Americký spravodajský dôstojník odhalil tajné dohody medzi Západom a Ukrajinou

Washington 8. decembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)

 

Zdá sa, že vojna bola jedinou možnosťou, ktorú protivníci Ruska vôbec zvažovali

Putin s Merkelovou v Kremli 2015
Na snímke ruský prezident Vladimír Putin a Angela Merkelová v Kremli 2015

Na Slovensku zablokovaný portál RIA novosti prináša nové odhalenia vyslúžilého amerického spravodajského dôstojníka Scotta Rittera z článku pre Consortium News o hanebnej úlohe kolektívneho Západu pri príprave ukrajinského konfliktu.

Nedávne vyjadrenia bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej vrhajú svetlo na dvojtvárnu hru, ktorú Nemecko, Francúzsko, Ukrajina a Spojené štáty rozohrali pred februárovou inváziou Ruska na Ukrajinu. Zatiaľ čo takzvaný „kolektívny Západ“ (USA, NATO, EÚ a G7) naďalej tvrdí, že ruská invázia na Ukrajinu bola aktom „nevyprovokovanej agresie“, skutočnosť je úplne iná: Rusko bolo oklamané, že existuje diplomatické riešenie násilia, ktoré vypuklo v oblasti Donbasu na východe Ukrajiny po prevrate na Majdane v Kyjeve v roku 2014, ktorý podporovali USA. Namiesto toho Ukrajina a jej západní partneri len získavali čas, kým NATO vybuduje ukrajinskú armádu schopnú obsadiť celý Donbas, ako aj „vysťahovať“ Rusko z Krymu.

V rozhovore pre Der Spiegel z minulého týždňa Merkelová narážala na Mníchovský kompromis z roku 1938 (pre Československo to bola samozrejme zrada Británie a Francúzska a nie kompromis). Porovnala rozhodnutie, ktoré musel urobiť bývalý britský premiér Neville Chamberlain v súvislosti s nacistickým Nemeckom, so svojím rozhodnutím postaviť sa proti ukrajinskému členstvu v NATO, keď bola táto otázka otvorená na samite NATO v Bukurešti v roku 2008. Merkelová sa údajne domnievala, že zdržiavaním členstva v NATO a neskôr presadzovaním minských dohôd získava Ukrajine čas, aby mohla lepšie čeliť ruskému útoku, podobne ako sa Chamberlain domnieval, že získava Spojenému kráľovstvu a Francúzsku čas na to, aby zhromaždili svoje sily proti hitlerovskému Nemecku.

Záver z tejto retrospektívy je ohromujúci. Na chvíľu zabudnite na to, že Merkelová porovnávala hrozbu, ktorú predstavoval Hitlerov nacistický režim, s hrozbou, ktorú predstavuje Rusko Vladimíra Putina, a namiesto toho sa zamerajte na skutočnosť, že Merkelová vedela, že pozvanie Ukrajiny do NATO vyvolá ruskú vojenskú reakciu. Namiesto toho, aby túto možnosť úplne odmietla, Merkelová presadzovala politiku, ktorej cieľom bolo, aby Ukrajina bola schopná takémuto útoku odolať.

Zdá sa, že vojna bola jedinou možnosťou, o ktorej protivníci Ruska vôbec uvažovali.

Kolektívny Západ teda využil dohody z Minska na oddialenie začiatku konfliktu na Ukrajine a na jej prípravu na bojové akcie. Podľa názoru Rittera Kyjev pristúpil na minské dohody pod tlakom Západu, pričom dobre vedel, že tieto dohody sa nikdy nebudú dodržiavať. Ritter upozornil, že to neskôr priznal aj bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko: „Naším cieľom bolo predovšetkým zastaviť hrozbu alebo aspoň oddialiť vojnu – poskytnúť osem rokov na obnovenie hospodárskeho rastu a vybudovanie silných ozbrojených síl,“ cituje autor Porošenka.

Západ chcel oklamať Moskvu tým, že ju presvedčil o možnosti diplomatického urovnania situácie v Donbase, uviedol bývalý dôstojník. Dodal, že USA a ich spojenci sa týmto spôsobom snažili získať čas na prípravu ukrajinskej armády na konfrontáciu s Ruskom pretože vojenská metóda bola vždy jediným spôsobom riešenia krízy, ktorý videli na Západe. Podľa jeho názoru Nemecko, Francúzsko, Ukrajina a USA hrali hru bez toho, aby sa snažili vyhnúť ozbrojenému stretu, pretože veľmi dobre vedeli, aká bude reakcia Kremľa na pozvanie Ukrajiny do NATO.

V roku 2014 po štátnom prevrate na Ukrajine vyhlásili Donecká a Luhanská ľudová republika nezávislosť a Kyjev proti nim začal vojenskú operáciu. Minské dohody podpísané vo februári 2015 mali konflikt vyriešiť. Predpokladali najmä ústavnú reformu, ktorej kľúčovými prvkami boli decentralizácia a prijatie zákona o osobitnom postavení Donbasu. Kyjevské orgány podporované kolektívnym Západom však realizáciu tohto plánu hrubo sabotovali. Začiatkom tohto roka sa situácia v DĽR a LĽR vážne zhoršila – a 24. februára Rusko spustilo špeciálnu vojenskú operáciu. Vladimir Putin označil za jej cieľ „ochranu ľudí, ktorí boli osem rokov vystavení zneužívaniu a genocíde zo strany kyjevského režimu, oslobodenie Donbasu a vytvorenie podmienok zaručujúcich bezpečnosť Ruska“. Koncom septembra sa konali referendá v DĽR, LĽR, Chersonskej a Záporožskej oblasti, na základe ktorých sa tieto územia stali súčasťou Ruska. Ako zdôraznil Putin, k tomuto zjednoteniu malo dôjsť už skôr, ale v roku 2014 si Moskva ešte úplne istá náladami obyvateľov Donbasu, pretože vtedy nebolo možné úplne pochopiť udalosti, ktoré sa odohrávali.

To, že tieto dohody boli len nástrojom kolektívneho Západu na oklamanie Moskvy a získanie času na vyzbrojenie Ukrajiny priznala bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová aj v rozhovore pre denník Zeit: „Minské dohody boli pokusom poskytnúť Kyjevu čas na posilnenie. A tento čas Ukrajina využila na to, aby sa stala silnejšou, ako môžete vidieť dnes. Ukrajina rokov 2014-2015 nie je súčasná Ukrajina,“ povedala. Podľa nej všetci chápali, že konflikt na východnej Ukrajine bol zmrazený a problém nebol vyriešený. Merkelová vyjadrila pochybnosti, že na jar 2014 keď Kyjev spustil vojenskú operáciu proti Doneckej a Luhanskej ľudovej republike, by členské štáty NATO mohli poskytnúť Kyjevu podporu v takom rozsahu, ako to robia teraz.

Minské dohody o riešení situácie na východe Ukrajiny podpísané v roku 2015 predpokladali prímerie, stiahnutie ťažkých zbraní z línie kontaktu a ústavnú reformu, ktorej kľúčovými prvkami mali byť decentralizácia a prijatie zákona o osobitnom štatúte niektorých oblastí Doneckej a Luhanskej oblasti. Tento plán však Kyjev nikdy nerealizoval. Rusko od 24. februára uskutočňuje na Ukrajine špeciálnu vojenskú operáciu. V tejto situácii USA a ich spojenci v NATO naďalej posielajú Kyjevu zbrane a vyčleňujú na to desiatky miliárd dolárov. Moskva opakovane vyhlásila, že dodávky zbraní zo Západu len predlžujú konflikt a že preprava zbraní sa stáva legitímnym cieľom ruskej armády.

Minské dohody boli jedinou príležitosťou na diplomatické urovnanie konfliktu v Donbase, ale nikdy sa nerealizovali. Prečo boli tieto dohody potrebné? Aké boli ich hlavné  body? Nad tým prečo sa dohody nerealizovali sa zamýšľa portál RIA novosti.

 

Predpoklady k prijatiu Minských dohôd

V roku 2014 predseda OBSE Didier Burkhalter navrhol vytvorenie kontaktnej skupiny zloženej zo zástupcov Ruska, OBSE a Ukrajiny s cieľom vyriešiť konflikt v Donbase. V júni toho istého roku ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhol mierový plán. A v septembri Vladimir Putin navrhol svoj plán. Je dôležité poznamenať, že hlavným dôvodom na začatie rokovaní bola všeobecná potreba zastaviť dlhotrvajúce nepriateľstvo, ktoré bolo príliš vyčerpávajúce pre obe strany. Do polovice augusta ukrajinská armáda získala kontrolu nad Slovjanskom, Arťomovskom, Kramatorskom, Mariupolom a pobrežím Azovského mora a čiastočne obkľúčila Luhansk a Doneck. V reakcii na to ozbrojené formácie LĽR a DĽR začali protiofenzívu a podarilo sa im vytlačiť ukrajinské sily, ktoré utrpeli značné straty na živej sile aj technike.

 

Kto a kedy prijal minské dohody?

Členovia kontaktnej skupiny sa 5. septembra 2014 v Minsku dohodli na pláne mierového urovnania, pričom zohľadnili návrhy prezidentov Ruska a Ukrajiny. Minské dohody uzavrela trojstranná kontaktná skupina, ktorej členmi boli zástupcovia Ukrajiny, Ruska a OBSE. Dňa 19. septembra 2014 zástupcovia OBSE, Ruska, Ukrajiny a predstaviteľov samozvaných DĽR a LĽR podpísali protokol a memorandum. Rusko bolo garantom vykonávania dohôd, nie stranou konfliktu.

Minské dohody boli balíkom dokumentov, ktoré boli prijaté s cieľom vyriešiť situáciu v Donbase.

Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma (vľavo), podpredseda vlády DĽR Andrej Purgin, samozvaný premiér DĽR Alexander Zacharčenko, ruský veľvyslanec na Ukrajine Michail Zurabov (vpravo) a Heidi Tagliaviniová (šiesta zľava), zástupkyňa úradujúceho predsedu OBSE pre urovnanie konfliktu na Ukrajine, počas zasadnutia trojstrannej kontaktnej skupiny pre Ukrajinu v bieloruskom Minsku
Na snímke bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma (vľavo), podpredseda vlády DĽR Andrej Purgin, samozvaný premiér DĽR Alexander Zacharčenko, ruský veľvyslanec na Ukrajine Michail Zurabov (vpravo) a Heidi Tagliaviniová (šiesta zľava), zástupkyňa úradujúceho predsedu OBSE pre urovnanie konfliktu na Ukrajine, počas zasadnutia trojstrannej kontaktnej skupiny pre Ukrajinu v bieloruskom Minsku
Prečo bola potrebná druhá minská dohoda?

Napriek dohodám boje v Doneckej a Luhanskej oblasti pokračovali a v januári 2015 sa situácia opäť vyostrila. Tento mesiac sa bojovalo o donecké letisko a ukrajinským silám hrozilo obkľúčenie veľkej skupiny vojsk pri Debaľceve. Podľa dohôd z Minska museli strany stiahnuť ťažké zbrane z línie kontaktu. Obe strany konfliktu mali vlastné predstavy o situácii vrátane Debaľceva: DĽR a LĽR ho považovali za svoje vnútorné územie, kde sú ukrajinské jednotky obkľúčené, zatiaľ čo Kyjev trval na prímerí a tvrdil, že jeho jednotky nie sú obkľúčené a majú územie plne pod kontrolou.

Dňa 12. februára 2015 bol podpísaný 13-bodový podrobný balík opatrení na vykonávanie dohôd – tzv. Minsk 2. Tento dokument bol posilnený vyhlásením hláv normandského kvarteta (Rusko, Ukrajina, Nemecko a Francúzsko).

Minské dohody pri okrúhlom stole v roku 2015. Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma (vľavo), podpredseda vlády DĽR Andrej Purgin, samozvaný premiér DĽR Alexander Zacharčenko, ruský veľvyslanec na Ukrajine Michail Zurabov (sprava doľava) a Heidi Tagliaviniová (šiesta zľava), zástupkyňa úradujúcej predsedníčky OBSE pre urovnanie konfliktu na Ukrajine, počas zasadnutia trojstrannej kontaktnej skupiny o Ukrajine v bieloruskom Minsku
Minské dohody pri okrúhlom stole v roku 2015. Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma (vľavo), podpredseda vlády DĽR Andrej Purgin, samozvaný premiér DĽR Alexander Zacharčenko, ruský veľvyslanec na Ukrajine Michail Zurabov (sprava doľava) a Heidi Tagliaviniová (šiesta zľava), zástupkyňa úradujúcej predsedníčky OBSE pre urovnanie konfliktu na Ukrajine, počas zasadnutia trojstrannej kontaktnej skupiny o Ukrajine v bieloruskom Minsku
Aké boli hlavné opatrenia uvedené v dohodách?

Minské dohody stanovili prímerie a stiahnutie síl z línie kontaktu, zákaz ťažkých zbraní v blízkosti línie kontaktu (nárazníková zóna), ako aj výmenu zajatcov na základe zásady „všetci za všetkých“. Hlavnými bodmi dohôd bola reforma Kyjeva, ktorá spočívala v zavedení koncepcie decentralizácie do ústavy, pričom sa zohľadnili osobitosti Donecka a Luhanska. Ukrajina mala prijať zákon o osobitnom štatúte niektorých oblastí Doneckej a Luhanskej oblasti a usporiadať v nich miestne voľby, pričom mala zohľadniť stanovisko zástupcov Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky. Od nasledujúceho dňa by Kyjev postupne začal obnovovať kontrolu nad štátnou hranicou. Úplné znenie dohôd z Minska nájdete na tomto linku.

 

Kto monitoroval plnenie podmienok?

 Pozorovatelia OBSE mali monitorovať implementáciu prijatých klauzúl na mieste, zatiaľ čo normandské kvarteto bolo vyzvané, aby poskytlo diplomatickú pomoc. V septembri 2014 bol z ukrajinských a ruských ozbrojených síl vytvorený JCCC – skratka pre Spoločné centrum pre kontrolu a koordináciu prímeria a stabilizáciu pohraničnej línie, ktorý mal monitorovať prvé minské dohody. Dňa 19. decembra 2017 bola Ruská federácia nútená opustiť centrum kvôli obštrukciám zo strany Ukrajiny.

 

Ako sa implementovali minské dohody?

 Za 8 rokov rokovaní sa stranám zo všetkých 13 bodov podarilo dosiahnuť len úspešnú výmenu väzňov. Doneck, Luhansk a Moskva opakovane obvinili Kyjev z nezákonného obsadzovania osád v nárazníkovej zóne a z výskytu ťažkej techniky v tejto oblasti. Kyjev trval na tom, že najprv musí obnoviť kontrolu nad hranicami a až potom usporiadať voľby. V roku 2015 Najvyššia rada Ukrajiny síce prijala zákon o osobitnom štatúte Donbasu, ale jeho nadobudnutie platnosti spojila s konaním komunálnych volieb. To bolo v priamom rozpore s ustanoveniami druhej minskej dohody.

 

Čo bol Steinmeierov vzorec?

V roku 2019 účastníci kontaktnej skupiny prijali Steinmeierov vzorec ako dodatok k dohodám. Podľa tohto vzorca bolo priznané, že zákon o osobitnom štatúte by mal nadobudnúť účinnosť po tom, ako OBSE uzná miestne voľby v DĽR a LĽR. Okrem toho bolo v pláne stiahnuť ozbrojené formácie z línie kontaktu. Pravicoví radikáli v Kyjeve boli s prijatím tejto formuly nespokojní. Strany sa nedohodli na postupe prípravy volieb.

 

Kedy prestali dohody z Minska nadobro platiť?

 Volodymyr Zelenskij sa po nástupe do funkcie prezidenta snažil vyriešiť problémy s dodržiavaním dohôd zo strany Ukrajiny, ale nepodarilo sa mu to. Vojaci nacionalistického práporu Azov, ktorí boli rozmiestnení v obci Zolotoe (Luhanská oblasť) v blízkosti línie kontaktu, nielenže odmietli Zelenského rozkaz odovzdať zbrane v novembri 2019, ale pohrozili aj zvýšením počtu príslušníkov práporu.

V roku 2020 sa rétorika Kyjeva dramaticky mení: ukrajinská strana trvá na tom, že dohody z Minska treba revidovať. Ukrajina nie je spokojná s tým, že odovzdávanie kontroly nad úsekom hranice s Ruskom sa môže začať až po komunálnych voľbách v Donecku a Luhansku. Volodymyr Zelenskyj navrhol nové rozdelenie síl na línii konfrontácie v Donbase – podľa sektorového princípu, a nie podľa celej línie kontaktu.

V decembri toho istého roku Volodymyr Zelenskij pre ukrajinské médiá povedal, že on osobne by najradšej odstúpil od minských dohôd, ale že to nemôže urobiť: Európania môžu zrušiť sankcie voči Rusku a predstaviteľom neuznaných republík; o možnom „pláne B“ bolo podľa neho ešte priskoro hovoriť. Teraz už je jasné, čo tým myslel.

V roku 2021 sa uskutočnilo niekoľko stretnutí politických poradcov vedúcich predstaviteľov normandského formátu, ktoré však nepriniesli žiadny pokrok smerom k dohode. Začiatkom decembra toho istého roku sa diplomatická cesta k vyriešeniu konfliktu dostala do slepej uličky a začala sa vojenská eskalácia v blízkosti styčnej línie najskôr na ukrajinskej a následne na ruskej strane, ktorá priviedla k súčasnému konfliktu.

 

Putin: Minsk bol chybou

Merkelová sa vyjadrila podobne ako bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko v júni pre viaceré západné médiá. „Naším cieľom,“ vyhlásil Porošenko, „bolo najprv zastaviť hrozbu alebo aspoň oddialiť vojnu – zabezpečiť osem rokov na obnovenie hospodárskeho rastu a vytvorenie silných ozbrojených síl.“ Porošenko dal jasne najavo, že Ukrajina neprišla k rokovaciemu stolu o minských dohodách s dobrým úmyslom.

K tomuto poznaniu dospel aj Putin. Na nedávnom stretnutí s ruskými manželkami a matkami ruských vojakov bojujúcich na Ukrajine vrátane niekoľkých vdov po padlých vojakoch Putin priznal, že súhlas s Minskými dohodami bol chybou a že problém Donbasu sa mal vtedy vyriešiť silou zbraní, najmä vzhľadom na mandát, ktorý mu udelila ruská Duma v súvislosti s oprávnením použiť ruské vojenské sily na „Ukrajine“, nielen na Kryme. Z Putinovho oneskoreného uvedomenia si tohoto faktu by mal prebehnúť mráz po chrbte všetkým tým na Západe, ktorí fungujú na základe mylnej predstavy, že teraz sa dá rusko-ukrajinský konflikt nejako vyriešiť rokovaniami. Nikto z diplomatických partnerov Ruska nepreukázal ani štipku čestnosti, pokiaľ ide o reálnu podporu skutočného záväzku k mierovému riešeniu etnického násilia, ktoré vyplynulo z krvavých udalostí na Majdane vo februári 2014, ktoré zvrhli demokraticky zvoleného ukrajinského prezidenta s hanebnou podporou kolektívneho Západu a následne  aj OBSE.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:06

V Rakúsku dôjde k 30. júnu k zrušeniu aj posledných opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19. Povinnosť nosenia rúšok v nemocniciach a opatrovateľských zariadeniach zanikne už 30. apríla.

12:49

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen a podpredsedníčka nemeckého Bundestagu Katrin Goeringová-Eckardtová pricestovali na Ukrajinu.

11:30

Ruského novinára Alexandra Nevzorova v jeho neprítomnosti odsúdil súd v Moskve na osem rokov. Dôvodom je šírenie dezinformácií o ruskej armáde.

11:19

SBU a BEB vykonávajú prehliadku domu oligarchu Igora Kolomojského. Hovorí sa o sprenevere ropných produktov v hodnote 40 miliárd hrivien a o colných únikoch vo veľkých sumách.

SBU a BEB vykonávajú prehliadku domu oligarchu Igora Kolomojského
SBU a BEB vykonávajú prehliadku domu oligarchu Igora Kolomojského

10:53

Českí vyšetrovatelia odložili prípad výhražného listu s nábojom zaslaného manželke neúspešného prezidentského kandidáta Andreja Babiša. Podozrivý medzičasom zomrel.

Andrej Babiš Monika Babišová
Na snímke český prezidentský kandidát Andrej Babiš so svojou manželkou Monikou

10:16

Na diaľnici v štáte Západná Austrália vypadla z nákladného auta kapsula s rádioaktívnou látkou. Informovali o tom austrálske úrady.

10:05

Podmorská sopka East Epi vybuchla v stredu v blízkosti tichomorského ostrovného štátu Vanuatu. Úrady vydali výstrahu prvého stupňa pred erupciou.

09:58

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok oznámil, že s výmenami vysoko postavených úradníkov ešte neskončil. Avizoval, že každému, kto nespĺňa požiadavky štátu a spoločnosti, hrozí prepustenie.

09:43

Západ by mal vytvoriť koalíciu krajín NATO, ktoré sú ochotné vyslať na Ukrajinu svojich vojakov, povedal bývalý námestník britského ministra obrany Gerald Howarth pre Sky News.

09:26

Artemovsk je v operatívnom obkľúčení, ruské sily uzatvárajú slučku okolo mesta. Oznámil to vojensko-politický expert, poradca šéfa DĽR Jan Gagin.

08:49

V austrálskom štáte Viktória začal od stredy platiť zákaz predaja a distribúcie plastových výrobkov na jedno použitie.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Vysokým faktúram za energie neodzvonilo. Niektorí si priplatia ešte viac

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Facebook/Pravda/Foto: TASR-Jakub Kotian)   Od nového roka viacero malých či stredných firiem dostáva likvidačné faktúry za energie. Hrozili zatváraním výroby a prepúšťaním. Minister hospodárstva Karel Hirman a dočasne poverený premiér Eduard Heger ubezpečili, že vláda vyrieši vysoké faktúry za energie a podnikateľom prídu nové. To sa…

V Stratégii rozvoja zdravotníctva počíta Trnavský kraj s optimálnou sieťou ambulancií

0 icon

Trnava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Radovan Stoklasa)   Rozvoj dlhodobej starostlivosti, starostlivosti o duševné zdravie, ako aj stabilizácia počtu zdravotníckych pracovníkov patrí k šiestim prioritám Stratégie rozvoja zdravotníctva na území Trnavského kraja v rokoch 2023 až 2027, ktorú v závere januára verejne prerokovali na Úrade Trnavského samosprávneho kraja (TTSK).…

Vývoz ruskej ropy na západných tankeroch prudko rastie

0 icon

Moskva 1. februára 2023 (HSP/oilprice/Foto:archív HSP)   Vývoz ruskej ropy tento mesiac výrazne vzrástol, pričom väčšina z nich odchádza na tankeroch poistených Západom vďaka cenám, ktoré sú nižšie ako cenový strop G7 a EÚ, píše Irina Slav pre Oil Price Podľa správy agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na údaje o…

Schôdzu náhle prerušili, skolaboval poslanec ĽSNS: „Okamžite zavolajte záchranku“

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Aktuálnu schôdzu Národnej rady (NR) SR v stredu popoludní prerušili do 15.00 h. Oznámil to v pléne predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) Dôvodom sú náhle zdravotné komplikácie u jedného z poslancov. Do rokovacej sály ho prišli ošetriť záchranári, následne…

IVO vydal reedíciu publikácie Dva roky politickej slobody

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Inštitút pre verejné otázky (IVO) prináša v jednom knižnom zväzku reedíciu dvoch publikácií Dva roky politickej slobody a Dva roky politickej slobody – ex post, ktoré v rokoch 1992 a 1993 vydala Nadácia RaPaMaN. Spoluautormi publikácie sú vtedajší študenti Filozofickej fakulty Univerzity Komenského…

Slovenky sa aj s Lopušanovou predstavia na turnaji v Budapešti

0 icon

Slovenské hokejistky sa v rámci prípravy na aprílové MS predstavia budúci týždeň na Turnaji piatich krajín v Budapešti aj so štrnásťročnou Nelou Lopušanovou. Tá sa sa stala najproduktívnejšou aj najužitočnejšou hráčkou tohtoročných MS do 18 rokov.

Nízka cena elektriny pre slovenské domácnosti? Mochovce prifázovali k sieti (predražený) tretí blok

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Foto:wikimedia)   Keď bývalý premiér Vladimír Mečiar v roku 1998 slávnostne otvoril spustenie prvého bloku Jadrovej elektrárne Mochovce (JEMO), určite v tej dobe netušil, že dokončenie tretieho bloku jadrovej elektrárne a jeho uvedenie do prevádzky sa udeje až v roku 2023. V. Mečiar totiž už pred viac ako 20 rokmi…

Francúzsko zvažuje výcvik ukrajinských pilotov stíhačiek

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Politico/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)   Francúzsko podľa poradcu francúzskeho ministra obrany Sébastiena Lecornua zvažuje žiadosť Ukrajiny o výcvik pilotov stíhačiek Ministri obrany Francúzska a Ukrajiny by mali o tejto žiadosti diskutovať počas telefonického rozhovoru tento týždeň, povedal asistent v pondelok pre POLITICO. Nasleduje to po tom, ako Kyjev…

Eštok nahliadol do zákulisia: „Klus je symbolom politickej korupcie.“ Čo si „vydupal“ za podporu Matoviča?

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/TASR/Facebook/Foto: TASR-Pavol Zachar)   Bývalý poslanec zo strany SaS Martin Klus by sa mal stať kandidátom SR na člena Európskeho dvora audítorov. Klus podľa rezortu spĺňa požiadavku nezávislej a osobitne kvalifikovanej osobnosti na tento post. S tým sa však nestotožňuje Matúš Šutaj Eštok (Hlas - SD),…

Predpoveď počasia na štvrtok: zamračené s prehánkami

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Podľa meteorológov nás vo štvrtok 2. februára 2023 čaká podobné počasie ako dnes - prevažne zamračené a na väčšine územia prehánky. Teploty 1 až 6 stupňov C Na západnom Slovensku prevažne zamračené a občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 3 až 0 a najvyššie…

NAJNOVŠIE

BLOG

Pavel Jacz

Moderátor TA 3 Iliev nám káže, čo si máme myslieť a čomu neveriť! Začína to byť, ako v socializme!

0icon

Relácia TA3 V politike úvodným predslovom moderátorov pred rozhovormi začala politicky ovplyvňovať názor diváka. Pokiaľ ostrieľaný Dírer sa snaží trafiť klinec po hlavičke, neskúsený Iliev si myslí, že jeho komentáre, v ktorých ako samozvaný hovorca homosexuálov (Nikdy nezabudne aspoň slovíčkom spomenúť tú jeho „veľmi utl&aac

Erik Majercak

V Rusku bude Červený projekt v spolupráci s pravoslávnou cirkvou po páde liberalizmu

0icon

Práca ako zdroj bohatstva bude opäť považovaná za hodnotu a tí, ktorí túto prácu vykonávajú budú v spoločnosti opäť vážení. Bude zavedená plánovaná ekonomika a množstvo nakradnutého majetku z privatizácie bude znárodnené. To už nie je či, ale kedy a ako Ak ste boli v Rusku, tak viete, že pamätn&iacut

Milan Šupa

Je koniec vlažnosti, lenivosti a duchovného lajdáctva!

0icon

Sily vesmíru, dané do pohybu zvýšeným tlakom Božieho Svetla, začínajú vynucovať a vyžadovať zvýšený duchovný pohyb aj na zemi. Nič už nebude také, aké bolo predtým. Už teraz je viditeľné, a viditeľné bude stále viac a viac, ako sa všetko, čo nie je v súlade s Vôľou Stvoriteľa kolíše a…

Ivan Štubňa

Výzva na všeobecné odmietnutie vojenskej mobilizácie. A celonárodný odpor proti vláde v demisii!!!

0icon

Nedávno predstavitelia nedôveryhodnej vlády v demisii vyhlásili, že žiadna mobilizácia sa nechystá. Vláde zapredancov Slovenska sa veriť nedá. Tri roky ich bašovania zjazvili Slovensko v každom sektore života spoločnosti. Tliachanie predstaviteľov vlády,

Gustáv Murín

Skládková Zuzanka obhajuje politické procesy á la Psychopatovič

0icon

Táto Sörösova Barbie a kobercová modelka nám robí hanbu už aj v zahraničí. Proaktívne išla gratulovať ešte NEzvolenému kandidátovi na českého prezidenta, čím len vyvolala dohady, či tie voľby neboli vopred zmanipulované. Hrubo tým urazila stále ešte funkčného prezidenta Zemana a neprípustne zasiahla do samotných volieb, kedy bez ná&

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Nová vonkajšia expozícia drevených plastík v Botanickej záhrade v Košiciach

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Vysokým faktúram za energie neodzvonilo. Niektorí si priplatia ešte viac

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Facebook/Pravda/Foto: TASR-Jakub Kotian)   Od nového roka viacero malých či stredných firiem dostáva likvidačné faktúry za energie. Hrozili zatváraním výroby a prepúšťaním. Minister hospodárstva Karel Hirman a dočasne poverený premiér Eduard Heger ubezpečili, že vláda vyrieši vysoké faktúry za energie a podnikateľom prídu nové. To sa…

V Stratégii rozvoja zdravotníctva počíta Trnavský kraj s optimálnou sieťou ambulancií

0 icon

Trnava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Radovan Stoklasa)   Rozvoj dlhodobej starostlivosti, starostlivosti o duševné zdravie, ako aj stabilizácia počtu zdravotníckych pracovníkov patrí k šiestim prioritám Stratégie rozvoja zdravotníctva na území Trnavského kraja v rokoch 2023 až 2027, ktorú v závere januára verejne prerokovali na Úrade Trnavského samosprávneho kraja (TTSK).…

Vývoz ruskej ropy na západných tankeroch prudko rastie

0 icon

Moskva 1. februára 2023 (HSP/oilprice/Foto:archív HSP)   Vývoz ruskej ropy tento mesiac výrazne vzrástol, pričom väčšina z nich odchádza na tankeroch poistených Západom vďaka cenám, ktoré sú nižšie ako cenový strop G7 a EÚ, píše Irina Slav pre Oil Price Podľa správy agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na údaje o…

Schôdzu náhle prerušili, skolaboval poslanec ĽSNS: „Okamžite zavolajte záchranku“

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Aktuálnu schôdzu Národnej rady (NR) SR v stredu popoludní prerušili do 15.00 h. Oznámil to v pléne predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) Dôvodom sú náhle zdravotné komplikácie u jedného z poslancov. Do rokovacej sály ho prišli ošetriť záchranári, následne…

IVO vydal reedíciu publikácie Dva roky politickej slobody

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Inštitút pre verejné otázky (IVO) prináša v jednom knižnom zväzku reedíciu dvoch publikácií Dva roky politickej slobody a Dva roky politickej slobody – ex post, ktoré v rokoch 1992 a 1993 vydala Nadácia RaPaMaN. Spoluautormi publikácie sú vtedajší študenti Filozofickej fakulty Univerzity Komenského…

Slovenky sa aj s Lopušanovou predstavia na turnaji v Budapešti

0 icon

Slovenské hokejistky sa v rámci prípravy na aprílové MS predstavia budúci týždeň na Turnaji piatich krajín v Budapešti aj so štrnásťročnou Nelou Lopušanovou. Tá sa sa stala najproduktívnejšou aj najužitočnejšou hráčkou tohtoročných MS do 18 rokov.

Nízka cena elektriny pre slovenské domácnosti? Mochovce prifázovali k sieti (predražený) tretí blok

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Foto:wikimedia)   Keď bývalý premiér Vladimír Mečiar v roku 1998 slávnostne otvoril spustenie prvého bloku Jadrovej elektrárne Mochovce (JEMO), určite v tej dobe netušil, že dokončenie tretieho bloku jadrovej elektrárne a jeho uvedenie do prevádzky sa udeje až v roku 2023. V. Mečiar totiž už pred viac ako 20 rokmi…

Francúzsko zvažuje výcvik ukrajinských pilotov stíhačiek

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Politico/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)   Francúzsko podľa poradcu francúzskeho ministra obrany Sébastiena Lecornua zvažuje žiadosť Ukrajiny o výcvik pilotov stíhačiek Ministri obrany Francúzska a Ukrajiny by mali o tejto žiadosti diskutovať počas telefonického rozhovoru tento týždeň, povedal asistent v pondelok pre POLITICO. Nasleduje to po tom, ako Kyjev…

Eštok nahliadol do zákulisia: „Klus je symbolom politickej korupcie.“ Čo si „vydupal“ za podporu Matoviča?

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/TASR/Facebook/Foto: TASR-Pavol Zachar)   Bývalý poslanec zo strany SaS Martin Klus by sa mal stať kandidátom SR na člena Európskeho dvora audítorov. Klus podľa rezortu spĺňa požiadavku nezávislej a osobitne kvalifikovanej osobnosti na tento post. S tým sa však nestotožňuje Matúš Šutaj Eštok (Hlas - SD),…

Predpoveď počasia na štvrtok: zamračené s prehánkami

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Podľa meteorológov nás vo štvrtok 2. februára 2023 čaká podobné počasie ako dnes - prevažne zamračené a na väčšine územia prehánky. Teploty 1 až 6 stupňov C Na západnom Slovensku prevažne zamračené a občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 3 až 0 a najvyššie…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Moderátor TA 3 Iliev nám káže, čo si máme myslieť a čomu neveriť! Začína to byť, ako v socializme!

0icon

Relácia TA3 V politike úvodným predslovom moderátorov pred rozhovormi začala politicky ovplyvňovať názor diváka. Pokiaľ ostrieľaný Dírer sa snaží trafiť klinec po hlavičke, neskúsený Iliev si myslí, že jeho komentáre, v ktorých ako samozvaný hovorca homosexuálov (Nikdy nezabudne aspoň slovíčkom spomenúť tú jeho „veľmi utl&aac

Erik Majercak

V Rusku bude Červený projekt v spolupráci s pravoslávnou cirkvou po páde liberalizmu

0icon

Práca ako zdroj bohatstva bude opäť považovaná za hodnotu a tí, ktorí túto prácu vykonávajú budú v spoločnosti opäť vážení. Bude zavedená plánovaná ekonomika a množstvo nakradnutého majetku z privatizácie bude znárodnené. To už nie je či, ale kedy a ako Ak ste boli v Rusku, tak viete, že pamätn&iacut

Milan Šupa

Je koniec vlažnosti, lenivosti a duchovného lajdáctva!

0icon

Sily vesmíru, dané do pohybu zvýšeným tlakom Božieho Svetla, začínajú vynucovať a vyžadovať zvýšený duchovný pohyb aj na zemi. Nič už nebude také, aké bolo predtým. Už teraz je viditeľné, a viditeľné bude stále viac a viac, ako sa všetko, čo nie je v súlade s Vôľou Stvoriteľa kolíše a…

Ivan Štubňa

Výzva na všeobecné odmietnutie vojenskej mobilizácie. A celonárodný odpor proti vláde v demisii!!!

0icon

Nedávno predstavitelia nedôveryhodnej vlády v demisii vyhlásili, že žiadna mobilizácia sa nechystá. Vláde zapredancov Slovenska sa veriť nedá. Tri roky ich bašovania zjazvili Slovensko v každom sektore života spoločnosti. Tliachanie predstaviteľov vlády,

Gustáv Murín

Skládková Zuzanka obhajuje politické procesy á la Psychopatovič

0icon

Táto Sörösova Barbie a kobercová modelka nám robí hanbu už aj v zahraničí. Proaktívne išla gratulovať ešte NEzvolenému kandidátovi na českého prezidenta, čím len vyvolala dohady, či tie voľby neboli vopred zmanipulované. Hrubo tým urazila stále ešte funkčného prezidenta Zemana a neprípustne zasiahla do samotných volieb, kedy bez ná&

Vášeň v Tebe

Ako krájať cibuľu bez sĺz? Tento trik je skvelý, aj keď budete vyzerať smiešne

0 icon

Mnohí ľudia radi varia a považujú to za mimoriadne príjemnú činnosť. A súčasťou mnohých jedál je aj cibuľa. Práve krájanie cibule sa nepovažuje za veľmi obľúbenú činnosť, keďže po jej prerezaní sa začnú uvoľňovať plyny, ktoré spôsobujú pálenie a svrbenie očí. Ako teda krájať cibuľu, aby vám oči neslzili?

Chcete sa stať milionárkou? Mali by ste sa vzdať týchto 11 vecí

0 icon

Finančný expert a autor viacerých kníh Steve Siebold tvrdí, že takmer každý má na to, aby sa stal milionárom. Podľa autora knihy Ako myslia bohatí, ak sa chcete stať milionárkou, mali by ste vo svojom živote urobiť určité zmeny. Týchto 11 vecí sa totiž bohatí ľudia vzdali, píše

Rodičovský dôchodok: Akú sumu vďaka vám dostanú vaši rodičia? Pozrite si tabuľku

0 icon

Dňa 1. januára 2023 vstúpil do platnosti nový zákon, ktorý umožňuje dôchodcom vyplácať nový rodičovský dôchodok, ktorý prvotne v médiách rezonoval pod názvom rodičovský bonus. Takže Sociálna poisťovňa bude dôchodcom okrem riadneho starobného dôchodku vyplácať aj spomínaný rodičovský dôchodok. Časť z nich si teda prilepší. Kto to bude a v akej výške bude rodičovský…

DOG FITNESS: Aj domáci miláčikovia potrebujú cvičiť

0 icon

Veterinárka Barbora Jurášová pôsobí na Liptove. Venuje sa fyzioterapii a rehabilitácii zvierat. Má vlastné fyzioterapeutické centrum pre zvieratká - Fit PET. Ponúka konzultácie zdravotného stavu a poradenstvo. Tiež ponúka komplexnú starostlivosť o pohybový aparát vášho miláčika s využitím rôznych druhov techník a pohybovej terapie. Súčasťou jej ponuky je aj fyzikálna terapia s pomocou špičkového vybavenia,…

Jana Krištof Lehotská a 360 Live Studio Session #2

0 icon

Ako Jana sľúbila, prichádza aj ďalšia 360 Live Studio Session a song „Bosá“. Je to zároveň aj druhá skladba v poradí na albume „Dotyky slov“. A čo o pesničke hovorí samotná Jana?  „Táto pieseň vznikla počas prvého lockdownu, kedy som mala viac času byť sama so sebou a napísala sa vlastne sama. Myšlienky…

Armádny Magazín

Ukrajinské sily za týždeň stratili stovky vojakov. Kyjev potvrdzuje postup ruských jednotiek k mestu Krasnyj Liman

0 icon

Ukrajina, 1. februára 2023 (AM) – Ukrajinský generálny štáb vo svojej rannej správe potvrdzuje informáciu, že ruské jednotky útočia západne od línie Svatovo-Kremennaja. Ozbrojené sily RF vo večerných a nočných hodinách postupovali v niekoľkých sektoroch frontu. Jednou z týchto oblastí bol smer na obec Jampolovka, ktorá je severovýchodne od

Odhalenia Scotta Rittera

0 icon

USA, 1. februára 2023 (AM) – V rozhovore pre Daily Planet sa tento bývalý spravodajský dôstojník námornej pechoty USA a zbrojný inšpektor OSN vyjadril, že sa stotožňuje s názorom ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova, vysloveným v JAR, že na Ukrajine už neprebieha proxy vojna, ale skutočná a reálna vojna. (V proxy vojne na seba bojujúce strany

Andrej Fursov: Zlovestná intelektuálna nadradenosť. Ako vyhral Západ v 20. storočí

0 icon

Slovensko, 1. februára 2023 (AM) – Víťazstvo nad ZSSR si vybojoval jediný, už globalizujúci sa Západ, jediné jadro kapitálového systému, kde vojenskú a ekonomickú moc USA opakovane posilňovala technická, ekonomická a finančná sila ich bývalých protektorátov – Japonska a Nemecka, ktoré sa začiatkom 70. rokov stali nezávislými centrami moci svetového kapitál

Dve zbrojovky sa spoja pre americký program taktického armádneho nákladného vozidla

0 icon

Nemecko, 1. februára 2023 (AM) – American Rheinmetall Vehicles (Sterling Heights, MI) a GM Defense LLC (Washington, DC) získali kontrakt na prvú fázu U.S. Program armádneho spoločného taktického nákladného vozidla (CTT). Cieľom viacfázového programu je nahradiť armádu ťažkých taktických nákladných vozidiel s výrobou

V Poľsku sa snažia zastaviť lavínu prepúšťania z armády

0 icon

Poľsko, 1. februára 2023 (AM) – Plán na vytvorenie 300-tisícovej armády je prioritou poľského ministra obrany Mariusza Blaszczaka. Pri jeho realizácii však nastali problémy, píše poľské vydanie Niezalezny Dziennik Polityczny. Podľa dostupných informácií v roku 2023 opustí poľskú armádu (Wojsko Polskie) až 12-tisíc profe

TopDesať

Táto zábavná zbierka fotografií ti ukáže vtipné príbehy z ciest

0 icon

Možno si vodič a možno nie. Určite si však spomínaš na vtipné a zábavné príbehy z ciest, ktoré si zažil ako vodič alebo ako spolujazdec. Nezáleží na tom, či si držiteľom vodičského preukazu alebo nie. Každý z nás sa pomerne často presúva z bodu A do bodu B pomocou rôznych…

Trápi ťa vypadávanie vlasov? Tieto triky by ti mohli pomôcť

0 icon

Trápi ťa vypadávanie vlasov? Tieto prírodné triky ti pomôžu tento problém vyriešiť. Vypadávanie vlasov je väčšinou spájané s mužmi, no v skutočnosti sa s týmto problémom počas života stretne viac ako 55% žien. V skutočnosti asi 40% žien zažije trvalú stratu vlasov počas svojho života. A hoci v tom môže…

TOP10 jednoduchých zmien, ktorými zachránime Zem!

0 icon

Vedci sa domnievajú, že Zem vznikla pred 4,5 miliardami rokov. Tretia planéta od Slnka je v súčasnosti jediným astronomickým objektom, o ktorom je známe, že má inteligentný život.  Po väčšinu histórie našej planéty jej existencii nebránila ľudská činnosť. Až na začiatku 20. storočia začala Zem pociťovať negatívne účinky ľudskej činnosti. Zemská klíma sa…

Prečo by sa nemala nosiť gumička na vlasy okolo zápästia?

0 icon

Možno si už počula, že nosenie vlasových gumičiek na zápästí môže byť zlé pre tvoje zdravie, ale možno si tomu ani nevenovala veľkú pozornosť. Tento zlozvyk sa týka najmä žien, pre ktoré je gumička do vlasov dôležitá. A je dobré mať ju vždy po ruke. Ale je dobrý nápad mať…

Po prezretí týchto fotografií ťa zastihne dobrá nálada

0 icon

Máš zlý deň? Tak to si na tom správnom mieste! Po prezretí týchto skvelých fotografií ťa zastihne naozaj dobrá nálada! Je dokázané, že domáce zvieratká nám dokážu vyčarovať úsmev na tvári aj vo chvíli, keď nám príliš nie je do reči. Obyčajná hra s mačkou alebo psom počas niekoľkých hodín dokáže…

FOTO DŇA

Nová vonkajšia expozícia drevených plastík v Botanickej záhrade v Košiciach

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali