Realizátorka projektu Aliancia žien Slovenska sa venuje riešeniu problematiky násilia páchaného na ženách. Projektom rozšírila svoje aktivity aj o prácu s jeho páchateľmi v intervenčných programoch. Okrem ochrany bezpečia žien a detí – obetí násilia, je poskytnutie príležitosti násilnému mužovi na túto zmenu jediným cieľom intervencie.
Priamou cieľovou skupinou, na ktorú budú mať aktivity projektu pozitívny dopad, sú teda ženy zažívajúce rodovo podmienené násilie a ich deti.
O význame intervenčných programov hovorí psychológ Róbert Vavro: „Muži si často nevedia priznať, že ich správanie je neprijateľné, že by mali mať kontrolu nad svojimi emóciami, a aj za mrežami sa stále cítia nevinní. Posedenie vo väzení muža nezmení tak, aby po návrate domov blízkym opäť nespôsoboval fyzickú či psychickú bolesť. Intervenčný program preto sleduje zmenu tohto postoja a učí páchateľa novým vzorcom správania.“
V rámci programu sa násilný muž učí prevziať úplnú a bezvýhradnú zodpovednosť za svoje násilné správanie, musí sa zároveň zdržať všetkého fyzického násilia a hrozieb a pracovať na redukcii verbálnej agresie a iných foriem psychického násilia. Program sa zameriava aj na odkrývanie všetkých stratégií násilníka ako násilie, nároky, nátlak, kontrola, nedostatok rešpektu, nadradenosť, egoizmus a obviňovanie obete. Poskytuje mužovi edukáciu o násilí, konzultuje s ním, ako aplikovať tieto koncepty do jeho vlastného života.
Projekt sa okrem zavedenia pilotnej práce s páchateľmi rodovo podmieneného násilia zameral tiež na prípravu legislatívneho a inštitucionálneho zázemia podporujúceho realizáciu programov pre páchateľov násilia na ženách prostredníctvom analýzy problematiky a diseminačných aktivít podporujúcich zvyšovanie povedomia o význame, prínose a dopade realizácie intervenčných programoch.