri roky starý model, hoci s niektorými obmedzeniami a slabšou hardvérovou výbavou v porovnaní s aktuálnym iPhonom.
Posledné dva týždne ale ukázali druhú stranu mince. A síce, že Apple do systému pridáva nástroj, ktorý u starších modelov znižuje takt procesora v závislosti na kondícii batérie. Odborníci to nazvali obmedzovač výkonu alebo “škrtiaci ventil”, o nič iné totiž napriek vzletným frázam o zachovaní najlepšieho možného užívateľského zážitku nejde. Tento prídavok sa formou systémového updatu vkradol do každého kusu iPhonu 6, 6s a SE, aktuálne mieri do sedmičkového radu.
Pre pripomenutie: iPhone 7/7 Plus vstúpil na trh v septembri 2016, doteraz sa predáva a vďaka zníženým cenám iste úspešne, počas záverečného kvartálu roku sa ich pokojne mohlo predať 15 miliónov. Aj táto rada však formou aktualizácie dostane nástroj na obmedzenie frekvencie procesora a teda výkonu.
Apple sa síce obhajuje, že k priduseniu výkonu siahne len pri zistenom znížení kapacity článku batérie alebo pri nízkych teplotách, užívatelia sa napriek tomu hromadne búria, čo je pochopiteľné. iPhony vždy patrili medzi najvýkonnejšie smartphony na trhu, a ak už po roku systém vyhodnotí kondíciu batérie ako zlú, zníži výkon tak, aby sa zvýšila výdrž. Výkon smartphonu je zrazu preč, čo rad používateľov v minulosti viedlo k nákupu novej generácie prístroja. A dosť pravdepodobne zbytočne. Teraz sa to Applu môže kruto vypomstiť.
Na kalifornskú firmu v súčasnosti mieri už deväť žalôb, jedna z nich pritom žaluje Apple o neuveriteľnú sumu 999 miliárd dolárov. Hoci Apple disponuje mohutnými finančnými rezervami, ide o tak veľký obnos, že by ani tie nemuseli na pokrytie výdavkov stačiť. Pre predstavu sa jedná približne o štvornásobok ročného obratu spoločnosti. Takúto horibilnú požiadavku v hromadnej žalobe vzniesla Violetta Mailyan z Kalifornie, ktorej sa nepáči skutočnosť, že Apple softvérovým spomaľovaním procesora istým spôsobom majiteľa starších modelov nútil zakúpiť novšie generáciu. Apple mal podľa žalujúcej strany plošné priškrtenie iPhonov so staršími batériami jednoducho priznať a majitelia by potom problém vyriešili jej výmenou a nie nákupom nového telefónu, čo bolo mnohonásobne nákladnejšie.
Hoci je žalovaná suma skutočne z ríše divokých snov, Apple bude musieť požiadavkám žalujúcej strany pred súdom čeliť. A nielen v tomto prípade. Ďalšiu hromadnú žalobu Applu prostredníctvom právnej kancelárie adresuje Raisa Drantivy z New Yorku. V tomto prípade sa však hrá len o 100 miliónov dolárov.
K sporu sa vyjadril aj špecialista na právo spotrebiteľov profesor Rory Van Loo z bostonskej univerzity. Ten vidí veľký problém v tom, že Apple o integrácii spomaľovača do starších generácií iPhonov užívateľa vôbec neinformoval. Naopak vždy k upgradom vyzýval. Podľa neho je možné, že ak by používatelia vedeli, že za citeľným úbytkom výkonu nestoja vyššie hardwarové nároky systému, ale starnúce batérie a teda umelé pridusenie procesora, potom by často namiesto nového prístroja logicky volili onú ekonomicky neporovnateľne prívetivejšiu cestu nákupu nového článku. V takom prípade by zo strany Applu vraj mohlo ísť o podvod.
Do boja s Applom sa dokonca druhýkrát púšťa advokát Jeffrey Fazio, ktorý už v roku 2013 s gigantom jednu právnu bitku vyhral, vtedy výrobcu žaloval o 53 miliónov dolárov kvôli porušeniu záručných podmienok. Súčasný spor hodnotí ako veľmi prostý a uvádza, že Apple vedel o problémoch s batériami a namiesto bezplatnej výmeny článkov alebo stiahnutia chybných kusov z trhu zvolil plošné softvérové spomalenie. Teda spôsob, ktorý pre výrobcov neznamenal žiadne finančné straty. Tie teraz však môžu priniesť prípadné neúspešné ťaženie na súde a možno v oveľa väčšom meradle.