V návrhu zákona č. 5404 z 22. marca Mooney kritizuje americkú menovú politiku s odvolaním sa na pokles kúpnej sily dolára po zrušení zlatého štandardu.
“Americký dolár stratil 30% svojej kúpnej sily od roku 2000 a 96% svojej kúpnej sily od konca zlatého štandardu v roku 1913. Podľa Fed-u, pri dvoch percentách prirodzenej inflácie stráca dolár polovicu svojej kúpnej sily v rámci každej generácie, alebo za 35 rokov,” píše sa v návrhu.
Kongresman Mooney pokračuje v popise výhod “zlatého” dolára: “Zlatý štandard prináša kontrolu nad peňažnou zásobou s trhom namiesto Federálnej rezervy.” Zlatý štandard znamená zákonné platidlo definované a konvertibilné na určité množstvo zlata. “Podľa zlatého štandardu do roku 1913, ekonomika Spojených štátov rástla ročne v priemere o štyri percentá, o tretinu viac ako miera rastu od tej doby a dvojnásobok úrovne od roku 2000.”
Existujú však otázky týkajúce sa schopnosti vlády USA podporovať dolár fyzickým zlatom. Vo svojich oficiálnych rezervách údajne vlastní 8135,5 ton fyzického zlata. Z toho 85% je vo Fort Knox v štáte Kentucky, 20% vo West Point v New Yorku, 16% v americkej mincovni v coloradskom Denveri a 5% je v New Yorku. Podľa singapurského experta na drahé kovy z BullionStar Ronana Manlyho sú skutočné zlaté rezervy v Amerike pravdepodobne omnoho menšie.
“Celý príbeh okolo amerických zlatých rezerv je neprístupný a tajomný. Nikdy nebol vykonaný úplný nezávislý audit amerických zlatých rezerv a opatrovníci zlata, mincovňa USA a Federálne rezervy v New Yorku nepustia nikoho do trezorov prezrieť si zlato alebo ho spočítať,” povedal pre RT Ronan Manly, ktorý je tiež skeptický k čistote uloženého zlata, čiže môže mať nižšiu hodnotu.