Paul Krugman

NAŽIVO

Turecko a Čína môžu nahradiť USA ako sprostredkovatelia v mierových rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou. Vyhlásil to poľský minister zahraničných vecí Radosław Sikorski.

O možnosti zapojenia týchto dvoch krajín už skôr hovoril Trump.

Včera 18:52

Odkaz, ktorý 80. výročie ukončenia 2. svetovej vojny prináša, je mimoriadne silný a aktuálny, najmä v súčasných spoločenských podmienkach. Pri príležitosti štvrtkového výročia to zdôraznila ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS), upozorňujúc aj na dôležitosť uchovávania historickej pamäte.

Šimkovičová Huliak
Na snímke sprava minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak a ministerka kultúry Martina Šimkovičová počas slávnostných príhovorov v rámci osláv 80. výročia víťazstva nad fašizmom na Letisku Piešťany / Foto: SITA-Jana Birošová
Čítať viac | Včera 17:37

Zabráňte, aby znova nezahorel oheň vojny nad našim milým Slovenskom, lebo vo vojne tečie krv, umierajú nevinní ľudia a rozpadajú sa rodiny. Vojna je to najväčšie zlo v dejinách Ľudstva. Skonštatoval to vojnový veterán Vladimír Strmeň na celoslovenských oslavách 80. výročia víťazstva nad fašizmom vo štvrtok v Piešťanoch.

Vladimír Strmeň
Na snímke veterán a účastník SNP Vladimír Strmeň počas pietneho aktu kladenia vencov pri Pomníku padlých rumunských vojakov v Piešťanoch 8. mája 2025 počas celoslovenských osláv 80. výročia víťazstva nad fašizmom / Foto: TASR-Martin Baumann
Čítať viac | Včera 17:33

Úradníci Trumpovej administratívy zvažujú viceprezidenta Jaya De Vance a ministra zahraničných vecí Marca Rubia ako kandidátov na prezidentské voľby v roku 2028, píše denník Semafor.

Podľa informácií tohto denníka sú Vance a Rubio v dobrých vzťahoch, avšak zdroje blízke Vanceovi tvrdia, že vzhľadom na priateľstvo medzi týmito dvoma politikmi si nedokážu predstaviť situáciu, v ktorej by Rubio a Vance súťažili vo voľbách.

Trump skôr pripustil, že po svojom odchode by mohol nominovať Vancea za kandidáta na post hlavy štátu. Trump spomenul aj Rubia a poznamenal, že ho považuje za „výborného“.

Včera 17:24

Včera 17:14

„Prvou voľbou Pakistanu bol mier,“ – pakistanský veľvyslanec vo Veľkej Británii Mohammad Faisal o želaní Pakistanu, aby sa uskutočnilo medzinárodné vyšetrovanie teroristického útoku v Pahalgame.

Pokiaľ ide o predchádzajúce vyšetrovania, ‚všetky boli pozastavené z dôvodu nespolupráce zo strany Indie‘.

Včera 17:12

Vysokopostavený pakistanský úradník CNN: Včerajší vzdušný konflikt medzi Indiou a Pakistanom bol najväčší a najdlhší v histórii moderného letectva.

125 stíhačiek z oboch strán sa objavili proti sebe v hrôzostrašnej formácii, ale každá z krajín sa rozhodla, že neprekročí vzdušný priestor nepriateľa.

Problém: precedens z roku 2019, keď bol indický stíhač zostrelený a jeho pilot zajatý počas konfliktu medzi krajinami.

Včera 17:10

USA uzavreli prvú obchodnú dohodu po zavedení odvetných ciel zo strany Trumpa. Dohoda bola uzavretá s Veľkou Britániou, čo oznámil sám prezident USA.

„Vzhľadom na našu dlhoročnú históriu a spoločnú oddanosť je pre nás veľkou cťou, že práve Veľká Británia sa stala našou prvou dohodou, ktorú sme oznámili,“ napísal prezident USA.

Včera 17:06

Putin a Si sú „presvedčení, že pre trvalé urovnanie ukrajinskej krízy je potrebné odstrániť jej základné príčiny“, uvádza sa v spoločnom vyhlásení oboch krajín po rokovaniach v Kremli.

Rusko a Čína vyhlasujú, že „podporujú všetky snahy, ktoré prispievajú k nastoleniu mieru“.

Včera 16:41

Zmocnenkyňa USA Davisová informovala, že bola prítomná v parlamente počas hlasovania o dohode o nerastných surovinách a vyzvala na čo najskoršie pristúpenie k jej realizácii.

„Pri takejto úrovni podpory netrpezlivo očakávam rýchle konzultačné obdobie, aby sme mohli čo najskôr prejsť k realizácii dohody,“ vyhlásila.

Pripomíname, že Davisová bola prítomná aj na rokovaniach o tejto dohode vo výbore. Do funkcie bola menovaná len dva dni pred začatím prerokovávania dokumentu v parlamente.

Včera 16:39

Rusko a USA vedú každý deň alebo každý druhý deň rokovania o Ukrajine a iných otázkach, vyhlásil Putinov poradca Ušakov. Hovorí, že ďalšie kroky Ruska budú závisieť od toho, ako prebehne prímerie, ktoré vyhlásilo v týchto dňoch.

Ušakov tiež interpretuje včerajší útok dronov na Rusko ako „plány Kyjeva zastrašiť zahraničných lídrov pred návštevou Moskvy 9. mája“.

Včera 16:38

Minister obrany Robert Kaliňák zhodnotil priebeh celoslovenských osláv 80. výročia víťazstva nad fašizmom v Piešťanoch pozitívne. Cieľom bolo predovšetkým to, aby tento deň mohli osláviť ľudia. Zdôraznil dôležitosť osláv, pretože príbehy bojovníkov za oslobodenie nie sú štatistické a podľa jeho slov na nich nesmieme nikdy zabudnúť.

Robert Kaliňák
Na snímke podpredseda vlády SR a minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD) počas pietneho aktu kladenia vencov pri Pomníku padlých rumunských vojakov v Piešťanoch 8. mája 2025 počas celoslovenských osláv 80. výročia víťazstva nad fašizmom / Foto: TASR-Martin Baumann
Čítať viac | Včera 16:02
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Americký spôsob ekonomickej vojny

FP: Nositeľ Nobelovej ceny Krugman opísal mechanizmy finančnej kontroly USA nad svetom. Prečítajte si ďalší z dôvodov, prečo USA stále dominujú svetu

Paul Krugman
Na snímke Paul Krugman
❚❚
.

Washington zneužíva svoju najsilnejšiu zbraň, domnieva sa laureát Nobelovej ceny Paul Krugman. Každý vie, že dolár zohráva v globálnom menovom systéme kľúčovú úlohu. Krugman však navrhuje pozrieť sa na technickú zložku moci USA – optické káble, prostredníctvom ktorých sa dá dozvedieť o všetkých transakciách na planéte.

Predpokladajme, že spoločnosť z Peru chce obchodovať so spoločnosťou z Malajzie. Nemalo by pre ne byť ťažké uzavrieť dohodu. Posielanie peňazí cez hranice štátov vo všeobecnosti tiež nie je zložité, rovnako ako prenos veľkého množstva údajov cez medzinárodné kanály.

Je tu však háčik: či si to spoločnosti uvedomujú alebo nie, ich transakcie zahŕňajúce finančné informácie budú takmer určite nepriame a s najväčšou pravdepodobnosťou pôjdu cez Spojené štáty alebo inštitúcie, nad ktorými má vláda USA kontrolu. Keď budú uskutočňovať svoje transakcie, Washington bude mať možnosť túto výmenu monitorovať, a ak bude chcieť, aj zastaviť. Inými slovami, Spojené štáty by vždy mohli zabrániť peruánskym a malajzijským spoločnostiam, aby medzi sebou obchodovali. V skutočnosti by Spojené štáty mohli zabrániť mnohým peruánskym a malajzijským spoločnostiam obchodovať vôbec, čím by tieto krajiny v podstate odrezali od medzinárodného hospodárstva.

.

Dôvod, ktorý je základom tejto moci, je funguje už dlho a je dobre známy: väčšina svetového obchodu sa uskutočňuje v dolároch. Dolár je jednou z mála mien, ktoré akceptujú takmer všetky veľké banky, a je zďaleka najpoužívanejšou menou. V dôsledku toho je dolár menou, ktorú musia používať mnohé spoločnosti, ak chcú obchodovať na medzinárodnej úrovni. Neexistuje skutočný trh, na ktorom by peruánska spoločnosť mohla vymeniť peruánske soli za malajzijské ringgity, takže miestne banky, ktoré tento obchod uľahčujú, zvyčajne používajú soli na nákup amerických dolárov a potom používajú doláre na nákup ringgitov. Na to však musia mať banky prístup do amerického finančného systému a dodržiavať pravidlá stanovené Washingtonom. Existuje však ešte jeden, menej známy dôvod, prečo majú Spojené štáty vo svetovej ekonomike svoju drvivú všemocnosť.

Väčšina svetových optických káblov, ktorými sa prenášajú údaje a finančné správy po celej planéte, prechádza cez Spojené štáty. A tam, kde tieto káble prichádzajú na pobrežie Spojených štátov, Washington prakticky kontroluje ich prevádzku – v podstate zaznamenáva každý dátový balík, čo umožňuje Národnej bezpečnostnej agentúre vidieť všetky prechádzajúce údaje. Spojené štáty tak môžu ľahko špehovať aktivity takmer každej spoločnosti na svete a každej zahraničnej krajiny. Spojené štáty môžu samy určiť, kedy konkurenti ohrozujú ich záujmy, a v reakcii na to uložiť významné sankcie.

Špionáž a sankcie Washingtonu sú predmetom knihy Henryho Farrella a Abrahama Newmana Underground Empire: How America Weaponised the World Economy. Táto objavná kniha vysvetľuje, ako Washington získal takú obrovskú moc a ako ju využíva. Farrell a Newman podrobne opisujú, ako udalosti z 11. septembra podnietili využívanie tohto amerického podzemného impéria a ako sa mnohé jeho súčasti spojili, aby zadržiavali Čínu a Rusko. Ukazujú, že hoci sa ostatným krajinám tieto rozsiahle washingtonské siete nemusia páčiť, vyhnúť sa im je pre ne mimoriadne ťažké.

Autori tiež ukazujú, ako Spojené štáty v mene bezpečnosti vytvorili systém, ktorý sa často zneužíva. “V záujme ochrany Ameriky Washington pomaly, ale isto premenil rozširujúce sa globálne ekonomické siete na nástroje svojej vlastnej dominancie,” píšu Farrell a Newman. A ako je z ich knihy jasné, pokusy Spojených štátov o ovládnutie sveta týmto spôsobom môžu spôsobiť obrovské škody. Ak Washington bude tieto nástroje svojej dominancie používať príliš často, môže to povzbudiť iné krajiny, aby narušili súčasný medzinárodný poriadok. Spojené štáty by mohli prinútiť Čínu, aby sa odčlenila od veľkej časti svetového hospodárstva, čo by v konečnom dôsledku spomalilo globálny rast. A Washington by mohol využiť svoju moc na potrestanie národov a ľudí, ktorí neurobili nič zlé. Odborníci by preto mali zvážiť, ako najlepšie obmedziť – ak nie úplne potlačiť – tajné impérium Spojených štátov.

 

.

Informácie a doláre

Ústredné postavenie Spojených štátov v globálnych financiách a obehu finančných informácií nie je úplne bezprecedentné. Vedúce svetové ekonomické mocnosti mali vždy nad svetovou ekonomikou a komunikačnými sieťami obrovskú kontrolu. Napríklad na začiatku dvadsiateho storočia hrala britská libra kľúčovú úlohu v mnohých medzinárodných transakciách a väčšina podmorských telegrafných káblov prechádzala Londýnom.

Rok 2023 však nie je rokom 1901. Dnešnú éru definuje to, čo niektorí ekonómovia nazývajú “hyperglobalizácia”. Jednotlivé časti sveta sú navzájom oveľa viac prepojené ako pred sto rokmi. Nejde len o to, že globálny obchod dnes predstavuje väčší podiel na svetovej hospodárskej činnosti ako v minulosti. Ide aj o to, že zložitosť medzinárodných transakcií je dnes oveľa väčšia ako kedykoľvek predtým. A skutočnosť, že mnohé z týchto transakcií prebiehajú prostredníctvom bánk a informačných sietí kontrolovaných Spojenými štátmi, dáva Washingtonu nad svetom takú moc, akú nemala žiadna vláda v histórii.

Mnohí laickí pozorovatelia a dokonca aj odborníci sa domnievajú, že táto dominancia poskytuje Spojeným štátom obrovské hospodárske výhody. Ekonómovia, ktorí vykonávajú presné matematické výpočty, však vo všeobecnosti neveria, že osobitné postavenie dolára významne prispieva k reálnemu príjmu Spojených štátov, teda k množstvu peňazí, ktoré Američania zarobia po zohľadnení inflácie. Zrejme sa ešte neuskutočnila ani žiadna štúdia o ekonomických výhodách, ktoré Spojeným štátom prináša umiestnenie väčšiny optických sietí. Ale aj tieto prínosy budú mnohí pravdepodobne považovať za malé (najmä preto, že väčšina ziskov z prenosu dát sa pravdepodobne akumuluje v Írsku alebo iných krajinách – tzv. daňových rajoch). Farrell a Newman však presvedčivo ukazujú, že kontrola USA nad úzkymi miestami globálnej ekonomiky poskytuje Washingtonu niečo iné – nové spôsoby, ako premietať svoj politický vplyv vo svete. A že Spojené štáty ich aktívne využívajú.

Autori tvrdia, že Spojené štáty začali túto svoju moc využívať po útokoch z 11. septembra 2001. Predtým sa americkí predstavitelia zdržiavali využívania americkej ekonomickej moci z obavy, že preťažia systém a vyčerpajú svoju moc. Rýchlo si však uvedomili, že Amerika môže monitorovať finančné operácie Usámu bin Ládina spôsobom, ktorý odhalí teroristove plány, a že môže využiť svoj finančný vplyv na narušenie operácií al-Káidy. Po útoku tejto teroristickej skupiny Washington odložil všetky svoje obavy. Výrazne rozšíril svoj globálny finančný dohľad aj používanie sankcií.

Pre tvorcov politiky sa realizácia tejto moci ukázala ako jednoduchá. Doláre používané v medzinárodných transakciách nie sú zväzky hotovosti, ale bankové vklady a takmer každá banka, ktorá takéto vklady drží, musí mať miesto v americkom finančnom systéme pre prípad, že by potrebovala prístup k Federálnemu rezervnému systému. V dôsledku toho sa banky na celom svete snažia získať priazeň amerických predstaviteľov, aby sa Washington nerozhodol odrezať ich od globálnych financií. Výrečným príkladom je príbeh Carrie Lamovej, čínskej šéfky Hongkongu, ktorú vymenovala Čína. Ako píšu Farrell a Newman, po tom, čo USA uvalili na Lamovú sankcie za porušovanie ľudských práv, nemohla si nikde otvoriť bankový účet, dokonca ani v banke v Číne. Namiesto toho musela za všetko platiť v hotovosti a veľa peňazí držala vo svojej oficiálnej rezidencii.

.

Menej malebným, ale oveľa významnejším príkladom moci USA je to, ako si Washington podmanil Spoločnosť pre celosvetovú medzibankovú finančnú telekomunikáciu, známejšiu ako SWIFT. Táto organizácia slúži ako systém elektronických správ, prostredníctvom ktorého sa uskutočňujú hlavné medzinárodné finančné transakcie. Je pozoruhodné, že sídli v Belgicku, nie v USA. Keďže však mnohé bankové inštitúcie, ktoré za ňou stoja, sú do veľkej miery závislé od priazne americkej vlády, po útokoch z 11. septembra 2001 začala organizácia zdieľať väčšinu svojich údajov so Spojenými štátmi a poskytla im akýsi “Rosettský kameň” (Rosettský kameň je granodioritová stéla nájdená v roku 1799 v Egypte neďaleko mestečka Rosetta pri Alexandrii, na ktorej sú vyryté tri rovnaké texty, z toho dva v egyptčine. Pomohol odhaliť mnohé zo záhad starovekého Egypta – pozn. prekl. Zahraničné médiá), ktoré mohol Washington použiť na sledovanie finančných transakcií na celom svete. V roku 2012 sa vláde USA podarilo využiť SWIFT a vlastnú finančnú moc na to, aby Irán účinne vylúčila z globálneho finančného systému, čo malo veľmi tvrdé dôsledky. V dôsledku sankcií došlo k prudkému poklesu iránskeho hospodárstva a inflácia v krajine dosiahla približne 40 %. Teherán nakoniec súhlasil s obmedzením svojich jadrových programov výmenou za zmiernenie sankcií. (V roku 2018 americký prezident Donald Trump dohodu zmaril, ale to je už iný príbeh).

Takúto moc nad svetom získavajú Spojené štáty prostredníctvom kontroly finančných informácií. Ako však ukazujú Farrell a Newman, to, čo môžu Spojené štáty urobiť vďaka svojej kontrole nad úzkymi miestami prenosu údajov, je možno ešte pozoruhodnejšie. Na mnohých, alebo možno na všetkých miestach, kde optické káble vstupujú na americké územie, vláda USA nainštalovala “rozdeľovače”: hranoly, ktoré rozdeľujú svetelné lúče prenášajúce informácie na dva prúdy. Jeden prúd sa posiela určeným príjemcom a druhý Národnej bezpečnostnej agentúre USA, ktorá potom pomocou výkonnej výpočtovej techniky analyzuje výsledné údaje. Vďaka tomu môžu Spojené štáty kontrolovať prakticky všetku medzinárodnú finančnú komunikáciu. Santa Claus možno nevie, či ste boli dobrý alebo zlý, ale NSA to pravdepodobne vie.

Ostatné krajiny, samozrejme, tiež môžu a aj špehujú aj Spojené štáty. Najmä Čína intenzívne pracuje na zachytávaní vyspelých amerických technológií. Nikto však nerobí špionáž lepšie ako Washington. A napriek najlepšiemu úsiliu čínskej spravodajskej služby sa Pekingu nepodarilo získať dostatok tajomstiev na to, aby sa vyrovnal americkej zdatnosti v tejto oblasti. Ako zdôrazňujú Farrell a Newman, Spojené štáty stále dominujú v najdôležitejšej oblasti duševného vlastníctva – ani nie tak v oblasti softvéru, na ktorom bežia dnešné polovodičové čipy, ale v oblasti softvéru používaného na vývoj nových komplexných polovodičov. “Americké duševné vlastníctvo preniká celým reťazcom výroby polovodičov ako rybárska ‘dlhá šnúra’ s ostrými háčikmi a návnadou,” uvádzajú autori

 

Všetko je to o moci

Existuje mnoho výrečných príkladov, ako Washington mení svoje podzemné impérium na zbraň, vrátane sankcií proti Carrie Lam a Iránu. Čo však možno najlepšie ukazuje, ako sa spájajú všetky tri prvky tohto impéria – kontrola nad dolármi, kontrola nad informáciami a kontrola nad duševným vlastníctvom – je pozoruhodne úspešné pribrzdenie čínskej spoločnosti Huawei.

Len pred niekoľkými rokmi americkí úradníci a zahraničnopolitické elity prepadli panike v súvislosti so spoločnosťou Huawei. Vtedy sa zdalo, že táto spoločnosť, ktorá má úzke väzby na čínsku vládu, sa pripravuje dodávať zariadenia 5G do veľkej časti planéty. A americkí predstavitelia sa obávali, že táto expanzia vlastne poskytne Číne možnosť odpočúvať zvyšok sveta – rovnako ako to robia Spojené štáty.

Washington teda využil svoje podzemné impérium, aby odrezal Huawei cestu k úspechu a zrazil ho na kolená. Podľa Farrella a Newmana sa Spojené štáty najprv dozvedeli, že Huawei tajne obchoduje s Iránom, a teda porušuje americké sankcie. Spojené štáty potom mohli využiť svoj špeciálny prístup k informáciám o medzinárodných bankových údajoch a predložiť dôkazy, že spoločnosť a jej finančná riaditeľka Meng Wan-čou (ktorá bola zároveň dcérou zakladateľa spoločnosti Huawei) sa dopustili bankového podvodu tým, že britskej banke a finančnej holdingovej spoločnosti HSBC nepravdivo tvrdili, že Huawei neobchodovala s Iránom. Kanadské orgány na základe žiadosti USA zatkli Meng Wan-čou, keď v decembri 2018 prelietala cez Vancouver. Americké ministerstvo spravodlivosti obvinilo Huawei a Meng z elektronického podvodu a niekoľkých ďalších trestných činov a Spojené štáty uplatnili obmedzenia na vývoz technológií z USA s cieľom vyvinúť tlak na Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), aby spoločnosti Huawei zamedzila prístup k najmodernejším čipom. Peking medzitým v Číne zadržal dvoch Kanaďanov a v podstate ich držal ako rukojemníkov.

Huawei
Ilustračné foto

Po takmer troch rokoch strávených v domácom väzení v Kanade Mengová uzavrela dohodu, v ktorej sa priznala k mnohým obvineniam, a preto sa mohla vrátiť do Číny. Čínska vláda potom Kanaďanov prepustila. V tom čase sa však finančná a hospodárska sila spoločnosti Huawei už značne zmenšila a vyhliadky na čínsku dominanciu v oblasti 5G boli preč – aspoň v blízkej budúcnosti. Spojené štáty potichu začali akúsi postmodernú vojnu s Čínou – a vyhrali.

Na prvý pohľad sa toto víťazstvo môže zdať ako jednoznačne dobrá správa. Washington predsa obmedzil technologický vplyv diktátorského režimu bez použitia sily. Úspech Spojených štátov pri izolácii Severnej Kórey od veľkej časti svetového finančného systému alebo úspešné sankcie proti ruskej centrálnej banke by tiež mohli získať zaslúžený potlesk. Ťažko tiež zazlievať Spojeným štátom, že využívajú svoju tajnú moc na blokovanie globálneho terorizmu, rozbíjanie drogových kartelov alebo marenie pokusov ruského prezidenta Vladimira Putina o podrobenie si Ukrajiny.

Pri uplatňovaní tejto moci sa však jednoznačne objavujú vážne riziká. Farrell a Newman sa v prvom rade obávajú možnosti nadmerného preťaženia amerických síl. Píšu, že ak Spojené štáty budú svoju ekonomickú moc využívať príliš často a pri prvej príležitosti, môže to podkopať samotný základ tejto moci.

.

Ak napríklad Spojené štáty použijú dolár ako zbraň proti príliš veľkému počtu krajín, tieto krajiny by sa mohli úspešne spojiť a prijať alternatívne metódy medzinárodného vyrovnania. Ak sa krajiny začnú príliš obávať americkej špionáže, mohli by položiť optické káble, ktoré by obchádzali Spojené štáty. A ak Washington uvalí príliš veľa obmedzení na americký vývoz, zahraničné firmy sa môžu odvrátiť od americkej technológie. Napríklad softvér vyvinutý v Číne ešte nemusí byť schopný konkurovať americkému softvéru, ale nie je ťažké si predstaviť, že niektoré režimy budú akceptovať jeho nižšiu kvalitu ako cenu za to, že sa dostanú spod kontroly Washingtonu.

Zatiaľ sa nič také nestalo. Napriek nekonečným komentárom zastavujúcich dych odborníkov o možnom zániku dolára táto mena zatiaľ bez problémov dominuje svetu. Ako píšu Farrell a Newman, dolár v skutočnosti prežil napriek “zlomyseľnej hlúposti” Trumpovej administratívy. Možno je však jednoduchšie položiť optické káble, ktoré obchádzajú USA, a netechnickí ľudia v skutočnosti nevedia, aké jednoduché je nahradiť americký softvér. Napriek tomu sa zdá, že latentná moc Washingtonu je zatiaľ pozoruhodne odolná.

To však neznamená, že neexistuje žiadna hranica, kam až môžu Spojené štáty zájsť. Farrell a Newman sa obávajú, že Čína, ktorá je sama ekonomickou superveľmocou, sa môže rozhodnúť “chrániť sa tým, že prejde do temnoty”, t. j. preruší medzinárodné finančné a informačné väzby so zvyškom sveta (čo už do určitej miery robí). Takýto krok Pekingu by pre všetkých znamenal značné hospodárske náklady. Zmenšilo by úlohu Číny ako svetovej výrobnej továrne, ktorú – svojím spôsobom – môže byť rovnako ťažké nahradiť ako globálnu úlohu amerického dolára.

Existuje aj zjavné riziko, že krajiny, ktoré prehrávajú vojny bez ohňa, môžu začať aj vojny s ohňom. Ako píšu Farrell a Newman, premena obchodu na zbraň bola jedným z faktorov, ktoré prispeli k vypuknutiu druhej svetovej vojny. Koniec koncov, Nemecko a Japonsko viedli dobyvačné vojny sčasti preto, aby si zabezpečili prístup k surovinám, o ktoré sa obávali, že by ich mohli odrezať medzinárodné sankcie. Nočnou morou by dnes bola situácia, v ktorej by Čína v obave, že sa stane vyvrheľom, podnikla odvetný útok na Taiwan, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v globálnom polovodičovom priemysle.

Ale aj keby Spojené štáty nezneužívali svoje tajné impérium a nevyvolávali horúce konflikty, stále
existuje vážny dôvod na obavy z obrovskej hospodárskej a informačnej moci Washingtonu. Koniec koncov, Spojené štáty nemôžu mať vždy pravdu. Washington urobil mnoho nemorálnych zahraničnopolitických rozhodnutí a môže využiť svoju kontrolu nad globálnymi úzkymi miestami na poškodenie ľudí, spoločností a štátov, ktoré si nezaslúžia, aby sa dostali pod jeho paľbu. Trump napríklad zaviedol clá na Kanadu a Európu. Nie je ťažké si predstaviť, že ak by bol opätovne zvolený na druhé funkčné obdobie, pokúsil by sa zasiahnuť ekonomiky tých európskych štátov, ktoré by kritizovali jeho zahraničnú alebo dokonca domácu politiku. Nemusíte sa na všetko pozerať cez prizmu vojny v Iraku alebo trvať na tom, že Spojené štáty nejakým spôsobom vyprovokovali Putina k špeciálnej operácii na Ukrajine, aby ste sa začali obávať nedostatku povinností a zodpovednosti amerického podzemného impéria.

.

 

Pravidlá cestnej premávky

Farrell a Newman neponúkajú žiadnu politickú stratégiu, ktorá by mohla tieto riziká zmierniť – okrem tvrdenia, že tajné impérium potrebuje rovnaký druh rozvinutého myslenia a reflexie, aké kedysi sprevádzali jadrové súperenie. Napriek tomu kniha zdôraznením toho, ako sa zmenila povaha globálnej moci, predstavuje obrovský prínos k tomu, ako a o čom analytici uvažujú v súvislosti s globálnou mocou. Politici a výskumníci by mali začať formulovať plány na riešenie týchto otázok.

Jedným z možných riešení by bolo vytvorenie medzinárodných pravidiel na využívanie úzkych miest vo svetovom hospodárstve podľa vzoru pravidiel, ktoré obmedzujú clá a iné protekcionistické opatrenia od vzniku Všeobecnej dohody o clách a obchode v roku 1947. Ako vie každý ekonóm, ktorý sa zaoberá svetovým obchodom, GATT (a Svetová obchodná organizácia, ktorá z nej vznikla) robí viac než len to, že chráni krajiny navzájom pred sebou. Chránia ich aj pred ich vlastnými zlými inštinktmi.

Niečo podobné bude ťažké dosiahnuť s novými formami svetovej hospodárskej moci. Aby však bol svet v bezpečí, mali by sa odborníci pokúsiť navrhnúť pravidlá, ktoré budú mať rovnaký odstrašujúci účinok. V stávke je príliš veľa na to, aby sme tieto výzvy nechali bez povšimnutia.

Napísal Paul Krugman, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu (2008) a emeritný profesor na Newyorskej univerzite.

.

 

Prečítajte si tiež:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miroslav Urban

Andrej Sablič

Michal Durila

Marek Brna

Zdeno Drdol

Erik Majercak

.
.
.

Zo Sixtínskej kaplnky stúpa biely dym, kardináli zvolili nového pápeža

Kardinálom sa podarilo zvoliť nového pápeža, krátko po 18:00 začal z komína Sixtínskej kaplnky stúpať biely dym. Stalo sa tak…

08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Nie priateľský akt

Človek sa nestačí čudovať, kam až zašla európska politika dnešných čias

09. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kto je nový pápež Lev XIV.

Prinášame krátky životopis nového pápeža

08. 05. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

Veterán Vladimír Strmeň predniesol silné slová, ktoré by si mal vypočuť každý jeden z nás

Zabráňte, aby znova nezahorel oheň vojny nad našim milým Slovenskom, lebo vo vojne tečie krv, umierajú nevinní ľudia a rozpadajú…

08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nie EÚ ale USA a Rusko diskutujú o obnovení dodávok ruského plynu do Európy

USA a Rusko diskutujú o obnovení dodávok ruského plynu do Európy za účasti Američanov v rámci mierového urovnania situácie na…

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Zomrel obľúbený herec Jiří Bartoška

Zomrel herec a prezident Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch Jiří Bartoška

08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Aktuálne. Delegácia odletela úplne inou trasou. Estónsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko neumožnili prelet cez svoje územie

Estónsko zamietlo prelet slovenského vládneho špeciálu s premiérom Robertom Ficom na palube na oslavy konca 2. svetovej vojny do Moskvy…

08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Došlo v Kyjeve k stretu špeciálnych jednotiek SBU a GUR?

V Kyjeve kolujú povesti, že v apríli, počas pokusu príslušníkov Bezpečnostnej služby Ukrajiny o vyšetrovanie v Hlavnom spravodajskom úrade, došlo…

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Európsky parlament otáča v nosnom odvetví. Podporil zmiernenie emisných cieľov pre automobilky

Európsky parlament vo štvrtok podporil zmenu noriem emisií oxidu uhličitého CO2 pre nové osobné automobily a dodávkové vozidlá. Europoslanci tak…

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

12 kritických minút: Kaliňák zničil liberálne novinárky

Robert Kaliňák po koaličných rokovaniach v stredu čelil novým novinárskym atakom. Aj tentoraz však nepriateľské médiá nekompromisne vyškolil…

08. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Putin a Si našli spoločnú reč v kritike Trumpa

Rusko a Čína vo svojom spoločnom vyhlásení kritizovali Trumpove plány vybudovať rozsiahly systém protivzdušnej obrany „Zlatá kupola“

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čurillovci sú stále chránenými oznamovateľmi

Policajti z tímu okolo Jána Čurillu sú napriek postaveniu mimo služby naďalej v pozícii chránených oznamovateľov. Ako pre agentúru SITA…

08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinská rada ratifikovala dohodu medzi Ukrajinou a USA o ťažbe nerastných surovín. Čo je o nej známe?

Návrh rámcovej dohody, ktorý predtým zverejnil kabinet ministrov a v ktorom sú uvedené zásady dohody, bol ratifikovaný. Podľa tohto dokumentu:

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

Predseda vlády ide do Moskvy, sorosovské mimovládky mu odkazujú „Zbohom Fico!”

Predseda vlády Robert Fico ide do Moskvy, sorosovské mimovládky mu odkazujú “Zbohom Fico!”. Ako informovala jedna z takýchto progresívnych mimovládok…

08. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Hnutie Republika, na čele s Mazurekom a Uhríkom, sa pýta: Aká konsolidácia?

Europoslanci Milan Uhrík a Milan Mazurek z hnutia Republika sa spoločne pýtajú o akú konsolidáciu to ide, keď vláda dáva…

08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Indoktrinácia pod vlajkou diplomacie? Korčok má pre vás „neodolateľnú” ponuku

Na prelome júna a júla sa bude konať „Škola diplomacie” Ivana Korčoka. Mladí ľudia do 30 rokov sa môžu prihlásiť…

08. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Španielska prokuratúra sa odvoláva na Najvyšší súd proti zrušeniu odsúdenia Daniho Alvesa

Španielska prokuratúra sa odvoláva na Najvyšší súd proti “iracionálnemu” zrušeniu odsúdenia bývalého brazílskeho a barcelonského futbalistu Daniho Alvesa za znásilnenie

08. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Európsky „DOGE“ zdolal prvú prekážku, Patrioti zabezpečili podpisy

Skupina Patrioti pre Európu úspešne zhromaždila dostatočný počet podpisov, aby mohla požiadať o zriadenie novej vyšetrovacej komisie v Európskom parlamente.…

08. 05. 2025 | Z domova | PR článok | 5 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Z domova | PR článok | 5 min. čítania | 0 komentárov

Konkláve pokračuje druhým dňom, čo priniesla druhá voľba? Medzi kardinálmi narastá konflikt

Vo Vatikáne dnes druhým dňom pokračuje konkláve. Po tom ako v stredu večer kardináli nového pápeža nezvolili a z komína…

08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Svetonázor | 9 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Svetonázor | 9 min. čítania | 0 komentárov

Pochybné plány európskych elít

Zatiaľ čo viaceré európske spoločnosti vyjadrujú nádej na zvýšenie dodávok plynu z Ruska v prípade ukončenia konfliktu na Ukrajine, Európska…

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

Keď sa falšujú dejiny

Lucia Hubinská vo svojom príspevku na sociálnej sieti reagovala na Donalda Trumpa, ktorý jednostranne vyhlásil 8. máj za Deň víťazstva…

08. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusi prevzali úplnú kontrolu nad Novolevenkou

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Symbol komína – tradícia, ktorá trvá len niečo vyše 100 rokov

Aj keď je to jeden z hlavných symbolov konkláve, jeho tradícia siaha len niečo vyše 100 rokov. Biely dym z…

08. 05. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

Došlo k najväčšej vzdušnej bitke

Mnohé médiá píšu o najväčšej vzdušnej bitke, ktorá sa odohrala medzi Indiou a Pakistanom. Z kontextu správ vyplýva, že k…

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kultúrni bojovníci alebo grantoví závisláci?

Otvorená kultúra! bilancovala rok svojej činnosti na poli kultúry. Aktivity jej signatárov žiadnym prínosom pre slovenskú kultúru nie sú. Míňajú…

08. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

.

Šokujúci príbeh: Kúpil Cybertruck a vrátil ho ten istý deň, keď zistil, že stál mesiace na poli

8.5.2025 Redakcia Auto trendy . Luxusný elektrický pick-up za desaťtisíce dolárov vyvolal u zákazníka vážne pochybnosti po tom, čo odhalil,…

08. 05. 2025 | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Optická hádanka: Iba 1 % ľudí dokáže uvidieť všetky skryté zvieratá. Patríte medzi nich?

Optická hádanka: Iba 1 % ľudí dokáže uvidieť všetky skryté zvieratá. Patríte medzi nich? Optická ilúzia je hádanka, pri ktorej…

08. 05. 2025 | 0 komentárov

Na slovech záleží…

Tak začal Otík Foltýn svou nejnovější strategickou komunikaci, ve které prohlásil, že Sovětský svaz nebyl v roce 1945 osvoboditel, ale…

08. 05. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Turecko a Čína môžu nahradiť USA ako sprostredkovatelia v mierových rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou. Vyhlásil to poľský minister zahraničných vecí Radosław Sikorski.

O možnosti zapojenia týchto dvoch krajín už skôr hovoril Trump.

Včera 18:52

Odkaz, ktorý 80. výročie ukončenia 2. svetovej vojny prináša, je mimoriadne silný a aktuálny, najmä v súčasných spoločenských podmienkach. Pri príležitosti štvrtkového výročia to zdôraznila ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS), upozorňujúc aj na dôležitosť uchovávania historickej pamäte.

Šimkovičová Huliak
Na snímke sprava minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak a ministerka kultúry Martina Šimkovičová počas slávnostných príhovorov v rámci osláv 80. výročia víťazstva nad fašizmom na Letisku Piešťany / Foto: SITA-Jana Birošová
Čítať viac | Včera 17:37

.

Syrskij vrhol "elitu" do nového prielomu v Kurskej oblasti - desiatky obrnených vozidiel horia na dračích zuboch

Rusko, 8. mája 2025 - Jeden z aktívnych sektorov frontu napriek \"prímeriu\" naďalej zostáva hranicou Sumskej a Kurskej oblasti. Existujú informácie,…

08. 05. 2025 | 0 komentárov

Top 8 hviezd majstrovstiev sveta v hokeji 2025

Už o pár hodín sa začnú hokejové majstrovstvá sveta vo Švédsku a Dánsku. Hovorí sa, že tento turnaj nie vždy…

08. 05. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov

Minister obrany varoval, že Izreal urobí Iránu to, čo urobil Hamasu v Gaze

Izrael urobí Iránu to, čo urobil Hamasu v Gaze. Varoval vo štvrtok minister obrany Israel Katz. Správa prichádza niekoľko dní…

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ako vám telo naznačuje, že mu chýba železo – spoznáte tieto varovné signály?

Ako vám telo naznačuje, že mu chýba železo - spoznáte tieto varovné signály? Cítite sa vždy unavený aj po 8…

08. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Bývalý minister o pravde, ktorú nechcú priznať

Juraj Draxler, bývalý minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, v príspevku na svojom facebookovom profile píše, že „porážka Nemecka…

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ruský zemný plyn je podľa SPP jediný flexibilný zdroj, ktorý Európa má

Zákaz jedného zo zdrojov plynu nie je diverzifikácia. Reaguje na plány Európskej komisie úplne zakázať o dva roky dovoz ruského…

08. 05. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Urban

Andrej Sablič

Michal Durila

Marek Brna

Zdeno Drdol

Erik Majercak

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov