Putin s Merkelovou v Kremli 2015

NAŽIVO

USA a Čína dosiahli „významný pokrok“ a „dôležitý konsenzus“ v obchodných rokovaniach. Oznámil to čínsky vicepremiér Che Lifeng po stretnutiach s americkým ministrom financií Bessentom.

Diskusie označil za „úprimné, hĺbkové a konštruktívne“ a uviedol, že obe strany sa dohodli na vytvorení „mechanizmu obchodných konzultácií“ pre budúce diskusie.

„Čína a Spojené štáty sa čo najskôr dohodnú na príslušných podrobnostiach a 12. mája vydajú spoločné vyhlásenie dosiahnuté na rokovaniach,“ uviedla čínska delegácia vo vyhlásení.

06:39

 

 

06:37

 Najmenej dvaja policajti zahynuli a traja sa zranili pri výbuchu bomby na severozápade Pakistanu.

Včera 20:06

Španielsky kráľovský pár sa zúčastnil spomienkovej slávnosti pri príležitosti oslobodenia nacistického koncentračného tábora Mauthausen. V tábore zahynuli desiatky tisíc ľudí, mnohé z obetí utiekli zo Španielska pred občianskou vojnou.

Včera 19:51

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je pripravený tento týždeň osobne sa stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. 

Včera 19:50

Americký prezident Donald Trump na svojej platforme Truth Social vyzval Ukrajinu, aby „okamžite“ súhlasila s návrhom ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania medzi oboma krajinami, ktoré by sa mali uskutočniť v Istanbule. 

Včera 19:49

Afganské vládnuce hnutie Taliban zakázalo v celom Afganistane až do odvolania hranie šachu. Dôvodom sú obavy, že sa využíva na hazard, informoval predstaviteľ tamojšieho odvetvia športu.

Včera 19:44

Trump vyzval Zelenského, aby „okamžite“ súhlasil s rokovaniami s Ruskom v Istanbule.

„Ruský prezident Putin nechce dohodu o prímerí s Ukrajinou, ale chce sa stretnúť vo štvrtok v Turecku, aby prediskutoval možné ukončenie krviprelievania. Ukrajina by s tým mala okamžite súhlasiť. Aspoň budú môcť zistiť, či je dohoda možná, a ak nie, európski lídri a USA budú vedieť, ako sa veci majú, a môžu podľa toho konať! Začínam pochybovať, že Ukrajina sa dohodne s Putinom, ktorý je príliš zaneprázdnený oslavami víťazstva v druhej svetovej vojne, ktoré by bez Spojených štátov amerických nemohol vyhrať (ani zďaleka!). Dajte sa okamžite dokopy!!!“ – napísal americký prezident.

Ukrajinský prezident predtým uviedol, že na navrhované rokovania Ruskej federácie v Istanbule pôjde až po 30-dňovom prímerí.

To znamená, že Trump vlastne podporil Putinov variant, ktorý navrhoval najprv začať priame rozhovory s Ukrajinou, na ktorých by sa rokovalo o prímerí.

Zelenskyj po tom, ako Trump vyzval na „okamžité“ rokovania s Ruskom, povedal, že vo štvrtok bude osobne čakať na Putina v Istanbule.

„Od zajtra čakáme na prímerie – úplné a dlhé prímerie, ktoré poskytne potrebný základ pre diplomaciu. Nemá zmysel preťahovať zabíjanie. A ja budem čakať na Putina vo štvrtok v Turecku. Osobne. Dúfam, že Rusi tentoraz nebudú hľadať dôvody, prečo nemôžu“, – napísal prezident.

Zo Zelenského citátu zároveň nie je celkom jasné, či pôjde do Istanbulu, ak zajtra prímerie nevydrží.

Podľa Bankovej kalkulácie však zrejme Putin odmietne osobné stretnutie so Zelenským.

Čítať viac | Včera 18:36

Ženy na Slovensku zarábajú menej ako muži a robia viac neplatenej práce v starostlivosti o domácnosť a rodinu. Táto práca ostáva často spoločensky nedocenená, hoci výrazne ovplyvňuje kariérne možnosti, duševnú pohodu aj finančnú nezávislosť žien.

Včera 18:29

Podiel slovenských štátnych dlhopisov v držbe nerezidentov, teda zahraničných investorov, zostáva stále vysoký. Štát mal ku koncu apríla požičaných prostredníctvom vládnych dlhopisov približne 75,3 miliardy eur. Nerezidenti držia 55,1 % tohto dlhu, čo je údaj v blízkosti historického maxima z februára 2025 na úrovni 55,9 %. Na základe aktuálnych údajov Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity na to upozornil hlavný analytik ČSOB Marek Gábriš.

