Usáma bin Ládin

NAŽIVO

Do juhosýrskeho mesta Suwajdá v nedeľu vstúpil prvý konvoj s humanitárnou pomocou pre miestne prevažne drúzske obyvateľstvo. Informoval o tom predstaviteľ organizácie Červený polmesiac, ktorého citovala agentúra AFP.

Podľa hovorcu Sýrskeho Červeného polmesiaca budú nasledovať aj ďalšie konvoje s pomocou.

Sýria Suwajda humanitárna pomoc
Na snímke sýrske vládne bezpečnostné sily blokujú beduínskym bojovníkom (v popredí) vstup do provincie Sweida v dedine Busra al-Harir na juhu Sýrie / Foto: TASR/AP-Omar Sanadiki
20:17

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu v moskovskom Kremli prijal Alího Larídžáního, ktorý je hlavným poradcom duchovného vodcu Iránskej islamskej republiky Alího Chameneího pre strategické záležitosti. Podľa agentúry AFP o tom novinárov informoval Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

18:49

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v nedeľu pre chorobu nezúčastnil na rokovaní vlády. Lekár mu v sobotu večer diagnostikoval zápal čriev spôsobený konzumáciou pokazených potravín a odporučil najmenej trojdňový odpočinok. S odvolaním sa na izraelské médiá a úrad vlády o tom informovala agentúra DPA.

18:47

Najmenej 73 ľudí zahynulo v nedeľu naprieč Pásmom Gazy, keď čakali na humanitárnu pomoc, uviedlo tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Bezprostredne nie je podľa agentúry AP jasné, či ich pripravila o život paľba izraelskej armády, ozbrojené skupiny alebo oboje.

18:43

Iránska armáda už údajne nahradila prvky svojich systémov protivzdušnej obrany, ktoré boli poškodené počas júnových útokov Izraela. Informovala o tom oficiálna iránska tlačová agentúra IRNA s odvolaním sa na vyjadrenie admirála Mahmúda Musávího.

Iránska protivzdušná obrana zahŕňa domáce systémy Bavar-373 a Chordád-15 určené na obranu proti raketám a lietadlám.

Požiar iránskej ropnej rafinérie
Na snímke dym a plamene stúpajú v jednotke ropnej rafinérie Abadan na juhozápade Iránu / Foto: TASR/AP-Farid Hamoudi/Fars News Agency
18:00

Samicu medveďa hnedého, známu ako JJ4 alebo Gaia, ktorá v roku 2023 v talianskych Alpách usmrtila mladého bežca, previezli do prírodnej rezervácie v Nemecku. Informovala o tom v nedeľu stanica Deutsche Welle (DW).

Medvedica bola v nedeľu nadránom prevezená do Parku vlkov a medveďov (Alternativer Wolf- und Bärenpark) v okrese Freudenstadt v nemeckom Čiernom lese. Zamestnanci parku potvrdili, že zviera dorazilo v dobrom zdravotnom stave a správalo sa pokojne.

17:58

Británia, Francúzsko a Nemecko plánujú v najbližších dňoch viesť s Iránom nové rokovania o jeho jadrovom programe, uviedol v nedeľu pre agentúru AFP nemecký diplomatický zdroj.

17:57

Ceny ropy Brent sa v závere tohto týždňa pohybovali na úrovni 70 a WTI pri 68 ameických dolárov za barel. Držia si tak naďalej cenové úrovne takmer nezmenené v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.

Na ropnom trhu pretrváva zvýšená volatilita v dôsledku viacerých faktorov. Krátkodobo ceny kolíšu najmä pre neistotu okolo rozsahu amerických ciel, ktoré môžu negatívne ovplyvniť globálny hospodársky rast a dopyt po energiách. Upozornil na to analytik 365.bank Tomáš Boháček.

15:44

Očakávané horúčavy, ktoré vyvrcholia v pondelok (21. 7.) popoludní, vystriedajú búrky. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

14:49

Japonská vládnuca koalícia po nedeľňajších voľbách prišla o väčšinu v hornej komore parlamentu, vyplýva z odhadov, ktoré po zatvorení volebných miestností zverejnili tamojšie médiá. Informovala o tom správa agentúry AFP, podľa ktorej ide o katastrofálny výsledok pre úradujúceho premiéra Šigera Išibu.

14:42

Izraelská armáda v nedeľu nariadila evakuáciu Palestínčanov z centrálnej časti Pásma Gazy a zároveň upozornila, že akciu proti ozbrojencom hnutia Hamas plánuje teraz v oblastiach, kde doteraz nezasahovala. Informovala o tom agentúra AFP.

K situácii v Pásme Gazy sa v nedeľu vyjadril aj pápež Lev XIV., ktorý ostro skritizoval „barbarstvo“ vojny a vyzval na odpor voči „bezohľadnému použitiu sily“. 

14:40

Iránske úrady vyzvali obyvateľov, aby obmedzili spotrebu vody, keďže krajina v čase pretrvávajúcej vlny horúčav zápasí s jej vážnym nedostatkom, uviedli v nedeľu miestne médiá. Informovala správa agentúry DPA.

14:39

Arménsky premiér Nikol Pašinjan vyzval na prípravu na vyhnanie hlavy Arménskej apoštolskej cirkvi, katolíka všetkých Arménov Karekina II. z jeho rezidencie v meste Ečmiadzin.

„Urobíme to spoločne. Buďte pripravení,“ napísal.

Pašinjan už skôr vyhlásil, že povedie „oslobodenie“ Arménskej apoštolskej cirkvi z rúk Karekina II. a nazval ho „antikristom“.

Karekin II.
Na snímke arménsky katolikos Karekin II (v popredí uprostred) sa zúčastňuje na spomienkovej slávnosti pri príležitosti 110. výročia masakry a na počesť obetí arménskej genocídy v arménskom Jerevane vo štvrtok 24. apríla 2025 / Foto: SITA/AP-Hayk Baghdasaryan, Photolure via AP
13:08

Mesto Spremberg vo východonemeckej spolkovej krajine Brandenbursko dostane pomoc v boji proti vlne extrémizmu po naliehavej výzve tamojšej starostky, uviedol v nedeľu minister vnútra Brandenburska René Wilke. Informuje o tom správa agentúry DPA.

13:04

Čínsky export magnetov zo vzácnych zemín do USA v júni prudko vzrástol, na asi sedemnásobok májovej úrovne. To je prudké oživenie toku kritických minerálov používaných v elektrických vozidlách, veterných turbínach a ďalších produktoch po obchodnej dohode medzi Čínou a USA. Informuje o tom správa agentúry Reuters.

11:53
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Al-Káida, Čína a USA

Všeobecne sa predpokladá, že NATO bolo najdôležitejšou alianciou USA počas studenej vojny, ale existuje argument, že spojenectvo so Saudskou Arábiou bolo rovnako dôležité, ak nie ešte dôležitejšie, pretože lacná ropa poháňala povojnovú prosperitu. To je však diskusia na inokedy

Usáma bin Ládin
Na nedatovej snímke je vodca teroristickej siete al-Káida Usáma bin Ládin
❚❚
.

Podľa môjho názoru bol najdôležitejším americkým spojencom za posledných viac ako 40 rokov militantný islam, , píše konzervatívny analytik Niccolo Soldo. Keď Zbigniew Brzezinski odišiel do Afganistanu v mene Carterovej administratívy, aby uzavrel dohodu s pakistanskou ISI, Saudskou Arábiou a miestnymi bojovníkmi mudžahedínov o vykrvácaní Sovietov, ktorí práve napadli krajinu, svet sa od základu zmenil. Afganistan bol dôkazom životaschopnosti džihádistickej siete, šablóny, ktorá sa neskôr uplatnila v Bosne, Čečensku, Kosove, Líbyi, Sýrii, stredoázijských štátoch atď. Neboli všeobecne úspešné, ale všetky slúžili cieľom zahraničnej politiky USA. Každá krajina, ktorá nie je na orbite USA a má potenciálne nepokojné moslimské obyvateľstvo, obsahuje ingrediencie na povstanie, ak je financované a aktivizované.

Pre normálne uši môže znieť absurdne tvrdenie, že militantný islam je spojencom USA, ale vyššie uvedené prípady tento argument jasne potvrdzujú. Môže znieť šialene, keď sa naznačuje, že aj al-Káida zapadá do tejto formy, ale aj ona sa objavila vo všetkých týchto horúcich bodoch od svojho založenia pred tromi desaťročiami. Iste, ich vodcovia boli zabití prostredníctvom úderov bezpilotných lietadiel, ale to sú len navádzacie operácie. Každá objektívna analýza ukáže, kto s kým spolupracoval v ktoromkoľvek konflikte.

Nie je náhoda, že belošskí separatisti v týchto dňoch útočia na čínske záujmy v Pakistane, keďže USA pokračujú vo svojom otáčaní smerom do východnej Ázie. Takisto nie je náhoda, že al-Káida zaujíma voči Číne bojovnejší postoj, ako vysvetľujú Lucas Webber a Riccardo Valle:

.

Počas viac ako 30 rokov existencie al-Káidy sa verejný postoj tejto organizácie k Číne dosť dramaticky zmenil. Al-Káida prešla od snahy neagitovať Peking, cez letmé zaradenie “Východného Turkestanu” (t. j. územia ovládaného Ujgurmi, predovšetkým čínskej provincie Sin-ťiang) medzi množstvo ďalších miest, kde sú moslimovia utláčaní, až po priamu kritiku a niekedy aj vyhrážanie sa Číne za jej domáce bezpečnostné opatrenia v Sin-ťiangu, ako aj za jej zahraničnopolitické kroky v islamskom svete. Okrem toho sa sťažnosti al-Káidy voči Číne v posledných rokoch stali výrazne početnejšími a diferencovanejšími a šíri ich širší okruh jednotlivcov, odnoží a publikácií.

Je zaujímavé, ako sa to dokonale zhoduje so zmenou prístupu USA k Číne.

 

Postoj k Číne:

Pôvodne priaznivý postoj al-Káidy k Číne bol celkom jasne vyjadrený v sérii mediálnych rozhovorov s Usámom bin Ládinom na prelome 90. rokov a roku 2000. Po bombových útokoch na autobusy v Urumči v roku 1997, pri ktorých ujgurskí separatisti odpálili výbušné zariadenia v troch autobusoch mestskej hromadnej dopravy v hlavnom meste Sin-ťiangu, bin Ládin obvinil CIA, že tieto útoky uskutočnila s cieľom rozdúchať nepriateľstvo medzi Čínou a moslimským svetom. Bin Ládin dokonca navrhol niečo podobné ako spojenectvo s Čínou, keď vtedy povedal, že “ak sa Afganistan, Pakistan, Irán a Čína spoja, Spojené štáty a India sa stanú neúčinnými”. Pekingu preto odporučil, aby sa vyhol konfliktu s moslimami a namiesto toho sa zameral na Ameriku, ktorú označil za “skutočného, veľkého nepriateľa”.

V čase tohto rozhovoru sa al-Káida stále zdržiavala v Bosne a na ceste do Kosova, pričom prostredníctvom agentov Šamila Basajeva a Ibn al-Chattába ovládla Čečensko.

.

 

Viac:

Napriek tomu Usáma bin Ládin v rozhovore pre pakistanskú tlač koncom 90. rokov tvrdil, že nepozná osud Ujgurov a udalosti v Sin-ťiangu: “Často počúvam o čínskych moslimoch, ale keďže nemáme priame spojenie s ľuďmi v Číne a žiadny člen našej organizácie nepochádza z Číny, nemám o nich žiadne podrobné informácie. “

V tom istom rozhovore bin Ládin varoval Peking, aby sa vystríhal Spojených štátov, a poznamenal, že “čínska vláda si nie je plne vedomá zámerov Spojených štátov a Izraela…”. [uzurpovať] zdroje Číny.” Bin Ládin ďalej odporučil Číne, aby “si dávala väčší pozor na USA a Západ”, pričom ju vyzval, aby “použila svoju silu proti Spojeným štátom a Izraelu”, a žiadal, aby Čína “bola priateľská voči moslimom”.

V jednom z neskorších prejavov bin Ládin uviedol, že “každý rozumný človek si dnes uvedomuje, že križiacka Amerika podporovaná Britániou, Nemeckom, Francúzskom, Kanadou a Austráliou predstavuje pre moslimov väčšie nebezpečenstvo a väčšie nepriateľstvo ako Japonsko, obe Kórey, Čína a ďalšie krajiny”. Okrem toho bin Ládin v rozhovore z 28. septembra 2001 zaradil Čínu do užšieho zoznamu údajne antiimperialistických krajín, na ktorom boli Irán, Líbya, Kuba, Sýria a “bývalé Rusko” [sic]. Podľa bin Ládina tieto národy “bránili svoju slobodu” a odmietali sa stať “otrokmi” americkej hegemónie.

Autori uvádzajú geograficky blízku sieť Haqqani Network, ktorá nesúhlasí s pozíciou OBL v Číne.

.

 

Posun:

Do roku 2006 Usáma bin Ládin zaujal zreteľne kritickejší postoj k Číne. V tom roku kritizoval úlohu Pekingu ako vplyvného aktéra v rámci Organizácie Spojených národov (OSN), ktorú označil za “hegemonistickú organizáciu všeobecnej nevery”.

Tvrdil, že OSN “existuje preto, aby zabránila vláde šaríe a zaručila podriadenie sa vláde piatich najväčších zločincov na svete”, čím odkazoval na krajiny Bezpečnostnej rady OSN. Bin Ládin ďalej uviedol, že v Bezpečnostnej rade OSN dominuje “križiacka internacionála a pohanský budhizmus”, a spresnil, že “Amerika a Veľká Británia zastupujú protestantských kresťanov, Rusko zastupuje pravoslávnych kresťanov a Francúzsko zastupuje katolíckych kresťanov, zatiaľ čo Čína zastupuje budhistov a pohanov sveta”.

Aj Ayman al-Zawahiri, vtedajší zástupca emira al-Káidy, sa v roku 2006 začal vo svojich vyhláseniach sporadicky zmieňovať o “východnom Turkestane”.

Nasledujúci rok jordánsky profesor Akram Hidžází, ktorého Brian Fishman označil za “hlavnú intelektuálnu postavu džihádistických stratégov”, napísal trojdielnu analýzu venovanú varovaniu pred prízrakom Číny, ktorá vytlačí americké prvenstvo a stane sa novou “hlavou hada”.

Hidžázího podrobná práca sa ukázala ako úspešná a trvalá, keďže džihádisti ju prekladajú a opätovne publikujú až dodnes. Napríklad al-Káida na indickom subkontinente (AQIS) uviedla preklad diela vo svojom časopise Hitteen v roku 2017. Podobne v roku 2007 hlavný propagandistický orgán al-Káidy, as-Sahab Media, zverejnil video, v ktorom Abu-Umar al-Baghdadi, vtedajší vodca Islamského štátu v Iraku (predchodca Islamského štátu, ktorý bol vtedy lojálny al-Káide), propagoval vytvorenie islamského štátu siahajúceho od Španielska po Čínu.

V skutočnosti bin Ládin podobne naznačil záujem o rozšírenie vplyvu al-Káidy do Číny na začiatku roku 2000, keď bola jeho rétorika voči Číne obmedzená alebo inak zmierlivá. V roku 2003 bin Ládin oslavoval protiamerické džihádistické aktivity po celom svete a vyzdvihoval vtedajších bojovníkov ako nástupcov predchádzajúcej generácie islamských bojovníkov, “tých veľkých rytierov, ktorí niesli [posolstvo] islamu na východ, až kým nedosiahli Čínu”.

 

Stále tvrdšia línia:

K posunu al-Káidy smerom k explicitnejšej a častejšej kritike Číny, vrátane priamych hrozieb násilím, a k priamejšej podpore TIP ju z veľkej časti podnietilo vypuknutie nepokojov v Urumči v roku 2009 a následné zásahy Pekingu proti moslimom v Sin-ťiangu. Nepokoje v Urumči sa v skutočnosti začali v pobrežnej provincii Guangdong po tom, ako bolo niekoľko ujgurských mužov obvinených zo sexuálnych útokov na ženy etnickej skupiny Han. Incidenty v provincii Guangdong vyvolali niekoľkodňové etnické zrážky v Sin-ťiangu, ktoré si vyžiadali najmenej 200 obetí. V reakcii na to čínska vláda rozšírila svoj bezpečnostný a policajný aparát v provincii, pričom sa vo veľkej miere spoliehala na agresívnu taktiku, ktorú vtedajší stranícky tajomník pre Sin-ťiang Chen Quanguo predtým používal počas svojho pôsobenia vo funkcii straníckeho tajomníka v Tibete.

Nepokoje a následné potlačenie konfliktu pritiahli širokú pozornosť médií a džihádistické organizácie začali čoraz viac spájať “Východný Turkestan” s ťažkou situáciou moslimov na celom svete.

.

Krátko po nepokojoch v Urumči predstavitelia al-Káidy a s ňou spojení džihádisti zmenili taktiku a začali kritizovať Čínu alebo sa jej priamo vyhrážať. Nepriateľské výroky vydával celý rad vedúcich predstaviteľov siete, jej regionálnych pobočiek a spojencov. Uveďme len niekoľko príkladov z roku 2009: Vysoký predstaviteľ al-Káidy Abu Yahya al-Libi v októbri toho istého roku vyzval Ujgurov, aby viedli vojnu proti Číne, al-Káida v islamskom Maghrebe (AQIM) pohrozila útokmi na čínskych robotníkov v Alžírsku ako odvetou za nepokoje v Urumči a Islamský štát v Iraku vydal video propagujúce ujgurskú vec a vyhrážajúce sa Pekingu.

bojovníci al-Káida
Na snímke bojovníci al-Káida

Zvýšenie hlasitosti:

V roku 2010 sa v sieti al-Káida objavilo bezprecedentné množstvo protičínskej rétoriky a propagandy zo strany jazykovo a geograficky rôznorodých významných predstaviteľov. Napríklad Anwar al-Awlaki z AQAP obvinil Čínu z okupácie moslimských krajín vo vydaní časopisu Inspire v roku 2010. V roku 2011 Dokku Umarov, čečenský vodca Kaukazského emirátu (militantná skupina napojená na al-Káidu, ktorá neskôr bojovala v Sýrii), a prominentný blog Kavkaz Džihád uverejnili odkazy na solidaritu s Ujgurmi.24 Okrem toho v roku 2012 TTP zavraždila čínskeho turistu ako pomstu, podľa oficiálneho vyhlásenia skupiny, “za to, že čínska vláda zabila našich moslimských bratov v provincii Sin-ťiang”.

Nasledujúci rok al-Šabáb, pobočka al-Káidy vo východnej Afrike, zverejnila video, v ktorom sa stotožnila s ujgurskou vecou. V tom istom roku sa ideológ al-Káidy Abu Zaid al-Kuwaiti posmrtne objavil vo videu, v ktorom dával rady Ujgurom, a Abdullah Mansoor, prominentný vodca TTP, písal o histórii čínskej okupácie Východného Turkestanu v časopise Jamaat-ul-Ahrar (JuA), bývalej odštiepeneckej frakcii TTP na čele s veteránom Omarom Kahlidom Khurasanim, ktorá bola odvtedy znovu začlenená do TTP.

V roku 2014 Global Islamic Media Front al-Káidy označil Sin-ťiang za džihádistickú bojovú líniu a hovorca TTP/JuA Ehsanullah Ehsan písal kriticky o Číne. Najmä v roku 2015 hnutie al-Shabaab tvrdilo, že sa zámerne zameriava na čínskych štátnych príslušníkov po tom, ako pri útoku na hotel v hlavnom meste Somálska Mogadišo zabilo čínskeho bezpečnostného strážnika.

.

Sin-ťiang/Východný Turkestan je jednou z možností, ako môžu USA destabilizovať Čínu, keď uznajú za vhodné vyvíjať nátlak, podobne ako to nedávno urobili v Hongkongu, keď CIA začala protesty v mene “demokracie”, uzatvára analýzu Niccolo Soldo.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Tibor Danáč

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

.
.
.

Merz: Odpojenie sa EÚ od ruského plynu predstavuje pre SR objektívny problém

Odpojenie sa Európskej únie od ruského plynu od roku 2028 predstavuje objektívny problém pre Slovensko, pripustil nemecký spolkový kancelár Friedrich…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Ovečkin vyzýva na návrat ruských športovcov na svetové podujatia

Najlepší strelec v histórii zámorskej hokejovej NHL Alexander Ovečkin vyzval na návrat ruských športovcov na najväčšie svetové podujatia. Počas návštevy…

20. 07. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov

Chce miliardy: Trump po článku o Epsteinovi žaluje denník Wall Street Journal

Donald Trump dlho neváhal: Deň po uverejnení článku, ktorý ho spájal so sexuálnym delikventom Jeffreym Epsteinom, podal americký prezident žalobu…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko sa zatiaľ neplánuje súdiť s Gazpromom

Slovensko sa zatiaľ neplánuje na medzinárodných súdoch súdiť s ruskou plynárenskou spoločnosťou Gazprom. Ako uviedla v politickej diskusnej relácii televízie…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Romanenko: Do jesene sa situácia na fronte môže výrazne skomplikovať

Do jesene sa situácia na fronte môže „výrazne skomplikovať“. Vyhlásil to bývalý zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny, generálporučík…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Krv v očiach Jara Naďa

Exminister obrany a predseda Demokratov Jaroslav Naď stratil tento týždeň nervy. Vyslovil názor, že jedným z prioritných a mimoriadne dôležitých…

20. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

V japonských parlamentných voľbách naberajú na sile miestni „trumpisti“

V japonských parlamentných voľbách naberajú na sile miestni „trumpisti“ – najmä konzervatívna pravicová strana „Sanseito“, ktorá vystupuje pod sloganom „Japonsko…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prečo Zelenskyj zaviedol sankcie proti ruskej opozičnej novinárke?

„Zelenskyj chce, aby vojna pokračovala“, nielen tieto slová dostali ruskú novinárku na Zelenského sankčný zoznam

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prečo sa obnovujú rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?

Jedným z najpodivnejších javov v procesoch súvisiacich s vojnou na Ukrajine sú priame rokovania medzi Kyjevom a Moskvou. Pre všetkých…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Sloboda názoru dostala u našich susedov tento týždeň riadne “na frak”. „Priblblý krok“ českého prezidenta však podľa Draxlera nie je prekvapením

Český prezident Petr Pavel vo štvrtok podpísal novelu trestného zákonníka, ktorá okrem iného zavádza trestnosť “propagácie komunistického hnutia”. Exminister Juraj…

20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Poľský minister vyhlásil, že svet čaká prelomový moment v oblasti obrany

Poľský minister obrany Wladislav Kosiniak-Kamysz vyhlásil, že rok 2027 môže byť “prelomovým momentom” v oblasti globálnej bezpečnosti

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Obamovo vlastizradné sprisahanie a zničenie vzťahov s Ruskom

Odtajnené dokumenty jednoznačne dokazujú, že Obamova administratíva „vyrobila“ spravodajské informácie, aby vytvorila naratív o zasahovaní Ruska do volieb v roku…

20. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Dvetisíc miliardový bruselský nezmysel na likvidáciu národných štátov

Lánczi pripomína, že pred vypuknutím druhej svetovej vojny mnohí varovali pred hrozbou červených a hnedých diktatúr. Medzi nimi aj Friedrich…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

The Sunday Times: Čína zásobuje Rusko pod značkou Severnej Kórei

Podľa odhadov spravodajských služieb NATO môže Čína dodávať vojenské zásoby Rusku pod označením „severokórejské“, píše komentátor Mark Galeotti v článku…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vyšetrovanie zmiznutia „princov z Toweru“ zbavuje Richarda III. viny z vraždy

Jedna z najväčších historických záhad – zmiznutie dvoch mladých princov z Toweru v Londýne pred viac ako 500 rokmi –…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

20. 07. 2025 | Aktualizované 20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Aktualizované 20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

“To, že sa predseda SNS znížil na úroveň chorého muža z Trnavy, je pre mňa nepochopiteľné!”

Človek si na staré kolená myslí, že ho už nič neprekvapí. Ale nie je to tak. Keď som dnes počul…

20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Ukrajinskí partizáni tvrdia, že zaútočili na železnicu v Tulskej oblasti

Ukrajinská partizánska skupina Ateš oznámila, že sabotovala železničnú trať v ruskej Tulskej oblasti, čím spôsobila „vážne narušenie“ ruskej logistiky. Referuje…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ako pôsobia sankcie na ruský export ropy

Napriek novým sankciám proti Rusku ruská „tieňová flotila“ pokračuje v dodávkach ropy do Indie a Číny, píše Le Monde

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V Poľsku v sobotu prebiehali desiatky protiimigračných protestov

Protiimigračné demonštrácie prebiehali vo viac ako 80 mestách po celom Poľsku

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

NYT: Trump sa snaží o nadviazanie vzťahov s Pekingom

Trumpova administratíva povolila spoločnosti Nvidia predávať jej čip H20 s umelou inteligenciou v Číne. Povolenie na predaj čipov bez špeciálnej…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Zelenskyj navrhuje nové kolo mierových rokovaní s Ruskom

Kyjev navrhol nové kolo mierových rokovaní s Ruskom, ktoré by sa malo konať budúci týždeň, uviedol v sobotu na X…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Na Kamčatke vyhlásili hrozbu pred cunami po silnom zemetrasení s magnitúdou 7,4

Niekoľko silných zemetrasení zasiahlo v nedeľu pobrežie ruského Ďalekého východu, pričom najväčšie z nich s magnitúdom 7,4 vyvolalo varovanie pred…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Putin zostal po Trumpovom ultimáte pokojný ako sibírsky permafrost

Hospodárske hrozby Donalda Trumpa nezanechali na Vladimíra Putina žiadny dojem, píše Baijiahao. Dôvod je jednoduchý: objem obchodu medzi Ruskom a…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Ako vníma Trumpovo ultimátum Kremeľ?

V Kremli aj naďalej “pomerne pokojne” komentujú vyhlásenia Trumpa, ktorý dal v pondelok Rusku ultimátum – do 50 dní ukončiť…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Dokážeš z obrázku určiť, kto z týchto ľudí je šéf? Máš na to iba 7 sekúnd

Dokážeš z nasledujúceho obrázku určiť, kto z týchto ľudí je ich šéf? Na vyriešenie tejto hádanky máš iba 7 sekúnd!…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

Išli sme na hranicu možného. Ministerka Saková spresnila vyrokované garancie pri odstrihávaní sa od ruského plynu

Ministerka hospodárstva Denisa Saková je sklamaná zo situácie na Slovensku, ktorá vznikla po prijatí garancií Európskej komisie ponúknuté pre úplné…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov

Európske cestovné povolenia sa predražia

Európska komisia plánuje takmer strojnásobiť poplatok za povolenia na cestu do EÚ pre občanov krajín, ktoré nie sú členmi Únie

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo sa to deje? Európsky parlament hostí výstavu o zverstvách ukrajinských nacionalistov

Brusel, 20. júla 2025 - V budove Európskeho parlamentu v Bruseli otvorili výstavu venovanú obetiam zločinov ukrajinských nacionalistov voči Poliakom…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Do juhosýrskeho mesta Suwajdá v nedeľu vstúpil prvý konvoj s humanitárnou pomocou pre miestne prevažne drúzske obyvateľstvo. Informoval o tom predstaviteľ organizácie Červený polmesiac, ktorého citovala agentúra AFP.

Podľa hovorcu Sýrskeho Červeného polmesiaca budú nasledovať aj ďalšie konvoje s pomocou.

Sýria Suwajda humanitárna pomoc
Na snímke sýrske vládne bezpečnostné sily blokujú beduínskym bojovníkom (v popredí) vstup do provincie Sweida v dedine Busra al-Harir na juhu Sýrie / Foto: TASR/AP-Omar Sanadiki
20:17

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu v moskovskom Kremli prijal Alího Larídžáního, ktorý je hlavným poradcom duchovného vodcu Iránskej islamskej republiky Alího Chameneího pre strategické záležitosti. Podľa agentúry AFP o tom novinárov informoval Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

18:49

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v nedeľu pre chorobu nezúčastnil na rokovaní vlády. Lekár mu v sobotu večer diagnostikoval zápal čriev spôsobený konzumáciou pokazených potravín a odporučil najmenej trojdňový odpočinok. S odvolaním sa na izraelské médiá a úrad vlády o tom informovala agentúra DPA.

18:47

.

Ukrajinský exminister obrany Umerov by mal viesť rokovania s Ruskom

Cieľom bývalého ukrajinského ministra obrany Rustema Umerova na poste tajomníka Rady národnej bezpečnosti a obrany je viesť rokovania s Ruskom,…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

NYT tvrdí, že Trump a Epstein boli v 90. rokoch priatelia

Americké média chrlia správy o priateľstve prezidenta Donalda Trumpa so škandalóznym miliardárom Jeffreym Epsteinom

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Fascinujúce fotografie z nášho fascinujúceho sveta, ktoré vám otvoria oči

Fascinujúce fotografie z nášho fascinujúceho sveta, ktoré vám otvoria oči: Od konca 70. rokov do začiatku roka 2000 ste mohli…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

Ceny palív porastú, domnieva sa expert firmy s pohonnými hmotami

Ceny benzínu a nafty vzrastú o 10 hrivien za liter a ceny plynu do áut o 5 hrivien (0,1 EUR)…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Výzvy na ofenzívu sú len “mediálna provokácia” Ruska, tvrdí predseda ukrajinských záložníkov Ivan Timočko

V západných médiách sa šíria správy o požiadavkách Trumpa na Zelenského, aby prešiel do ofenzívy. Podľa predsedu ukrajinskej únie záložníkov…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Tibor Danáč

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov