Ani 51 rokov po ich úteku z najprísnejšieho väzenia na svete ich nenašli ani agenti FBI

Ani 51 rokov po ich úteku z najprísnejšieho väzenia na svete ich nenašli ani agenti FBI

San Francisco 30. apríla (HSP/Foto:TASR)

 

Ocitol sa v ňom aj legendárny Al Capone

Dodnes je známe ako najprísnejšie a najstráženejšie väzenie na svete. Dokonca sa hovorí, že utiecť z neho je nemožné. A ocitol sa v ňom aj najznámejší mafiánsky boss na svete, legendárny Al Capone.

Reklama
Na snímke väznica Alcatraz v San Franciscu

Ešte v roku 1775 ho španielski moreplavci pomenovali Isla de Alcatraces. Pomenovali ho podľa vtákov nápadne sa podobajúcich pelikánom. Vojenské väzenie na ňom vzniklo až v roku 1868. Väznica stojí na deväťhektárovom ostrove nachádzajúcom sa deväť kilometrov od pobrežia v zálive neďaleko San Francisca.

Americká armáda ostrov prevzala v roku 1850 a v roku 1853 mal ostrov prvý maják, zároveň bol začlenený do vojenského opevnenia.  Ostrov bol ideálnym miestom pre väznicu, pretože chladné vody oceánu nedovoľovali väzňom utiecť. Aj to bol dôvod, prečo tu spočiatku postačovali iba minimálne bezpečnostné opatrenia. Väzni dokonca netrávili celé dni v celách, ale práve naopak, neustále pracovali. V roku 1934 sa väznica dostala pod správu justície.

Reklama

Keďže v čase krízy a prohibície stúpla kriminalita, vláda sa rozhodla, že bývalú vojenskú väznicu prebuduje na prísne strážené väzenie. Postavili novú galériu pre ostreľovačov,  priečky vystužili železom, do okien vsadili mreže a v celom komplexe zaviedli elektrinu. V strope miestnosti, kde sa väzni stretávali boli zabudované zásobníky so slzotvorným plynom a ich ovládanie bolo možné z dvoch miest. Prípadne možné cesty na únik boli zabetónované.

Na snímke z roku 1931 slávny chicagský gangster Al Capone

Tieto bezpečnostné opatrenia nepripúšťali ani tú najmenšiu možnosť úteku. Ak sa o to aj niektorý z väzňov pokúsil, buď sa utopil v oceáne, alebo ho chytili a vrátil sa späť medzi väzenské múry. Svojmu účelu slúžil tento komplex až do roku 1963. V roku 1971 s americkou vládou rokovali dokonca Indiáni, ktorí ostrov chceli do svojho vlastníctva, aby na ňom mohli vybudovať indiánske vzdelávacie centrum.

V roku 1982 sa celý ostrov stal súčasťou rekreačnej zóny pod názvom Golden Gate National Recreation Area. V roku 2008 sa dokonca uvažovalo, že tento legendárny komplex by mohol byť zbúraný, no napokon tento návrh zamietli. Ročne totiž priláka až 1,4 milióna turistov, ktorí túžia vidieť najprísnejšie strážené väzenie odkiaľ sa údajne ešte nikomu nepodarilo ujsť.

Ale to nie je celkom pravda. Samotní dozorcovia pripúšťajú, že sa našlo niekoľko mužov, ktorým sa skutočne podarilo ujsť. Dodnes nie je známe, čo sa s nimi po ich úteku stalo, či ho vôbec prežili. Ide o štyroch mužov. Jeden sa napokon úteku nezúčastnil, no traja z nich, z toho dvaja bratia, skutočne ušli.

Ich plán bol údajne veľmi systematicky prepracovaní. V priebehu jedného roka, iba pomocou lyžíc urobili v celách otvor, aby sa dostali k ventilácii. Nočnú službu oklamali tak, že do postelí na miesto seba vložili figuríny. Tie si dokázali vyrobiť iba z obmedzeného dostupného materiálu v samotnej väznici. Kým stihli dozorcovia zaregistrovať, že ich väzni oklamali a nie sú vo svojich celách, presunuli sa muži do provizórneho člna. Strážcovia našli ráno iba akési jeho zvyšky.  Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) po nich pátral sedemnásť rokov, no napriek tomu nenašiel žiadnu stopu.

Reklama

Táto udalosť inšpirovala aj holywoodských tvorcov seriálov.Tí vytvorili seriál pod názvom Alcatraz. Napriek tomu, že FBI pátranie ukončila, pokračuje v ňom  úrad pod názvom US Marshals Service. A to aj napriek tomu, že od ich úteku ubehlo už takmer 51 rokov.  Či sa niekedy podarí mužov vypátrať je veľmi otázna, keďže ani po toľkých rokoch sa o nich neobjavila nikde žiadna zmienka.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:46

Miera nezamestnanosti vo Švédsku dosiahla v marci najvyššiu úroveň za posledných deväť mesiacov.

Sezónne neupravená miera nezamestnanosti sa minulý mesiac vyšplhala na 9,2 % z februárovej úrovne 8,5 %. Zvýšila sa aj v medziročnom porovnaní, keďže v marci 2023 predstavovala 7,7 %.

12:35

Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa je vďaka členstvu v EÚ a eurozóne vyšší až o 16 %. Na údaj z modelu Erste Group Research odkazuje v analýze k 20. výročiu vstupu Slovenska do EÚ analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Od vstupu do EÚ nominálne mzdy na Slovensku vzrástli 2,7-násobne, zatiaľ čo ceny sú vyššie približne o 80 %.

12:22

Desaťtisíce ľudí demonštrovali v utorok v Argentíne ľudí proti úsporným opatreniam vlády pravicovo-populistického prezidenta Javiera Mileiho a za “obranu bezplatných verejných univerzít”. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

protest, Argentína
Študenti protestujú proti úsporným opatreniam vlády pod vedením prezidenta Javiera Mileiho a požadujú tiež viac financií pre verejné univerzity v Buenos Aires
11:54

Čína vydala v stredu vyhlásenie, v ktorom uviedla, že americká vojenská pomoc pre Taiwan “zvýšila nebezpečenstvo konfliktu” v Taiwanskom prielive. Vyjadrenie prišlo po tom, ako americký Kongres vyčlenil na vojenskú podporu pre Taiwan približne 7,7 miliárd eur.

11:35

Austrálsky súd predĺžil do 10. mája platnosť príkazu, ktorým sociálnej sieti X prinútil odstrániť videá z minulotýždňového útoku nožom na biskupa, ku ktorému došlo v kostole v Sydney.

Súdny príkaz požadovala po útoku austrálska komisia pre elektronickú bezpečnosť, podľa ktorej spoločnosť X ignorovala predchádzajúce oznámenia o stiahnutí takýchto videí.

11:20

Šesť ľudí utrpelo zranenia pri ruskom raketovom útoku v Charkove na východe Ukrajiny. Oznámil to v stredu gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov s tým, že rakety tam poškodili tri obytné budovy, dva úrady, tri ďalšie budovy a tiež plynovod v centre mesta.

10:46

Nemecký europoslanec Maximilian Krah ešte v stredu prepustí svojho asistenta, ktorého zatkli pre obvinenia zo špionáže pre Čínu, zostáva však lídrom kandidátky pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) vo voľbách do Európskeho parlamentu. Oznámil to po stretnutí so spolupredsedami AfD Tinom Chrupallom a Alice Weidelovou.

Maximilian Krah
Nemecký europoslanec za Alternatívu pre Nemecko (AfD) Maximilian Krah odchádza po vyhlásení
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali