Ukrajinci, ktorých Američania obšťastnili Majdanom 2014, pri ktorom sa k moci na Ukrajine dostala súčasná politická garnitúra, nielenže netranspartentne míňajú financie poskytnuté USA a EÚ, ale ešte k tomu ukrajinský závod Motor Sič, ktorý vyrábal donedávna reaktívne letecké motory v spolupráci s Ruskom, si dovolil predať Číňanom 250 reaktívnych motorov do stíhačiek. Ide o staršie motory, pretože od roku 2014 Rusko vyrába reaktívne motory novej generácie pre svoje bojové letectvo v ruských závodoch.
Napriek tomu, že sú ukrajinské reaktívne motory, ktoré vyrába Motor Sič, staršie, sú stále lepšie ako čínske motory, ktoré do svojich stíhačiek JL-10 montuje Čína. 250 nových motorov znamená 250 čínskych stíhačiek s lepšími parametrami, ktoré Číňania použijú v oblasti Juhočínskeho mora, kde sa snažia Američania oslabiť vplyv Číny.
Na adresu Číny sa veľmi kriticky vyjadril William C. Triplett, bývalý poradca amerického senátneho výboru pre medzinárodné vzťahy. Podľa Tripletta 250 motorov vyriešilo časť čínskych problémov, čínsky vojenský potenciál vďaka tomu vzrástol. Podľa špecialistu International Strategy and Assessment Center Ricka Fishera by mali Američania prinútiť Kyjev vzdať sa spolupráce s Čínou.
Podľa posledných informácií USA poskytli Ukrajine na rok 2019 až 250 miliónov USD, čo je o 50 miliónov USD viac ako v minulom roku. Ukrajinskí politici by si však mali uvedomiť, že je potrebné amerického pána poslúchať a nerobiť kroky za jeho chrbtom. Obvinenie ukrajinských politikov v údere do chrbta je varovaním, nasledovať môžu oveľa ráznejšie kroky z americkej strany. Na Ukrajine však Číňania cieľavedome posilňujú svoj vplyv a je otázne, či tomuto trendu dokážu Američania zabrániť.