Včera 18:28

Aj keď má Slovensko vzhľadom na počet elektromobilov jednu z najhustejších verejných nabíjacích sietí a na trh prichádzajú dostupnejšie modely s vyšším dojazdom, prechod firiem na elektrické flotily stále nie je jednoduchý. Ako sa ukázalo na stretnutí predstaviteľov E-mobility Ekosystém „Čo firmy čaká, keď sa rozsvieti zelená“, spoločnosti narážajú na množstvo predsudkov aj praktických výziev.

Včera 18:27

Predstavitelia USA a Číny sa opätovne zišli v Ženeve, aby pokračovali v rokovaniach o zmiernení napätia vo vzájomnom obchode. 

Včera 18:26

Obchodná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa môže viesť k poklesu produktivity a nie je vylúčené, že americká centrálna banka bude musieť pristúpiť k zvýšeniu úrokových sadzieb. Uviedla to tento týždeň guvernérka americkej centrálnej banky Fed Lisa Cooková.

Včera 18:25

Britská pracovníčka Národnej zdravotnej služby získala odškodné viac ako 34.000 eur za to, že ju kolegovia v práci prirovnali k zloduchovi Darthovi Vaderovi z filmovej ságy Star Wars.

Včera 18:02

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil na stretnutí s novým nemeckým ministrom zahraničných vecí Johannom Wadephulom izraelsko-nemecké vzťahy za „vynikajúce“. Wadephul je v Izraeli na svojej prvej zahraničnej ceste v úrade šéfa nemeckej diplomacie, ktorého sa ujal tento týždeň.

Včera 18:01

Izraelskej armáde sa v spolupráci s tajnou službou Mosad v rámci „špeciálnej operácie“ podarilo vyzdvihnúť pozostatky izraelského vojaka Zviho Feldmana, ktorý zahynul v júni 1982 počas prvej libanonskej vojny. Oznámil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Včera 18:00

Dve deti a jeden dospelý zahynuli na preplnenom gumenom člne pri pokuse prekonať Stredozemné more, viac ako 50 ďalších osôb sa podarilo zachrániť, informovala nemecká organizácia RESQSHIP.

Včera 17:59

V Ománe prebehlo štvrté kolo rokovaní o iránskom jadrovom programe medzi Iránom a Spojenými štátmi. Hovorca iránskeho rezortu diplomacie označil vyše trojhodinové rozhovory za „náročné, no užitočné“. Nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ administratívy USA uviedol, že boli „povzbudivé“.

Včera 17:51

Trumpov osobitný vyslanec pre Ukrajinu Keith Kellogg nepodporil Putinovu myšlienku viesť rozhovory pred prímerím a vyzval, aby sa najprv vyhlásilo 30-dňové prímerie a až potom sa pristúpilo k rokovaniam, ako to požaduje Kyjev a Európania.

„Ako opakovane povedal prezident Trump, prestaňte zabíjať! Najprv bezpodmienečné 30-dňové prímerie a počas tohto obdobia prejsť ku komplexným mierovým rozhovorom. Nie naopak,“ napísal na X.

Včera 17:45

Peskov odmietol myšlienku nasadenia európskych mierových síl na Ukrajine. Povedal tiež, že Rusko „nemôže dovoliť“ rozmiestnenie infraštruktúry NATO na Ukrajine.

Pripomeňme, že včera v Kyjeve členovia „koalície ochotných“ uviedli, že o otázke mierových síl sa diskutuje.

Včera 15:59

Nehoda autobusu si na Srí Lanke vyžiadala 21 mŕtvych a 35 zranených, uviedol policajný hovorca. Autobus dostal šmyk a zrútil sa z útesu.

Včera 15:06

Turecko je pripravené hostiť rokovania Ruska s Ukrajinou. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to povedal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Obdobne sa vyjadril aj v telefonáte s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Včera 15:05

Nemecký kancelár Friedrich Merz nástojil na tom, že podmienkou pre rokovanie medzi Moskvou a Kyjevom musí byť vyhlásenie úplného prímeria v bojoch na Ukrajine.

Včera 15:05

Pakistan privítal ponuku pomoci amerického prezidenta Donalda Trumpa pri riešení dlhodobého sporu o Kašmír, ktorý Indiu a Pakistan, dve nukleárne veľmoci, priviedol na pokraj vojny.

Včera 15:04

Nový nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul pri pamätníku Jad va-Šem v Jeruzaleme vyjadril „zdesenie a hanbu“ v súvislosti so zodpovednosťou svojej krajiny za holokaust. 

Včera 15:03
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Americký spravodajský dôstojník odhalil tajné dohody medzi Západom a Ukrajinou

Zdá sa, že vojna bola jedinou možnosťou, ktorú protivníci Ruska vôbec zvažovali

Putin s Merkelovou v Kremli 2015
Na snímke ruský prezident Vladimír Putin a Angela Merkelová v Kremli 2015
❚❚
.

Na Slovensku zablokovaný portál RIA novosti prináša nové odhalenia vyslúžilého amerického spravodajského dôstojníka Scotta Rittera z článku pre Consortium News o hanebnej úlohe kolektívneho Západu pri príprave ukrajinského konfliktu.

Nedávne vyjadrenia bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej vrhajú svetlo na dvojtvárnu hru, ktorú Nemecko, Francúzsko, Ukrajina a Spojené štáty rozohrali pred februárovou inváziou Ruska na Ukrajinu. Zatiaľ čo takzvaný „kolektívny Západ” (USA, NATO, EÚ a G7) naďalej tvrdí, že ruská invázia na Ukrajinu bola aktom „nevyprovokovanej agresie“, skutočnosť je úplne iná: Rusko bolo oklamané, že existuje diplomatické riešenie násilia, ktoré vypuklo v oblasti Donbasu na východe Ukrajiny po prevrate na Majdane v Kyjeve v roku 2014, ktorý podporovali USA. Namiesto toho Ukrajina a jej západní partneri len získavali čas, kým NATO vybuduje ukrajinskú armádu schopnú obsadiť celý Donbas, ako aj „vysťahovať“ Rusko z Krymu.

V rozhovore pre Der Spiegel z minulého týždňa Merkelová narážala na Mníchovský kompromis z roku 1938 (pre Československo to bola samozrejme zrada Británie a Francúzska a nie kompromis). Porovnala rozhodnutie, ktoré musel urobiť bývalý britský premiér Neville Chamberlain v súvislosti s nacistickým Nemeckom, so svojím rozhodnutím postaviť sa proti ukrajinskému členstvu v NATO, keď bola táto otázka otvorená na samite NATO v Bukurešti v roku 2008. Merkelová sa údajne domnievala, že zdržiavaním členstva v NATO a neskôr presadzovaním minských dohôd získava Ukrajine čas, aby mohla lepšie čeliť ruskému útoku, podobne ako sa Chamberlain domnieval, že získava Spojenému kráľovstvu a Francúzsku čas na to, aby zhromaždili svoje sily proti hitlerovskému Nemecku.

.

Záver z tejto retrospektívy je ohromujúci. Na chvíľu zabudnite na to, že Merkelová porovnávala hrozbu, ktorú predstavoval Hitlerov nacistický režim, s hrozbou, ktorú predstavuje Rusko Vladimíra Putina, a namiesto toho sa zamerajte na skutočnosť, že Merkelová vedela, že pozvanie Ukrajiny do NATO vyvolá ruskú vojenskú reakciu. Namiesto toho, aby túto možnosť úplne odmietla, Merkelová presadzovala politiku, ktorej cieľom bolo, aby Ukrajina bola schopná takémuto útoku odolať.

Zdá sa, že vojna bola jedinou možnosťou, o ktorej protivníci Ruska vôbec uvažovali.

Kolektívny Západ teda využil dohody z Minska na oddialenie začiatku konfliktu na Ukrajine a na jej prípravu na bojové akcie. Podľa názoru Rittera Kyjev pristúpil na minské dohody pod tlakom Západu, pričom dobre vedel, že tieto dohody sa nikdy nebudú dodržiavať. Ritter upozornil, že to neskôr priznal aj bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko: „Naším cieľom bolo predovšetkým zastaviť hrozbu alebo aspoň oddialiť vojnu – poskytnúť osem rokov na obnovenie hospodárskeho rastu a vybudovanie silných ozbrojených síl,“ cituje autor Porošenka.

Západ chcel oklamať Moskvu tým, že ju presvedčil o možnosti diplomatického urovnania situácie v Donbase, uviedol bývalý dôstojník. Dodal, že USA a ich spojenci sa týmto spôsobom snažili získať čas na prípravu ukrajinskej armády na konfrontáciu s Ruskom pretože vojenská metóda bola vždy jediným spôsobom riešenia krízy, ktorý videli na Západe. Podľa jeho názoru Nemecko, Francúzsko, Ukrajina a USA hrali hru bez toho, aby sa snažili vyhnúť ozbrojenému stretu, pretože veľmi dobre vedeli, aká bude reakcia Kremľa na pozvanie Ukrajiny do NATO.

V roku 2014 po štátnom prevrate na Ukrajine vyhlásili Donecká a Luhanská ľudová republika nezávislosť a Kyjev proti nim začal vojenskú operáciu. Minské dohody podpísané vo februári 2015 mali konflikt vyriešiť. Predpokladali najmä ústavnú reformu, ktorej kľúčovými prvkami boli decentralizácia a prijatie zákona o osobitnom postavení Donbasu. Kyjevské orgány podporované kolektívnym Západom však realizáciu tohto plánu hrubo sabotovali. Začiatkom tohto roka sa situácia v DĽR a LĽR vážne zhoršila – a 24. februára Rusko spustilo špeciálnu vojenskú operáciu. Vladimir Putin označil za jej cieľ „ochranu ľudí, ktorí boli osem rokov vystavení zneužívaniu a genocíde zo strany kyjevského režimu, oslobodenie Donbasu a vytvorenie podmienok zaručujúcich bezpečnosť Ruska“. Koncom septembra sa konali referendá v DĽR, LĽR, Chersonskej a Záporožskej oblasti, na základe ktorých sa tieto územia stali súčasťou Ruska. Ako zdôraznil Putin, k tomuto zjednoteniu malo dôjsť už skôr, ale v roku 2014 si Moskva ešte úplne istá náladami obyvateľov Donbasu, pretože vtedy nebolo možné úplne pochopiť udalosti, ktoré sa odohrávali.

.

To, že tieto dohody boli len nástrojom kolektívneho Západu na oklamanie Moskvy a získanie času na vyzbrojenie Ukrajiny priznala bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová aj v rozhovore pre denník Zeit: „Minské dohody boli pokusom poskytnúť Kyjevu čas na posilnenie. A tento čas Ukrajina využila na to, aby sa stala silnejšou, ako môžete vidieť dnes. Ukrajina rokov 2014-2015 nie je súčasná Ukrajina,” povedala. Podľa nej všetci chápali, že konflikt na východnej Ukrajine bol zmrazený a problém nebol vyriešený. Merkelová vyjadrila pochybnosti, že na jar 2014 keď Kyjev spustil vojenskú operáciu proti Doneckej a Luhanskej ľudovej republike, by členské štáty NATO mohli poskytnúť Kyjevu podporu v takom rozsahu, ako to robia teraz.

Minské dohody o riešení situácie na východe Ukrajiny podpísané v roku 2015 predpokladali prímerie, stiahnutie ťažkých zbraní z línie kontaktu a ústavnú reformu, ktorej kľúčovými prvkami mali byť decentralizácia a prijatie zákona o osobitnom štatúte niektorých oblastí Doneckej a Luhanskej oblasti. Tento plán však Kyjev nikdy nerealizoval. Rusko od 24. februára uskutočňuje na Ukrajine špeciálnu vojenskú operáciu. V tejto situácii USA a ich spojenci v NATO naďalej posielajú Kyjevu zbrane a vyčleňujú na to desiatky miliárd dolárov. Moskva opakovane vyhlásila, že dodávky zbraní zo Západu len predlžujú konflikt a že preprava zbraní sa stáva legitímnym cieľom ruskej armády.

Minské dohody boli jedinou príležitosťou na diplomatické urovnanie konfliktu v Donbase, ale nikdy sa nerealizovali. Prečo boli tieto dohody potrebné? Aké boli ich hlavné  body? Nad tým prečo sa dohody nerealizovali sa zamýšľa portál RIA novosti.

 

Predpoklady k prijatiu Minských dohôd

V roku 2014 predseda OBSE Didier Burkhalter navrhol vytvorenie kontaktnej skupiny zloženej zo zástupcov Ruska, OBSE a Ukrajiny s cieľom vyriešiť konflikt v Donbase. V júni toho istého roku ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhol mierový plán. A v septembri Vladimir Putin navrhol svoj plán. Je dôležité poznamenať, že hlavným dôvodom na začatie rokovaní bola všeobecná potreba zastaviť dlhotrvajúce nepriateľstvo, ktoré bolo príliš vyčerpávajúce pre obe strany. Do polovice augusta ukrajinská armáda získala kontrolu nad Slovjanskom, Arťomovskom, Kramatorskom, Mariupolom a pobrežím Azovského mora a čiastočne obkľúčila Luhansk a Doneck. V reakcii na to ozbrojené formácie LĽR a DĽR začali protiofenzívu a podarilo sa im vytlačiť ukrajinské sily, ktoré utrpeli značné straty na živej sile aj technike.

.

 

Kto a kedy prijal minské dohody?

Členovia kontaktnej skupiny sa 5. septembra 2014 v Minsku dohodli na pláne mierového urovnania, pričom zohľadnili návrhy prezidentov Ruska a Ukrajiny. Minské dohody uzavrela trojstranná kontaktná skupina, ktorej členmi boli zástupcovia Ukrajiny, Ruska a OBSE. Dňa 19. septembra 2014 zástupcovia OBSE, Ruska, Ukrajiny a predstaviteľov samozvaných DĽR a LĽR podpísali protokol a memorandum. Rusko bolo garantom vykonávania dohôd, nie stranou konfliktu.

Minské dohody boli balíkom dokumentov, ktoré boli prijaté s cieľom vyriešiť situáciu v Donbase.

Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma (vľavo), podpredseda vlády DĽR Andrej Purgin, samozvaný premiér DĽR Alexander Zacharčenko, ruský veľvyslanec na Ukrajine Michail Zurabov (vpravo) a Heidi Tagliaviniová (šiesta zľava), zástupkyňa úradujúceho predsedu OBSE pre urovnanie konfliktu na Ukrajine, počas zasadnutia trojstrannej kontaktnej skupiny pre Ukrajinu v bieloruskom Minsku
Na snímke bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma (vľavo), podpredseda vlády DĽR Andrej Purgin, samozvaný premiér DĽR Alexander Zacharčenko, ruský veľvyslanec na Ukrajine Michail Zurabov (vpravo) a Heidi Tagliaviniová (šiesta zľava), zástupkyňa úradujúceho predsedu OBSE pre urovnanie konfliktu na Ukrajine, počas zasadnutia trojstrannej kontaktnej skupiny pre Ukrajinu v bieloruskom Minsku
Prečo bola potrebná druhá minská dohoda?

Napriek dohodám boje v Doneckej a Luhanskej oblasti pokračovali a v januári 2015 sa situácia opäť vyostrila. Tento mesiac sa bojovalo o donecké letisko a ukrajinským silám hrozilo obkľúčenie veľkej skupiny vojsk pri Debaľceve. Podľa dohôd z Minska museli strany stiahnuť ťažké zbrane z línie kontaktu. Obe strany konfliktu mali vlastné predstavy o situácii vrátane Debaľceva: DĽR a LĽR ho považovali za svoje vnútorné územie, kde sú ukrajinské jednotky obkľúčené, zatiaľ čo Kyjev trval na prímerí a tvrdil, že jeho jednotky nie sú obkľúčené a majú územie plne pod kontrolou.

Dňa 12. februára 2015 bol podpísaný 13-bodový podrobný balík opatrení na vykonávanie dohôd – tzv. Minsk 2. Tento dokument bol posilnený vyhlásením hláv normandského kvarteta (Rusko, Ukrajina, Nemecko a Francúzsko).

Minské dohody pri okrúhlom stole v roku 2015. Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma (vľavo), podpredseda vlády DĽR Andrej Purgin, samozvaný premiér DĽR Alexander Zacharčenko, ruský veľvyslanec na Ukrajine Michail Zurabov (sprava doľava) a Heidi Tagliaviniová (šiesta zľava), zástupkyňa úradujúcej predsedníčky OBSE pre urovnanie konfliktu na Ukrajine, počas zasadnutia trojstrannej kontaktnej skupiny o Ukrajine v bieloruskom Minsku
Minské dohody pri okrúhlom stole v roku 2015. Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma (vľavo), podpredseda vlády DĽR Andrej Purgin, samozvaný premiér DĽR Alexander Zacharčenko, ruský veľvyslanec na Ukrajine Michail Zurabov (sprava doľava) a Heidi Tagliaviniová (šiesta zľava), zástupkyňa úradujúcej predsedníčky OBSE pre urovnanie konfliktu na Ukrajine, počas zasadnutia trojstrannej kontaktnej skupiny o Ukrajine v bieloruskom Minsku
Aké boli hlavné opatrenia uvedené v dohodách?

Minské dohody stanovili prímerie a stiahnutie síl z línie kontaktu, zákaz ťažkých zbraní v blízkosti línie kontaktu (nárazníková zóna), ako aj výmenu zajatcov na základe zásady „všetci za všetkých“. Hlavnými bodmi dohôd bola reforma Kyjeva, ktorá spočívala v zavedení koncepcie decentralizácie do ústavy, pričom sa zohľadnili osobitosti Donecka a Luhanska. Ukrajina mala prijať zákon o osobitnom štatúte niektorých oblastí Doneckej a Luhanskej oblasti a usporiadať v nich miestne voľby, pričom mala zohľadniť stanovisko zástupcov Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky. Od nasledujúceho dňa by Kyjev postupne začal obnovovať kontrolu nad štátnou hranicou. Úplné znenie dohôd z Minska nájdete na tomto linku.

 

Kto monitoroval plnenie podmienok?

 Pozorovatelia OBSE mali monitorovať implementáciu prijatých klauzúl na mieste, zatiaľ čo normandské kvarteto bolo vyzvané, aby poskytlo diplomatickú pomoc. V septembri 2014 bol z ukrajinských a ruských ozbrojených síl vytvorený JCCC – skratka pre Spoločné centrum pre kontrolu a koordináciu prímeria a stabilizáciu pohraničnej línie, ktorý mal monitorovať prvé minské dohody. Dňa 19. decembra 2017 bola Ruská federácia nútená opustiť centrum kvôli obštrukciám zo strany Ukrajiny.

 

Ako sa implementovali minské dohody?

 Za 8 rokov rokovaní sa stranám zo všetkých 13 bodov podarilo dosiahnuť len úspešnú výmenu väzňov. Doneck, Luhansk a Moskva opakovane obvinili Kyjev z nezákonného obsadzovania osád v nárazníkovej zóne a z výskytu ťažkej techniky v tejto oblasti. Kyjev trval na tom, že najprv musí obnoviť kontrolu nad hranicami a až potom usporiadať voľby. V roku 2015 Najvyššia rada Ukrajiny síce prijala zákon o osobitnom štatúte Donbasu, ale jeho nadobudnutie platnosti spojila s konaním komunálnych volieb. To bolo v priamom rozpore s ustanoveniami druhej minskej dohody.

.

 

Čo bol Steinmeierov vzorec?

V roku 2019 účastníci kontaktnej skupiny prijali Steinmeierov vzorec ako dodatok k dohodám. Podľa tohto vzorca bolo priznané, že zákon o osobitnom štatúte by mal nadobudnúť účinnosť po tom, ako OBSE uzná miestne voľby v DĽR a LĽR. Okrem toho bolo v pláne stiahnuť ozbrojené formácie z línie kontaktu. Pravicoví radikáli v Kyjeve boli s prijatím tejto formuly nespokojní. Strany sa nedohodli na postupe prípravy volieb.

 

Kedy prestali dohody z Minska nadobro platiť?

 Volodymyr Zelenskij sa po nástupe do funkcie prezidenta snažil vyriešiť problémy s dodržiavaním dohôd zo strany Ukrajiny, ale nepodarilo sa mu to. Vojaci nacionalistického práporu Azov, ktorí boli rozmiestnení v obci Zolotoe (Luhanská oblasť) v blízkosti línie kontaktu, nielenže odmietli Zelenského rozkaz odovzdať zbrane v novembri 2019, ale pohrozili aj zvýšením počtu príslušníkov práporu.

V roku 2020 sa rétorika Kyjeva dramaticky mení: ukrajinská strana trvá na tom, že dohody z Minska treba revidovať. Ukrajina nie je spokojná s tým, že odovzdávanie kontroly nad úsekom hranice s Ruskom sa môže začať až po komunálnych voľbách v Donecku a Luhansku. Volodymyr Zelenskyj navrhol nové rozdelenie síl na línii konfrontácie v Donbase – podľa sektorového princípu, a nie podľa celej línie kontaktu.

.

V decembri toho istého roku Volodymyr Zelenskij pre ukrajinské médiá povedal, že on osobne by najradšej odstúpil od minských dohôd, ale že to nemôže urobiť: Európania môžu zrušiť sankcie voči Rusku a predstaviteľom neuznaných republík; o možnom „pláne B“ bolo podľa neho ešte priskoro hovoriť. Teraz už je jasné, čo tým myslel.

V roku 2021 sa uskutočnilo niekoľko stretnutí politických poradcov vedúcich predstaviteľov normandského formátu, ktoré však nepriniesli žiadny pokrok smerom k dohode. Začiatkom decembra toho istého roku sa diplomatická cesta k vyriešeniu konfliktu dostala do slepej uličky a začala sa vojenská eskalácia v blízkosti styčnej línie najskôr na ukrajinskej a následne na ruskej strane, ktorá priviedla k súčasnému konfliktu.

 

Putin: Minsk bol chybou

Merkelová sa vyjadrila podobne ako bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko v júni pre viaceré západné médiá. „Naším cieľom,“ vyhlásil Porošenko, „bolo najprv zastaviť hrozbu alebo aspoň oddialiť vojnu – zabezpečiť osem rokov na obnovenie hospodárskeho rastu a vytvorenie silných ozbrojených síl.“ Porošenko dal jasne najavo, že Ukrajina neprišla k rokovaciemu stolu o minských dohodách s dobrým úmyslom.

K tomuto poznaniu dospel aj Putin. Na nedávnom stretnutí s ruskými manželkami a matkami ruských vojakov bojujúcich na Ukrajine vrátane niekoľkých vdov po padlých vojakoch Putin priznal, že súhlas s Minskými dohodami bol chybou a že problém Donbasu sa mal vtedy vyriešiť silou zbraní, najmä vzhľadom na mandát, ktorý mu udelila ruská Duma v súvislosti s oprávnením použiť ruské vojenské sily na „Ukrajine“, nielen na Kryme. Z Putinovho oneskoreného uvedomenia si tohoto faktu by mal prebehnúť mráz po chrbte všetkým tým na Západe, ktorí fungujú na základe mylnej predstavy, že teraz sa dá rusko-ukrajinský konflikt nejako vyriešiť rokovaniami. Nikto z diplomatických partnerov Ruska nepreukázal ani štipku čestnosti, pokiaľ ide o reálnu podporu skutočného záväzku k mierovému riešeniu etnického násilia, ktoré vyplynulo z krvavých udalostí na Majdane vo februári 2014, ktoré zvrhli demokraticky zvoleného ukrajinského prezidenta s hanebnou podporou kolektívneho Západu a následne  aj OBSE.

.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

René Pavlík

Milan Šupa

Miroslav Urban

Dušan Uhrin

Miro Majerník

Andrej Sablič

.
.
.

Trump vyzval Zelenského. Ten reaguje: Vo štvrtok budem osobne čakať na Putina v Istanbule

„Ruský prezident Putin nechce dohodu o prímerí s Ukrajinou, ale chce sa stretnúť vo štvrtok v Turecku, aby prediskutoval možné…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Keď robia dvaja to isté, nie je to to isté

Tieto dni žijeme spomienkou na 80. výročie konca druhej svetovej vojny a víťazstva nad fašizmom. Slovenskou spoločnosťou hýbali a stále…

12. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Nedá sa vyhrať. Čína predbehla USA v globálnom “preteku výroby čipov” a dosiahla skutočný prielom

Obchodná vojna proti Číne, ktorú rozpútal Donald Trump, stimulovala ďalšie odvetvie čínskej ekonomiky – výrobu mikročipov. Spoločnosť Huawei Technologies, jeden…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

O vyhliadkach na ukončenie vojny

Na pozadí výmeny výziev na prímerie a rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom treba poznamenať, že vyhliadky na ukončenie vojny v…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Oni ničia, my budujeme – Fico a Kaliňák vyškolili opozíciu aj novinárov

Keď sa hovorí o zahraničnej politike, možno by sme mali najprv spomenúť, ako sa s obľubou fotila Zuzana Čaputová s…

11. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

„Nastúpil do vlaku a ..“. Ruské ministerstvo zahraničných vecí oficiálne obvinilo Macrona z užívania drog

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová komentovala video, na ktorom je vidieť, ako francúzsky prezident odstraňuje biele vrecúško zo…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukázali prvú tvár. Opozícia neprišla do Piešťan osláviť víťazstvo nad fašizmom. Lebo Fico, vychvaľovali sa v STVR

 Opozičné strany ignorovali 8. mája celoslovenské oslavy 80. výročia nad fašizmom v Piešťanoch, pretože tam bol predseda vlády Robert Fico.…

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Generál sa pustil do Kallasovej: kto je vlastne táto osoba, keď si toto dovolí?

Kallasová si dovolila opäť vytknúť premiérovi Ficovi jeho návštevu Moskvy. K tomu si dovolila aj jeho kritiku. Kritiku premiéra samostatného…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Fico na tlačovke k zákazu preletov: „Nemohlo ma to zastaviť, mal som viacero verzií trasy“

Premiér Robert Fico mal dnes o 9-tej hodine tlačovku, ako už tradične v nedeľu doobeda. Prinášame vám základné informácie

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Macron kritizuje Putinov návrh

Návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou po tom, ako Kyjev a jeho európski spojenci…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nervy Ukrajincov sú na pokraji zrútenia – ruskí vojaci vedia, prečo im Západ vnucuje 30-dňové prímerie

Kyjev naliehavo požiadal Washington o „30-dňové prímerie“, aby posilnil hranice na pravom brehu Dnepra. Situáciu na stránkach novín Svobodnaja Pressa…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Matúš Šutaj Eštok: Premiérova návšteva Moskvy bola skôr jeho individuálnou cestou

Návšteva Moskvy predsedom vlády SR Robertom Ficom pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny bola skôr jeho individuálnou cestou. Pre…

11. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruské jednotky postúpili na juh od Konstantinovky

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

Šaško: Slovensko môže byť šiestou inštitúciou na overovanie vakcín v Európe. Analýzu Kotlára nevidel

Slovensko by mohlo byť šiestou inštitúciou na overovanie vakcín v Európe. V rámci analýzy mRNA vakcín proti COVID-19, ktorú vypracúva…

11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Bol zverejnený erb a heslo pápeža Leva XIV.

„In Illo uno unum“ – „V Ňom jednom jedno“ je heslo pápeža Leva XIV., ktoré si zvolil i ako biskup.…

11. 05. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Putin sa vyjadril k ultimátu Západu prijať od zajtra 30-dňové prímerie. Čo bude ďalej?

Európski spojenci Kyjeva hrozia zavedením sankcií proti „Severnému prúdu 2“ a zablokovaním plynovodu, ak Kremeľ nebude súhlasiť s 30-dňovým prímerím

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

Čo môže byť Davidovým kameňom v čele Goliáša, ktorý by výstavbu baterkárne definitívne zastavil? Róbert Záhorák z iniciatívy „Chránime si naše“ v HS

Premiér Robert Fico v marci oznámil, že výstavbe baterkárne už nič nebráni a stavebné práce by mali začať v najbližších…

11. 05. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov

Slováci majú prvé tri body na MS, Slovinsko zdolali 3:1

V ďalšom zápase A-skupiny sa mužstvo trénera Vladimíra Országha predstaví v pondelok 12. mája o 16.20 h proti Rakúsku

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov

Plán B. Rusko začne tvrdo rozširovať zónu kontroly na Ukrajine

Po neúspešných pokusoch o diplomatické zbližovanie so Západom, vrátane predstaviteľov okolia Donalda Trumpa, môže Moskva podľa názoru viacerých analytikov z…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Igor Matovič označil premiérovu cestu do Moskvy za zločin

Celé Slovensko aj celá demokratická Európa tŕpla, či nakoniec Robert Fico ten zločin dokoná a on ho dokonal. Týmito slovami…

11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Škandál: Dáni nezabudli na Trumpove slová a vypískali hokejistov USA. Je to neúctivé, reagoval Gauthier

 Pred duelom domáceho Dánska proti Spojeným štátom americkým na majstrovstvách sveta v hokeji sa ozval ohlušujúci piskot, keď hráči USA…

11. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump vyhlásil „totálny reštart“ a „veľký pokrok“ vo vzťahoch s Čínou

Tak komentoval rokovania o vzájomných clách, ktoré sa včera konali v Ženeve

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Transrodovým ženám zakázali vstup na ženské toalety v Holyroode

Transrodové ženy už nebudú môcť používať ženské toalety v budove Škótskeho parlamentu informuje BBC

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Na Slovensku začne platiť nová emisná úprava mýta – čo sa mení a čo by ste mali vedieť

Od 1. júla vstúpi na Slovensku do platnosti nová legislatíva o výbere mýta, ktorá zohľadní aj emisie oxidu uhličitého .…

11. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

SNS navrhuje, aby bol predseda Matice slovenskej volený na štyri roky

Predseda Matice slovenskej by sa mohol po novom voliť na štyri roky a tá istá osoba by mohla zastávať tento…

11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ceny na našich pumpách sú najnižšie za ostatné tri roky, lacné tankovanie zrejme čaká motoristov aj v lete

Tankovanie pre slovenských motoristov zostane v najbližších dňoch relatívne lacné. V medziročnom porovnaní sú ceny nafty nižšie o približne 14…

11. 05. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Gáborík o vstupe Slovákov do MS: Nehádzal by som pušku do žita, štvrťfinále je stále reálne

“Potvrdilo sa, že to bol krst ohňom. Prvý zápas už treba hodiť za hlavu. Prvých desať minút zápasu bolo fajn…

11. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinci a Maďari sa pustili do seba cez špiónov

Maďari v piatok zadržali Ukrajinca v centre Budapešti pre podozrenie zo špionáže. Informoval o tom novinár Vitalij Glagola s odvolaním…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

USA a Čína dosiahli „významný pokrok“ a „dôležitý konsenzus“ v obchodných rokovaniach. Oznámil to čínsky vicepremiér Che Lifeng po stretnutiach s americkým ministrom financií Bessentom.

Diskusie označil za „úprimné, hĺbkové a konštruktívne“ a uviedol, že obe strany sa dohodli na vytvorení „mechanizmu obchodných konzultácií“ pre budúce diskusie.

„Čína a Spojené štáty sa čo najskôr dohodnú na príslušných podrobnostiach a 12. mája vydajú spoločné vyhlásenie dosiahnuté na rokovaniach,“ uviedla čínska delegácia vo vyhlásení.

06:39

 

 

06:37

 Najmenej dvaja policajti zahynuli a traja sa zranili pri výbuchu bomby na severozápade Pakistanu.

Včera 20:06

Španielsky kráľovský pár sa zúčastnil spomienkovej slávnosti pri príležitosti oslobodenia nacistického koncentračného tábora Mauthausen. V tábore zahynuli desiatky tisíc ľudí, mnohé z obetí utiekli zo Španielska pred občianskou vojnou.

Včera 19:51

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je pripravený tento týždeň osobne sa stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. 

Včera 19:50

.

Bizarné fotografie: Najdivnejšie veci zverejnené na internete

Bizarné fotografie: Najdivnejšie veci zverejnené na internete. V uplynulom týždni sa na internete objavili dosť divné veci, a to nehovorím…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

Šíri sa vyjadrenie nového pápeža k Ukrajine

Ukrajinské médiá a sociálne siete šíria citát nového pápeža Leva XIV. V ňom kritizuje ruskú inváziu na Ukrajinu

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Hádanka so zápalkami, ktorá rozdeľuje internet: Ste tím 'viem to!' alebo 'čo to je?!'

Hádanka so zápalkami, ktorá rozdeľuje internet: Ste tím 'viem to!' alebo 'čo to je?!' Hlavolamy sú zábavné hádanky, ktoré vás…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

Gorazdove stopy na Balkáne? Albánsko – zem tajomná

Jedného dňa mi napísal kamarát Henrich Sobotka: Našiel som Moravský kríž v Albánsku a neďaleko akoby stopa po nejakej rotunde.…

10. 05. 2025 | | 7 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Prelomový objav: Ako predĺžiť životnosť batérie až 19-násobne

11.5.2025 Redakcia Auto trendy . Kórejskí vedci odhalili kľúčový faktor degradácie batérií, ktorý môže zmeniť budúcnosť elektromobility. Tajomstvo dlhšej životnosti…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

Britská MI-6 môže mať prvýkrát v histórii na čele ženu

Šéf britskej spravodajskej služby MI6 Richard Moore, ktorý zohral významnú úlohu vo vojne na Ukrajine, na jeseň odstúpi z funkcie

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

René Pavlík

Milan Šupa

Miroslav Urban

Dušan Uhrin

Miro Majerník

Andrej Sablič

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov