Aplikácie a komunikácia medzi učiteľom a žiakom. Zlyhanie ministerstva školstva

Aplikácie a komunikácia medzi učiteľom a žiakom. Zlyhanie ministerstva školstva

Bratislava 6. apríla 2020 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

 

Počas zatvorených škôl sa ukázala realita slovenského školstva, ak ide o problém vyučovania na diaľku či dištančného vyučovania počas zatvorených škôl. Tlačová konferencia, ktorá sa dnes zaoberala hodnotením žiakov a personálnymi nomináciami, vôbec neriešila dôležité aspekty reality. Ide o tú realitu, ktorú prežívajú žiaci, študenti, učitelia a rodičia

Na snímke sprava nová riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu Miroslava Hapalová a minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling

Na tlačovej besede odzneli odporúčania, či skôr neodporúčania, ako hodnotiť a nehodnotiť žiakov a študentov základných a stredných škôl. Čiže v skutočnosti zo strany ministra školstva a šéfky Štátneho pedagogického ústavu Hapalovej odznela implicitná výzva zľaviť z kvalitatívnych a kvantifikovateľných kritérií hodnotenia žiakov a študentov. Inými slovami prejsť do nejasných a nejednoznačných spôsobov hodnotenia, s cieľom zabrániť prepadu najslabších žiakov a študentov do toho istého ročníka v septembri.

Reklama

Preferovať slovné hodnotenie a odklon o číselného hodnotenia bolo hlavné posolstvo tlačovej besedy. Podľa prezentovaných informácií sa nechce zvyšovať záťaž učiteľov, ale z učiteľskej praxe je zrejmé, že sa dosiahne pravý opak toho, čo sa chce týmto odporúčaním a usmernením dosiahnuť. Na základe komunikácie s viacerými učiteľmi, ktorí krútili hlavou nad takýmito nápadmi, je možné dedukovať, že tieto odporúčanie nie sú adekvátnym riešením aktuálnym problémov. Vypracovať slovné hodnotenie je časovo oveľa náročnejšie ako aritmetický spôsob hodnotenia, pri zohľadnení zavedených percentuálnych kritérií a osobnej jedinečnosti žiakov a študentov ZŠ a SŠ.

Počas zatvorených škôl sa opäť ukázala nesystematickosť postupu ministerstva školstva a nového ministra. Rodičia, ktorí majú široké spektrum problémov v rámci vlastnej práce (prepúšťanie, OČR) a k tomu pribudli problémy s dištančným vyučovaním  ich detí počas doby, kedy sú ZŠ a SŠ zatvorené. Šéfka Štátneho pedagogického ústavu Hapalová nedokázala odpovedať novinárom na otázku, ako sa má zo strany učiteľov a škôl komunikovať s rodičmi počas výučby, pričom s priebehu tlačovej besedy je zrejmé, že ani nepochopila otázku.

Reklama

O čo rodičom a učiteľom vlastne ide? Rodičia, ktorí majú viac detí (dve a viac) sa stretávajú s problémom elektronickej komunikácie, vzájomným prenosom vypracovaných úloh (email, telefón, platforma Edupage, Alfbook…). Ministerstvo v tejto otázke stále zlyháva a situáciu nerieši. Každý učiteľ, v závislosti od svojich schopností rieši situáciu individuálnym spôsobom cez improvizáciu. Primárnou platformou je Edupage. K tomu netreba nič dodávať. Problém je totiž inde.

Totiž každý učiteľ používa iný spôsob komunikácie so žiakmi a študentmi, ako aj rodičmi, pri riešení aktuálnych problémov súvisiacich s výučbou. Nejde tu presadzovanie niečí produkt alebo uniformitu za každú cenu. Jedna učiteľka, inšpirovaná informáciami od známych, či z manželovej firmy, či z webu, začne používať aplikáciu Hangouts, a druhý učiteľ objaví aplikáciu Zoom, tretí používa Skype, štvrtý WhatsAp, piaty nahráva vyučovacie hodiny na Youtube (aby si ich žiaci mohli pozrieť), šiesty učiteľ komunikuje cez Viber, siedmy cez Instagram, ďalší cez Webex meeting atď.

A tak sú rodičia, ktorí majú viac detí, donútení do svojich mobilných zariadení inštalovať aplikácie a programy do počítačov, ktoré nepoznajú (skutočne sú aj takí), alebo ktoré nechcú alebo nesmú používať z rôznych dôvodov (i vážnych, napr. firemný laptop…). Riešia sa systémové požiadavky techniky (tablety, mobily, laptopy), ktorú používajú (najmä verzie operačných systémov pod ktorými daná aplikácia funguje), aktualizujú sa tieto systémy, aby sa vyhovelo nápadu učiteľa, ktorý chce komunikovať práve cez túto aplikáciu, o ktorej je subjektívne presvedčený, že je to ten najlepší komunikačný nástroj aký existuje.

Zakladajú sa užívateľské kontá v spoločnostiach, ktoré tieto aplikácie poskytujú, vymýšľajú sa loginy, heslá, horúčkovito sa odsúhlasuje prístup týchto komunikačných aplikácií k údajom na mobilných a počítačových platformách rodičov a žiakov. Tí, ktorí neboli „zákazníkmi“ Facebooku či Googlu (email konto) to musia absolvovať vo zvýšenej miere. Všetko treba absolvovať veľmi rýchlo, lebo učitelia už čakajú.

Ak je v rodine viac školákov či študentov (viacdetné rodiny) nastáva „súboj“ o laptop či o fungujúci mobil, na ktorom spoľahlivo funguje presne tá aplikácia, ktorú daný učiteľ vyžaduje a používa. Problém s internetovým pripojením (rýchlosť a množstvo dát) niektorých rodín je len čerešničkou na torte tohto chaosu, ktorý ministerstvo školstva a nový minister nerieši. A čas, v ktorom viacdetné rodiny potrebujú mobil či laptop schopný komunikovať v reálnom čase cez konkrétnu aplikáciu či program, sa stáva vzácnym a nedostupným artiklom.

Reklama

A pri tomto chaose sa ministerstvo zaoberá slovným hodnotením, nejasnými usmerneniami a odporúčaniami, medzi ktorými sa stráca zdravý rozum, lebo samotní pýtajúci sa novinári, nedostali odpoveď, aký je rozdiel medzi nariadeným a záväzným príkazom a tým (odporúčanie), čo sa prezentovalo na tlačovej besede. So všetkými dôsledkami na prijímacie konania na SŠ a VŠ, kde sa berú do úvahy zaužívané formy hodnotenia, ktoré nie sú totožné s tým čo odporúčali minister školstva a šéfka ŠPÚ.

Vyučovanie v skutočnosti nie je prerušené, ale vyučuje sa naďalej, napriek tomu, čo sa prezentovalo na tlačovke. Jediný rozdiel je ten, že žiaci a študenti fyzicky nenavštevujú školy. Naďalej sa píšu písomky, vypracovávajú domáce úlohy, skúša sa, hodnotí sa. Niekedy aj interaktívne, čo možno jednoznačne odsúhlasiť. To je každodenná realita učiteľov a žiakov, ako aj rodičov. Dištančné vzdelávanie je normálnou formou vzdelávania, avšak je novinkou na ZŠ a SŠ v plošnom celoštátnom meradle. Prináša však reálne problémy, ktoré nikto systémovo nerieši a ani nechce riešiť. A tak si mnohí učitelia a rodičia posielajú kvantá dát (prefotených úloh) do elektronických schránok pošty, pričom sa zaoberajú riešením technických problémov digitálnych komunikačných technológií.

Je zvláštne, že v dobe digitálnej komunikácie neexistuje (pri tom vieme, že existuje a nie jedna) všeobecne využiteľná a použiteľná interaktívna aplikácia (program), ktorý by sa dal v rámci tejto situácie aplikovať s cieľom zabezpečiť online komunikáciu učiteľa so žiakmi a študentmi.  Nemusí byť systémovo náročná na hardver, ani nemusí byť užívateľsky zložitá. Ide len o to, aby ich nebolo v rámci jednej školy veľa a aby fungovali spoľahlivo. Skutočne sa to nedá zrealizovať?

René Balák

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:56

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v Istanbule stretne s vodcom palestínskeho hnutia Hamas Ismáílom Haníjom. Rokovať budú o prebiehajúcej vojne v Pásme Gazy.

 

12:41

Ukrajina spustila vlnu útokov dronmi na osem ruských oblastí a zasiahla tri elektrické stanice a sklad paliva.

12:11

Za nočnými výbuchmi na vojenskej základni v Iraku nebola vojenská akcia, informovala v sobotu tamojšia tlačová agentúra INA.

12:10

Poľsko je pripravené zúčastniť sa na programe NATO s názvom Zdieľanie jadrových zbraní, pretože silnejú hrozby z Ruska, vyhlásil poľský prezident Andrzej Duda.

12:09

Vojnový spravodajca ruských novín Izvestija Semion Jeremin zahynul pri ukrajinskom útoku v Záporožskej oblasti, ktorej časť Moskva okupuje, informoval denník na sieti Telegram.

11:53
Čínu čaká najväčšia reforma armády za posledné desaťročie. Na príkaz Si Ťin-pchinga krajina rozpustí Sily strategickej podpory a vytvorí novú jednotku – Sily informačnej podpory. Hlavnou úlohou tejto štruktúry je viesť kybernetickú vojnu.

Predchádzajúci veliteľ Síl strategickej podpory Ju Qiansheng sa v polovici minulého roka prestal objavovať na verejnosti. V roku 2023 čínske orgány uskutočnili rozsiahlu čistku najvyšších veliteľov po odhalení rozsiahlej korupcie v ozbrojených silách.

11:30

Zomrel muž, ktorý sa zapálil v parku oproti súdnej sieni v New Yorku počas prebiehajúceho súdneho procesu s bývalým prezidentom USA Donaldom Trumpom. 

11:28

Gruzínska mládež dominovala týždňu pouličných protestov proti plánom schváliť zákon o “zahraničnom vplyve” a čoraz hlasnejšie dáva najavo príklon k Európskej únii a západným hodnotám. Už piatu noc po sebe stovky mladých protestujúcich pochodovali v hlavnom meste Tbilisi, aby bolo ich hlas počuť.

11:08

V Španielsku, druhej najnavštevovanejšej krajine sveta, sa šíri “antituristické” hnutie. To núti úrady, aby sa pokúsili zosúladiť záujmy miestnych obyvateľov s lukratívnym odvetvím ekonomiky.

11:07

Sergej Barbarez sa stal novým trénerom futbalovej reprezentácie Bosny a Hercegoviny. Vo funkcii nahradil Sava Miloševiča, ktorý viedol tím iba sedem mesiacov a nedokázal s ním postúpiť z play off na finálový turnaj ME 2024 v Nemecku. Bosna bola aj jeden zo súperov Slovenska v kvalifikácii.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali