KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

Aplikácie a komunikácia medzi učiteľom a žiakom. Zlyhanie ministerstva školstva

Bratislava 6. apríla 2020 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

 

Počas zatvorených škôl sa ukázala realita slovenského školstva, ak ide o problém vyučovania na diaľku či dištančného vyučovania počas zatvorených škôl. Tlačová konferencia, ktorá sa dnes zaoberala hodnotením žiakov a personálnymi nomináciami, vôbec neriešila dôležité aspekty reality. Ide o tú realitu, ktorú prežívajú žiaci, študenti, učitelia a rodičia

Na snímke sprava nová riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu Miroslava Hapalová a minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling

Na tlačovej besede odzneli odporúčania, či skôr neodporúčania, ako hodnotiť a nehodnotiť žiakov a študentov základných a stredných škôl. Čiže v skutočnosti zo strany ministra školstva a šéfky Štátneho pedagogického ústavu Hapalovej odznela implicitná výzva zľaviť z kvalitatívnych a kvantifikovateľných kritérií hodnotenia žiakov a študentov. Inými slovami prejsť do nejasných a nejednoznačných spôsobov hodnotenia, s cieľom zabrániť prepadu najslabších žiakov a študentov do toho istého ročníka v septembri.

Preferovať slovné hodnotenie a odklon o číselného hodnotenia bolo hlavné posolstvo tlačovej besedy. Podľa prezentovaných informácií sa nechce zvyšovať záťaž učiteľov, ale z učiteľskej praxe je zrejmé, že sa dosiahne pravý opak toho, čo sa chce týmto odporúčaním a usmernením dosiahnuť. Na základe komunikácie s viacerými učiteľmi, ktorí krútili hlavou nad takýmito nápadmi, je možné dedukovať, že tieto odporúčanie nie sú adekvátnym riešením aktuálnym problémov. Vypracovať slovné hodnotenie je časovo oveľa náročnejšie ako aritmetický spôsob hodnotenia, pri zohľadnení zavedených percentuálnych kritérií a osobnej jedinečnosti žiakov a študentov ZŠ a SŠ.

Počas zatvorených škôl sa opäť ukázala nesystematickosť postupu ministerstva školstva a nového ministra. Rodičia, ktorí majú široké spektrum problémov v rámci vlastnej práce (prepúšťanie, OČR) a k tomu pribudli problémy s dištančným vyučovaním  ich detí počas doby, kedy sú ZŠ a SŠ zatvorené. Šéfka Štátneho pedagogického ústavu Hapalová nedokázala odpovedať novinárom na otázku, ako sa má zo strany učiteľov a škôl komunikovať s rodičmi počas výučby, pričom s priebehu tlačovej besedy je zrejmé, že ani nepochopila otázku.

O čo rodičom a učiteľom vlastne ide? Rodičia, ktorí majú viac detí (dve a viac) sa stretávajú s problémom elektronickej komunikácie, vzájomným prenosom vypracovaných úloh (email, telefón, platforma Edupage, Alfbook…). Ministerstvo v tejto otázke stále zlyháva a situáciu nerieši. Každý učiteľ, v závislosti od svojich schopností rieši situáciu individuálnym spôsobom cez improvizáciu. Primárnou platformou je Edupage. K tomu netreba nič dodávať. Problém je totiž inde.

Totiž každý učiteľ používa iný spôsob komunikácie so žiakmi a študentmi, ako aj rodičmi, pri riešení aktuálnych problémov súvisiacich s výučbou. Nejde tu presadzovanie niečí produkt alebo uniformitu za každú cenu. Jedna učiteľka, inšpirovaná informáciami od známych, či z manželovej firmy, či z webu, začne používať aplikáciu Hangouts, a druhý učiteľ objaví aplikáciu Zoom, tretí používa Skype, štvrtý WhatsAp, piaty nahráva vyučovacie hodiny na Youtube (aby si ich žiaci mohli pozrieť), šiesty učiteľ komunikuje cez Viber, siedmy cez Instagram, ďalší cez Webex meeting atď.

A tak sú rodičia, ktorí majú viac detí, donútení do svojich mobilných zariadení inštalovať aplikácie a programy do počítačov, ktoré nepoznajú (skutočne sú aj takí), alebo ktoré nechcú alebo nesmú používať z rôznych dôvodov (i vážnych, napr. firemný laptop…). Riešia sa systémové požiadavky techniky (tablety, mobily, laptopy), ktorú používajú (najmä verzie operačných systémov pod ktorými daná aplikácia funguje), aktualizujú sa tieto systémy, aby sa vyhovelo nápadu učiteľa, ktorý chce komunikovať práve cez túto aplikáciu, o ktorej je subjektívne presvedčený, že je to ten najlepší komunikačný nástroj aký existuje.

Zakladajú sa užívateľské kontá v spoločnostiach, ktoré tieto aplikácie poskytujú, vymýšľajú sa loginy, heslá, horúčkovito sa odsúhlasuje prístup týchto komunikačných aplikácií k údajom na mobilných a počítačových platformách rodičov a žiakov. Tí, ktorí neboli „zákazníkmi“ Facebooku či Googlu (email konto) to musia absolvovať vo zvýšenej miere. Všetko treba absolvovať veľmi rýchlo, lebo učitelia už čakajú.

Ak je v rodine viac školákov či študentov (viacdetné rodiny) nastáva „súboj“ o laptop či o fungujúci mobil, na ktorom spoľahlivo funguje presne tá aplikácia, ktorú daný učiteľ vyžaduje a používa. Problém s internetovým pripojením (rýchlosť a množstvo dát) niektorých rodín je len čerešničkou na torte tohto chaosu, ktorý ministerstvo školstva a nový minister nerieši. A čas, v ktorom viacdetné rodiny potrebujú mobil či laptop schopný komunikovať v reálnom čase cez konkrétnu aplikáciu či program, sa stáva vzácnym a nedostupným artiklom.

A pri tomto chaose sa ministerstvo zaoberá slovným hodnotením, nejasnými usmerneniami a odporúčaniami, medzi ktorými sa stráca zdravý rozum, lebo samotní pýtajúci sa novinári, nedostali odpoveď, aký je rozdiel medzi nariadeným a záväzným príkazom a tým (odporúčanie), čo sa prezentovalo na tlačovej besede. So všetkými dôsledkami na prijímacie konania na SŠ a VŠ, kde sa berú do úvahy zaužívané formy hodnotenia, ktoré nie sú totožné s tým čo odporúčali minister školstva a šéfka ŠPÚ.

Vyučovanie v skutočnosti nie je prerušené, ale vyučuje sa naďalej, napriek tomu, čo sa prezentovalo na tlačovke. Jediný rozdiel je ten, že žiaci a študenti fyzicky nenavštevujú školy. Naďalej sa píšu písomky, vypracovávajú domáce úlohy, skúša sa, hodnotí sa. Niekedy aj interaktívne, čo možno jednoznačne odsúhlasiť. To je každodenná realita učiteľov a žiakov, ako aj rodičov. Dištančné vzdelávanie je normálnou formou vzdelávania, avšak je novinkou na ZŠ a SŠ v plošnom celoštátnom meradle. Prináša však reálne problémy, ktoré nikto systémovo nerieši a ani nechce riešiť. A tak si mnohí učitelia a rodičia posielajú kvantá dát (prefotených úloh) do elektronických schránok pošty, pričom sa zaoberajú riešením technických problémov digitálnych komunikačných technológií.

Je zvláštne, že v dobe digitálnej komunikácie neexistuje (pri tom vieme, že existuje a nie jedna) všeobecne využiteľná a použiteľná interaktívna aplikácia (program), ktorý by sa dal v rámci tejto situácie aplikovať s cieľom zabezpečiť online komunikáciu učiteľa so žiakmi a študentmi.  Nemusí byť systémovo náročná na hardver, ani nemusí byť užívateľsky zložitá. Ide len o to, aby ich nebolo v rámci jednej školy veľa a aby fungovali spoľahlivo. Skutočne sa to nedá zrealizovať?

René Balák

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Ropa zdražela, zlato stúplo na ďalšiu rekordnú úroveň

New York 6. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Sakchai Lalit)   Ceny ropy sa v stredu zvýšili. Septembrové dodávky ľahkej americkej ropy zdraželi o 49 centov na 42,19 USD za barel. Októbrové dodávky severomorskej ropy Brent posilnili o 74 centov na 45,17 USD za barel a veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu stúpla…

VideoOzbrojený muž vo Francúzsku prepadol banku, zadržiava rukojemníkov

Paríž 6. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video)   Vo francúzskom meste Le Havre došlo vo štvrtok k prepadu banky, ozbrojený muž zobral piatich ľudí ako rukojemníkov. Informovala o tom agentúra AFP Muž vstúpil do pobočky banky o 16.15 h, uviedol pre AFP nemenovaný príslušník polície s tým, že na mieste zasahuje…

Izrael plánuje pomôcť Libanonu prostredníctvom tretích strán

Jeruzalem/Atény 6. augusta 2020 (TASR/SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Thibault Camus)   Izrael plánuje pomôcť obetiam po tragických výbuchoch v bejrútskom prístave prostredníctvom tretích strán, keďže libanonskí predstavitelia odmietli od židovského štátu prijať pomoc priamo. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA Libanon a Izrael neudržiavajú diplomatické vzťahy a sú v podstate vo vojnovom stave.…

Mike Pompeo navštívi Prahu, Plzeň, Ľubľanu, Viedeň a Varšavu

Washington 6. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Pablo Martinez Monsivais)   Americký minister zahraničia Mike Pompeo navštívi od 11. do 15. augusta Prahu, Plzeň, Ľubľanu, Viedeň a Varšavu V Plzni si spolu s českým rezortným kolegom Tomášom Petříčkom pripomenú koniec druhej svetovej vojny. V Prahe sa stretne s premiérom Andrejom Babišom, s ktorým…

V Moravskosliezskom kraji zmierňujú opatrenia

Praha 6. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)   V Moravskosliezskom kraji budú od piatka poludnia niektoré opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu miernejšie. Krajská hygienická stanica uvoľnila pravidlá týkajúce sa sociálnych služieb, nosenia rúšok u športovcov a kapacity umelých kúpalísk "Vzhľadom na nadchádzajúce počasie, ktoré má byť podľa predpovede veľmi teplé, sme…

Rezort dopravy zorganizuje sériu podujatí o bezpečnosti cestnej premávky BECEP v akcii

Bratislava 6. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) plánuje zorganizovať sériu osvetovo-vzdelávacích podujatí o bezpečnosti cestnej premávky (BECEP). Ich cieľom je prístupnou a zaujímavou formou šíriť a zvyšovať povedomie spoločnosti o BECEP Rezort dopravy predpokladá vynaložiť na uskutočnenie 60 podujatí tohto zamerania po celom Slovensku…

V Rwande objavili parazita, ktorý spôsobuje maláriu a je odolný voči liekom

Kigali 6. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Vedci objavili v Rwande kmeň parazita, ktorý spôsobuje maláriu a je odolný voči liekom na túto chorobu. Štúdiu zverejnili v časopise Nature a tvrdia v nej, že parazity sú schopné odolávať artemisinínu. Je to po prvý raz, čo vedci spozorovali odolnosť voči tomuto lieku…

Štát by mal investovať do budovania infraštruktúry a digitálnej siete, myslí si Tréger

Bratislava 6. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Miliardy z európskych zdrojov by Slovensko malo využiť na budovanie infraštruktúry a digitálnej siete. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger. Počas najbližších siedmich rokov bude môcť Slovensko z fondov Európskej únie (EÚ) vyčerpať…

NDS: Plánuje obmedzenia na hraničnom priechode Svrčinovec

Bratislava 6. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Národná diaľničná spoločnosť (NDS) obmedzí dopravu na hraničnom priechode Svrčinovec medzi Slovenskou a Českou republikou od 7. augusta do 10. augusta Agentúru SITA o tom informovala vedúca masmediálnej komunikácie NDS Eva Žgravčáková. Dôvodom sú opravy vo vnútornom pruhu cesty prvej triedy. Doprava bude…

Britská vláda nepoužije 50 miliónov nekvalitných rúšok

Londýn 6. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)   Britská vláda oznámila, že z obáv o bezpečnosť nepoužije 50 miliónov rúšok zlej kvality, ktoré zakúpila v snahe zabezpečiť potrebné ochranné prostriedky pre lekárov počas vrcholu pandémie nového koronavírusu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP Zmienené rúška boli súčasťou kontraktu v hodnote…

Predseda hnutia Dobrá voľba Drucker podal trestné oznámenie v súvislosti s výrokmi premiéra. Tiež si nevie predstaviť spoluprácu s niektorými členmi vznikajúcej strany Hlas

Bratislava 6. augusta 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   Predseda mimoparlamentnej strany Dobrá voľba Tomáš Drucker dnes podal trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR v súvislosti s výrokmi predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) o zneužití tajných služieb v predvolebnej kampani Premiér po odstúpení Lukáša Kyselicu (OĽaNO) z funkcie štátneho tajomníka rezortu…

Lekár z Libanonu: Väčšina ľudí si myslí, že výbuchy v Bejrúte spôsobil útok

Bejrút/Bratislava 6. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Hassan Ammar)   Väčšina ľudí v Libanone sa nazdáva, že utorkové výbuchy v Bejrúte spôsobil útok. Pre TASR to povedal lekár Nimir Búlus, ktorý pred štvrťstoročím vyštudoval medicínu v Košiciach a následne odišiel do Bejrútu, kde v súčasnosti vedie súkromnú kliniku Viacero ľudí podľa neho počulo…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Vietor! Stojí za ním neznáma inteligencia, zabezpečujúca fungovanie sveta!

Žijeme vo svete, ktorý je oveľa fascinujúcejší, než sa nazdávame. Za jeho normálnym, prostým a nenápadným chodom sa pre nás doposiaľ skrývajú neuveriteľné a nepoznané záhady. Skrývajú sa za tým, čo nazývame prírodou a prirodzenosťou. Ale pretože ľudia čoraz viacej strácajú spojenie s prírodou a prirodzenosťou, a orientujú sa iba…

Uhorková sezóna ...

Je čas dovoleniek, čas oddychu, ale aj čas pre rozmýšľanie o bytí či nebytí, či aj bití ?! Oddychuje spoločnosť, oddychujú aj politici, no je čas na to, aby oddychovali aj doteraz neriešené či nevyriešené problémy obyčajných, slušných a dobrých ľudí ? Určite nie je čas na odsúvanie nazhromaždených a…

Prečo sa bojíme pravdy o Štefánikovej smrti?

4. augusta neskoro večer vysielali na ČT 2 spoločný slovensko-český dokument o Štefánikovi. Pokiaľ ide o jeho smrť, „nič nové pod slnkom“. Nezasamovraždil sa, nezostrelili ho (strieľali iba akousi puškou, ktorá nemohla lietadlu poškodiť...!), možno fúkal vietor, možno zlyhal pilot. Amen. Len dve otázky: Prečo sa v ňom ani len…

Systém kurzov na formovanie dôstojníkov a vysokých štátnych úradníkov 5. časť

V novom systéme bolo navrhnuté zriadenie Centra kariérneho rozvoja (CKR) so zameraním na výcvikové programy. Aj jeho dopĺňanie vhodným personálom s potrebnou čerstvou praxou tak, aby sa programy kurzov kariérneho rozvoja dôstojníkov mohli spracovať úplne nanovo. Filozofia bude obsahom nasledujúceho článku, popisujúceho koncepciu vykonanej reformy vojenského vzdelávania, ktorú som mal česť ako…

Ekonomický vlastizradca Sulík

Nová vládna elita, ktorá počas prvej vlny pandémie svojimi absolútne neodbornými škodlivými (ne)ekonomickými rozhodnutiami položila hospodárstvo Slovenska na kolená, a tým výrazne ohrozila našu republiku, napr. pôžičkou 12 miliárd pre vykrytie strát a servilným prijatím podmienok nadiktovaných z Bruselu pre získanie „bruselskej pomoci“, sa aj naďalej tvári, že nič sa…

Rabín o gojimoch !

Pre objasnenie, ako úzko súvisia Protokoly sionských mudrcov s celkovým programom Židovstva, uvádzam úplný preklad reči onoho ruského rabína Eigera  tak, ako ju publikoval Fleischhauer. Rabín o gojimoch ! 1) Prešli už doby trpkého, bolestného prenasledovania a ponižovania, ktoré izraelský ľud znášal s heroickou trpezlivosťou, pretože civilizácia kresťanov urobila veľký pokrok. Ten…

TopDesat

Pravidlá, ktoré treba dodržiavať, keď vyberáš opaľovací krém

0

Zakaždým, keď je tvoja pokožka vystavená slnku, poškodzujú sa kožné bunky, čo často vedie k rakovine kože. A pred tým ťa ochráni jedine opaľovací krém. Veľa ľudí si vôbec neuvedomuje, akú dôležitú úlohu by mal opaľovací krém v našom živote zohrávať. Mal by si si ho nanášať každý deň predtým, ako vstúpiš pod…

Ako sa vyhnúť priberaniu na váhe pri dlhodobom sedení v práci?

0

Počas sedavého zamestnania má väčšina ľudí tendenciu priberať na váhe. Dá sa tomu však vyhnúť. Stačí sa rozhodnúť pre zdravú výživu a pitie dostatočného množstva vody. Na pracoviskách sedí veľa ľudí na jednom mieste dlhé hodiny bez nejakého pohybu, takže je logické, že začnú časom priberať na váhe. Prinášame ti niekoľko…

Týmto si ničíš nevedomky svoj domov! 1. časť

0

Takmer každý vie, že nechať šaty v práčke nie je dobrý nápad a že je lepšie okamžite umyť špinavé riady. Avšak niekedy aj tí najskúsenejší môžu robiť chyby pri čistení bytov a odstraňovaní neporiadku. A takto si nevedomky ničíme svoj domov.   Zametanie podlahy ničí tvoj domov

Čo má spoločné vŕbová kôra a aspirín? (2. časť)

0

Pokračujeme druhou časťou zaujímavého článku o na prvý pohľad dvoch veciach, ktoré spolu absolútne – pre laika – nesúvisia. V rámci prvej časti sme predstavili 56 ročného Edwarda Stonea, ktorý napriek reume neprestal chodiť na obľúbené prechádzky. Všetko sa to začalo odlúpnutím vŕbovej kôry, ktorú si vložil do úst. Po tom, ako…

Máš doma staré pečivo? Nevyhadzuj, ale znova použi!

0

Ak bývaš blízko večierky, problém s chýbajúcim čerstvým pečivom sa ťa asi netýka. Čo však v prípade, že pečivo, ktoré doma skladuješ už niekoľko dní, stvrdlo? Chlebník je plný pečiva, no už je tvrdé a chceš ho vyhodiť? Alebo sa ti zunovalo jesť tvrdý chlieb, no nie je nablízku žiadny otvorený obchod, kde…

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj – 1.časť

0

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

Vo svete IT

Prototyp rakety Starship, ktorá nás má dopraviť na Mars, má za sebou úspešný testovací let

0

Len pár dní po úspešnom návrate astronautov v moduli Crew Dragon, môže spoločnosť SpaceX sláviť ďalší úspech. Prototyp ich vesmírnej rakety Starship sa dostal 152 metrov do vzduchu a následne úspešne pristál na zemi. Momentálne ide o najväčšiu testovaciu verziu rakety, ktorá sa dostala do vzduchu. Raketa Starship má v budúcnosti prepravovať ľudí…

Huawei prezrádza, kedy a pre koľko smartfónov bude dostupná nová nadstavba EMUI 11

0

O pripravovanej nadstavbe EMUI 11 od spoločnosti Huawei sme v posledných mesiacoch už počuli zopár naozaj zaujímavých informácií, či už hovoríme o jej dostupnosti na vybraných zariadeniach, dátume predstavenia, či nových funkciách, ktoré má priniesť. Najnovšie informácie, o ktorých informoval zahraničný portál Gizchina.com, však pochádzajú priamo z oficiálnych zdrojov spoločnosti…

USA sľubuje „čistú“ internetovú sieť bez čínskych aplikácií a bez sieťových prepojení s Čínou

0

Obojstranná nenávisť Spojených štátov amerických a Číny opäť naberá na obrátkach. Po stále neutíchajúcej obchodnej vojne, odstráneniu čínskych telekomunikačných spoločností z amerického trhu a po nedávnom zablokovaní aplikácie TikTok, zverejnilo americké Ministerstvo zahraničných vecí ďalší odvážny plán, ktorý zrejme pochová akékoľvek vzťahy týchto dvoch celosvetových veľmocí. Odvážne slová ministra zahraničných…

„Za neobyčajne vysokou jasnosťou lávových planét nemôže samotná láva,“ tvrdia vedci

0

Medzi najzvláštnejšie, najextrémnejšie planéty, ktoré vedci doposiaľ objavili, patria takzvané horúce super-Zeme, ktoré obiehajú svoju domovskú hviezdu v takej blízkosti, že ich povrch môže byť oceán žeravej lávy. Vedcom sa podarilo objaviť niekoľko takýchto svetov a zistili, že tieto planéty sú nezvyčajne jasné, jasnejšie než naša Zem. Momentálne však nepoznajú presný dôvod…

Používanie Android aplikácií vo Windowse 10 je realitou. Funkciu môžete vyskúšať už dnes

0

Aplikácia Váš telefón, ktorá je súčasťou operačného systému Windows 10 už niekoľko mesiacov, je zase raz o čosi múdrejšia a použiteľnejšia v praxi. Spoločnosť Microsoft totižto do tejto populárnej aplikácie, ktorá skvele prepája vaše Android zariadenie priamo s operačným systémom Windows 10, prináša funkciu spúšťania Android aplikácií na obrazovke vášho…

Je to oficiálne! Doposiaľ najvýkonnejší smartfón od Xiaomi bude predstavený už 11. augusta

0

Posledné týždne boli pre fanúšikov značky Xiaomi trošku hektické a to najmä z dôvodu, že sa na internete začalo objavovať množstvo informácií o skorom predstavení nového vlajkového smartfónu. Spoločnosť Xiaomi však tento fakt dosť dlho tajila a nijako nenaznačovala, že už čoskoro sa môžme tešiť na doposiaľ najvýkonnejší a technologicky…

Svetlo sveta

Laický misionár brat Blažej pešo putuje Európou, obetuje sa za pokoj

0

Laický misionár zo Sicílie známy ako brat Biagio (Blažej) už niekoľko rokov peši putuje po Európe. Púť, ktorú obetuje za pokoj, musel pred pár mesiacmi prerušiť vo Veľkej Británii kvôli pandémii. V piatok 24. júla sa však z Londýna opäť vydal na cestu. „Cítim túžbu stretnúť každého občana každého národa,…

Slávnostná spomienka na 1151. výročie kňazského svätenia svätého Gorazda

0

Obec Močenok, občianske združenie Krediv a Rímskokatolícky farský úrad sv. Klimenta Močenok Vás pozývajú v nedeľu 2. augusta 2020 do Močenku-Gorazdova na slávenie spomienky 1151. výročia kňazského svätenia svätého Gorazda. Slávnostnú svätú omšu bude o 9:30 hod. celebrovať J. E. Mons. František Rábek, vojenský ordinár. GORAZDOV v dnešnom Močenku je rodiskom…

Dnes je ekumenický deň smútku a modlitby za Hagia Sophia

0

Americkí katolíci a pravoslávni spoločne vyhlásili na dnešný deň smútok nad opätovnou premenou baziliky Hagia Sophia na mešitu. Turecký prezident Recep Erdogan rozhodol, že materský chrám východných kresťanov bude od dnes slúžiť na islamské modlitby. Biskupi USA sa pripojili k iniciatíve gréckej pravoslávnej cirkvi, ktorá vyzvala sa dnes modliť, aby…

Dnes si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej

0

Dnes 16. júla si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej. Pomenovanie sviatku sa vzťahuje na pohorie Karmel v Izraeli a na rehoľu karmelitánov. Hebrejské slovo “karmel” znamená záhrada alebo sad. Vrchy Karmelu ho pripomínajú, keď sa na krátky čas v roku pokryjú zeleňou. V Biblii je pohorie symbolom krásy…

Lurdy privítajú dnes 16. júla prvú medzinárodnú „e-púť“

0

Dnes 16. júla sa koná v Mariánskej svätyni v Lurdoch medzinárodná „e-púť“ s názvom „Lourdes United“. Pre tohtoročné sťažené podmienky z dôvodu zdravotnej prevencie bude mať osobitný charakter bez priamej masovej účasti pútnikov, ale v spojení prostredníctvom médií a internetu. Dátum e-púte 16. júl je dňom výročia posledného zo zjavení…

Turecko rozhodlo, že Hagia Sofia bude mešitou

0

Konštantínopolská Bazilika Božej Múdrosti – Hagia Sofia – sa stane mešitou. Rozhodol o tom v piatok 10. júla dekrétom prezident Turecka po tom, ako Štátna rada zrušila rozhodnutie z roku 1934 o premene miesta kultu na múzeum. Prezident Erdogan oznámil, že 24. júla sa v Hagii Sofii uskutoční prvá moslimská…

Armádny Magazín

Spoločný výcvik policajných a vojenských zložiek na Liptovskej Mare

0

Slovensko, 6.august 2020 ( AM, MO SR ) - V prvý augustový týždeň sa v priestore Liptovskej Mary uskutočnilo inštrukčno- metodické zamestnanie pre inštruktorov výcviku policajných zložiek, ktorí zodpovedajú za lanovú a výsadkovú prípravu. Riadiaci zamestnania podplukovník Marián Pogány z odboru výcviku Prezídia Policajného zboru vysvetľuje, že na zames

Ruský systém varovania pred raketovým útokom Kupol rozšíril satelit Tundra

0

Rusko, 6.august 2020 ( AM ) - Zjednotený kozmický systém varovania pred raketovým útokom s názvom Kupol, ktorý bol vytvorený pre ruské ministerstvo obrany, je v operačnom nasadení, informoval v stredu riaditeľ raketovej kozmickej korporácie Energia Igor Ozar. "Vďak

Objavila sa fotografia utajovaného amerického stealth vrtuľníka typu Black Hawk

0

USA, 6.august 2020 ( AM ) - Fotografia nízkoprofilovej verzie vrtuľníka Sikorsky UH-60 Black Hawk bola zverejnená na internete. Nízkoprofilová verzia Sikorsky UH-60 Black Hawk je jedným z najtajnejších vrtuľníkov. Činnosť Pentagonu s takými strojmi bola odhalená po tom, čo sa jeden z nich stra

Su-57 bude chrániť svojho pilota pred účinkami jadrového výbuchu

0

Rusko, 6.august 2020 ( AM ) - Okná stíhacieho lietadla Su-57 budú podľa svojich dizajnérov chrániť pilota pred elektromagnetickým, ultrafialovým a infračerveným žiarením, ako aj pred svetlom vyžarovaným jadrovou explóziou. Nové materiály tiež zabezpečujú radarovú neviditeľnosť tohto stroja, povedal Andrei Silkine, generálny riaditeľ závodu Tech

Vojenské cvičenie Ample Strike v Česku je drahá zábava, ktorá provokuje Rusko

0

Česko, 6.august 2020 ( AM ) - "Na cvičenie Ample Strike priletí B-52 i bezpilotny MQ-9 Reaper," hlási server Novinky.cz. Verejnosť si pomaly začína zvykať na každoročné letecké cvičenia NATO ako na strhujúcu show, na ktorú stojí za to ísť sa pozrieť s celou rodinou. Vojenské cvičenia však nie sú cirkusové predstavenia. &

Explózia v Bejrúte bol zrejme atentát, uviedol Trump. Video

0

USA, 5.august 2020 ( AM ) - Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že podľa amerických vojenských expertov bol príčinou utorkovej explózie v libanonskej metropole Bejrúte zrejme bombový útok. Libanonské úrady však nič podobné neuviedli. Výbuch si podľa najnovšej bilancie libanonského ministerstva zdravotníctva vyžiadal vyše 100 mŕtvyc