Podľa neho je v tejto otázke jasný konflikt záujmov medzi Bruselom a Washingtonom. EÚ podľa analytika očakáva diverzifikáciu dovozu zemného plynu a USA sa naopak chcú stať hlavným dodávateľom energetických zdrojov pre Európu.
“Ruský plyn za priaznivú cenu pre Európanov tiež zaisťuje konkurencieschopnosť ich výrobkov. Ak vzrastú náklady na zemný plyn, ceny tovaru vyvážaného EÚ porastú. A potom môžu byť americké výrobky lacnejšie, a tak budú populárnejšie ako európske výrobky na svetovom trhu. Európania nebudú súhlasiť s tým, že obetujú svoje bohatstvo v záujme amerického kapitálu,” vysvetlil Olenčenko.
Odborník dodal, že EÚ môže tiež uvaliť sankcie proti Spojeným štátom, aby sa zmiernil negatívny dopad reštriktívnych opatrení Washingtonu voči Nord Stream 2 a Tureckému prúdu.
Americký minister zahraničia Mike Pompeo v stredu povedal, že ministerstvo zahraničia zverejnilo odporúčania v rámci zákona o boji proti Rusku prostredníctvom sankcií s tým, že do neho bol zahrnutý Nord Stream 2 a druhá vetva Tureckého prúdu.
Povedal, že americké sankcie hrozia investíciám a ďalším aktivitám súvisiacim s ruskými exportnými plynovodmi.
Dodal, že je to “jasný signál spoločnostiam, ktoré sa zúčastňujú ruských projektov so zlomyseľnými zámermi”, a že USA to nemienia pripustiť. “Choďte od toho okamžite, alebo prídu následky,” zdôraznil.
Ministerstvo zahraničia USA vysvetlilo, že nové znenie zákona zahŕňa investície alebo akúkoľvek inú činnosť, ktorá súvisí so širšou sférou exportu ruských energetických zdrojov cez potrubie, vrátane plynovodu Nord Stream 2 a druhej vetvy Tureckého prúdu.
Ministerstvo varovalo, že sankcie môžu byť zavedené proti osobám, ktoré do toho investujú, alebo sa inak podieľajú na tejto činnosti, a tiež proti lodiam zúčastňujúcim sa pokládky potrubia.
Zákon CAATSA bol prijatý v roku 2018, odporúčanie Ministerstva zahraničných vecí USA ho dopĺňa.